Leon

Wydawnictwo: Rebis
Leon
9788380620407
Ag2S

W mrocznym, zimnym Sztokholmie toczy się bezlitosna gra – Zack jeszcze nigdy nie otarł się tak blisko o śmierć. W SZTOKHOLMIE GRASUJE POTWÓR. Ktoś udostępnił w Internecie film, na którym widać przerażonego chłopca uwięzionego w klatce w jakimś pomieszczeniu pod ziemią. W tle, pod bezlitośnie odliczającym czas zegarem, porusza się porywacz. Kiedy inspektor policji kryminalnej Zack Herry...

W SZTOKHOLMIE GRASUJE POTWÓR.

Ktoś udostępnił w Internecie film, na którym widać przerażonego chłopca uwięzionego w klatce w jakimś pomieszczeniu pod ziemią. W tle, pod bezlitośnie odliczającym czas zegarem, porusza się porywacz. Kiedy inspektor policji kryminalnej Zack Herry widzi transmitowany na żywo film, dociera do niego, jak straszliwy los czeka chłopca, jeśli nie zdążą odnaleźć go na czas. Zack musi rzucić na szalę własne życie i narazić na niebezpieczeństwo swojego przyjaciela.

Leon to niesamowicie wciągająca, niezależna kontynuacja chwalonego przez krytyków cyklu inspirowanego mitami greckimi.

Wszyscy bohaterowie rodzą się z tragedii.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 763

Rosyjska ruletka przy ryku lwa

Na szczycie fabrycznego komina znaleziono okaleczone zwłoki dwunastoletniego chłopca. Ktoś urządza polowania na dzieci, rozkoszując się swoją siłą drapieżnika wobec ich słabości ofiary. Jeśli sztokholmska jednostka do zadań specjalnych szybko nie rozwiąże sprawy, kolejne zabójstwa są tylko kwestią czasu. Kto ma się tym zająć, jeśli nie Zack Herry, który przed kilkoma miesiącami zyskał sławę dzięki rozwiązaniu sprawy morderstw azjatyckich imigrantek. Ale z Zackiem jest coraz gorzej, bierze już nawet w pracy, prześladowany przez powracające wspomnienia z dzieciństwa, w których jego matka nie jest tak kryształową postacią, jak wcześniej ją pamiętał.

„Leon” to niezależna kontynuacja „Na imię mi Zack”, książki otwierającej nowy cykl szwedzkiego duetu pisarskiego Monsa Kallentofta i Markusa Luttemana. Nadal pojawiają się nawiązania do greckiej mitologii, będące myślą przewodnią całej serii. Wątki osobiste łączą się, ale sama zagadka kryminalna stanowi odrębną całość. Jak w poprzedniej części dużo tu akcji i napięcia, ciągle pojawiają się nowe tropy, niektóre pomocne w rozwiązaniu sprawy zabójstwa, inne prowadzące na manowce. Nie ma tu miejsca na dłużyzny, trwa ciągły wyścig z czasem. Do tego na szczęście styl znacznie się poprawił, czy to za sprawą zmiany tłumaczy, czy poprawek samych autorów: zniknęły irytujące krótkie zdania, dzięki czemu książkę czyta się płynniej i z o wiele większą przyjemnością. Nie rozumiem tylko dlaczego tytuł nie został przetłumaczony, bo żaden Leon na kartach powieści się nie pojawia (a przynajmniej nie utkwił mi w pamięci), za to różnego rodzaju lwów jest tu pod dostatkiem…

Oprócz wątków kryminalnych powraca tak aktualny dziś temat nielegalnej imigracji, przy czym nie skupia się na płynących z niej zagrożeniach, ale przedstawia sytuację dzieci, które w ucieczce przed wojną trafiają do obcego kraju, gdzie nie zawsze czeka na nie bezpieczne schronienie. Kolejnym z ważnych tematów jest problem hazardu oraz popadania w nałóg i walki z nim. Tylko czy jest jeszcze szansa na ratunek, jeśli zwykła dawka już nie wystarcza, a myśl o narkotykach nie da się odpędzić i powraca coraz natarczywiej w najmniej dogodnych momentach? Czy da się zatrzymać spiralę autodestrukcji? A przecież Zack to bohater pozytywny, z narażeniem życia walczący z przestępczością i za wszelką cenę starający się chronić innych. Mimo licznych wad, trudno mu w tych zmaganiach nie kibicować.

„Leon” to ciekawa kontynuacja cyklu, nie tracąca rozmachu pierwszej części. Powoli rozwija wątki osobiste postaci, wciąż pozostawiając wiele do odkrycia w przyszłości. Trzecia część, „Bambi”, pojawi się już wkrótce.

