Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu 2

Dorota Masłowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
literatura polska felietony film humor ironia kino kultura masowa pisarz popkultura rozrywka twórczość współczesna obyczajowość
literatura piękna
2020-09-02

Prawda, prawda, wszystko prawda. Nie wiem czy wiele osób tak ma, ale chodząc po mieście, załatwiając różne sprawy i obserwując ludzi często tworzę sobie w głowie niewypowiedziane, sarkastyczne komentarze, szczególnie w sytuacjach absurdalnych. Dlatego też bardzo dobrze odbieram teksty Masłowskiej, bo zapisuje ona to co u mnie zostałoby w środku.
W felietonach Doroty...

Uwielbiam Masłowską, ale ta książka mnie nie zachwyciła. Super perełki (np. o poczcie) z trochę przegadanymi kawałkami (np. o stypendium w Szanghaju). Ale nie brakuje super momentów, mój ulubiony o Polakach urządzających się na lotnisku. Dla fanów, ale nie dla zaczynających przygodę z autorką.

Mimo, że uwielbiam styl Masłowskiej, ta książka podobała mi się mniej od poprzedniej części. Zapewne przez dominującą tematykę "zabawne wrażenia turysty z pobytu za granicą", której osobiście nie znoszę. Swoją drogą kto by pomyślał, że pisarze to tak jeżdżą w tournee dookoła świata jak gwiazdy rocka? Kto im to wszystko organizuje i płaci za różne dwumiesięczne stypendia w...

Rozpływanie się nad talentem literackim Doroty Masłowskiej przypomina smakowanie jajecznicy. Wiadomo, że będzie dobra, ale zagadką pozostają przyprawy, którymi zostaje wzbogacona. I trochę tak dzieje się w przypadku „Jak przejąć kontrolę nad światem 2”, czyli kontynuacji zbioru felietonów publikowanych przez pisarkę na stronie Dwutygodnik.com.

Czytanie ich po raz drugi...

Wrażenia mieszane. Żywa bystrość rozrzedzona w nadmiarze zapchajstron. A przecież to krótka książka. Pojedyncze rozdziały błyskotliwe i naprawdę egzystencjalnie mądre oraz świeże, inne niepotrzebnie rozwleczone oraz jakby wciśnięte na siłę, żeby książka miała ponad 200 stron. Co jest paradoksem, zważywszy jak wiele swojej uwagi poświęca Masłowska tematyce nadmiaru. Tak...

Tu nie ma co pisać: jak zawsze w przypadku Masłowskiej - hejters gonna hejt, a wielbers gonna wielb. Mnie bliżej do tych drugich.

Polecam więc!

Dyskusje