Depesze

Tłumaczenie: Krzysztof Majer
Wydawnictwo: Karakter
Dispatches
literatura faktu

Arcydzieło reportażu wojennego napisane przez współtwórcę filmu Czas Apokalipsy. Nikt nie pokazał wojny w Wietnamie (i wojny w ogóle) tak jak on. Michael Herr przez dwa lata (1967–1969) pracował jako korespondent pisma „Esquire”. Towarzyszył żołnierzom na froncie, był świadkiem ich wojennego delirium. Po powrocie napisał Depesze – swoją jedyną, uważaną za majstersztyk, książkę. W literacko olśniewający sposób przedstawił w niej to, co zobaczył w Wietnamie: obłęd, szał zabijania, tłumiony narkotykami strach, roztrzaskaną ludzką psychikę. Tekst – pełen hipnotycznych wizji, poetyckich metafor i żołnierskiego slangu – oddając stan surrealnego upojenia wojną, jest równocześnie jej sugestywnym oskarżeniem. Niektóre z postaci sportretowanych w Depeszach stały się pierwowzorami bohaterów filmu Coppoli Czas Apokalipsy, którego Herr był współscenarzystą.

Reportaż, opublikowany w Stanach Zjednoczonych w 1977 roku, szybko stał się klasykiem gatunku. Po polsku ukazuje się po raz pierwszy.

źródło opisu: https://www.karakter.pl

źródło okładki: https://www.karakter.pl

Oficjalna recenzja
kako książek: 98

Delirium

Klasyka reportażu, apoteoza surrealizmu wojennego i dzieło życia Michaela Herra w jednym. Pierwsze polskie wydanie pojawia się po blisko 40. latach od ukazania się oryginału (1977). Czytelników powinna ucieszyć wysoka jakość wydania i bardzo dobry przekład autorstwa Krzysztofa Majera. Nieco mniej cieszy fakt, że pomimo upływu lat, tematyka reportażu jest wciąż boleśnie świeża.

Ze wszystkich chatek dookoła wybiegły dzieci. Było ich parędziesiąt, całą chmarą rzuciły się do miejsca, które sobie upatrzyliśmy, a pilot się śmiał: Wietnam, człowieku. Najpierw napalm, potem nakarm.*

„Depesze” (ang. Dispatches) nie są, jak może sugerować tytuł, typowymi zapiskami ze strefy wojennej. Herr – przedstawiciel tzw. Nowego Dziennikarstwa** – pisze wykorzystując techniki typowe raczej dla powieści wojennej niż dla klasycznego reportażu. Trudno jednoznacznie zdefiniować już samą formę zapisków (tłumacz sugeruje określenie ich mianem: „tekstu hybrydowego”***). Wietnamskie opowieści, zbudowane według subiektywnego klucza to zbitki wspomnień, opisów, scenek rodzajowych, potocznych dialogów, ale i rozbudowanych, czasem niemalże poetyckich metafor. „Depesze” nie są zatem chronologiczną relacją z działań wojennych na wietnamskim froncie, ale kroniką przeżyć, wizji i wspomnień.

Byłem nakręcony, podekscytowany, sypiałem po trzy godziny na dobę. Kumpel z „Timesa” powiedział mi, że najbardziej przeszkadzają mu nawet nie same koszmary, tylko odruch, żeby je zaraz po przebudzeniu zapisać i przesłać agencji.

„Depesze” jak rzadko który tekst dają głęboki wgląd w zawód reportera wojennego. I mowa tu nie o tajemnicach samego zawodu, ale o przeżyciach towarzyszących relacjonowaniu działań wojennych. Herr jest reporterem „totalnym”. Chcąc być autentycznym, decyduje się na dzielenie losu swoich bohaterów – młodych, amerykańskich żołnierzy wrzuconych w wir „egzotycznej” wojny. I taka jest perspektywa jego tekstów. Nie ma tu grzecznego, wygładzonego obiektywizmu. Na pierwszy plan wysuwa się szorstkość, brutalizm, namacalność przeżyć, dosadny język i cała gama emocji, oddających zderzenie ludzkiej psychiki z wojenną traumą:

Skąd jesteście, synu?” „Z Macon, w Georgii, panie generale”. „Świetnie. Poczta dochodzi? Ciepłe posiłki macie?” „Tak jest, panie generale”. „To świetnie, a wy, synu, skąd jesteście?” „Ja? Nie wiem, Jezu, nie wiem, nie wiem!” „To świetnie, a wy, synu, skąd jesteście?”

