1968. Czasy nadchodzą nowe

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
bromba

Wielka reporterska opowieść o kluczowych wydarzeniach 1968 roku pary czołowych polskich reporterów, Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza. Dziesięć reporterskich historii opowiedzianych z perspektywy ludzi, na których życiu odcisnęły piętno wydarzenia `68. Niekonwencjonalna opowieść idąca pod prąd stereotypowych narracji ukazana poprzez filtr oryginalnych ludzkich historii i zdarzeń z Polski i świata.

Będzie między innymi o początkach ruchu hippisowkiego w Polsce (Desant z Ameryki. Para nastolatków przyjeżdża z okolic San Francisco do Gliwic. Gliwicki dziadek chce, żeby rodzeństwo ucywilizowało się z dala od demoralizującego ruchu hippisowskiego. Niestety, mieszkanie dziadka staje się centrum wolnościowej rewolty obserwowanej z przerażeniem przez milicję.), historii morderstwo w Jicinie podczas operacji Dunaj, dziennikarzach i reżimie (jak Gomułka podzielił środowisko dziennikarzy. Jak powstawały teksty na zamówienie. Kto się oparł kłamstwu, kto uwierzył, o operze "Cisi i gęgacze", która zmieniła Polskę i wielu innych tematów mistrzowsko potraktowanych przez pierwszoligowych reporterów. Reportażom będą towarzyszyły dokumenty epoki, materiały prasowe, raporty, oficjalne wypowiedzi polityków i ważnych postaci tamtego czasu

źródło opisu: http://www.taniaksiazka.pl/1968-czasy-nadchodza-no...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoagora.pl/premiery-ksiazkowe-marzec-2018/

allison | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka Winnickiej i Łazarewicza to ciekawie, oryginalnie napisany reportaż (a raczej historia złożona z kilku reportaży) na temat przełomowego w historii Polski i Europy roku 1968.
To rok moich urodzin, ale nie z tego powodu sięgnęłam po ten tytuł.
Bardzo cenię dorobek reporterskiej pary, poza tym kilka miesięcy temu z wielkim zainteresowaniem obejrzałam "Śniadanie mistrzów", w którym była mowa m.in. o tej książce.

Całość pochłonęłam jednym tchem i - w przeciwieństwie do czytelników zarzucających autorom chaotyczność - świetnie się odnalazłam w opisywanym świecie.
Bardzo spodobało mi się przeplatanie konkretnych ludzkich historii z fragmentami artykułów z komunistycznych gazet oraz zapisków opozycjonistów i wysokiej klasy artystów jak Mrożek i Kisielewski.

Winnicka i Łazarewicz wychodzą od buntu na gruncie muzyki. Piosenki Beatlesów i The Rolling Stones oraz naszego rodzimego Czesława Niemena miały ogromny wpływ na młodych ludzi. I nie chodzi tylko o tańczenie w ich rytmie...

Ewa Żelazo | 2018-08-28
Przeczytana: sierpień 2018

„1968. Czasy nadchodzą nowe” to zbiór reportaży oddających klimat wydarzeń tamtego roku. Autorzy opowiadają o tym, co wówczas było pilną sprawą na świecie. Pojawiają się więc Beatlesi i kwestia powstania ruchu hippisowskiego, wydarzenia marcowe i budowa Dworca Centralnego w Warszawie. Kwestia spożycia owoców cytrusowych i zużycia mydła. Roman Polański i jego „Dziecko Rosemary”. Walka z komuną i Praska Wiosna…
To tylko niektóre z wątków podjętych przez Ewę Winnicką i Cezarego Łazarewicza.
Wszystkie historie opowiedziane w przykuwający uwagę sposób.

Wersja audio ma jeszcze tę dodatkową zaletę, że głosu użycza jej Filip Kosior, który w roli lektora sprawdza się znakomicie.
Do wysłuchania polecam.

mieszka | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Dobry zbiór reportaży.
Podobała mi się różnorodność tematów, a zwłaszcza to, że tłem nie dla wszystkich jest Polska Ludowa i jej sprawy i jej szarość i brud. Trochę świata tu się wkradło.
Z drugiej strony podoba mi się to, że autorzy nie przypisują sobie bycia "odkrywcami" jakiś strasznie ważnych prawd o tamtym czasie, a raczej jest to jakieś wprowadzenie w temat. Czy dotyczy to sfery kultury: początków ruchu niby hipisowkiego, odkrycia Beatlesów, ale i reżimu cenzury, czy polityki: nagonki na studentów, antyseminityzmu, do "interwencja" w Czechosłowacji.
Bolesna i niechlubna historia. Dobrze, ze nie wszyscy o niej zapominają, w dobie propagandy postaw patriotycznych.

Buchling | 2018-05-22
Przeczytana: maj 2018

Z "Dziennika" Sławomira Mrożka

"(...) Świat stał się takim wielkim burdelem, że trzeba wielkiej myśli, żeby o nim pomyśleć. Demokracja, wolność, swoboda jednostki, prawa, o ile się nie mylę, to bardzo późny wynalazek, i do tego lokalny.
W dodatku podobno są plamy na Słońcu.
Świat przeszkadza mi w życiu.
Wszystko trzeba jakoś przemyśleć i ustawić sobie inaczej.
5 czerwca 1968" (s.169)

Czy czegoś nam to nie mówi? Gdzieś nie dzwoni?

