Inni ludzie

literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2018-05-09
2018-05-09
mieszczaństwo klasa średnia klasizm seksizm farsa ksenofobia uprzedzenia
Inne

Oficjalne recenzje i

To (nie) jest hip-hop

Link do recenzji

1923 14 299

Uwielbiam Masłowskiej zabawę językiem. Masłowska -dobro narodowe!

Uwielbiam Masłowskiej zabawę językiem. Masłowska -dobro narodowe!

Z choinki opadają igły, okres świąteczny dobiega końca. Dzień po Sylwestrze, w Nowy Rok, wygasają też nadzieje na zmianę i maleje zapał, by zrealizować postanowienia, które miały doprowadzić do tego, że życie głównych bohaterów powieści – szczególnie Kamila, Iwony i Macieja – ustabilizuje się i nabierze sensu oraz że staną się "dobzi", jak mówi Kamil – samozwańczy raper; choć nawet on czuje, że jest to cel nieosiągalny, gdyż: "źli nie mogą być dobzi". On sam uważa się raczej za dobrego – jest dla siebie niezwykle wyrozumiały gdy zrobi coś złego, zaś za wszystkie niepowodzenia wini zawsze innych. To właśnie za nim – trzydziestojednolatkiem, który wychował się na warszawskim blokowisku – najczęściej podążamy w powieści; to on wprowadza nas w Warszawę – przytłaczającą i obcą także jemu, mimo że spędził w niej lata młodości.

Warszawę zamieszkują bowiem “inni ludzie”, którym – w przeciwieństwie do Kamila, przynajmniej z pozoru powiodło się w życiu. Chociaż bohaterowie powieści Masłowskiej należą do różnych klas społecznych, to nieustannie na siebie wpadają, zderzają i wchodzą ze sobą w kontakty – od ukradkowych spojrzeń, po stosunki seksualne. Wszystkie te zetknięcia z innymi ludźmi łączy jedynie niechęć i pogarda, która czują do siebie nawzajem. Tym co paradoksalnie ich łączy, a z czego nie zdają sobie sprawy jest głębokie i przeszywające poczucie osamotnienia. Przypadkowych spotkań nie należy jednak odczytywać dosłownie – postaci występujące w książce są jedynie pewnymi prototypami osób z wyżyn i nizin społecznych, a tym samym ogniskują w sobie niektóre ich cechy.

Książkę Masłowskiej czytało mi się dobrze. Autorka nie po raz pierwszy udowodniła, że potrafi bacznie obserwować i słuchać osób spotykanych na co dzień, a następnie za pomocą ich własnego języka stworzyć opowieść, w której ich wzajemne losy – tak jak i w rzeczywistości – wielokrotnie się przeplatają, mimo że owi “inni ludzie” na zawsze pozostają sobie obcy. W powieści nie podobało mi się natomiast ukazanie tych bohaterek, którymi interesują się Kamil i Maciej – Anety, Iwony oraz Klaudii – jako spragnionych zainteresowania i miłości, bez poszerzania ich portretu psychologicznego czy pokazywania ich dalszych losów. Czytając książkę, można odnieść wrażenie, że nie mają własnej sprawczości i nie istnieją poza relacjami z mężczyznami, uprawnionymi do posiadania swojego świata wewnętrznego i rozterek dotyczących tego, co dzieje się poza ramami związków, w które wchodzą (notabene wydaje się, że to pominięcie dostrzegli twórcy filmu stworzonego na podstawie książki, którzy dali Anecie i Iwonie przynajmniej pewne zakończenia).

Powieść Masłowskiej wybrzmiewa chyba nawet lepiej, gdy odgrywana jest przez aktorów (zarówno teatralnych jak i filmowych) ze względu na swoja budowę – ma ona przypominać płytę. Narracja i dialogi zostały ujęte w rapowy tekst, natomiast książka posiada kwadratową okładkę, a zawarty na niej paratekst nawiązuje do konwencji wydawania okładek albumów muzycznych. Sam tekst powieści-piosenki – niekiedy genialny, niekiedy marny, jak gdyby potykający się o własny ogon – niewątpliwie napisany jest niezwykle oryginalnym stylem, z którego zresztą słynie sama autorka. Stanowi świadectwo swoich czasów i choć już nawet dzisiaj brzmiałby z pewnością inaczej, należy docenić ciekawy portret osamotnionego człowieka w dużym mieście zamieszkanym przez innych ludzi.

