Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu 2

literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2020-09-02
2020-09-02
literatura polska felietony film humor ironia kino kultura masowa pisarz popkultura rozrywka twórczość współczesna obyczajowość

więcej Więcej

jak zwykle bardzo celne obserwacje podane w inteligetny sposób

Pierwsza cześć JPKNŚ wydawała mi się lepsza, ale jeżeli ktoś lubi styl Doroty Masłowskiej z pewnością warto sięgnąć i po część 2.

Masłowska opisuje swoje życie i świat, który ją/nas otacza. Celnie, inteligentnie, z dużą dozą ironii, a miejscami i kąśliwości. Mnie się jej styl podoba od lat.

Styl Masłowskiej albo się kocha albo nie można go znieść. Na szczęście należę do tych, którzy pod zawiłościami, pozorną paplaniną i siarczystymi przekleństwami czują "co jest grane". Jak w tym felietonie o wylocie na Kubę: śmichy, chichy, buła pogania bułą, bieda i wielkie nic, a końcówka po prostu chwyta za gardło. "Jeszcze nigdy nie czułam się tak obrzydliwie bogata, jak...

Genialna spostrzegawczość, diabelska prześmiewczość, cynizm na każdym kroku, obnażanie (z pasją) brzydoty i głupoty wokół, wbijanie szpil najprostszym ludzkim odruchom i nawykom. Bardzo, bardzo lubię.

Uwielbiam styl i narrację Doroty Masłowskiej, podziwiam jej genialny talent do opisywania codzienności i dziękuję za część drugą książki "Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu". Wysłuchałam audiobooka w fenomenalnej interpretacji Jana Peszka.

Dziękuję Dorocie Masłowskiej za te chwile uśmiechu i śmiechu (a niekiedy nieco nerwowego chichotu) w mocno przygnębiającej mnie pandemii. I polecam.

Wpierw chciałam przerwać czytanie po początkowych rozdziałach o Kubie, niemniej, postanowiłam dać szansę. To moje pierwsze, trochę przypadkowe spotkanie z autorką. Uczucia mam mocno mieszane - z jednej strony ciekawy język i często celne spostrzeżenia ze świetną puentą, z drugiej książka momentami męczy. Początkowy rozdział o Kubie i końcowy o Chinach zdecydowanie...

Masłowską lubię i te felietony też

Co ja poradzę - lubię styl Masłowskiej, lubię jej dezynwolturę, jej słuch do polszczyzny, także tej niepięknej i kulawej. Lubię wrażliwość na tę brzydszą, pokraczniejszą stronę rzeczywistości, na czar przypadkowości, tymczasowości i bezguścia. Tekst o Poczcie Polskiej to sam w sobie dokument epoki, która, miejmy nadzieję, w końcu przeminie.

• 2021
  • 2020
  • 2020
  • Literatura polska
  • Chcę w prezencie
  • Polska

Dorota Masłowska Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu 2 Zobacz więcej