Nienawiść

Cykl: Jakub Zimny (tom 4) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
literatura polska
Ag2S

Kuba Zimny otrzymuje propozycję napisania biografii znanego przedsiębiorcy Marka Sawickiego, twórcy korporacji biotechnologicznej Sawicki, która z małej kaszubskiej firmy przerodziła się w europejskiego giganta na rynku farmaceutycznym. Biografia ma być częścią kampanii reklamowej Sawickiego,zaprojektowanej przez słynnego Bruno Giacomo. Tymczasem w otoczeniu Sawickiego, pozornie...

Tymczasem w otoczeniu Sawickiego, pozornie nieskazitelnego przedsiębiorcy, dochodzi do tajemniczych zbrodni – giną skonfliktowani z nim ludzie.
Kuba Zimny podejrzewa, że został zaangażowany w projekt nieprzypadkowo.
Sprawę morderstw będzie badał nielubiany przez policyjną wierchuszkę śledczy Lenz.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/nienawisc,p1647254682

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/nienawisc,p1647254682

Roman Dłużniewski | 2017-09-10

Zakładając, że Zielke wie o czym pisze (a że wie, to dobitnie pokazała cała historia z "Wyrokiem"), to mamy kolejną, świetną powieść, dotykającą naszej rzeczywistości. Do samego końca, do ostatniej strony nie wiemy, jakie będzie rozwiązanie. I otwarte zakończenie pozwala nam na snucie własnych teorii. Biznesmen-wizjoner czy cyniczny, zakłamany drań?
Zdecydowanie polecam!

emindflow | 2017-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2017

„Nienawiść” to kolejna sensacyjna historia rozgrywająca się na styku wielkiego biznesu, polityki i służb specjalnych. Kolejne odkrywane przez policję zabójstwa sprawiają wrażenie powiązanych ze sobą, a wszystkie tropy prowadzą do prezesa koncernu farmaceutycznego. Sprawą zajmuje się specjalnie utworzony tajny wydział policji inspektora Lenza, a także były dziennikarz Zimny, który przypadkowo znalazł się w samym środku wydarzeń.
Akcja jest gęsta i dynamiczna, cały czas coś się dzieje. Narracja, jak zwykle u Zielkego, jest sprawna i płynna, mimo że prowadzona na przemian z punktu widzenia kilku różnych osób. Mogłoby się wydawać, że tytuł powieści wyjaśnia motywację zabójcy, ale okazuje się, że nic nie jest takie proste. Tym razem autor pozostawił otwarte zakończenie dając tym samym czytelnikowi możliwość dokonania samodzielnego wyboru jednej z kilku rozważanych wersji zdarzeń.
Największą wartością tej książki, jak i całego cyklu, jest wiarygodność autora. Przez cały czas lektury...

DorotaKa | 2017-06-26

Kuba Zimny angażuje się w sprawę Sawickiego, i nie chodzi jedynie o książkę i perspektywę zarobku. Biznesmen przekonał go do swojej wizji przedsiębiorstwa, do marzenia, by to polska firma mogła przodować w międzynarodowym wyścigu. Wzbudził sympatię uczciwym traktowaniem pracowników i byciem ponad wszystkimi układami. Piękny sen dla znającego realia rządzące w świecie polityki i biznesu dziennikarza. Kuba ostatecznie chce w ten sen uwierzyć. W grę wchodzi także walka o nowy preparat, a raczej o plany dotyczące prawdziwie rewolucyjnego środka, który może wynieść firmę Sawickiego na sam szczyt. Czy morderstwa wokół przedsiębiorcy mają na celu sabotowanie rozwoju firmy? Może celem jest sam biznesmen? A może chodzi o coś jeszcze innego? Czy "piękny sen" jest tylko snem, czy faktycznie Sawicki jest taki, za jakiego wszyscy go uważają?

Czytelnik rozpoczyna lekturę poznając wydarzenia z 1995 roku, kiedy "trzeba było uważać na ciężarówki ze żwirem". Jak nietrudno się domyślić, mają...

bookmoment | 2017-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2017

Porywający, nieco mroczny, bezapelacyjnie klimatyczny i działający na zmysły kryminał. Bezwzględny świat biznesu, szantażyści, służby specjalne, manipulacja i wiele, wiele więcej! „Nienawiść” to świetna rozrywka, satysfakcjonująca przygoda i nietuzinkowa gratka dla miłośników gatunku.

pajkasia | 2017-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2017

Zimny wraca i to z przytupem. Tym razem nie jest dziennikarzem śledczym, ale zbiera materiał do książki. Oczywiście sprawa, którą się zainteresował jest badana przez inne ciekawe, nietuzinkowe postaci, dzięki temu akcja jest bardzo dynamiczna. I wspaniałe otwarte zakończenie!

Diane_Rose | 2017-07-18

Całość: http://www.recenzjezpazurem.pl/2017/07/mariusz-zielke-nienawisc.html

Spójna fabuła przy wielości wątków i postaci, to podstawa, bez tego się po prostu nie da. Autor w tej kwestii nie zawodzi swojego czytelnika. Powieść chociaż mocno rozbudowana została naprawdę dobrze przemyślana. Każdy trop, każdy wątek, każda poszlaka, każde wspomnienie ma znaczenie, pytanie tylko czy będziemy potrafili je poprawnie zinterpretować.

Nienawiść to motyw przewodni tej książki, towarzyszy nam ono od pierwszych stron chociaż początkowo może być ona dla nas niedostrzegalna. Zapewniam Was jednak, że w końcu dowiecie się kto kogo i za co nienawidził, a może nie? Otwarte zakończenie, które pozostawił autor zdecydowania skłania do dyskusji.

dobrerecenzje | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Miewamy różne uczucia w stosunku do ludzi, nie ważne czy to znajomi, czy koledzy z pracy. My jako ludzka istota, rozumna i posiadająca własną wolną wolę, jesteśmy skazani na odczuwanie.
Rozróżniamy wiele, lecz według standardów ludzkości na całym świecie to właśnie nienawiść jest najbardziej powszechna i praktykowana.
Czasami nie wiemy, kiedy zatracimy się w tym odczuciu tak bardzo, aż w końcu sami nie jesteśmy świadomi co zrobiliśmy, do czego się posunęliśmy.

Świat rekinów biznesu jest surowy i pełen nienawiści, nikt nikomu nie ufa i sam nie liczy na zaufanie. Wszyscy pracują tylko dla siebie.
Lecz, kiedy w Polsce powstaje potęga firmy farmaceutycznej i zalicza się prawie do największej i najpotężniejszej dziesiątki kolosów na świecie, dopiero zaczyna się szykanowanie i negatywne opinie co to twórcy.
Kuba Zimny zostaje zatrudniony przez samego prezesa tej wielkiej polskiej firmy z prośbą o napisanie książki o całym biznesie i wspinaniem się aż na szczyt. Oczywiście już z góry...

panopos | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Obiecujący, dobry początek i wydumany koniec. Plus , jak zwykle niezły język-dlatego 7 a nie 6.
Oczywiście nic nie jest ani białe, ani czarne, bo z zasady jest szare- ale koniec naprawdę mógłby być bardziej przekonujący. No i prawdziwe komentarze o dziennikarskim środowisku. Czasem (poza opisem dziennikarskich gnid) zbyt optymistyczne, bo Zimny jest profesjonalny,inny tzw. gnida jest świnią, ale też inteligentny, a co z masą niedouczonych acz napuszonych komentatorów, o dykcji nie wspomnę.

Łukasz | 2017-09-13
janka_agh | 2017-09-11