Falcó

Cykl: Falco (tom 1)
Wydawnictwo: Znak
Falcó
Ag2S

Pierwsza część bestsellerowego cyklu. Ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy! Hiszpania lata 30. Sam przeciw wszystkim. Przenikliwy jak Blomkvist. Pociągający jak Geralt. Brutalny jak Mock. Nazywa się Falcó. Lorenzo Falcó. I właśnie rusza na wojnę, w której nie ma zwycięzców. Arturo Pérez-Reverte, niedościgły mistrz powieści przygodowej, zabiera czytelnika do świata, w którym mężczyźni są...

Hiszpania lata 30.
Sam przeciw wszystkim.
Przenikliwy jak Blomkvist.
Pociągający jak Geralt.
Brutalny jak Mock.

Nazywa się Falcó.
Lorenzo Falcó.
I właśnie rusza na wojnę, w której nie ma zwycięzców.
Arturo Pérez-Reverte, niedościgły mistrz powieści przygodowej, zabiera czytelnika do świata, w którym mężczyźni są okrutni, kobiety niebezpieczne, a ufać nie można nikomu.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

hrabinaH | 2019-06-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Moja

Książkę się czyta przyjemnie i szybko. Bohater przypomina Jamse Bonda. Jednak ja wole postacie opisane przez pisarza innego typu - Geltelman wymachujących szabelką lub floretem.

Fuzja | 2019-06-06

Okładka książki Falcó przywodzi na myśl kadr z filmu Casablanca i jednoznacznie kojarzy się z kinem noir. W pewien sposób jest ona prorocza bowiem bohater powieści Arturo Péreza-Reverte do końca książki pozostaje tak tajemniczy, jak postać na okładce. Poznajemy jego myśli, poznajemy pewne sekrety z jego życia i przeszłości, a jednocześnie kończąc lekturę czytelnik ma wrażenie, że pozostaje on enigmą. Ma to swój urok i w żaden sposób nie wpływa na negatywny odbiór tej historii.

Tytułowy bohater jest trochę takim człowiekiem do wynajęcia, który zajmuje się naprawdę paskudnymi zleceniami. Falcó to człowiek o wielu twarzach. Jest byłym przemytnikiem broni, szpiegiem, zabójcą i amantem, a obecnie tajnym agentem na usługach faszystów. Kiedy w Hiszpanii na dobre zadomawia się bratobójcza wojna między komunistami a faszystami, okazuje się że jego usługi są znowu potrzebne, choć misja na jaką go wysyłają ma wątpliwe szanse powodzenia.

Najnowsza książka autora to mocno sensacyjna powieść...

Żaneta Liniatura | 2019-06-01
Przeczytana: 31 maja 2019

Nowy cykl katalońskiego autora. Powieść przygodowa z wojną w tle. Falco jest zawodowym mordercą, który otrzymuje do wykonania tajną misję. Uwodziciel, zimny drań i niezwykle pociągający mężczyzna poznaje na swojej drodze wiele kobiet, które nie mogą mu się oprzeć. W trakcie swojej misji spotyka Evę - i sprawy zaczynają się od razu komplikować. Lekka i przyjemna książka, którą szybko się czyta.

roman1408 | 2019-02-22

Jakiś czas skończyłem czytać ,,Falco” Arturo Perez - Reverte. Lektura pochłonęła mnie bez reszty. Fabuła opowiada o tytułowym bohaterze, który jest szpiegiem i działa w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach trzydziestych. Falco dostaje misję, aby uratować z rąk komunistów założyciela nacjonalistycznej Falangi. Jak zwykle w tego typu opowieściach coś musi pójść nie tak. Już samo umiejscowienie akcji książki jest bardzo oryginalne. W tym miejscu przychodzi mi tylko do głowy ,,Komu bije dzwon” Ernesta Hemingwaya. Tytułowy bohater jest pewną interpretacją Jamesa Bonda Iana Fleminga. Jest kobieciarzem, popełnia błędy podczas akcji. To co odróżnia głównego bohatera to to, iż często neguje i podważa rozkazy przełożonych. W szczególności jest widoczne w ostatnich partiach powieści. Jest też lekomanem, biorącym co chwila tabletki na silne bóle głowy. Fabuła w książce jest poprowadzona bardzo sprawnie oraz wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Jest też dosyć mocno nieoczywista, w...

