Wyzwanie czytelnicze LC

Na wschód od zachodu

Wydawnictwo: Znak
6,9 (209 ocen i 39 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
19
8
38
7
82
6
39
5
12
4
4
3
7
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324053339
liczba stron
320
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodał
Mariolka

Wielki szlak do Indii, który hipnotyzuje do dziś. Kamal opuściła Warszawę z jednym plecakiem. Nie chciała dwóch fakultetów, mieszkania i pędu za karierą. Wybrała Indie – kraj, w którym największą wartością jest osiągnięcie duchowej równowagi. Dziś już nie pamięta poprzedniego życia... Ale ono do niej wraca ze zdwojoną siłą. Od cywilizacji Zachodu uciekł też hippis „Święty”. Jego życie to...

Wielki szlak do Indii, który hipnotyzuje do dziś.

Kamal opuściła Warszawę z jednym plecakiem. Nie chciała dwóch fakultetów, mieszkania i pędu za karierą. Wybrała Indie – kraj, w którym największą wartością jest osiągnięcie duchowej równowagi. Dziś już nie pamięta poprzedniego życia... Ale ono do niej wraca ze zdwojoną siłą.
Od cywilizacji Zachodu uciekł też hippis „Święty”. Jego życie to wolna miłość, narkotykowe seanse, religijne komuny i hedonistyczne wspólnoty na Goa. Wszędzie szuka jednego – szczęścia. A ono wciąż mu się wymyka.
Wojciech Jagielski, ceniony reporter wojenny podąża tym razem „wielkim szlakiem hippisów”. Afganistan, Pakistan, Nepal i na końcu Indie. Miejsca duchowej inicjacji, zderzenie z systemem kast, regiony targane konfliktami zbrojnymi, gdzie pojęcie „wolność” nabiera innego znaczenia.

Najnowsza książka autora "Modlitwy o deszcz" i "Wszystkich wojen Lary" to zupełnie nowe spojrzenie na Wschód. To świat widziany oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji, docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Na-wschod-od-zachodu/8062

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Na-wschod-od-zachodu/8062

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (644)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 364
Saudyjskie-Wielbłądy | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

To dość nietypowy, jak na tego Autora, zbiór reportaży.
Wojciech Jagielski przyzwyczaił nas do relacji w których opisuje kolejne wojny i konflikty zbrojne na całym świecie.
Tak książka jest zupełnie inna i tematyka w niej zawarta drastycznie różna od „klasycznego Jagielskiego”.
Tym razem udamy się do Indii szlakiem... hipisów oraz osób, które na ruch hippisowski z racji wieku się nie załapały, ale duch ich wypraw pozostał niezmieniony.
Zamiast wojennych komendantów, bojowników wszelakiego gatunku i maści pojawią się ludzie, którzy chcą odnaleźć „duchową głębię”, „swoje prawdziwe JA” i zafascynowanych przebogatą kulturą religijną Indii. Poszukując Shangri-La – cudownej krainy, podróżują po Dekanie w celu odnalezienia uduchowionego, sprawiedliwego świata, w którym i tygrys i jeleń będą pić z tego samego źródła. Co wspólnego ma Shangri-La z Indiami z ich wyobrażeń?
W gruncie rzeczy ma tylko jedną wspólną cechę – nie istnieją.
Świat widziany przez różowe okulary, które zapewnia koktajl...

książek: 183
Happy Reader | 2018-02-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2018

„Na wschód od zachodu” Wojciecha Jagielskiego to opowieść o Indiach, miejscu szczególnym dla osób, które szukają duchowej inicjacji oraz chcą się uwolnić od cywilizacji zachodniej. Kraj ten poznajemy przez historię dwojga ludzi, którzy tam uciekli z zachodu, żeby odmienić swoje życie.

Holender Święty jest hipisem, który trafił do Indii w latach sześćdziesiątych. Jego droga wiodła do Indii wiodła przez sławny szlak hippisów przez Turcję, Iran i Afganistan. Jego życie to narkotykowe seanse, religijne komuny i hedonistyczne wspólnoty. Najdłużej osiadł w Goa, ale i tam w końcu przestało mi się podobać. Wszędzie, gdzie się pojawią, szuka szczęścia. Jednak nie jest to takie proste...

