Kieślowski. Zbliżenie

Wydawnictwo: Agora SA
arven1989

„Kieślowski. Zbliżenie” to nie tylko biografia reżysera, twórcy m.in. „Przypadku”, „Dekalogu”, „Podwójnego życia Weroniki” i „Trzech kolorów”. To również pełen niuansów reporterski portret artysty, który mimo spektakularnego sukcesu zmagał się z widmem niespełnienia. Z historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i jego legendą mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka,...

Z historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i jego legendą mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka, autorka m.in. głośnych książek „Mokradełko” i „Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość”.

Pisałam tę biografię jak reportaż. Reportaż powinien być o czymś więcej niż o tym, o czym jest. Mam nadzieję, że ta książka nie jest tylko o Kieślowskim, że historia jego życia i jego niezwykłej kariery okaże się w jakiś sposób bliska także czytelnikom, którzy nie są fanami jego filmów, a może w ogóle nie interesują się kinem.

Katarzyna Surmiak-Domańska

***

– Co porabiasz, Krzysiek?

– No, jestem w Warszawie, staram się nakręcać jakieś filmy, kombinuję, czasem mi wychodzi, czasem nie wychodzi…

Krzyśkowi, synowi urzędniczki i inżyniera budowlanego, „nakręcanie filmów” ostatecznie wyszło. Jak mało komu w polskiej kinematografii. Jak doszło do tego, że chłopak uciekający przed prześladującą jego rodzinę chorobą został reżyserem filmowym? Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy przepowiadali koniec, odniósł z dnia na dzień światowy sukces? Dlaczego świat końca dwudziestego wieku chciał w nim widzieć proroka? I dlaczego – jak określił to jeden z przyjaciół – sam siebie aż tak bardzo „zarzynał”?

Kieślowski zawsze osiągał cel. Nie było siły, która odwiodłaby go od realizacji zamierzenia. Wolał się zagłodzić, niż pójść do wojska. Do łódzkiej filmówki zdawał trzy razy, bo uparł się, że nie zawiedzie matki. Niemal nigdy jednak nie był zadowolony z tego, co osiągnął. Wciąż zadręczał się pytaniem, czy dobrze wybrał zawód.

***

Równocześnie z premierą książki ukaże się audiobook.

Książkę przeczyta Artur Barciś

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/biografia-krzysztofa-kieslowskiego

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Jeżynka | 2018-11-30
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 30 listopada 2018

"Kieślowski. Zbliżenie" to książka będąca wynikiem ponad trzyletniej pracy Katarzyny Surmiak-Domańskiej. To bez dwóch zdań pozycja dopracowana w każdym calu: szczegółowa, rzetelna i obiektywna.
Bohater biografii został tu ukazany jako człowiek z krwi i kości, bardziej odpychający niż dający się lubić, którego twórczość przez jednych była stawiana na piedestał a przez innych ostro krytykowana jako "powtarzalna" (wielokrotnie w recenzjach krytycznych przewijała się opinia że Kieślowski robi cały czas ten sam film) i grająca na prostych emocjach.

Katarzyna Surmiak-Domańska z drobiazgową wręcz precyzją prześledziła historię życia Krzysztofa Kieślowskiego: zarówno tego osobistego jak i artystycznego. Wychowywany w rodzinie naznaczonej chorobą (przez wiele lat z gruźlicą zmagał się ojciec reżysera), gdzie prym wiodła matka wszedł w dorosłe życie z przekonaniem że rodzina jest najwyższą wartością której to zasadzie był wierny do końca życia.
Reżyserem został trochę przez przypadek bo...

Konrad Urbański | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

Kieślowski. Zbliżenie Katarzyny Surmiak-Domańskiej to kolejny pomnik wystawiony reżyserowi. Ale nie pomnik ze spiżu, tylko pomnik ze zwyczajności, codzienności. Owszem, pozostaje wybitnym reżyserem, jest jednak także człowiekiem – oglądanym przez czytelnika na tle rodziny, przyjaciół, mniejszych i większych dziwactw.

Nazwisko Kieślowskiego zna chyba każdy Polak. A jeśli nie zna, to przynajmniej raz w życiu je usłyszał. Kino moralnego niepokoju ze swoim paradokumentalnym charakterem (ale nie paradokumentalnym w rozumieniu Trudnych spraw): Amator, Przypadek. Kino metafizyczne, z pogranicza: Dekalog, Trzy kolory. Wymieniać można długo, bo chyba każdy jego film jest w jakiś sposób charakterystyczny; nie ma u niego filmów „bezpłciowych”, pozbawionych wyrazu. Żadnych zapychaczy. Oprócz Polski kojarzy go oczywiście także szeroko rozumiany Zachód. Jego sukcesy można długo wymieniać. Co jest ich źródłem np. we Francji? Ponoć w latach 80. i 90. Kieślowski był tam traktowany jako „mędrzec ze...