Bohaterowie zapisków to grono dziwaków i oryginałów, połączonych wymuszonym lub – co widać szczególnie na przykładzie braci dziennikarskiej – dobrowolnie nabytym uzależnieniem od adrenaliny. Herra nie interesują wielkie nazwiska czy stopnie wojskowe. Kryterium doboru zdaje się być raczej ekscentryczność postaci. A ta jest najczęściej skutkiem ubocznym długotrwałego funkcjonowania w nieludzkich warunkach. Relacja z generalskiego przemówienia musi zatem oddać miejsce historii szeregowego, który pod wpływem stresu pourazowego maniakalnie boi się powrotu do domu. Patrząc z perspektywy psychologicznej, „Depesze” można odczytać jako zbiorowe studium przypadku – opis postępującego szaleństwa, wywołanego przez stres i nieustanne poczucie zagrożenia:

Chodziło o oczy: napięte, wypalone albo zwyczajnie puste spojrzenie, nie było żadnego związku między nimi a resztą mimiki, i przez to wszyscy tam wyglądali na potwornie zmęczonych albo chwilowo niepoczytalnych (i bardzo starych…).

Subiektywna wybiórczość towarzyszy także opisowi amerykańskich działań wojennych. Nie mam pewności, czy po lekturze „Depeszy” czytelnik będzie mógł przywołać nazwy wietnamskich miast, objętych najcięższymi walkami. Będzie mógł za to odtworzyć klaustrofobiczną atmosferę okopów i surrealistyczne poczucie absurdu, które towarzyszyło świadkom tych wydarzeń (co zostało perfekcyjnie wykorzystane chociażby w klasykach filmowych Coppoli i Kubricka).

Dziś mamy już pewność, że oddanie tej atmosfery wymagało niezwykłego talentu literackiego, rzadkiego dziennikarskiego instynktu i solidnej, humanitarnej wrażliwości. Dla miłośników reportażu, militariów i historii współczesnej – pozycja obowiązkowa.

Katarzyna Pryga

* wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanego tekstu

** Nowe Dziennikarstwo (ang. New Journalism) – styl dziennikarski, łączący użycie technik literackich i subiektywnego podejścia reportera wobec opisywanych zdarzeń

*** Polecam gorąco rozpoczęcie lektury od zapoznania się z wyjaśnieniami, dotyczącymi wieloznaczności tytułu (Krzysztof Majer, O tytule)

Hipek | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: czerwiec 2017

Depesze to obraz wojny widzianej oczyma reportera wojennego. Autor wykorzystał przywilej swobodnego poruszania się w obrębie całego teatru działań w Wietnamie. Doświadczył walk frontowych w różnych formacja poznając ich specyfikę. Mógł uczestniczyć w uwalnianiu się z zasadzek. Przyglądał się pracy służb na zapleczu armii. Obcował z dowódcami próbując zrozumieć ich paradygmat działania. I wreszcie otarł się o środowisko cywili odpowiedzialnych za "eksport demokracji", funkcjonujące poza bezpośrednim teatrem wojennym. Wszystkie te doświadczenia autora wskazują jednoznacznie na bezsens wojny, patologie jakie ona ze sobą niesie i zwyrodnienia, do których prowadzi. Rany, te fizyczne i te emocjonalne, dla samych żołnierzy ale i dla ich bliskich, niezależnie po której stronie walczą. Rolę polityków w wyznaczaniu woli, którą materializują dowódcy. I całego aparatu budowy uzasadnienia i poparcia dla prowadzonych działań. Książka jest krzykiem przeciw wojnie. I uwaga - krzykiem silnie...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Literacki hardcore. Jedyna książka, którą napisał Michael Herr - korespondent wojenny w Wietnamie i współscenarzysta „Czasu apokalipsy”. Historia opowiadana w atmosferze przesyconej dymem z marihuany, opium i haszyszu z dodatkiem odoru zwłok, strachu, oparów białego fosforu zwanego „Willy Peter”, spalin, potu, „Agenta Orange” i wszechobecnego napalmu.
Kraina 19-letnich czy 20-letnich starców, którzy widzieli już wszystko, tworzących, jak napisał Autor:

”…Mieszankę mieliśmy tam niesamowitą: początkujący święci, zaawansowani psychopaci, nieświadomi lirycy i tępe, podłe sqrvysyny, którym cały rozum poszedł w kark…”.