Polka Kamal w podróż do Indii udała się w latach dziewięćdziesiątych. Wyjeżdżając z Polski znała dwa języki, miała dwa fakultety i świetnie zapowiadający się karierę. Porzuciła to wszystko, bo chciała czegoś innego. W Indiach odnalazła się w roli osoby pomagającej innym i zbliżyła się do buddyzmu. Dziś...

książek: 1667
Renax | 2018-02-14
Przeczytana: 11 lutego 2018

Widać w tej książce ślady przeżyć opisanych w 'Miłości z kamienia', ale nie tylko, bo 'Na wschód od zachodu' jest reportażem, który pokazuje bardzo ważne zjawisko 'na skalę światową'.
W reportażu mamy opowieść o oczekiwaniu autora na spotkanie z Kamal, dla której przyjechał do Indii, oczekiwanie, któremu towarzyszy 'Święty'. W ostatniej części, którą napisała pani Grażyna Jagielska, dowiadujemy się zaskakujących prawd o Kamal. Warto jest czekać na ten ostatni rozdział.
Jeśli rozumieć reportaż jako gatunek literatury faktu, który pokazuje świat taki jakim jest i wyjaśnia aktualne problemy świata, ludzi, to książka 'NA wschód od zachodu' jest jak najbardziej pełnoprawnym reportażem, tylko że nad wnioskami należy się zastanowić.
Czy autor pokazuje jakieś wnioski? Wydaje mi się, że nie, że bardziej jest to zdumienie światem i pokazaniem jego różnorodności.

książek: 264
Michał | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

Przewrotna książka o wzajemnej fascynacji Wschodu i Zachodu, bo przecież oni „przyjeżdżali tu, by wyrzec się kultu gromadzenia bogactwa, a my marzyliśmy tylko o tym, by zostać jego najgorliwszymi czcicielami.” O tym, że nie łatwo znaleźć szczęście tam gdzie koniecznie chciałoby się je spotkać i niestety także o tym, że nie zawsze można napisać wybitny reportaż.
Jagielski jak zwykle nastawiony jest na uważne słuchanie swoich rozmówców i umiejętne obleczenie ich opowieści w przystępny, choć tutaj akurat dość chaotyczny i powierzchowny, rys historyczny i geopolityczny. Tyle tylko, że rozmówcy niestety nie są tym razem zbyt interesujący lub nie mają wiele do powiedzenia, a i sam temat jest niezbyt spektakularny. W związku z tym stanowią jedynie pretekst dla autora do przywoływania własnych wspomnień. Sam z resztą będąc niezadowolonym z postępu reporterskiej pracy, poddaje się i postanawia dodatkowo ubarwić opowieść rzetelną fikcją literacką. Ta zachwiana konstrukcja reportażu,...

książek: 649
Adrian F | 2018-06-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Nie dość, że autor niezbyt potrafi zaciekawić, to jeszcze główni bohaterowie strasznie odpychający. Przynajmniej dla mnie... Jedyny plus jaki widzę w zachowaniu tych ludzi to fakt, że nikomu nie narzucają swojego światopoglądu. Być może jeśli ktoś jest zafascynowany tego typu tematyką i chciałby się mentalnie wrócić do roku 68 to może się spodobać. W innym przypadku raczej nie.

książek: 1125
malena | 2018-04-12
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

"Zwiędłe kwiaty"

"Na wschód od zachodu" to chyba najsłabszy "reportaż" Wojciecha Jagielskiego, z jakim miałam okazję się zapoznać. Nie pomogło mu nawet wsparcie żony, Grażyny, która jak sam zaznacza: "stała się trochę wbrew sobie współautorką tej książki", choć trzeba przyznać, że to głównie dzięki jej wkładowi oceniam ją ciut wyżej. Nie będę ukrywać, że odczuwam rozczarowanie, bo po kim, jak po kim, ale po Jagielskim, jednym z najlepszych żyjących polskich reportażystów, za którego go uważam, spodziewałam się znacznie więcej, tym bardziej że sam postawił sobie wysoko poprzeczkę. Jego reportaże, dla wielu trudne do przełknięcia, głównie ze względu na sposób ujęcia (nie ma się, co oszukiwać, Jagielski jest rzemieślnikiem słowa, nie twórcą, ale warto podkreślić, że rzemieślnikiem, który zna się na swym fachu), dla mnie - są kwintesencją rzetelności, rzeczowości, skrupulatności, oszczędności w wyrażaniu własnego zdania, a więc pewnej, ale niezbędnej dozy obiektywizmu, jakiego wymagam...

książek: 186
Lissa | 2018-02-21
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: luty 2018

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Najnowsza książka Wojciecha Jagielskiego zapowiada się jak reporterska opowieść – od map, na których przedstawiono trasy podróży głównych bohaterów: „Świętego” i Kamal. Kiedy jednak poznamy bliżej ich historie, okaże się, że to, co najważniejsze w ich życiu, zdarzyło się w różnych czasach, okolicznościach i miało inny duchowy wymiar. Ten ostatni okaże się w gruncie rzeczy najważniejszy.