Agnieszka Kruk

Izabela Pycio | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

"Jeśli wystarczająco często karmi się człowieka okrucieństwem i nienawiścią, sam staje się zdolny do każdego okrucieństwa."

Ciekawie poprowadzony kryminał, w ciemnych i zimnych barwach, z mrocznymi tajemnicami i sekretami. Intrygujące podsuwanie tropów i wskazówek do rozwiązania okrutnej zbrodni na dwunastoletnim chłopcu. Wraz z głównymi bohaterami, inspektorami sztokholmskiej policji kryminalnej, analizujemy pojawiające się fakty, zaskakujące informacje, nie do końca dopowiedziane elementy, jednak minie sporo czasu zanim zaczniemy składać je w logiczną i prawdopodobną całość. Natychmiast dajemy porwać się wyjątkowo wartkiej akcji, wzburzonej fali snucia różnorodnych przypuszczeń i domysłów. Kluczowa postać powieści, Zach Herry, detektyw sekcji do zadań specjalnych, uzależniony od narkotyków, borykający się z demonami przeszłości, może nie wzbudza wielkiej sympatii czytelnika, momentami niebezpiecznie kieruje się w stronę złych nawyków i zgubnych nałogów, jednak został...

Kruczoczarnyblond | 2017-08-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Szczerze powiem, że bardziej mi się podobała niż 1 część, oczywiście nie ujmując jej nic!

Czyta się szybko - rozdziały są dosyć krótkie.
Styl pisania - bardzo mi odpowiada ! Opisy nie są przydługawe i bezsensowne. Akcja toczy się szybko - nie przysypia się.
Historię odkrywamy po kawałeczku, a prolog jedynie nas myli i wprowadza lekkie zamieszanie - szczegółów nie zdradzam! To trzeba przeczytać!

Jak dla mnie super! Czekam na kolejną część.

Pistacia_Vera | 2017-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 września 2017

młody szwedzki policjant uzależniony od narkotyków i nie potrafiący uporać się z demonami przeszłości prowadzi kolejną sprawę. Obraz Szwecji wyłaniający się z tej historii jest dosyć paskudny. Dilerzy, imigranci w przepełnionych ośrodkach, bezdomni, pedofile, handlarze dziećmi, morderstwa a wszystko to podczas srogiej szwedzkiej zimy.

Sebastian Woźniak | 2017-09-12
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 12 września 2017

Być może narażę się fanom Nesbo ale chyba rośnie nam jego groźny konkurent. Mroczna, rwana narracja to coś co lubię. Polecam fanom gatunku.

Tylkomagiaslowa | 2017-07-03

Reasumując zdecydowanie polecam, ponieważ to lekki kryminał, przyjemny w odbiorze pomimo krwawych i niezbyt przyjemnych scen. Główny bohater ma swoje wady i zalety, jak każdy człowiek, dzięki czemu jest ona jeszcze bardziej realna. Ważne jest również to, że oddala nas od naszego życia i przenosi do Sztokholmu. Warto jest chociaz na moment wyjść z naszego miejsca zamieszkania i choćby urywkami, pozwiedzać inną część świata. Cieszę się, że mogłam poznać te dwie części i mam nadzieję, że jeszcze w nie jednym tomie będzie mi dane poznać ciąg dalszy historii Zacka. Jak najbardziej polecam. :)

bibliofilka | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

Szwecja już od dawna nie kojarzy się z klimatem beztroskiej Pippi Langstrump, czy dzieci z Bullerbyn. Tutaj okrucieństwo prześciga bestialstwo, a brutalni mordercy - bezwzględnych gwałcicieli. Dodajmy do tego jeszcze bezlitosnych oprawców, sadystyczne skłonności, przemoc seksualną i fanatyzm religijny - taki to obraz wyłania się ze szwedzkich kryminałów.

„Leon” jest niezależną kontynuacją powieści „Na imię mi Zack”, książki otwierającej nowy cykl szwedzkiego duetu pisarskiego Monsa Kallentofta i Markusa Luttemana.
Zack jest świetnym policjantem śledczym, ma już wyrobioną opinię w Jednostce Specjalnej Policji w Sztokholmie. Bystry, błyskotliwy, nieustraszony, ale balansuje na granicy prawa. W nocy zmaga się z koszmarami z dzieciństwa i strzępami wspomnień o zamordowanej matce, też policjantce. Ma obsesję rozwiązania tej sprawy. Na poranne odprawy przychodzi nieprzytomny po zarywaniu nocy. Sam czuje, że się stacza. Działa w duecie ze swoją koleżanką Deniz, która niejednokrotnie...

