Wyzwanie czytelnicze LC
tree

Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil. Językoznawca i psycholożka. Mąż i żona. Od poważnej, czasem całkiem niepoważnej, czasem spokojnej, czasem pełnej emocji, zawsze błyskotliwej i nigdy nudnej. W książce “Pokochawszy” w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych...

W książce “Pokochawszy” w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji.

A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w ich wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia. Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyną Kirwil opowiadają swoją historię miłosną, wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia, czy małżeńskie rytuały.

Czy mówienie, że miłość jest jak róża to kicz? Jaka jest najpiękniejsza w literaturze scena oświadczyn? Co zrobić, żeby miłość trwała wiecznie? Dlaczego tyle seksualnych określeń ma związek z ptactwem? Jak się dobrze kłócić? Kiedy w łóżku rozmawiać, a kiedy milczeć? Czy profesor Bralczyk ogląda komedie romantyczne? Kto komu dał czarną polewkę? Dlaczego Lucyna Kirwil nie zwraca się do męża “Juruś”? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedź pojawia się w książce “Pokochawszy”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

książek: 1905
Monka | 2018-10-19
Przeczytana: 28 września 2018

"Pokochawszy" to bardzo mądra i niezwykle inspirująca książka. Momentami poważna, wzruszająca, refleksyjna, zaskakująca, a nawet zabawna. Można w niej wyczytać prawie wszystko o miłości. Lucyna Kirwil i Jerzy Bralczyk w rozmowie z Karoliną Oponowicz ciekawie, błyskotliwie, nietuzinkowo i z dużą dawką humoru dyskutują o wszystkim, co związane jest z miłością. Rozmawiają o romantycznych wyznaniach, zakochaniu, odkochaniu, seksie, listach miłosnych, kłótniach, zdradzie, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i powrotach. Jak przystało na językoznawcę i psychologa ich dyskusja dotyczy zarówno języka, jak i emocji. Nie stornią oni również od osobistych wspomnień. Tak mimochodem dowiadujemy się o początkach ich miłości, największych kłótniach, małżeńskich rytuałach i językowych wpadkach. Wszystko to oczywiście z dużym wyczuciem, elegancją i klasą, dlatego ten wywiad czyta się z jeszcze większą przyjemnością. Ich punk widzenia nie jest zawsze taki sam, dlatego wymiana zdań między nimi jest...

jolasia | 2018-05-21

Bezpretensjonalna, choć momentami erudycyjna, książka-rozmowa o języku (prof. Jerzy Bralczyk) i psychologii (dr Lucyna Kirwil) miłości. Ale nade wszystko ciepły obraz związku dwojga dojrzałych, mądrych, szanujących się nawzajem ludzi. Ciepło się robi na sercu przy zetknięciu się z taką dawką szczerej i nienachalnej czułości, jaką ci dwoje się darzą. Szczęściarze!

Wisienka | 2018-08-07
Przeczytana: 31 lipca 2018

Oni rozumieją się bez słów, chociaż o słowach w książce mowa. Sympatyczna para w wywiadzie z Karoliną Oponowicz odkrywa kulisy swojego życia razem, przy okazji dyskusji o miłości w języku. Początek trochę "ciągnący", za to potem wszystko się rozkręca i "leci z górki".
Moje spostrzeżenie, związek nie musi być idealny, żeby był idealny. Przykład: Lucyna Kirwil i Jerzy Bralczyk.

matram | 2018-10-20

„Pokochawszy. Miłość w języku” to zapis rozmowy przeprowadzonej przez Karolinę Oponowicz z wyjątkowym małżeństwem – panią dr Lucyną Kirwil oraz panem prof. Jerzym Bralczykiem na temat ogólnie pojętej miłości i zagadnień z nią związanych. Dwie osobistości powszechne znane, niezwykle sympatyczne i elokwentne, a że „mądrego to i przyjemnie posłuchać” to lektura tej książki zapewnia sporą dawkę humoru i rozrywki. A i edukacyjny aspekt tej książki jest nie bez znaczenia. Zdecydowanie można przy takich mówcach poszerzyć zasób słownictwa.

Każdy z małżonków opowiada, przez pryzmat swojej dziedziny zawodowej, czyli pod kątem języka oraz emocji, ale dodatkowo też przez pryzmat swoich uczuć i doświadczeń osobistych o zakochiwaniu, odkochiwaniu, kłótniach, rozstaniach, seksie, listach miłosnych, miłosnych rytuałach, związkach i wielu innych tematach związanych z miłością, których nie jestem tu w stanie przytoczyć.