Odzyskać sens istnienia – śladami hipisów

Po raz pierwszy także celem podróży cenionego autora reportaży nie są miejsca ogarnięte wojną. Tym razem udaje się na Wschód z misją odnalezienia córki znajomej dziennikarki, która pół żartem, pół serio obarcza go częściową „winą” za wybory Kamili (tak ma na imię młoda kobieta), której reportaże Jagielskiego do tego stopnia zawróciły w głowie, że także postanowiła udać się śladem ich autora. Oczywiście, prawda okazuje się inna, bardziej złożona. Po drodze reporter poznaje wędrujących na Wschód młodych ludzi, którzy – jak...

książek: 99
Jacek Jarosz | 2018-03-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2018

Krótko, bo ta książka upomina się o głębszą, a zatem i dłuższą analizę, podczas gdy strona "lubimy czytać" preferuje jednak krótsze wpisy: To rzecz absolutnie godna polecenia.

Pisanie reportaży jest trudną sztuką w czasach, kiedy każdy zakątek globu jest w zasięgu lotu, a ci, którzy podróżować nie mogą z powodów ekonomicznych czy braku czasu lub wystarczająco dobrego zdrowia, mogą to zrobić w wirtualnej rzeczywistości. I każdy, kto te miejsca obejrzał, ma swoją własną o nich opowieść. Więc nie o odkrywaniu świata przez Jagielskiego chciałbym napisać, a o tym, jak reportażysta staje się pełnowartościowym pisarzem, stawiającym sobie (i czytelnikom) pytania o sprawy uniwersalne. Jagielski przeszedł tę drogę - od pierwszych fascynacji egzotyką i konfliktami, w których opisywaniu zdarzały się mu uproszczenia i błędy, po dojrzałe, mądre, refleksyjne pisarstwo. I jeszcze ta praca nad językiem, która wydała wspaniałe owoce w postaci ostatnich książek, napisanych świetną polszczyzną!...

książek: 339
Łukasz | 2018-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 lutego 2018

To nie jest z pewnością Jagielski jakiego znam i kocham. Jest to Jagielski, który nie odkrywa dla czytelnika Gruzji, Afganistanu czy RPA, a odkrywa dla siebie Indie. Odnoszę wrażenie, że autor bardzo potrzebował tej wędrówki przez Indie w poszukiwaniu bohaterów swoich książek... Chyba jednak podobnych do autora. Poruszyl mną duchowy aspekt tej ksiazki. Choć zwykle książki Jagielskiego czytam w gora dwa dni, to tym razem dawka emocjonalna kazała mi dawkowac strony i cieszyć się zawartymi w niej madrosciami niespiesznie. Chyba Terzani napisał, że Indie to guru narodów. Po tej lekturze utwierdzicie się w tym przekonaniu. I choć podróżowałem przez Indie z plecakiem przez ponad miesiąc, to dzięki tej książce zrozumiałem, że jescze dużo rzeczy muszę w Indiach odkryć. Muszę tam wrócić. Dziękuję W.J.

książek: 424
Bonia | 2018-06-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: maj 2018

Ta książka Wojciecha Jagielskiego różni się od jego wcześniejszych reportaży. Też można ją zaliczyć do tego gatunku, ale fakty przedstawione są tu w inny, niemniej ciekawy sposób. Autor podąża szlakiem ludzi, którzy szukają w Indiach lepszego świata, swojej drogi,równowagi. Znudzeni i rozczarowani cywilizacją zachodu młodzi ludzie zostawiają swoje dostatnie życie, podążając w nieznane z nadzieją na odnalezienie dobrego, sprawiedliwego świata. Prawda o tym świecie okazuje się bardziej złożona, znacznie różni się od ich wyobrażeń. Mimo przedstawiania Indii jako magicznego miejsca, gdzie można odnaleźć spokój i równowagę, prawda jest zupełnie inna.

zobacz kolejne z 634 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Lektury na zimę

Jakie nowości przygotowały polskie wydawnictwa na zimowy czas? Poniżej prezentujemy przegląd zapowiedzi na nadchodzące miesiące, a wśród nich finałowy tom monumentalnej „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda, powrót Martína Caparrósa, autora cenionego „Głodu”, a także kolejną powieść niezwykle popularnej B.A. Paris, autorki bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd