1968. Czasy nadchodzą nowe

reportaż
Agora
2018-03-15
2018-03-15
antysemityzm historia historia Polski komunizm kultura pisarz Polacy polityka Polska Rzeczpospolita Ludowa PRL reportaż społeczeństwo sztuka terror życie codzienne Żydzi

Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...
Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...

Nie żyłam w tamtych czasach. Nie jestem obciążona politycznie czy historycznie rokiem 1968. Z literatury wiem, że był to okres burzliwy i niełatwy. Jak to często bywa politycy prowadzą rozgrywki, pewni ludzie mają jak pączki w maśle, a zwykły lud cierpi. Historia lubi zataczać koło. Zawsze znajdą się źli i dobrzy. A wystarczy „Żyć tak by nikt przez ciebie nie płakał” I w tej książce też punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Na tle książek, które na ten temat czytałam nie wypada pasjonująco. Po prostu przesłuchałam, lecz bez większego zainteresowania. Po prostu przyjęłam reportaż w celach informacyjnych, ale nie znalazłam tutaj klimatu i nie wiem co jest powodem. Może dobór opowieści a może sposób przedstawienia.

Świetny pomysł, przeciętne wykonanie. Skończyłem czytać jakiś tydzień temu a większości z tych reportaży już nie pamiętam. Był jakiś o rozpadzie bitelsów (nic odkrywczego),coś tam o studenckich strajkach po zdjęciu "Dziadów" i o antysemickiej nagonce, coś o studenckich zamieszkach we Francji i jeden (o! ten był faktycznie dobry) o inwazji na Czechosłowację. Generalnie można, ale niekoniecznie.

Rok przełomu, rok burzliwych wydarzeń, rok poprzedzony wcześniejszymi latami wychodzenia ze starych torów myślenia i postrzegania świata.

Polska, Stany Zjednoczone, Francja, Czechosłowacja, NRD, RFN, Węgry...
To czas mocnego brzmienia The Beatles, The Rolling Stones, to wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji, marzec '68, we Francji bunt młodego pokolenia przeciw kapitalizmowi i tradycjonalistycznemu społeczeństwu, morderstwo Martina Luthera Kinga, protesty w Stanach Zjednoczonych przeciwko wojnie w Wietnamie...
Świat zadrżał u podstaw, wszędzie wybuchały bunty młodych wykształconych ludzi, którzy nie chcieli dawnego porządku, chcieli zmian i zaczęli o nie walczyć.

Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz wykonali mrówczą pracę, żeby uszeregować i opisać najważniejsze wydarzenia i zrobić z z nich przegląd tamtych czasów.

Autorzy przeskakują po datach i latach co może być męczące w odbiorze, ale jest potrzebne do wytłumaczenia następstw.
Ciekawym zabiegiem jest to, że raz czytamy o globalnych historiach, a raz autorzy oddają głos pojedynczym bohaterom, którzy własnymi słowami wspominają burzliwe lata sześćdziesiąte.
Bardzo polecam.

Polska, Stany Zjednoczone, Francja, Czechosłowacja, NRD, RFN, Węgry...

Zbiór subiektywnie wybranych historii ze słynnego 1968 roku, który miał olbrzymi wpływ na życie wielu ludzi. Mnie zainteresowała historia z operacji "Dunaj" i śmierci niewinnych czeskich cywili z rąk pijanego polskiego żołdaka. W tle Polański, Lennon, Jagger, Gomułka i wielu innych.

O sprawach ważnych, ale mam poczucie, że niezmiernie chaotycznie napisane.

O sprawach ważnych, ale mam poczucie, że niezmiernie chaotycznie napisane.

Wiązałam z tą pozycją ogromne nadzieje, ale lekko się rozczarowałam, jak na tych autorów i ten temat, to mocna średniawka. Fragmenty artykułów z gazet nudne i niepotrzebne.

