Ostatni Namsara

Wydawnictwo: Iuvi
Iskari: the last Namsara
ya, smoki, fantastyka
Beatas125

Na początku był Namsara – zrodzony z nieba i ducha – który wszędzie, gdzie się pojawił, przynosił miłość i śmiech. Lecz gdzie jest światło, tam musi być ciemność. Dlatego była też Iskari – zrodzona z krwi i blasku księżyca. Niszczycielka. Przynosząca śmierć. Oto legendy, na których wychowała się Asha, córka króla Firgaardu. Opowiadano je szeptem, a ona słuchała z zapartym tchem, zafascynowana...

Oto legendy, na których wychowała się Asha, córka króla Firgaardu. Opowiadano je szeptem, a ona słuchała z zapartym tchem, zafascynowana zakazanymi bohaterami z przeszłości. Jednak dopiero kiedy sama stała się najbardziej zaciekłym, budzącym postrach pogromcą smoków, przyjęła rolę następnej iskari – samotny los, który sprawił, że Asha czuła się jak broń w cudzych rękach, a nie dziewczyna.

Asha walczy ze smokami i przynosi ich głowy królowi, lecz żadne z tych trofeów nie jest w stanie jej uwolnić od więzów obowiązku: ślubu z okrutnym komendantem, człowiekiem, który zna prawdę o jej naturze. Gdy Asha dostaje szansę uwolnienia się w zamian za zabicie najpotężniejszego smoka w Firgaardzie, odkrywa, że stare opowieści mają w sobie więcej prawdy, niż mogła się spodziewać. Z pomocą przyjaciela – niewolnika służącego jej narzeczonemu – Asha musi zrzucić z siebie pancerz iskari i otworzyć serce na miłość, światło i prawdę, którą przed nią zawsze ukrywano.

źródło opisu: http://iuvi.pl

źródło okładki: https://www.facebook.com/WydawnictwoIUVI

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Zakazane opowieści i żar smoczego ognia

Istnieją historie, których opowiadanie jest uznawane za zdradę. Historie, które niosą śmierć. Historie, które przywołują smoki.

Niemal osiemnastoletnia Asha to znienawidzona przez poddanych córka króla Firgaardu. Z twarzą pokrytą bliznami od smoczego ognia poświęca się polowaniu na smoki, pokutując w ten sposób za zbrodnię popełnioną w dzieciństwie. Jednak mordercze, zionące ogniem stworzenia wcale nie są jej najpoważniejszym problemem - o wiele bardziej martwi ją perspektywa niechcianego małżeństwa, problemy wewnętrznie skłóconego królestwa i niepokojące zachowanie brata. Zabicie Kozu, Pierwszego Smoka i sprawcy jej nieszczęścia, mogłoby być sposobem na uniknięcie niechcianego ślubu, a co ważniejsze spotkanie z nim może też wyjaśnić wiele mrocznych zagadek z przeszłości, pokazując prawdę ukrytą w zakazanych opowieściach.

„Ostatni Namsara” Kristen Ciccarelli to jedna z najlepszych młodzieżowych powieści fantasy, jakie miałam okazję czytać. Przedstawiony zarys fabuły nie oddaje jej złożoności, książka opowiada też o walce o władzę, o niewolnictwie, odpowiedzialności za innych, przyjaźni i oczywiście o zakazanej miłości. Ashy daleko do wyidealizowanej księżniczki: zeszpecona przez blizny, znienawidzona, poświęcająca życie zabijaniu istot, które dawniej były sprzymierzeńcami ludzi, mimo wszystko od początku budzi naszą sympatię, nie czeka biernie na rozwój wydarzeń i ma odwagę walczyć w obronie swoich przekonań i swoich bliskich. Z dumą nosi hańbiący tytuł „iskari” – „odbierająca życie”, który ma być przeciwieństwem tytułowego „namsary” – szlachetnego bohatera walczącego w obronie królestwa.

Akcja porywa od pierwszych stron, opisujących polowanie na smoka. Kolejne rozdziały są przeplatane opowieściami z przeszłości, dzięki czemu fabuła jest zaskakująco dobrze wyważona: nie wymaga całych rozdziałów wprowadzenia w historię, wierzenia i strukturę społeczną kraju. Dodatkowe informacje stopniowo wzbogacają i urozmaicają dynamiczną akcję, co kilka stron przynosząc nowe fakty.

Mocne strony powieści to przede wszystkim silna, ciekawa bohaterka, moc zakazanych opowieści oraz walka w obronie swoich przekonań i wartości.

I smoki!

Agnieszka Kruk

Meggie | 2018-07-23

Świat pełen jest miejsc pełnych tajemnic i magii. Jednym z nich jest Ryft. Rozległe tereny, na których skrywają się smoki. Tropienie ich z każdym dniem staje się coraz trudniejsze, lecz Asha zna sposób by je przywabić do siebie, w końcu jest Iskari, tą, która niesie śmierć i zagładę. Ludzie się jej boją, odwracają wzrok, ale swoje zadania wykonuje dobrze, z każdego polowania wraca z głową smoka. Tego oczekuje od niej ojciec, król Firgaardu. Wiedziała, że jest coś, czemu nie jest się w stanie oprzeć żaden smok – niebezpieczne, zakazane, stare historie. Zaczyna więc kolejną opowieść, by przywołać potężnego smoka, z którym musi się zmierzyć.

