Głuchy telefon

Okładka książki Głuchy telefon Arne Dahl
Okładka książki Głuchy telefon
Arne Dahl Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Opcop (tom 1) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Opcop (tom 1)
Czarna seria
Viskleken
Czarna Owca
2015-07-15
2015-07-15
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski

Tym razem Arne Dahl mnie nie porwał. Mimo momentów błyskotliwych, przez większość czasu miałem wrażenie, że znam ten schemat bardzo dobrze, i niczym mnie autor nie zaskoczy. I tak też było.

Po doskonałym cyklu o Drużynie A spodziewałem się równie dobrego otwarcia ze strony autora. Niestety tym razem jest słabo. Powieści momentami bliżej do sensacji niż do dobrego skandynawskiego kryminału, a i specyficznego humoru też jakby mniej. Zbyt dużo bohaterów oraz nagłe przeskoki akcji a to Szwecja, a to Anglia, Włochy, USA, Łotwa, Holandia nie ułatwiają śledzenia akcji. Na plus śledztwo prowadzone w Szwecji przez Sarę Svenhagen i Kerstin Holm.
Książka raczej dla tych, którzy pragną dowiedzieć się jak potoczyły się dalsze losy śledczych z Drużyny A.

Książka jest dobra dla osób, które lubią historie o różnych grupach policyjnych, polityce i konspiracjach czy tajnych akcjach. Mnie szczerze mówiąc nie porwała, gdyż to nie moja tematyka.

"Siła nawyku, pomyślała. Jakaż ona jest potężna. Nasze ciało chce tego, co regularne, znajome, rozpoznawalne. Tymczasem nasza dusza, dopóki żyje, dąży do czegoś całkowicie przeciwnego."

Sięgnęłam po tę pozycję mimo iż nie znałam Drużyny A i miałam pewne obawy, że nie zrozumiem całości historii - nic takiego się nie stało.
Nie jestem fanką kryminałów związanych z mafią (jestem raczej "prostym" czytelnikiem - zabójstwo i poszukiwanie mordercy bez gigantycznej historii i zawiłości) i przez pierwszych kilkadziesiąt stron nie byłam przekonana do tej powieści.
Jednak dalej akcja się rozkręciła, pojawiło się wiele ciekawych wątków.
Uważam, że jest to bardzo dobra książka i już sięgam po kolejny tom.

Początek nowej serii są starzy bohaterowie jak i multum nowych z całej Europy ( jest polski wątek ).
Książka długo się rozkręca, potem staje się ciut ciekawsza. Zauważyłem kilka drobnych błędów (m.i.n. geograficznych).
Podsumowując mogło być lepiej, ale myślę że warto dać szanse nowemu cyklowi.

Podsumowując mogło być lepiej, ale myślę że warto dać szanse nowemu cyklowi.

Polubiłam Arne Dahla – może nie od pierwszej strony, ale po ostatniej miałam już pewność, że to pisarz, który nie idzie po najmniejszej linii oporu i pieczołowicie konstruuje całą akcję, by zmusić czytelnika do wytężonej pracy nad śledztwem. Nie jest prosto, oj nie jest, ale przecież czasami właśnie o to chodzi, prawda? Liczę, że następnym razem zaczytam się szybciej, lepiej poznam część bohaterów, a wtedy autor będzie mógł liczyć na jeszcze większą sympatię z mojej strony.

Pełna opinia na K-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2016/09/arne-dahl-guchy-telefon.html

Bardzo dobrze skonstruowany kryminał z ogromem emocji,wrażeń mocnych,ciekawa fabuła,akcja znakomita i trzyma w zaskakującym,dobrym napięciu.
W sumie to świetna,poruszająca książka zaskakuje,wciąga natychmiast do czytania.
Lektura rewelacyjna po prostu lubię takie kryminały poczytać,a ten miał klimat super.

Kryminał z najwyższej półki, który czytałam z zapartym tchem, choć sednem sensacyjnej fabuły i następujących tu kolejnych morderstw był świat finansjery, przestępstwa gospodarcze i przekręty na najwyższych szczytach władzy - czyli to wszystko, co nie jest tak zawsze proste i zrozumiałe. Jakoś łatwiej ogarnąć temat zabicia np. sąsiada, który przed laty wyrządził bohaterowi krzywdę, niż próbę kupienia sobie poprzez zręczne machlojki na własność całego państwa. A jednak książka jest z gatunku tych nieodkładalnych na półkę. Arne Dahl świetnie kreśli współzależności pomiędzy działaniami banków, organizacji przestępczych i światowych rządów, do tego okrasza fabułę wieloma informacjami i faktami, o których niełatwo się dowiedzieć i wielu instytucjom wystawia bardzo kiepską cenzurkę. Tworzy też znakomite sylwetki swoich bohaterów, wybitnych agentów specjalnej międzynarodowej jednostki policyjnej (jeśli zastanawiacie się teraz nad tym, potwierdzam: nasz człowiek też tam jest) i ukazuje ich mozolną pracę w dochodzeniu do prawdy. Choć są mistrzami w swoim fachu, Dahl uczynił ich bardzo naturalnymi i ludzkimi, wielką przyjemnością jest obserwowanie, jak dopasowują się do siebie, jak uczą się ze sobą współdziałać i jak zmienia się ich wzajemne nastawienie w miarę zdobywania wspólnych doświadczeń.

Wiele przykrych czytelniczych rozczarowań nauczyło mnie, że wielkie pochwały na okładkach to zwykle chwyt reklamowy wydawcy, mający na celu zwiększenie wyników sprzedaży, w tym jednak wypadku muszę się zgodzić z opinią, że "Głuchy telefon" to kryminał po prostu świetny.

Mieszanka sensacji i kryminału, czyta się łatwo, szybko i dość przyjemnie. Wciąga już po kilku stronach. Akcja toczy się w kilku miastach jednocześnie, między innymi w Hadze. Obecnie mieszkam w tym mieście, więc było to ciekawe doświadczenie czytać o zdarzeniach dziejących się na ulicach i w budynkach, które widuję.

Zaczynając od opisu z tyłu książki nie byłam potwornie zachwycona, jednak postanowiłam dać jej szansę. Być może istniały tu jakieś powiązania między serialową Drużyną A, ale nie potrafię tego potwierdzić, gdyż po prostu jej nie znam. Książka jest całkiem spora, a fabuła mocno rozciągnięta. Mi czytało się dość opornie, bo było zbyt dużo wątków na raz. Oczywiście na końcu utworu pojawiło się wyjaśnienie każdego z nich i sposobu w jaki się łączą, ale według mnie nie było to zbyt spektakularne. Akcja była ciekawa w połowie książki i niedaleko zakończenia, reszta wydała się dość miałka.

• Kryminały
  • Thriller/sensacja/kryminał