Mogło się wydawać, że pierwsze skrzypce będzie grać tu profesor Bralczyk,...

Buchling | 2018-08-16
Przeczytana: sierpień 2018

Na poważnie i wesoło. Z Profesorem Bralczykiem chciałabym rozmawiać o wielu rzeczach, a mogłabym o wszystkim, tak samo mogę 'słuchać' wszystkiego, co powie (napisze).

Są to rozmowy zaprawdę mądre, najlepiej czytać, odkładać i myśleć o tym, co się przeczytało.

Ale na szczęście nie ma (bo nie miało, ale dla ciekawskich dodam) to nic wspólnego z poradnikiem. Raczej luźna rozmowa o sprawach ważnych i tych mniej.

Taka oto książka zamiast ciastka do kawy, o!

Polecam!

Krystian Ozon | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

Profesor Jerzy Bralczyk autorytet w dziedzinie polskiej mowy zabrał się za miłość. Z pomocą pospieszyła mu Lucyna Kirwil doktor psychologii agresji, prywatnie jego małżonka. W efekcie otrzymujemy zbiór żywych i kwiecistych rozmów o zakochaniu i odkochaniu, o języku seksu, czy o języku kłótni. Książka nie pokazuje miłości w sposób jednowymiarowy, wyidealizowany czy romantyczny. Rozmówcy nie stronią od tematów trudnych, zarówno w sferze języka jak i psychologii (np. wulgaryzmy w języku seksu). Przy tych wszystkich mądrych i ważnych rozmowach małżonkowie nie szczędzą sobie drobnych złośliwości, ale i czułości.

Cruorcia | 2018-05-21
Przeczytana: 19 maja 2018

Bardzo ciepła, przyjemna i zabawna książka, niosąca ze sobą dużo ciekawostek, zarówno językowych, jak i psychologicznych. Jak zaczęłam ją czytać, tak nie mogła jej odłożyć póki nie skończyłam :) Gorąco polecam bo oprócz oczywistego aspektu naukowego, książka pokazuje, że "stare dobre małżeństwa", które po wielu latach razem, nadal się kochają i potrafią o tym mówić, a przede wszystkim rozmawiać ze sobą, występują w rzeczywistości a to bardzo przyjemna i pocieszająca świadomość :)

Monika | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

W rozmowie z Karoliną Oponowicz Jerzy Bralczyk (językoznawca) i jego żona Lucyna Kirwil (agresolog) zajmująco i dowcipnie opowiadają o wszystkim tym, co jest z miłością związane: o wyznawaniu uczuć i listach miłosnych, o języku seksu i języku kłótni, o czułości i popadaniu w miłosny kicz, o małżeńskich rytuałach i miłości dojrzałej oraz o tekstach „rozstaniowych” porzucanych i porzucających. W jednej tylko książce otrzymujemy analizę językowych przejawów miłości i psychologiczne teorie na jej temat, konfrontację kobiecego i męskiego punktu widzenia oraz piękną historię wieloletniego małżeństwa. Lekka, skrząca humorem, naszpikowana cytatami z literatury, a przy tym mądra i skłaniająca do refleksji lektura.
(...)
Fragment recenzji opublikowanej na blogu:

Ania | 2018-09-30

Kupiłam tę książkę gdyż kilka miesięcy temu przeczytałam inne dzieło profesora Bralczyka, które bardzo mi się spodobało. Ponad to udało mi się być obecną na jednym z wykładów pana Profesora w Rzeszowie z którego także byłam zadowolona. Po przeczytaniu tej pozycji muszę s stwierdzić, że warto było wydać pieniądze na jej kupno gdyż można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych, choć niekiedy gorszących rzeczy.. Trudne okazało się dla mnie przejście przez rozdział o wulgaryzmach. Muszę tu jednak stwierdzić ,że było to trudne a nie niemożliwe.
Pozostałe rozdziały przeczytałam z zaciekawieniem i prawdziwą przyjemnością. Piszę to gdyż nie jestem jedyną osobą w rodzinie , która zdecydowała się na lekturę tej książki. Oprócz mnie podjęła się jej jeszcze babcia , ale stwierdziła ,że jest ona paskudna i bardzo trudno się ją czyta.

nuneja | 2018-05-19

Aż chce się napisać, że powinni częściej tworzyć w parze. :) Bardzo dobra pozycja na rynku wydawniczym. Czyta się szybko. Dobrze poprowadzony wywiad. Bardzo zabawny. Czuć emocje, które pojawiały się pomiędzy małżonkami w czasie zaciętych dyskusji. Spora dawka wiedzy na temat języka i psychologii. Super. Polecam. :)