Książka Roku 2018

Dublin

Tłumaczenie: Elżbieta Smoleńska
Seria: Szmaragdowa seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Dublin: Foundation (aka The Princes of Ireland)
Ag2S

Ta epicka opowieść zaczyna się w przedchrześcijańskiej Irlandii, w czasach gdy ze wzgórza Tara wyspą władali srodzy i potężni Najwyżsi Królowie. Jej początkiem są losy dwojga kochanków, Conalla z arystokratycznego rodu i olśniewającej Deirdre, a w ich historii pobrzmiewa echo pradawnej celtyckiej legendy o Cuchulainnie. Rutherfurd zabiera stąd czytelnika w fascynującą podróż przez stulecia. Misternie splecione losy kolejnych pokoleń bohaterów – druidów i wodzów plemiennych, mnichów i przemytników, kupców i najemników, szlachty, buntowników i zwyczajnych tchórzy – rozgrywają się na wielobarwnej scenie, jaką są dzieje największego irlandzkiego miasta.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/dublin,p586540006

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/dublin,p586540006

Co to ma być???
Kto wpadł na pomysł aby osobie,która tłumaczy gówniane harlequiny,dać do tłumaczenia powieść historyczną? To absurd. To powinno być karalne.
"Dublin" napisano prosto,wręcz prostacko a współczesne wtręty,przyprawiają o ból głowy.
Rozdział pierwszy zaczyna się w 430 roku i zaraz wyskakuje "kacyk z Dubh Linna". Jeden z bohaterów jest przygnębiony bo odniósł "porażkę życiową"a inny natomiast zamartwia się swoją"sprawnością seksualną". Specjalnie ujęłam w cudzysłów wyrażenia,które nie powinny znaleźć się w książce opowiadającej o początkach Dublina.W kiczowatych romansidłach ujdzie najgorsza grafomania ale taki język jest nie do przyjęcia w "Dublinie".
Jak można z książki historycznej zrobić tandetne czytadło???
Wstyd!!!

szczypiorek5 | 2019-01-14
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Niestety najsłabsza książka autora. Początek magiczny- druidzi, celtyckie klany, budowa miasta i społeczności Dublina, ale im dalej tym bardziej rwą się historie rodzin a my gubimy się w zagmatwanych wątkach fikcyjnych i historycznych. Książka kończy się na XVI wieku, autor postanowił chyba napisać kolejny tom , mam nadzieję ,że wróci mu forma z Moskwy, Nowego Yorku , Paryża i Londynu.
Jeśli zaczynacie swoją przygodę z książkami Rutherforda ,to proszę- nie od Dublina, choć dla fanów , takich jak ja- ciągle nie był to zmarnowany czas.

Małgosia | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Muszę przyznać, że się rozczarowalam. Może tez zmęczyła mnie taka sama forma opowieści. Nie pochłonęła mnie tak jak Nowy York czy Paryż. Rozczarowało mnie to, że historia rodzin jest dosc krótka, jakas taka bardziej chaotyczna. Początek lepszy od końca.

kazikm | 2019-01-03
wolt | 2018-12-30