Druga strona świata

reportaż
Znak
2022-10-03
2022-10-03

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Tomasz Łapiński, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Piotr Żelazny
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...

Drugi już zbiór tekstów W. Jagielskiego, przekrój zarówno wydarzeń jak też tematów i miejsc. Dobrze się czyta, duża dawka informacji o wydarzeniach w świecie.

Wszystkie reportaże są krótkie i bardzo ciekawe. Łączy je to, że omawiają kraje i wydarzenia, które nas mało interesują i w polskich mediach tylko nam migną albo nie pojawią się w ogóle. Dużo historii z Afryki, bliskiego wschodu, państw wyspiarskich, trochę byłego ZSRR, Indii, Pakistanu, Indonezji, Kambodży, czyli miejsc, które chcąc znaleźć na mapie musimy się chwilę zastanowić. Pucze, przewroty, dyktatury, wojny, rewolucje, ale też kultura, gospodarka, relacje międzynarodowe.

Bardzo dobry, przekrojowy zbiór tekstów o świecie. Nie miałem wcześniej z nim styczności w Tygodniku Powszechnym, więc dla mnie to całkowita nowość. Napisane bardzo lekkim, przystępnym językiem wyimki z historii najnowszej. Jest tu i o polityce (większość) i o ludziach i o społeczeństwie, a to Kaukazu, a to Afryki, a to bliższej i dalszej Azji. Bez zbędnych dat i tony nazwisk. Czyta się ten zbiór szybko i płynnie, a co więcej wiele się łatwo zapamiętuje do późniejszego błyśnięcia w towarzystwie lub do dalszego rozwijania wiedzy. Przemknąłem przez książkę w dwa dni. Polecam.

Wojciech Jagielski w porządnym, dziennikarsko-depeszowym stylu pisze o tym, że w wyniku globalizacji świat stał się opleciony nitką zależności. A wojna w Ukrainie czy pandemia covid-19 odciskają swoje piętno na nawet najodleglejszych zakątkach świata.

WJ utrzymuje się nadal w dobrej formie. Nowy pakiet felietonów to zestaw różnorodnych konfliktów. Od sąsiedzkiej wojenki dwóch ostatnich Żydów w Kabulu, przez religijne waśnie w muzułmańskim świecie, po wojnę o władzę w bezkompromisowym wydaniu. Kompilacja pokazuje aktualną sytuację geopolityczną w mniej medialnych rejonach globu. Jagielski nie kryje, że śledzi wiadomości z fotela, w przerwach między piłkarskimi relacjami z Premier League. Jego doświadczenie, znajomość realiów i regionalnej polityki pozwalają mu jednak nadal na zajmujący i merytoryczny komentarz. Dzięki temu książka jest jak skróty meczów ostatniego sezonu Ligi Mistrzów. Tyle że głównie tej w wydaniu afrykańskim. Przy czym w programie trafią nam się również fragmenty bezbarwnych spotkań oraz powtórki najciekawszych akcji przebrzmiałych już gwiazd.

jest to zbiór reportaży, więc nie stanowi jednej całości. mocną stroną są rozdziały traktujące o mało znanych krajach i ich jeszcze mniej znanej historii. warto

Myślałem, że jestem w miarę na bieżąco z wydarzeniami na świecie dopóki nie zacząłem czytać "Drugiej strony świata"... Bardzo interesująca pozycja, która poszerzy Wasze horyzonty!

Dość krótkie i treściwe teksty dot. głównie (ale nie wyłącznie) krajów Afryki i Azji są napisane w przystępny sposób, na wysokim poziomie merytorycznym. Bardzo dobrze się je czyta.

Polecam gorąco, dużym atutem jest aktualność poruszanych tematów (teksty z lat 2020-2022)!

Polecam...

Znacznie lepsza niż pierwsza strona. W tym zbiorze wszystkie rozdziały są interesujące, a książka niesamowicie wciąga. Będzie ona gratką dla osób zainteresowanych Azją i Afryką.

"Druga strona świata" brutalnie pokazuje, jak niewiele wiemy o tym, co dzieje się... w większości krajów świata. Uwięzieni w zachodniej bańce nawet nie zdajemy sobie sprawy z problemów, którymi żyje kilka miliardów ludzi. Wojciech Jagielski kolejny raz (w niezmiennie doskonałym stylu) powala im dojść do głosu.

Bissau, Chartum, Harare, Tigraj, Kuala Lumpur, Abidżan – komu przyjemność sprawia sam dźwięk tych odległych miejsc, niech koniecznie kupi drugi już zbiór krótkich reportaży Wojciecha Jagielskiego. Mówią one o świecie, o którym nam się nie śniło, o którym na co dzień w ogóle nie myślimy, a w którym żyją ludzie tacy jak my.

więcej o tej i innych książkach Wojciecha Jagielskiego tu:

więcej o tej i innych książkach Wojciecha...

• Reportaż
  • Do kupienia