Sługa Korony

Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Cykl: Trylogia Magów Prochowych (tom 4)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Servant of the Crown
fantasy
Parsec

Niespotykane do tej pory połączenie prochu i magii w potężną broń, która nie daje szansy przeciwnikom.

Dziewięć opowieści ze świata Magów Prochowych, które wciągną czytelnika w polityczne intrygi i kryminalne zagadki, przeprowadzą przez obskurne ulice Adopestu i podtopią w odległych bagnach Fatrasty.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Villiana | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Świetne opowiadania. Oczywiście nie będę obiektywna, bo uwielbiam świat magów prochowych i bardzo było mi miło do niego wrócić, znów spotkać się z ulubionymi postaciami i przeżywać z nimi ich przygody.

Zbiór składa się z dziewięciu opowiadań. Akcja ośmiu z nich rozgrywa się przed wydarzeniami przedstawionymi w trylogii, a jedno pomiędzy częścią pierwszą a drugą. Na co możemy liczyć, poza dobrą zabawą? Cofamy się w czasie o wiele lat i poznajemy młodszego Tamasa, jeszcze nie marszałka polnego, jesteśmy świadkami jego pierwszego spotkania z matką Taniela, Eriką. Samą Erikę również poznajemy, to kim i jaka była, a okazała się naprawdę interesującą postacią. Towarzyszymy młodemu Adamatowi, który stawia pierwsze kroki jako detektyw, nierozumianemu i osamotnionemu w walce o prawdę. Obserwujemy jak Tamas, mimo niearystokratycznego pochodzenia zdobywa coraz wyższą pozycję, jak mści się na zdrajczyni jego żony. Jesteśmy świadkami młodości Taniela i Bo, kiedy poznają Vlorę oraz, na co...

Magnis | 2018-03-11
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 05 marca 2018

Z trylogią Magów Prochowych miałem już do czynienia i wiedziałem czego spodziewać się w zbiorze opowiadań Sługa korony, który sygnowany został jako tom czwarty osadzony w tym świecie. Miałem pewne obawy przyznaje czy autor poradzi sobie w krótkiej formie jaką są opowiadania i stworzy również arcyciekawe opowieści naładowane akcją oraz magią. Jednak chęć zanurzenia się ponownie w świat magów prochowych był bardzo silny niż moje obawy i dlatego nie wahając się ani chwilę postanowiłem zagłębić ponownie się w wykreowany świat magów prochowych i Uprzywilejowanych. Książka składa się z dziewięciu opowiadań, w których poznajemy wczesne przygody poszczególnych postaci występujących w trylogii.
W pierwszej z nich pod tytułem Naznaczona poznajemy koleje losów Eriki będącej później żoną Tamasa. Spotykamy w niej plejadę znanych nam z późniejszych tomów postaci i nie chodzi tylko stojących po stronie Tamasa, ale również jednego będącego czarnym charakterem. Autor w tej historii zawarł...

czytamcałyczas | 2018-07-13

Okładka
super
skąd
biblioteka
fabuła
opowiadania z cyklu magfowie prochowi
moja opinia
bardzo dobra książki,czyta się lekko.Wiele fajnych,wciągających histori,

CoolBary | 2018-12-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2018

Dla oderwania się trochę od kryminalnego i sensacyjnego świata sięgnąłem po fantastykę dotyczącą sagi o magach prochowych. Książka jest zbiorem dziewięciu opowiadań, wprowadzających i tłumaczących tajniki działania magów prochowych. Dla mnie sam świat i zasady wprowadzone przez autora są naprawdę wysokich lotów, widać, że autor wszystko sobie wcześniej poukładał i złożył z tego naprawdę oryginalnego. Czuć w tej serii powiew świeżości, nie jest to jakaś kopia, czy kalka tematów które już były, jest to zupełnie coś nowego. Sam sposób pisania przez autora bardzo mi pasuje, pomimo wprowadzania w nowy świat, nie jest to ani męczące, ani nużące.
Ja zacząłem akurat od tej książki, która tak naprawdę jest tomem IV, ale moim zdaniem cała seria powinna się od niej zaczynać.

ryszpak | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017

Doskonałe opowiadania uzupełniające "Trylogię magów prochowych". Dowiemy się z nich m.in. o rozwoju kariery Tamasa, o jego spotkaniu z przyszłą żoną Eriką czy o walkach Taniela w powstaniu fatrastańskim. Ciekawie napisane, akcja goni akcję. Nie ustępują wiele "Trylogii...", wciąż mamy nowych, wyrazistych bohaterów (Ben Syke!!!).
Polecam fanom serii. Chociaż nie tylko. Można od nich zacząć poznawać świat i bohaterów Dziewięciu.

Die_Toten_Maus | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Nie jestem fanką opowiadań, ale te były wprost genialne!