Książka jest skonstruowana genialnie, każdy rozdział opatrzony został artykułami z różnych gazet dostępnych w roku 1968 na rynku. Propaganda i mydlenie oczu zaraz obok siebie, 'straszne' Radio Wolna Europa oraz, co kupić bliskim na święta, a może "co chcielibyście wiedzieć na temat higieny?" "Za dużo pijemy", cenzura... Ręce opadają jak bardzo można się właśnie teraz do tego odnieść. Książka 'na czasie', jeśli rozumiecie.

Kawał świetnej roboty, zdecydowanie polecam.

Tomiś | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

Bardzo dobra książka. Nie zawiodłem się. Czekałem długo, szczególnie po dwóch pierwszych odsłonach serii. Wracając jednak do "1968". Zbiór reportaży przerywany ówczesnymi wycinkami z prasy. Czytamy o rodzeństwie w brutalny sposób przeniesionych wbrew własnej woli ze słonecznego i hipisowskiego San Francisco na Śląsk, czytamy o Polańskim, mordzie Czechów dokonanych przez polskich żołnierzy w trakcie interwencji Układu Warszawskiego, wydaleniu Żydów z Polski, a także o Drezdenku. Miasteczku, które starało się o nagrodę i co z tego wyszło. Książkę czyta się dobrze. Napisana przystępnym językiem, bez kwiatków, i zbędnych ozdobników. Polecam wszystkim i z czystym sercem. Nawet tym, którzy w wydawnictwie Agory widzą samo zło.

Maja Adamczyk | 2018-04-05
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Co łączy czterech muzyków z Liverpoolu, prekursorów muzyki rockowej, ze znanym reżyserem, Romanem Polańskim? Jak dzieci kwiaty z San Francisco odnalazły się w szarej rzeczywistości Gliwic lat 60-tych? W jaki sposób opresja władzy i prześladowania w wielu krajach na początku drugiej połowy XX w. doprowadziły do śmierci niewinnych ludzi? Podobnych pytań o rok ’68 można zadać dużo więcej. Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz w swoim najnowszym reportażu 1968. Czasy nadchodzą nowe udzielają nam odpowiedzi na wiele z nich. Często zapomniane, przez niektórych w ogóle nieznane, historie ludzi, których w 1968 roku połączyła wspólna historia, opowiedziane zostały w godny uwagi sposób.

Nie ma jednej opowieści o roku 1968. Jest ich nieskończenie wiele. Są te wschodnie i zachodnie, polityczne i psychodeliczne, ideologiczne i muzyczne, antykapitalistyczne i antykomunistyczne. Są też opowieści miejskie i prowincjonalne. – fragment tekstu

Powyższe zdanie stanowi istotę reportażu Winnickiej i...

Walkiria77 | 2018-03-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jakakolwiek publikacja w której brudne paluchy maczało środowisko GW - nadawać się może wyłącznie do użytku "toaletowego" - a i to na własną odpowiedzialność.
Rozumnym ludziom nie polecam wydawać pieniędzy na taki chłam.

Seticzek | 2018-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

11 reportaży, których akcja rozgrywa się w 1968 roku. Dość nierównych. Świetne są te dotyczące szeroko pojętej kultury, natomiast społeczno-politycznym brakuje moim zdaniem szerszego kontekstu, a czasem też puenty.
Do tego wycinki z gazet, niektóre mocno bulwersujące (np o higienie osobistej mieszkańców Wrocławia).
Język dość prosty - czyta się łatwo.
Warto.

Ann | 2018-07-18
Przeczytana: 25 lutego 2018

Pani Winnicka i Pan Łazarkiewicz to moi ulubieńcy. Nie mogę więc być specjalnie obiektywna pisząc o tej publikacji.
To niesamowita podróż przez historię, kulturę i społeczeństwo tamtych czasów. To piękna opowieść, pełna smaków, zapachów i dźwięków.
Dla kogoś takiego jak ja, to bardzo realny obraz czasów, których nie byłam w stanie przeżyć, to tłumacz języku moich rodziców, to echo ich opowieści, ich wspomnień, tego co ich ukształtowało.
Bardzo bym sobie życzyła, aby mój syn mógł przeczytać taką publikację o roku 1990 lub 2010, która dałaby mu obraz tego, co miało na mnie wpływ.
Tylko czy ktoś by po to sięgnął? Czy moje czasy będą dla kogoś w przyszłości jeszcze ciekawe?

Dominika | 2018-04-01

Czasy nadchodzą nowe to zbiór jedenastu historii dotyczących wydarzeń z 1968 roku. Wybór jest subiektywny, ale nie trudno znaleźć w książce, autorstwa duetu tworzonego przez Ewę Winnicką i Cezarego Łazarewicza, najważniejszych spośród polskich i światowych zdarzeń z tego okresu. XX wiek ma swoje specyficzne kulturowe zakręty, które stara się uchwycić seria LATA, pomyślana przez redaktorów Wydawnictwa Agora.
Reporterzy przemierzają wielką historię w poszukiwaniu pojedynczych losów, oddających klimat czasów przemiany obyczajowej, tak charakterystycznych dla schyłku lat 60. XX wieku. Znajdziemy więc w książce znane powszechnie nazwiska, takie jak: Paul McCartney, Ringo Star, George Harrison, John Lennon, Roman Polański. Życiorysy bardziej intymne, do których należy zarówno otwierająca książkę opowieść o rodzeństwie: Joli i Stefanie, „zesłanych” przez rodzinę za złe zachowanie z Ameryki do Polski, w której w latach 60. byli niczym kolorowe ptaki przybyłe z egzotycznych krajów, jak i...