Mateusz | 2018-10-20
Przeczytana: 18 października 2018

Trzy lata z górką zajęło zgłębienie życiorysu i fenomenu jednego z bardziej rozpoznawalnych polskich reżyserów najpierw dokumentów, później filmów fabularnych. Efektem sześciuset stronicowa, dogłębna i rzetelna biografia tego charyzmatycznego twórcy.
Wielu rozmówców podkreśla w książce osobliwą osobowość Kieślowskiego. Pesymista, chorobliwy perfekcjonista wymagający od innych, ale najbardziej od siebie, a przy tym niezwykle wrażliwy, ciepły i niepozostający obojętny na ludzką krzywdę.
Pozycja godna polecenia szczególnie tym, którym twórczość reżysera nie jest obca - mnóstwo ciekawostek pozwalających dogłębniej zrozumieć jego poszczególne dzieła.

MammaMia | 2018-10-08

Smutek Kieślowskiego
Dwie trzecie biograficznej książki Katarzyny Surmiak – Domańskiej o Kieślowskim to normalna opowieść o normalnym, twórczym życiu. Natomiast końcówka, rekonstruująca ostatnie sześć lat życia reżysera to rzecz o samounicestwieniu artysty przez pracę. I ta część jest najciekawsza i przejmująca. Po dekadzie przymusowego pauzowania, trwania w szarzyźnie schyłkowego Peerelu, czekania na premierę „Bez końca” i frustracji spowodowanej odłożeniem na półki „Przypadku” Kieślowski rzuca się w wir szaleńczej pracy. Najpierw Dekalog – dziesięć filmów nakręconych ciurkiem, potem Weronika – pierwsza produkcja na Zachodzie i ciężar odpowiedzialności za naprawdę duże pieniądze producenta i wreszcie mordercza praca nad trylogią Trzy Kolory – pobudka o piątej, potem na planie do osiemnastej, najlepiej bez obiadu, tym bardziej, że francuskiego żarełka nie znosił, o osiemnastej dziewiętnastej koniec zdjęć, ale od dwudziestej drugiej do trzeciej w nocy praca nad montażem, następnego...

Kasia | 2018-12-06

Biografia napisana ciekawie, obok wydarzeń z życia Bohatera pojawiają się zapiski o sytuacji w kraju, interesujące rozwiązanie, które pozwala szybko odnieść się do tego co się akurat przeczytało. Czuję smutek i pustkę, bo przeczytałam opowieść o człowieku, który za sukces zapłacił najwyższą cenę. Czy warto?

Zuzka | 2018-11-03

Twórczość Kieślowskiego poznałam dzięki tacie, który od najmłodszych lat edukował mnie w kwestiach filmu i literatury. Zaczynałam od "Dekalogu", później były "Kolory", "Przypadek", "Amator". Całkiem niedawno tato podarował mi tę książkę i muszę przyznać, że jest to świetne uzupełnienie filmografii pana Krzysztofa. Jego zachowanie, styl życia i determinacja pokazują ile musiał poświęcić, aby zrealizować swoje cele. Jednocześnie gdy osiągnął to co chciał "wysiadł z pociągu zwanego kulturą". Intrygująca postać, prawdziwy artysta, który zasługuje na wyjątkowe miejsce na mapie kina europejskiego. A ta książka to świetny dodatek do jego twórczości. Dzięki tato ;)

Beizi | 2018-10-07

Wydawać by się mogło, że o Kieślowskim wiemy już wszystko. Katarzyna Surmiak-Domańska udowodniła, że tak nie jest. Zaprezentowała Kieślowskiego z różnych punktów widzenia. Jako nieśmiałego chłopca, który za namową kolegów sika przez wentylację kinową, jako zdystansowanego tuza kina europejskiego, który wodzi za nos publiczność czy wreszcie wiecznie niezadowolonego perfekcjonistę. Wszystkie te cechy tworzą barwną osobowość bohatera, tej najlepszej jak do tej pory biografii reżysera.

Bartek | 2018-11-03

Nie wiem czy polubiłbym Kieślowskiego osobiście, ale po przeczytaniu tej pozycji wiem jedno - był mega niejednoznacznym człowiekiem, pełnym sprzeczności. Niech za reżysera mówią jego filmy, ale warto zajrzeć do tej biografii, choćby dlatego, żeby przekonać się jak one powstawały, ile wątpliwości towarzyszyło twórcy i kto miał spory wkład w jego dokonania.

Iwona | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Książka tak ciekawa, tak dobrze poprowadzona, tak fascynująca i mająca w sobie jakąś niesamowitą aurę nieuchwytnego jak filmy Kieślowskiego. Czyta się fantastycznie, a do tego jest to kopania wiedzy nie tylko o Kieślowskim, jego filmach, ale też o całym środowisku filmowych od czasów komuny do lat dziewięćdziesiątych.

Karol | 2018-11-03

Kilka opowiedzianych historii mnie bardzo zaskoczyło, choćby ta o sposobie w jaki Kieślowski próbował uchylić się od służby wojskowej albo jak w wieku chłopięcym potraktował moczem ludzi w kinie. Sposób w jaki napisana jest ta biografia sprawia, że chce się ją czytać. Czuć, że wyszła z pod ręki reporterki, a twórcy reportaży potrafią budować napięcie i skrupulatnie zbierać informacje, których jest tu cała masa. Polubiłem tę książkę i jakoś wydaje mi się, że będę do niej wracał, podobnie jak do filmów mistrza.