To nie jest lektura na leniwe niedzielne popołudnie i zdecydowanie nie polecam jej ludziom o słabych nerwach i wrażliwych żołądkach. Nadmiar wyobraźni plastycznej też może przynieść niepożądane skutki. Przy tej książce „Cienka, czerwona linia” Jamesa Jonesa jawi się jako lektura dla cnotliwych pensjonarek.
Nie ma tu nic o bohaterstwie, poświęceniu dla Ojczyzny...

Marcin | 2017-09-24
Na półkach: Przeczytane, historia

Już od pierwszych stron tej książki wiedziałem, że jest ona znakomitą odpowiedzią na rozmaite pseudopatriotyczne brednie o tym, jak to słodko jest umierać za ojczyznę. Michael Herr stworzył w dziedzinie reportażu wojennego dzieło wybitne, przekraczające ramy gatunkowe i nader często zbliżone do wyrafinowanej powieści psychologicznej. Książka nie jest historią wojny w Wietnamie. Jest to raczej próba opisu kilku jej epizodów przez pryzmat doświadczeń żołnierzy i korespondentów wojennych. Autor znakomicie oddaje stan, który najkrócej można by określić mianem życia w poczuciu stałego zagrożenia jego utraty. Wyobraźmy sobie tylko permanentny i wszechobejmujący strach przed śmiercią i kalectwem, uczucie wciąż, każdego dnia przeżywane od nowa, uparcie obecne na poziomie podstawowych ludzkich instynktów i żadną miarą niemożliwe do oswojenia. Taka jest prawdziwa natura wojny i do tego każda wojna się sprowadza niezależnie od przyczyn, dla których wybuchła.

DomowaKsięgarnia | 2017-09-14

Wojna w Wietnamie jest jednym z najkrwawszych konfliktów, jaki wybuchł na świecie po zakończeniu II Wojny Światowej. W działania wojenne zaangażowały się między innymi Stany Zjednoczone, które poniosły w wojnie dotkliwe straty.

Michael Herr, był korespondentem wojennym w trakcie trwającego wiele lat konfliktu, przebywał w Wietnamie przez dwa lata, w latach 1967- 1969.

To, co tam zobaczył i czego doświadczył, zawarł w tekście, który w USA wydano już w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, a w Polsce dopiero niespełna rok temu w książce pod tytułem Depesze.

Biorąc pod uwagę fakt, że USA i ZSRR stały po dwóch stronach barykady, jeśli chodzi o zaangażowanie w tę wojnę, a nasz kraj był wtedy „przyjacielem” Związku Radzieckiego, to sprawa tak późnego wydania jest jasna. Korzystając, więc z danej nam obecnie wolności, sięgnęłam po Depesze Michael‘a Herr‘a.

Po lekturze reportażu Herr’a mam ochotę krzyczeć, że wojna to g***o! Jego opowieść jest tak sugestywna i pełna plastycznych...

Michał | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Dramatyczny i drastyczny zbitek wspomnień z wietnamskiego piekła na ziemi. Rejestrowany przez amerykańskiego korespondenta w bliskim sąsiedztwie śmierci i na granicy utraty zmysłów.
Krótkie wojenne relacje często wyglądają tu na pozornie chaotyczne lub zwyczajnie niedopowiedziane. Spisane są przy tym mocnym, męskim językiem, czasem okraszonym na moment czarnym humorem, który natychmiast znika w kolejnym akapicie. Uzupełniają je pozbawione już złudzeń gorzkie przemyślenia, bo szybko okazuje się, że obowiązek, naiwność czy ciekawość w zderzeniu z realiami wietnamskiej dżungli nieodwracalnie zmieniają ludzi. Z resztą, jak pisze sam autor „wszyscyśmy się naoglądali zbyt dużo filmów” przed wyjazdem.
Robi się więc duszno w natłoku, wyrzucanych niczym pociski z M16, mięsistych opowieści. Duszno na tyle, że w czasie lektury można wręcz poczuć zmęczenie tym korowodem paradoksów, permanentnego strachu i frontowego okrucieństwa.
Książka Michaela Herra to reporterski szach mat na planszy o...