Ta pozycja to reportaż, reportaż jednak inny niż wszystkie, z którymi do tej pory się spotkałam. Występuje tu wielu narratorów pierwszoplanowi i drugoplanowi. Czasem historię opowiada główny bohater, a innym razem autorzy. Mimo to nie występuje tu chaos a książka, mimo obszernego materiału jaki jest tu opisany w cienkiej jak na tak obszerny temat.
Początkowo byłam rozczarowana ta pozycją z tego względu, że byłam przekonana, że jest to powieść, gdzie jest główny bohater- nastolatek lub kilku głównych bohaterów- mieszkańców Polski w latach 60. XX wieku. Jakie było moje rozczarowanie gdy otworzyłam książkę. Rozczarowanie spowodowało, że szybko odłożyłam ją na bok, jednak po kilku dniach, gdy ochłonęłam z zaskoczenia i rozczarowania postanowiłam do niej wrócić i to była dobra decyzja. Reportaż jest świetny, ciekawie opowiada o najważniejszych momentach przełomu lat 60. i 70. XX wieku w Polsce i na Świecie. Możemy poznać dokładnie tę historię oczami normalnych ludzi mieszkających w Polsce jak i sławnych osób takich jak Polański. Nie jest to nudne podawanie dat tak jak na historii w szkołach, a co do szkół... Książkę znalazłam w bibliotece w dziale dla dzieci i młodzieży, co bardzo mnie zaskoczyło, jednak po przeczytaniu tej pozycji uważam, że jest to dobry podręcznik z historii dla młodzieży w wieku licealnym. Jak widomo mało się mówi na lekcjach o czasach współczesnych, a tutaj mamy przedstawioną historie w bardzo ciekawy sposób, który może zainteresować młodych ludzi i jednocześnie przybliżyć im tę część historii, o której niewiele uczą w szkołach.

Początkowo byłam...

Książka interesująca, dobrze wprowadza w lata komunistycznej Polski i jest przedstawiona według ciekawej perspektywy osób żyjących w latach blisko 70-tych. Szczególnie interesujące opowieści bohaterów, którzy zdecydowali się wyjechać poza granicę kraju.

Książka o wydarzeniach 1968 roku - tak w skrócie można o niej powiedzieć. Niewiele o nich wiedziałam, więc z przyjemnością sięgnęłam po lekturę. Sam pomysł na konstrukcję zbioru reportaży bardzo ciekawy, ale przytłoczył mnie chaos, miszmasz, pomieszanie wątków. Zaczyna się od historii Beatelsów, która dla mnie była zupełnie zbędna i już na początku nieco wyrwała z kontekstu. Niektóre historie bardzo ciekawe i pouczające, inne dłużące się i nużące. Brakowało mi uporządkowania i może lepszego doboru reportaży. Troszkę się zawiodłam :(

Czytałam zaciekawiona. O zbrodni w Czechosłowacji przyznaję, że nie wiedziałam. Wbitą miałam pokojową misję. Wjechali, wyjechali i już. A jednak nie do końca tak to wyglądało i ze strony zwykłych obywateli skoro budowali na drogach barykady, żeby uniemożliwić wtargniecie do swojego kraju.
Najbardziej zadziwiły mnie publikowane fragmenty gazet, np. Trybuny Ludu. Niezrozumiały jest dla mnie ton wyraźnej przygany w tekście opisującym zdobycie dwóch medali przez Irenę Szewińską na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku.
"Piękne" są również wystąpienia robotników popierających działania partii. Tak cudnie spontanicznie napisane... Niestety niezbyt zrozumiałe dla dzisiejszych czytelników.
Cieszę się , że jako użytkowniczka kindle nie jestem już pozbawiona dostępu do zdjęć ilustrujących książkę.

Najbardziej zadziwiły mnie publikowane fragmenty gazet, np. Trybuny Ludu....

• Reportaż
  • Literatura faktu