Świat magów prochowych jest niezwykły i niesamowicie się cieszyłam, że chociaż na chwilę mogłam znów się w niego zanurzyć.

W książce mamy kilka opowiadań, które obejmują różny czas w odniesieniu do wydarzeń z trylogii. Najstarsze zaczyna się 35 lat przed "Obietnicą krwi" poznajemy w nim Kez i matkę Taniela, która ratuje małą dziewczynkę - maga prochowego. Sama też nim jest i nie powinna żyć, tak jak każdy Naznaczony, ale jest arystokratką, tylko to ratuje jej życie. Jednak pomagając dziewczynce wydostać się z Kezu do Ardo ryzykuje wszystko. W ten jednak sposób poznaje Tamasa... dalej przeskakujemy przez różne okresy, poznajemy małego Taniela i Vlorę. Walczymy z Tamasem o zdobycie pozycji Marszałka Polnego, mścimy się razem z nim za śmierć żony. Wojujemy w Farataście z Tanielem i Ka-Poel. Ogólnie dzieje się dużo.

To naprawdę doby zbiór opowiadań. Nie wiem nawet, czy nie lepiej przygodę z autorem zacząć właśnie od nich. 7...

Basiek | 2018-08-13
Na półkach: 2018, Przeczytane

Od tej książki powinna zacząć się moja przygoda ze światem magów prochowych. Dlaczego? Już tłumaczę: większość opowiadań (oprócz ostatniego) rozgrywa się przed I tomem trylogii. Fajnie było dowiedzieć się jak Tamas poznał Erikę, poznać początki działalności Ricarda czy losy Taniela w Fatraście. Wszystkie opowiadania czytało się super, na brak wydarzeń nie można narzekać. Podobał mi się też skrócony opis dojrzewania niektórych bohaterów, ale... No właśnie, jest "ale". Trudno z zapartym tchem śledzić losy np. dziewczynki, której grozi śmierć w paszczach psów, jeśli wiadomo, że owa dziewczynka będzie się miała później całkiem dobrze.
Poza tym jednym szczegółem, książka super :) Zdecydowanie polecam.

Drodzy Czytelnicy rozważający zabranie się za lekturę książek o magach prochowych - zacznijcie od tej!

Marcin | 2017-10-02
Przeczytana: 01 października 2017

Świetne opowiadania które uzupełniają wiedzę o postaciach które grają główne role w trylogii magów prochowych. Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał trylogii to akurat tą pozycję powinien przeczytać pierwszą, gdyż wszystkie opowiadania oprócz ostatniego dzieją się przed rozpoczęciem trylogii. Dowiemy się z niech między innymi jak Tamas spotkał swoją żonę, jak wyglądało życie części magów prochowych którzy pomagają Tamasowi, co robił Tanis podczas wojny w koloniach i jak zdobył swój przydomek.
Naprawdę świetne opowiadania w stylu McClellena z wartka akcją i wyrazistymi bohaterami.

książek: 2017
Efemeryda | 2017-12-01
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Teoretycznie kontynuacja, praktycznie prequel. W kilku dłuższych opowiadaniach przedstawione są perypetie głównych bohaterów trylogii. Opowiadania pozwalające wniknąć nieco głębiej w motywację i charakter. Napisane z polotem. Muszę przyznać się, że te krótsze formy, może ze względu na rozmaitość zdarzeń, lepiej mi się czytało niż dłuższe formy. No cóż, ja szybko się nudzę:)

Maynard | 2017-10-10
Przeczytana: 29 września 2017

Jako prequel do "Trylogii Magów Prochowych" opowiadania ze zbioru nadają się świetnie. Autor rozpoczyna pierwszą historię trzydzieści-kilka lat przed wydarzeniami opisanymi w 'Obietnicy krwi" i wraz z każdą kolejną opowieścią przybliża nas do pierwszego tomu trylogii.

Na kartach książki spotykamy wielu starych, lubianych znajomych: młodego Tamasa, Taniela jako nastolatka czy pracującego w policji Adamata. Strzałem w dziesiątkę jest tu opisanie historii o których w trylogii mieliśmy zaledwie wzmiankę (historia miłości Tamasa i Eriki, spotkanie Taniela i Pole, prześladowania naznaczonych w Kezie).

Mnie niestety czegoś w książce zabrakło. Spodziewałem się opowiadań ze świata, ale prezentujących całkiem nowe historie, nowych bohaterów, nowe miejsca. Po pierwszych 3-4 historiach jest dobrze,super, wspaniale, jednakże kolejne zaczynają powoli nużyć. Najsłabiej wypadają trzy ostatnie opowieści ( o kampanii w Fatraście i pogoni Vlory za zdrajcą).

Ogólnie daję dobre siedem gwiazdek: za...