GlamAlien | 2017-09-22

Jest to moje drugie spotkanie z tą parą autorską.
Leon jest książką mocniejszą niż "Na imię mi Zack", głównie temu, iż mówi o świecie, w którym dla pewnych ludzi sprzedaż dzieci do usług seksualnych jest takim samem interesem, jak sprzedaż warzyw do sklepu.
Książka momentami mnie obrzydziła, musiałam ją odłożyć i oddychać głęboko, próbując samą siebie przekonać, że to tylko fikcja. Choć do mojego mózgu dobijała się informacja, że tak się przecież dzieje na świecie, stale.
Zack Herry jest bohaterem, już w pierwszym tomie udowodnił jak silny i niesamowity jest, mimo uzależnienia od mety. Może trochę zbyt niesamowity, momentami aż przerysowany, taki jest wspaniały. To, wbrew pozorom, nie przeszkadza, bo akcja jest na tyle wciągająca, że człowiek dopiero po skończonej lekturze zauważa rysy.
Po Leonie chce się więcej, a niestety nie jest to dostępne na rynku, więc zamieniamy się w Zacka i wpadamy w delirkę na głodzie. Zacna książka!

Kaś | 2017-07-22
Przeczytana: 16 lipca 2017

Co do pierwszej części cyklu Herkules – miałam bardzo dużo wątpliwości. Kolaboracje między pisarzami mają to do siebie, że często zamiast wyciągać z prozy obu twórców to, co najlepsze, raczej uwydatniają braki. Ostatecznie powieści wychodzą sztywne i pozbawione charakteru, albo, co gorsza, kompletnie niespójne, z wyraźnym rozdźwiękiem między autorami.

Na szczęście ani w przypadku Na imię mi Zack, ani tym bardziej w kontynuacji, Leonie, nic takiego nie miało miejsca.

W niedostępnej, mało uczęszczanej dzielnicy, na szczycie komina przemysłowego znalezione zostaje ciało chłopca. Gdy policja stara się ustalić kim był i w jaki sposób zginął, do sieci trafia nagranie z ostatnich minut jego życia – dziecko zostało brutalnie zamordowane przez mężczyznę w lwiej skórze. Komisarze muszą szybko znaleźć sprawcę, bo wszystko wskazuje na to, że w piwnicznej klatce przetrzymywany jest kolejny chłopiec…

Już jedna z pierwszych scen książki pokazuje nam dokładnie, z czym będziemy mieli do...

Mrozia | 2018-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2018

Sztokholm zimą, operator drona dokonuje wstrząsającego odkrycia. W odludnym miejscu na kominie przeznaczonym do rozbiórki zostają znalezione zwłoki nastoletniego chłopca. Natomiast w internecie opublikowany zostaje film z ostatniego miesiąca życia ofiary i tego jak była przetrzymywana w niewoli. Cały Sztokholm jest wstrząśnięty nieludzkim bestialstwem jakim wykazał się morderca. Policja robi co w ich mocy aby znaleźć potwora grasującego w stolicy Szwecji. Jednak ta ofiara to nie koniec, a dopiero początek czegoś większego.

Pierwsza część cyklu "Na imię mi Zack" zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejną część opowiadającą o Zacku Herry i zbrodniach Sztokholmu. "Leon" okazał się równie ciekawy i wciągający. Nie zawiodłam się. Miło było spotkać znajome postacie i zagłębić się wspólnie w tą wstrząsającą zagadkę. Podoba mi się styl w jakim została napisana książka. Autorzy doskonale przedstawili mroczny klimat a podczas czytania ma się wrażenie, że mróz, który spowija Sztokholm przeszywa...

Cantata | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Było to moje pierwsze spotkanie z autorem i nie powiem żebym była zaskoczona. Przywykłam do tego, że od szwedzkich pisarzy dostaję świetne, mroczne kryminały. Tak było i tym razem. Smaczku książce dodał fakt, że główny motyw fabularny opiera się na brutalnym morderstwie nastoletniego chłopca. A jest to dopiero początek. Zazwyczaj nie przemawiają do mnie książki napisane przez więcej niż jednego autora. Również i tym razem nie obyło się bez zgrzytów jednak nie miały one większego wpływu na odbiór książki.

Na pełną recenzję zapraszam na blog : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2017/06/leon-mons-kallentoft-markus-lutteman.html

Kontynuacja cyklu o Zacku Herrym

Wszyscy bohaterowie rodzą się z tragedii… Właśnie ukazuje się druga część cyklu autorstwa pisarskiego duetu: Mons Kallentoft i Markus Lutteman. Tym razem szwedzki inspektor policji kryminalnej, Zack Herry, musi uratować przerażonego chłopca uwięzionego w klatce w jakimś pomieszczeniu pod ziemią.

Patronaty tygodnia

Książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera, kolejna powieść Dmitrija Glukhovsky’ego i nowa powieść Tarryn Fisher – to tylko niektóre z książek, które w najbliższych dniach ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!