Momentami błyskotliwy, momentami chybiony poemat, który bardzo chciałby być rapowy/hip-hopowy (niestety nie jest).

Wczoraj myślałeś, że zmieniłbyś wszystko. Dziś dziękujesz za to, co masz.

„Inni ludzie” to pozycja książkowa, która porusza aktualne problemy. Nie brakuje tu patologii, przemocy, pogoni za pieniądzem, zdrady, samotności, tęsknoty oraz wielu innych, których nie sposób wymienić.

Główny bohater marzy o karierze i wydaniu własnej płyty w hip-hopowym brzmieniu, lecz nie bardzo mu z tym po drodze. Po drodze mu za to, zupełnie przez przypadek, z kobietą z pustego, luksusowego domu, który jest na kredyt. Pozornie nic ich nie łączy, a jednak ich układ doprowadzi do zderzenia dwóch światów, które na pozór całkiem różne stają się zadziwiająco podobne. W każdym z bohaterów tak naprawdę możemy odnaleźć siebie, czy też osoby z naszego najbliższego otoczenia. W trakcie lektury niejednokrotnie zdawałam sobie sprawę, że autorka wcale nie nagina rzeczywistości, tylko opisuje dzisiejszy świat takim, jaki jest.

Książka napisana jest w dość nietypowy sposób i absolutnie nie idzie jej czytać w „normalny” sposób. Osobiście próbowałam na wiele sposobów: najpierw jak prozę (ale zrozumienie zerowe), później jak wiersz (tu już było trochę lepiej, ale mocno się gubiłam), w końcu próbowałam sobie rapować w myślach i po prostu odbierać tekst jak hip-hopową nawijkę. Ostatni sposób sprawdził się najlepiej i pozwolił mi zrozumieć chociaż po części przekaz autorki.

W moim odbiorze to po prostu pozycja, która ukazuje problemy ludzi z dwóch przeciwnych światów. Chwilami udawało mi się nawet zatrzymywać na dłużej nad pewnymi kwestiami, jednak nie ukrywam, że sama lektura była dla mnie trudna.

Cieszę się, że miałam przyjemność sięgnąć po „Innych ludzi” i spotkać się z zupełnie innym stylem literackim. Nie mogę napisać, że książka mnie zachwyciła, bo tak nie było, ale wzięłam z niej dla siebie to, co uważałam za istotne. Nie stwierdzę też, że była beznadziejna, i że nie warto po nią sięgać, gdyż zawsze wychodzę z założenia, że każdy sam musi ocenić, czy dana pozycja jest dla niego.

Z mojej strony naprawdę duży podziw dla autorki, że stworzyła opowieść w takiej formie, bowiem z pewnością nie było to łatwe zadanie.

Wczoraj myślałeś, że zmieniłbyś wszystko. Dziś dziękujesz za to, co masz.

Ani to odkrywcze, ani ciekawe.

Ani to odkrywcze, ani ciekawe.

Książka bardziej do recytacji niż do czytania, ciekawe ale dość płytkie

Widzę, że standardowo pozapominałem jakie książki w latach 2000-2020 czytałem i teraz takie kwiatki wychodzą... Oczywiście Masłowską czytałem, czytałem.

