Bowie w Warszawie

2022-01-12
2022-01-12
literatura polska

„ Bowie w Warszawie „
Wokół krótkiego pobytu Davida Bowiego w Warszawie w końcówce ery gierkowskiej, Masłowska konstruuje psychologiczny kryminał . Podobnie jak „ W między nami dobrze jest” jest to pokoleniowa narracja niezabliźnionych krzywd i wzajemnych pretensji. Bohaterowie sztuki są samotni, wyobcowani, bo miłość i zrozumienie nie są w tym świecie możliwe. Traumy...

Błyskotliwy język, ważny temat

Z dramatem Masłowskiej jest trochę tak jak z utworem "Warszawa" Davida Bowie'ego: słychać syntezator, skrzypce i hipnotyzujący, acz odległy głos Artysty.

Do Masłowskiej pozwalam sobie odnieść to w następujący sposób: syntezator - toporna, siermiężna stolica lat 70.; skrzypce - głosy kobiet, opowiadających swoje martwe, zaszłe historie (od rodowego stolika po nędzny...

Doceniam warsztat Pani Masłowskiej, ale nie porwała mnie ta książka. Najbardziej podoba mi się zdjęcie autorki na odwrocie książki:)

Są autorzy i autorki, którzy kreują świat poprzez język jakiego używają. Tak właśnie jest z Masłowską.
"Bowie w Warszawie" to sceny z życia mieszkańców gierkowskiej Warszawy - m.in. Reginy i jej Matki, milicjanta Krętka i kuzynki Bogumiły. Zabawne, czasem straszne wręcz wkurzające, ukazujące rezygnację, walkę, pogodzenie z losem, ale też głód doznań.
Mocną stroną jest...

Nowa książka Doroty Masłowskiej to propozycja nie tylko dla miłośników Davida Bowie, ale także historia o dusicielu, który sieje strach w stolicy. Autorka w tle tej historii dotyka kwestii poszukiwania wolności.
Akcja rozgrywa się w latach siedemdziesiątych, bowiem to wówczas Bowie podczas podróży z Moskwy do Berlina zatrzymuje się w Warszawie. W tym samym czasie milicjant...

Smutna PRL-owska rzeczywistość wyziera z kart najnowszej książki Doroty Masłowskiej, ciągnąc za sobą niedawno minionej II wojny światowej, której wspomnieniami żyją niektórzy bohaterowie.
Każdy z nich uwikłany jednak w swojej niedoli, miotający się w niewielkich, ciasnych pomieszczeniach, gdzie próbują organizować swoje duchowe życie.

Bohaterowie dużo mówią, ale często...

Przyciągnął mnie Bowie w tytule, zniechęciła okładka. Nie oceniam, ponieważ nie będę czytać. Ciekawi mnie natomiast, czy są osoby, którym ta okładka się podoba i motywuje do przeczytania książki.

Chciałabym polubić Masłowską. Naprawdę. Mimo dobrego zamysłu i trafnych spostrzeżeń jakoś kompletnie mi nie siedzi. Nie wiem, może to kwestia formy literackiej? Myślę, że nie zrozumiem jej fenomenu w takiej formie, no ale przecież nie wszystko jest dla wszystkich. Natomiast rysunki Wilczyńskiego na plus.

„Bowie w Warszawie” to nieustanny ruch miasta, pełnego pociągów, autobusów, mostów, wiecznie gdzieś palącej się nocnej lampki, przejeżdżającej obok dziewczynki na hulajnodze, a przede wszystkim ciekawskich oczu i zjadliwych języków, kochających straszne plotki, cudze nieszczęścia i nienawidzących powodzenia. Oczy zawsze znajdą – w kawiarni, na ulicy, w autobusie, języki...

• 2022
  • Chcę w prezencie