Piękna okładka oraz opis fabuły od razu zwróciły moją uwagę. W ostatnim czasie rzadziej sięgam po ten gatunek literacki i zaczęło mi go brakować. Ponadto ciekawa też byłam, jak autorka poradziła sobie w debiucie literackim. Muszę przyznać, że jej powieść skutecznie zawładnęła moim czasem, zabierając mnie w podróż do wielowymiarowego, pięknego i...

księgozbiór | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Stare legendy, smoki, niewolnicy i Pradawny, który stworzył ludzi - witajcie w fantastycznym świecie Kristen Ciccarelli.

Asha to młoda łowczyni smoków, a zarazem córka króla Firgaardu. Jest odważna i niezależna, ale również podporządkowana pewnym regułom, które narzuca na nią jej ojciec. W dzieciństwie Asha opowiadała zakazane historie i sprowadziła na swój lud potworne nieszczęście, sama ledwo uchodząc z życiem. Aby odkupić swe winy zgodziła się wyjąć za mąż, za okrutnego komendanta wojsk Firgaardu.
Na kilka dni przed ślubem ojciec Ashy daje jej szansę zerwania zaręczyn. Dziewczyna musi tylko dostarczyć mu serce Pierwszego Smoka Kozu, tego samego, który już raz o mało jej nie zabił. Asha ochoczo podejmuje wyzwanie, jednak, mimo iż zabiła już wiele smoków w życiu, okazuje się, że nie będzie to łatwe zadanie. W trakcie swej misji dziewczyna napotyka wiele trudności, odkrywa też rodzinną tajemnicę, która całkowicie zmienia jej punkt widzenia oraz spotyka ludzi, którzy zmieniają...

ElaF | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

Podchodzę z dystansem do patronatów lubimy czytać, ale kiedy przeczytałam opis książki.. a właściwie jedno słowo "smoki" wiedziałam, że muszę to przeczytać. I to jak najszybciej.
Wyczuwam tutaj powiew świeżości.. :)
Dawno tak się nie bałam o bohaterów.
Polecam.

Paulina | 2018-06-07
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Wydawnictwo IUVI rzadko zasypuje nas nowościami, ale jak już jakaś książka się pojawia, to można być pewnym, że będzie to tytuł, który zyska rzesze wielbicieli. „Ostatni Namsara”, to najnowsza propozycja wydawnictwa i od samego początku przykuwa wzrok potencjalnego czytelnika. Już na pierwszy rzut oka widzimy przepiękną okładkę, a obok niej ciężko jest przejść obojętnie (nie oszukujmy się, wszyscy jesteśmy wzrokowcami, gdyby nie okładka, to po część pozycji byśmy nie sięgnęli). Sam opis wzbudza ciekawość, a co najważniejsze pojawiała się w nim wzmianka o smokach… a powieści o tych stworzeniach po prostu bardzo mało. Czy opowieść skrywana na stronach tej lektury jest równie przyciągająca, co jej oblicze?

Jeden sekret, może zmienić bieg zdarzeń…
Smoki są zdrajcami, a zdrajców trzeba unicestwić. Pradawne wierzenia odchodzą w zapomnienie, opowieści o nich stają się zakazanym owocem, bo te historie działają na smoki jak magnes. Żaden smok nie potrafi się im oprzeć. Wabione słowami,...

readforrhys | 2018-07-01
Na półkach: 2018, Przeczytane

Wiecie, że uwielbiam fantastykę, ale czy wiecie, że szczególnie lubię tę, która porusza tematy królestw, czy też mitycznych stworzeń typu smoki itp.? O „Ostatnim Namsarze” wcześniej nic nie słyszałam, jeśli chodzi o jakąś obcojęzyczną wersję, ale kiedy dowiedziałam się o polskiej premierze tej książki i zapoznałam się z opisem.... że przepadłam to może zbyt wyolbrzymione słowo, ale poczułam się naprawdę zaintrygowana i bardzo chciałam poznać tę historię.

Mamy tutaj do czynienia ze starymi opowieściami, które przywołują smoki, te stworzenia nie potrafią się im oprzeć, zwiększają one ich moc. Jednak opowiadanie ich jest surowo zabronione, wiąże się z konsekwencjami. A same smoki? Niegdyś były przyjaciółmi ludzi, teraz... teraz są obiektem polowań, sama Ash, córka króla Firgaardu można powiedzieć, że „zawodowo” zajmuje się zabijaniem smoków. Dziewczyna wierzy, że tym co robi, przysługuje się królestwu Wiąże się to z tym, że ma za sobą nieprzyjemne doświadczenie z okresu, kiedy była...