Książka bardziej do recytacji niż do czytania, ciekawe ale dość płytkie

Przy drugim czytaniu (po dwukrotnej wizycie w teatrze i seansie filmowym) podobało mi się jeszcze bardziej niż przy pierwszym czytaniu. Wiadomo, że postaci u Masłowskiej to są raczej figury niż prawdziwi ludzie, ale tutaj Kamil jest z krwi i kości, choć jest (a raczej bywa) odpychający jak cała reszta bohaterów. Fraza autorki jest wycyzelowana do perfekcji, dlatego tak świetnie sprawdza się i w teatrze i w filmie. Niektóre rzeczy (Ukrainka-sprzątaczka) zestarzały się szybko i strasznie, nadal brakuje dobrych kobiecych głosów, ale Inni Ludzie, jak reszta książek Doroty Masłowskiej w psychodeliczno-ponury sposób jest doskonałym zapisem zeitgeistu. Autorka jest jak patomorfolog z tym preparowaniem świata, ludzi i języka. To najlepsza polska pisarka od czasów Gombrowicza. Mówiłam to przy "Wojnie" i będę powtarzać.

Na pewno jest bliższa "standardowemu odbiorcy" niż choćby taka "Wojna polsko-ruska", bo dotyczy tematów niewierności, braku spełnienia i braku odwagi do spełniania ambicji, nie odlotów narkotykowych. Jak zwykle u Masłowskiej, imponuje przede wszystkim język. Tym, którzy nie mają drygu do tekstów rapowych, gorąco polecam audiobook.

Proza Masłowskiej pomimo upływu lat nie traci na uniwersalności.,, Innych ludzi" można traktować jako poetycki manifest ukazujący rozpad wspólnoty. Gdzie człowiek jest jednostką pragnącą miłości, lecz wszechobecny konsumpcjonizm i gra pozorów nie pozwalają mu się wyrwać ze szpon samotności. To rzecz o miłości okrążonej łańcuchem niewymownych smutków, na którą nie można patrzeć monochromatycznie. Hybryda gatunkowa, która co wnikliwszym obserwatorom dziejącej się tu rzeczywistości pozwoli przejrzeć się w losach bohaterów jak w lustrze. Zobaczyć jak łatwo jedynie statystować. Trwać, a nie istnieć, być pustym jak wazon czekający na wypełnienie go życiem. Masłowska porusza ogrom doświadczeń egzystencjalnych. Nie bierze jeńców. Kręci kołowrotkami chwil, budzi refleksje.Tu stolica jest szara i przygniatająca. Nie liczcie na tęczę po deszczu w objęciach słońca. Słowa bolą jak drzazga pod paznokciem. Przerysowana forma i rymy robią największą robotę. Uświadamiają, jak łatwo o przedmiotowe traktowanie ciał astralnych. A wszystko po to, by chociaż na chwilę poczuć, że nie jesteśmy jedynie puchem marnym, pyłkiem we wszechświecie.

“Inni ludzie” Dorota Masłowska

Jest to bardzo życiowe, zdrady, patologie, zasiłki, narkotyki, kredyty, szara smutna rzeczywistość. 🤨

Na pewno podziwiam Autorkę, że to napisała, że stworzyła coś takiego w takiej formie. Nie każdy by potrafił i nie każdemu starczyło by cierpliwości. 😉

Książka jest pisana jakimś niby wierszem, tekstem piosenki. Jednak rymy co chwilę się zmieniają i można się pogubić, albo czytać kilka razy ten sam wers, żeby się odnaleźć. Ciężko się to czyta, przerzuciłam na audiobooka myślałam, że będzie lepiej, nie było.🤦‍♀️

Nadal to było męczące. Skończyłam, bo jak zacznę coś czytać, to mimo, iż mi się nie podoba kończę. Ale czy było warto? Wymęczyłam to, tyle mogę napisać.🤦‍♀️

Jest to najdziwniejsze dzieło jakie czytałam/słuchałam. Nie potrafi tego ocenić. Nie wiem do jakiej kategorii to przypisać.🤷‍♀️

Ta książka ma wysokie oceny i nawet dostała nagrodę w 2018 r. więc na pewno ma coś w sobie, tylko ja tego nie dostrzegłam. 😉

Chyba jednak jestem przyzwyczajona do innych dzieł i innych kategorii.🤔

Polecam, żeby każdy sam ocenił 😊

“Inni ludzie” Dorota Masłowska

Video