PołykaczKsiążek | 2019-01-30

"Falco" to pierwsza część cyklu popularnego hiszpańskiego pisarza, opowiadająca o perypetiach Lorenzo Falco, byłego przemytnika a obecnie agenta tajnych służb. Akcja rozgrywa się w latach 30-tych XX wieku w Hiszpanii, kraju ogarniętym krwawym konfliktem między komunistycznym rządem a prawicową opozycją i nacjonalistami.

Trwa wojna, więc świat w którym przyszło żyć głównemu bohaterowi jest zimny, bezlitosny i brutalny, na ulicach panuje terror a śmierć przychodzi z niezwykłą łatwością. Styl pisania autora jest oszczędny dzięki czemu dobrze oddaje realia i pozwala wczuć się w sytuację. Wydaje się, że Falco również dostosowuje się do otaczających realiów. Jest chłodnym cynikiem który bez mrugnięcia okiem wykonuje trudne zadania, również te, wymagające pozbawiania przeciwników życia. Po wykonaniu jednego z takich zadań, czeka na niego kolejna, niebezpieczna misja, tym razem zlecona przez same dowództwo falangi. Musi udać się na terytorium wroga i uwolnić ważnego więźnia. Nie może ufać...

jhk | 2019-01-16

3/10

dasza | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Nowy cykl hiszpańskiego autora tym razem wkraczamy w gorące czasy generała Franco. Prerez-Reverte pod przykrywką lekkiej przygodówki przekazuje nam historię Hiszpanii, może nie tak porywające jak duże powieści tego autora ale sprawnie napisane. Główny bohater bawi damek niczym Bond.

aggie | 2018-09-29
Przeczytana: 2018 rok

Powieści Péreza-Reverte zawsze porywały mnie mięsistym tłem historycznym, prosto z ciekawych i kolorowych okresów przeszłej Hiszpanii. Pachniały perfumami zmieszanymi z dymem papierosowym, szpadą albo prochem, czasem kordytem i potem. Całość opowiadana plastycznymi obrazami z nęcącą kinematografię fabułą. Żadne tam historyczne suchary, prowadzące od daty do daty, a raczej karkołomne pogonie za zagadką w ciągłym napięciu. Historia pod piórem Péreza-Reverte przyjmowała przyjemne przyspieszenie. Drugim plusem powieści hiszpańskiego autora byli bohaterowi, nigdy jednoznaczni, często asekuranccy. Dranie, świry, mordercy, szpiedzy, podani ze wszelkimi szczegółami opisu. Kobiety? Niestety raczej jako tło, może odkupi to sequel „Eva”.

CALOŚĆ: https://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2018/09/cygara-dranie-i-sodkie-landrynki-falco.html

| 2018-08-23
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Na początku nie mogłam przekonać się do tej książki (falanga, komuniści, faszyści - mam złe skojarzenia), ale im dłużej ją czytałam, tym lepsza mi się wydawała. Z niecierpliwością czekam na kolejną część!

Premislao | 2018-08-19

Ponad 15 lat temu, wpadłem po uszy w literaturę A.P.Reverte. Z ostatnich jego książek, ocena - Genialna, przypadła "Oblężeniu".
Niestety "Falco", to chyba najsłabsza książka autora. Zapewne upływ lat (moich) i zmiana gustu i gatunków literackich ma także wpływ na ocenę.
Prosty zabieg literacki- umieścić bohaterów w jakimś okresie historycznym, najlepiej burzliwym, okrasić wystrzałami, przemocą i sexem. I mamy sukces.
Nie trzeba być detektywem, ani agentem służb, aby w połowie książki rozszyfrować, kto dla kogo pracuje.
We wcześniejszych powieściach autora, kończąc książkę nachodził mnie smutek, gdy rozstawałem się z głównymi bohaterami. Przez kilkaset stron byli moimi kumplami, kumpelami. Z Falco pożegnałem się bez żalu. Nawet nie obejrzałem się za nim.
Miałem wrażenie, jakbym skończył oglądać jeden z odcinków, hiszpańskiej wersji "Stawki większej niż życie".
Brakowało tylko odpowiednika najsympatyczniejszego gestapowca w historii kina - Brunera.
Cóż, to moja ocena i nie...