_obsessionwithbooks_ | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Pradawny stworzył niegdyś dwoje ludzi: Namsarę uważanego przez resztę za bohatera oraz Iskari - kobietę siejącą zło i śmierć. To na jej cześć nazwano Ashę, córkę króla Firgaardu, która w tajemnicy przed ojcem zwabia smoki za pomocą zakazanych opowieści. Aby uniknąć ślubu ze znienawidzonym komendantem, Asha musi przynieść swojemu królowi głowę smoka, który przed laty straszliwie ją okaleczył. Jednak czy pośród plątaniny kłamstw i groźnych opowieści dziewczynie uda się dostrzec prawdę zatajaną przed nią od bardzo dawna?

Na temat ,,Ostatniego Namsary'' słyszałam na zagranicznym bookstagramie wiele dobrego. Nie byłam do końca pewna, czego konkretnie mogę spodziewać się po tej książce, lecz równocześnie nie wymagałam od niej cudów.
Na samym początku wgryzienie się w fabułę okazało się dość trudne. Mimo krótkich rozdziałów stron wydawało się coraz więcej, a historia sprawiała wrażenie nieco poplątanej. Jednak po przyswojeniu sobie wykreowanego przez autorkę świata zaczęły się pojawiać...

pierzyna | 2018-06-20

Jak dla mnie postacie mogły być lepiej dopracowane. Zwłaszcza te negatywne. Poza tym nie potrafiłam się wczuć w dramatyzm sytuacji w jakiej znalazła się główna bohaterka. Można przeczytać, ale ja na pewno nie zapamiętam tej książki na dłużej.

Maromira | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Asha jest najlepszą, a zarazem jedyną w królestwie, łowczynią smoków. Robi to od dziecka, częściowo napędzana żądzą zemsty za rany odniesione w przeszłości, a częściowo z woli ojca, który chce wyplenić stare zwyczaje.

Ludzie jej albo nienawidzą, albo się jej boją, jednak ona sama drży jedynie przed Jarkiem, dowódcą wojska. Jej ojciec lata temu obiecał Jarkowi jej rękę, a ślub zbliża się wielkimi krokami. Bojąc się agresywności Jarka i utraty niezależności, Asha korzysta z furtki, którą ojciec jej zostawił. Jeśli zabije smoka, który przed laty zniszczył miasto, to ślub zostanie odwołany. Asha zabijała już mnóstwo smoków, co więc może pójść nie tak?

„Ostatni Namsara” to początek napakowanej akcją serii fantastycznej, będącej jednocześnie debiutem literackim Kristen Ciccarelli. Kanadyjska autorka przeniosła do powieści swoje zainteresowania – piękne, majestatyczne smoki i fantastyczne opowieści.

Książka od początku zaskakuje akcją – fabuła często gna na łeb, na szyję, niemalże...

Katarzyna | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Zapraszam na www.nalogowyksiazkoholik.pl

Gdy tylko zerknęłam po raz pierwszy na tę książkę, wiedziałam, że na długo pozostanie w mojej pamięci i z pewnością spędzę z nią kilka wspaniałych chwil. Wiecie... w zasadzie nie ocenia się książki po okładce i zazwyczaj wyznaję tę świętą zasadę. Niestety przepadłam w niesamowitej okładce tej książki, a Ostatni Namsara mnie nie zawiódł. Nie dość, że jest przepięknie wydany, to w dodatku sama treść powala na kolana.

Asha jest córką króla i najlepszą łowczynią smoków w królestwie. Sama chowa w sercu urazę do tych niebezpiecznych stworzeń, które dopuściły się zdrady wobec ludzi i zniszczyły wszystko na swojej drodze. Jednocześnie dziewczyna czuje silną więź z pradawnymi istotami i nie może powstrzymać się przed opowiadaniem historii, które przyciągają smoki. Opowieści są jednak zakazane w królestwie, a Asha opowiadając je dopuszcza się zdrady i naraża swoje życie. Gdy jej tajemnicę poznaje niewolnik, Asha nagle zdaje sobie sprawę, że...

Marta | 2018-05-18
Przeczytana: 15 maja 2018

Asha jest najlepszą i jedyną łowczynią smoków, ale kiedy istnieje ryzyko, że wróci do króla z pustymi rękami, robi coś zakazanego i niebezpiecznego – opowiada. Po powrocie, władca proponuje jej układ: ona musi wykonać zadanie, wtedy nie będzie musiała wychodzić za mąż za znienawidzonego komendanta. Dziewczyna przyjmuje wyzwanie, które ma wykonać w ciągu siedmiu dni. Wtedy, niespodziewanie, następuje wiele zdarzeń, które nie tylko odsuwają Ashę od celu, ale również przysparzają jej ogromne kłopoty. Dziewczyna walczy nie tylko o życie, ale również miłość i o odzyskanie prawdziwej tożsamości. Jakie tajemnice skrywa król oraz jej własna dusza?

Istnieje wiele, zbyt wiele, powieści, które nawiązują do tych samym motywów: rebelia, zakazana miłość oraz szalony król. Myślałam, że „Ostatni namsara” obraca się wokół tych samych, dobrze utartych schematów. Jednakże powieść ta okazała się nie tylko...