Radosław Gabinek | 2016-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Po lekturze "Depesz" Michaela Herra jeszcze mocniej chce mi się krzyczeć "Fuck the war", bo tak jak każda wojna zasługuje na potępienie tak wojna w Wietnamie jest na samym szczycie rankingu tych najbardziej bezsensownych konfliktów zbrojnych i to zarówno jeśli weźmiemy pod uwagę jej genezę jak i to w jaki sposób była prowadzona. Książka Herra uchodzi za kultową jeśli chodzi o swój gatunek, aczkolwiek można mieć trudność tak naprawdę z określeniem co to za gatunek właściwie. Mam problem z zakwalifikowaniem tej pozycji stricte do literatury faktu, gdyż jest to dla mnie bardziej jednak utwór o charakterze autorefleksyjnym. Ma się wrażenie, że momentami sprawozdanie z miejsca walki przeistacza się w powieść i osobiście uważam, że są to zdecydowanie rzeczy, które windują "Depesze" na sam szczyt jeśli chodzi o reportaże. Kiedy już założymy, że mamy do czynienia jednak z reportażem, bo bądź co bądź Michael Herr był korespondentem na wojnie wietnamskiej to wypada zwrócić uwagę na kolejną...

tjank | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Arcydzieło reportażu i klasyk gatunku – tak grzmi oficjalna recenzja. Ja nie jestem oficjalnym recenzentem, tylko prostym czytelnikiem. Nie będę oceniał książki z wielu powodów. Nie jestem fanem gatunku. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i nie jestem zakochany we wszystkim co może służyć do zabijania. Wiem, że jest to reportaż, ale w moim odczuciu napisany bardzo dziwnie. Czytając czułem się prawie jak bezduszny lektor IVO. Nie było w tej książce bohatera, który pociągnąłby mnie za rękę od pierwszego do ostatniego słowa. No chyba, że bohaterem miała być wojna. Był za to na każdej stronie bezmiar bólu, szaleństwa i samotności młodych ludzi wciągniętych przez machinę polityki w tryby śmierci. Nie rozumiem celu ani powodu, że książka ma 280 stron, a nie 28 czy 2800. Każda z nich jest kopią poprzedniej i pojawi się jako następna. Rozerwane ciała, grzechot karabinów, łzy i narkotyki. Nie czuję się zniesmaczony, przerażony, zauroczony czy zachwycony. Czuję się jak lektor „IVO”.

BetiFiore | 2018-03-19
Przeczytana: 18 marca 2018

Zapiski reportera wojennego z Wietnamu. Język porażający prostotą, a niosący tak wiele treści, często ukrytych. Można pisać bez zbędnego patosu, nie silić się na bohaterskość. Można. Polecam.

Bartek Kociszewski | 2018-10-17
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 17 października 2018

Absolutnie genialna pozycja. Doświadczenie wojny opisane przez jej uczestnika. Brak patosu i szczera prawda. Polecam z całego serca.
9/10

konto_usuniete | 2018-01-07

„Depesze” to jedna z najlepszych i jeśli nie najważniejsza to jedna z najważniejszych książek jaką napisano o wojnie w Wietnamie. W naszym kraju nie ukazało się zbyt wiele pozycji o tej tematyce. Mnie osobiście udało się przeczytać słynny „Pluton”, „Wietnam: podziemna wojna” oraz bardzo dobry „Matterhorn” i tyle w tym temacie. W USA „Depesze” wznawiane byłe wielokrotnie a dzięki wydawnictwu Karakter ukazały się też w naszym kraju (wreszcie). Książka jest niezwykle plastyczną i brutalną opowieścią o wojnie widzianą oczami korespondenta wojennego, którym był autor Michael Herr. Był on świetnym i bystrym obserwatorem. Dzięki czemu możemy zobaczyć cały bezsens i okrucieństwo wojny jakie dotknęło żołnierzy (śmierć, rany, koszmary, uzależnienie od różnych narkotyków aby przetrwać kolejny dzień lub noc, popadanie w szaleństwo i okaleczenia psychiczne do końca życia) jak i cywili (rany fizyczne i psychiczne, śmierć niepewność, przemoc). Autor zdecydowanie większy nacisk kładzie na ukazaniu...