Misja: Encyklopedia

2017-05-22
2017-05-22
Joanna Karasek
Joanna Karasek

Świetna książka, gorąco polecam!

Świetna książka, gorąco polecam!

Nie dajcie się zwieźć marketingowym hasłom. Jako kryminał - słaba pozycja, sensacja - też nie bardzo, thriller - to już na pewno nie. Pomimo tego warto przeczytać, choć mnie konstrukcja fabuły nie przypadła do gustu.

Bardzo lubię tego pisarza. Ale akurat ta jego powieść chwilami mnie męczyła.

Bardzo lubię tego pisarza. Ale akurat ta jego powieść chwilami mnie męczyła.

Nie umiem być obiektywna w kwestii twórczości Pereza-Reverte, jego styl pisania jest dla mnie oszałamiający i choćby pisał hasła do ulotek reklamowych, to zapewne i tak byłabym nimi oczarowana.
W tej powieści nie ma wartkiej akcji, historia toczy się powoli, sporo w niej filozofii i nauki i rozważań o Bogu. Główni bohaterowie tak odmienni od siebie, lecz połączeni wspólnym celem, bardzo szybko zaprzyjaźniają się ze sobą i wspólnie stawiają czoła przeciwnościom losu. A tych jest sporo, ponieważ nie wszystkim zależy, by ta nowoczesna i otwarta na wiele kwestii Encyklopedia dotarła do wycofanej i opanowanej przez Inkwizycję Hiszpanii.
Powieść jest przeplatana podrozdziałami, w których autor przedstawia kulisy tworzenia książki, w tym celu sam odbył podróż śladami bohaterów, studiował liczne księgi, pamiętniki i mapy z XIX wieku. Wykonał kawał ciężkiej i dobrej roboty!

Rzecz ni mniej ni więcej jak przeciętna. Ot zwykła powieść przygodowa bez większej głębi gęsto oblana oświeceniowym sosem. W sumie spoko, lekko i szybko się czyta, pozycja w sumie chyba wychowawcza która bawi ucząc i uczy bawiąc co siła rzeczy kieruje ja raczej do młodszego odbiorcy. Narracja przetykana uwagami autora na temat researchu jakiego dokonał na potrzeby powieści. Uwagi można podzielić na:
Geograficzne które sa nudne, kompletnie zbędne i nic nie wnosza, personalne które są dość interesujące i rysują nam pełniejszy obraz postaci historycznych w książce występujących, oraz uwagi osobiste: jego spotkań, znajomości, kontaktów, czy streszczenia rozmów które są chyba tylko po to by zaspokajać ego autora a czytelnika przekonać iż ów autor jest postacią nieprzeciętną.

Autor powieści "Misja: Encyklopedia" dowodzi swym kunsztem pisarskim, że nawet z tematu tak skomplikowanego jak działalność francuskich Encyklopedystów, można stworzyć wciągającą opowieść, chwilami pełną napięcia i fajerwerków. Bo jest tu wszystko, czym pisarz może uwieść czytelnika. W dodatku egzotyką podszyty klimat osiemnastowiecznego Paryża i Madrytu, gdzie realne miesza się z nierealnym. Wciąga aż do zapomnienia się.

Koniec XVIII wieku. Dwaj hiszpańscy akademicy zostaną wysłani do Francji po słynną francuską Encyklopedię. Książka jest zakazana a przez Kościół potępiona. Starsi już mężczyźni, bibliotekarz i admirał, spotykają przeszkody na drodze do zakupu tego dzieła. Są osoby, które planują przeszkodzić im w osiągnięciu celu. Powieść nie tylko opowiada o misji akademików, ale również o pracy autora, który przykłada wielką wagę do zachowania zgodności z historią. Powieść oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Obaj wysłannicy Hiszpanskiej Akademii Królewskiej często prowadzą dyskusje na temat sytuacji politycznej i społecznej w Hiszpanii i Francji.

Dwóch akademików z Hiszpańskiej Akademii Królewskiej zostaje wysłanych w podróż do Paryża po Encyklopedię. Księga ta zdaniem niektórych zawiera treści gorszące, nie mogące ujrzeć światła dziennego(akcja powieści dzieje się w czasach przypadających na epokę oświecenia).

Większość jej członków popiera wyprawę, znajdą się jednak osoby, które zechcą przeszkodzić pomyślnemu zakończeniu eskapady. Intruzi bowiem liczą na to, że podróżnikom będzie trudno przewieźć dwudziesto ośmio tomową księgę.

Bibliotekarz wraz z admirałem, który dostąpi zaszczytu uczestnictwa w przygodzie, prowadząc dysputy filozoficzne z towarzyszem, zaprzyjaźni się z nim. Gdy nasi bohaterowie docierają do stolicy Francji, nie oszczędza się nim złośliwości, sarkastycznych uśmiechów, a nawet rozmów o inkwizycji.

Fabuła nie toczy się tutaj wartko. Niesztampowo prowadzona narracja powoduje, że poznajemy proces, który doprowadził do powstania książki. Na pewno zwraca to uwagę. Czy przypadnie każdemu do gustu? Sprawdźcie Państwo sami!

Troszkę dziwna, ale podobała mi się. Wstrząsające fragmenty o inkwizycji, które przerażająco przynoszą na myśl współczesną Polskę... Dla wielbicieli zaznaczania cytatów książka będzie perłą, aczkolwiek niektóre z nich będą już zbyt tendencyjne (scena w bibliotece).
Książka dla wielbicieli filozofowania. Ci, którzy oczekują wartkiej powieści przygodowej, mogą się zawieść.

opis książki obiecywał niesamowitą powieść, ale niestety tak się nie stało

opis książki obiecywał niesamowitą powieść, ale niestety tak się nie stało