Leon

Okładka książki Leon Mons Kallentoft, Markus Lutteman Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Leon
Mons KallentoftMarkus Lutteman Wydawnictwo: Rebis Cykl: Zack Herry (tom 2) Seria: Herkules kryminał, sensacja, thriller
Zack Herry (tom 2)
Herkules
Leon
Rebis
2017-06-13
2017-06-13
9788380620407
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
thriller literatura skandynawska literatura szwedzka niebezpieczeństwo policjant psychopata seryjny zabójca Szwecja szwedzki kryminał wyścig z czasem zabójstwo zagadka kryminalna

Rosyjska ruletka przy ryku lwa

Druga część o Zacku już mnie tak nie wciągnęła, więcej było o wymyślnym morderstwie, chyba nawet więcej śledztwa, ale w moim odczuciu deliryczny, mroczny klimat już nie był taki zniewalający.
Za to zbrodnia jakaś taka zbyt wydumana. Czytam dalej, zobaczę.

Za to zbrodnia jakaś taka zbyt wydumana. Czytam dalej, zobaczę.

Zawsze aktualny temat - porywanie i handel dziećmi przede wszystkim w celach seksualnych. Thriller trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Nie podoba mi się główny bohater - policjant ćpun. Dorosły człowiek, a nie wie, czego oczekuje od życia.

Ostatnio świętowałam Nowy Rok właśnie w Sztokholmie i muszę powiedzieć, że autorom książki idealnie udało się oddać klimat tego miasta zimą ( polecam zwiedzić magiczne stacje metra).
Jest potwornie zimno i mrocznie a miasto ma w sobie jakiś majestatyczny chłód i nie chodzi mi tu o temperaturę.
Opowieść o Zacku młodym policjancie próbującym rozwiązać zagadkę morderstwa 12 letniego chłopca porwała mnie na amen.
Do tego ten styl pisania 👌 zupełnie inny niż ten do którego przywykłam. Na początku nie mogłam się przyzwyczaić i coś mi nie pasowało ale im dalej tym bardziej dodawało to klimatu. Nie ma tu nudnych opisów i przynudzania - jest konkret, czasami krótkie jednowersowe zdania, samo mięso.
Zack intryguje. Trudne dzieciństwo, uzależnienie od narkotyków i adrenaliny, ryzykant ale jednocześnie jest w nim głębia i mocny kręgosłup moralny.
Współpracownicy Zacka są mocno zarysowani i równie ciekawi. Widzę ich wszystkich oczami wyobraźni.
Książka oprócz tematu narkotyków porusza problem nielegalnych uchodźców zostawionych przez państwo samym sobie. Jest to szczególnie niepokojące kiedy mówimy o dzieciach.
Temat zbrodni jest dla mnie zbyt mroczny i przerażający ale tak to już jest w skandynawskich kryminałach.
Zupełnie nie odczuwa się, że książkę napisało dwóch autorów - dobra robota👍❤
Byłby z tego dobry film 💚 a w roli Zacka widzę mroczą wersję Alexandera Skarsgårda @rexdanger .
To byłaby uczta🤗
Mój Instagram : kamila.nieskonczona
kobiety.o.kobietach
www.kobietyokobietach.pl

Bardzo dobra. Polecam

Bardzo dobra. Polecam

Trochę chaotyczna. Prosty, typowy skandynawski kryminał.

Trochę chaotyczna. Prosty, typowy skandynawski kryminał.

Druga część serii trzyma poziom. Nie zawiodłam się. Akcja nadal wciągająca, wątki rozwijane na tyle, aby zaspokoić na jakiś czas czytelnika, a jednocześnie za chwilę go rozbudzić i wciągnąć dalej w nurt fabuły.

10 stron mi wystarczy!!! Totalnie nie mój styl. Za dużo krotkich zdan. Czytając te kilka pierwszych stron miałam wrażenie jakby autor krzyczał do mnie albo co najmniej rapował 😃 nie umiałam się skupić.

Zachęcona pierwszą częścią sięgnęłam po drugą i nie zawiodłam się. Książka niesamowicie wciąga, wartka akcja trzyma w ciągłym napięciu, nie mogłam się od niej oderwać.

Zdecydowanie wielkie WOW 😍 Genialnie napisana kolejna cześć cyklu inspirowanego mitami greckimi. Zack Herry, policjant żyjący i działający na krawędzi prawa, wywołuje sprzeczne uczucia, ale nie sposób odmówić mu skuteczności w działaniu. Ta cześć cyklu to niesamowicie wciągająca, bezlitosna gra o życie niewinnego chłopca. Każda kolejna strona pochłania czytelnika, by na końcu podnieść ciśnienie do granic możliwości.

"Leon" to druga część serii, gdzie głównym bohaterem jest Zack Herry. Akcja rozgrywa się w zimowym Sztokholmie. Pod osłoną nocy w mieście grasuje potwór. Zbrodniarz w przebraniu lwa zamyka dzieci w klatach, nagrywa to, a gdy upłynie określony czas zabija je. Pierwszą ofiarą jest znaleziony na szczycie fabrycznego komina, nieletni imigrant. Czy zbrodnia ma zabarwienie rasowe? A może jest to jakaś chora zabawa szaleńca? Odpowiedzi na to pytanie szukają sztokholmscy policjanci. Nie boją się walki. Strachem napawa ich jedynie upływający czas.

Jednocześnie Zack Herry musi pokonać również prywatne demony. Dręczą go wspomnienia z dzieciństwa, zaś szukanie ukojenia w narkotykach nie przynosi upragnionego rezultatu. Czy znajdzie siłę potrzebną do uporządkowania wspomnień i rozpoczęcia nowego etapu?

W powieści poznajemy inne, poboczne wątki. Czy w nową zbrodnie zamieszany jest technologiczny gigant? Pytania się mnożą, zaś próby znalezienia odpowiedzi nie zawsze się udają.

Choć "Leon" to druga część cyklu, śmiało można go czytać oddzielnie. To co musimy wiedzieć po pierwszej części autorzy nam przypominają. Cała reszta pominięta jest milczeniem. Po raz kolejny mamy do czynienia z aktualnym, naglącym problemem nielegalnych imigrantów. Autorzy specjalnie nakierowują czytelnika na nierówności, problemy związane z przybyciem do nowego, obcego kraju. Niechęć obywateli i utrudnienia stawiane przez biurokrację.

Akcja rozgrywa się prężnie, brak jest dłużyzn i niepotrzebnych wtrąceń. Czytelnik ma wrażenie, że wszystko co się dzieje ma znaczenie. I tak jest. Całość jest równa, brak jest słabszych momentów. Wszelkie obawy jakie możemy wiązać z faktem, że autorami jest duet rozwiewają się niemal na początku. Nie jesteśmy w stanie wyodrębnić którą część napisał konkretny autor. Styl jest spójny. Ciekawy jest również sposób przedstawienia pracy policji. Brak tu nadmiernego szokowania: widzimy część pracy, która odbywa się na spotkaniach, podczas rozmów i żmudnych przesłuchań. Dostrzegamy jak ciężko ustalić fakty, odkryć przyczynę i sposób działania. Cała historia jest mroczna, ale i realistyczna. Polecam serdecznie.

• Kryminał/Thriller/Sensacja
  • 2017