Zapach diabła

Okładka książki Zapach diabła Mons Kallentoft Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zapach diabła
Mons Kallentoft Wydawnictwo: Rebis Cykl: Komisarz Malin Fors (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Malin Fors (tom 10)
Djävulsdoften
Rebis
2017-09-12
2017-09-12
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
Anna Krochmal Robert Kędzierski

Piekło w egzotycznym raju

Po chwilowym oczarowaniu kryminalnym światem Kallentofta, tym razem znowu rozczarowanie. Za bardzo w oparach gorzały i byle jakiego seksu unurzany jest ten świat. Lepiej by było, żeby górę na nowo wziął prawdziwy kryminał. Nie wiem, może już tak ma być, ale wtedy mnie przy tej prozie nie będzie. Kto nie czytał, nie ma czego żałować.

172/180/2021
No niech to kaczka kopie, albo tajska krewetka! To było moje ostatnie spotkanie z Malin Fors. Ileż można chlać i się puszczać? I jak można lubić azjatycki upał? Męczy mnie ta kobieta niemożebnie. Sama intryga kryminalna nie jest zła, choć wolę, gdy zagadka wyjaśnia się pomału, a nie na ostatnich kilku stronach. Ale jednak bohaterka jest tak irytująca, że naprawdę 10 tomów z nią w roli głównej mi w zupełności wystarczy.
I do tego dotąd te powieści wychodziły w obwolutach, a "Zapach diabła" - nie. Nieładnie.

172/180/2021

Jak do tej pory najsłabsza z tych jakie czytałam z serii. Nie mogłam się wciągnąć, dodatkowo przez większość książki irytowała mnie główna bohaterka. Miałam wrażenie że głównym wątkiem nie jest sprawa kryminalna, a problemy z alkoholem Malin, które były nudne po dłuższym czytaniu. Plus dla autora za poruszenie ważnej sprawy, która była tłem głównego wątku. Znowu miałam wrażenie, że historia się dłuży, a zakończenie napisane na szybko, chyba tylko po to, żeby było.

Mam mieszane uczucia co do tej książki, nie była najlepsza więc średnio polecam czytać, choć z drugiej strony nie było tak źle, aby zniechęciła się do całej serii.

Mons Kallentoft to szwedzki pisarz okrzyknięty królem skandynawskiej powieści kryminalnej. Stworzył cykl książek z komisarz Malin Fors w roli głównej. "Zapach diabła" to dziesiąta część tej serii i jednocześnie pierwsza inspirowana ludzkimi zmysłami.

Komisarz Malin Fors po rozstaniu z partnerem, nierozwiązanej sprawie morderstwa małego chłopca i nieudanym odwyku od alkoholu zostaje wysłana do pracy jako oficer łącznikowy w szwedzkiej ambasadzie w Bangkoku. To jej ostatnia szansa na sprowadzenie swojego życia na właściwe tory. Jednak miasto, które żyje całą dobę, pełne korupcji, przemocy, zła i pozbawione moralności nie jest najlepszym miejscem na refleksję i nowy start. Malin co raz bardziej pogrąża się w swoim nałogu. Przełom w jej pracy i życiu osobistym następuje, gdy zaczyna współpracę z tajską policją w sprawie brutalnego morderstwa obywatelki Szwecji.

Tematem przewodnim powieści Monsa Kallentofta jest alkoholizm. Pisarz za sprawą Malin pokazuje niszczycielskie skutki nałogu. Niepowodzenia w życiu osobistym i zawodowym, które często dotykają każdego z nas mogą doprowadzić do załamania, depresji oraz uciekania od problemów w nałogi. Często czynnik, który doprowadza do zguby dla osób postronnych może wydawać się błachy, jak w przypadku Malin niemożność identyfikacji zamordowanego chłopca. Autor pokazuje jak ciężka i mozolna jest droga wychodzenia z nałogu, a przyszłość bardzo niepewna. Mówi się, że pierwszym krokiem w terapii jest uświadomienie sobie problemu, jednak sama świadomość, a nawet silna motywacja często nie wystarczają. Czy Malin będzie miała w sobie tyle samozaparcia by pokonać dręczące ją demony?

Do przeczytania tej książki zachęcił mnie tytuł, a okładka zaintrygowała. Miałam nadzueję na mocny kryminał albo trzymający w napięciu thriller. Niestety zawiodłam się, bo dla mnie tej powieści najbliżej jest do dramatu. Autor niestety głównie skupił się na osobie Malin. Przez całą książkę obserwujemy jej poddawanie się nałogowi i systematyczne staczanie się na dno. Śledztwo ma tu znaczenie drugoplanowe, a bardzo szkoda, bo pisarz miał ciekawy pomysłz potęcjałem, którego niestety nie wykożystał. "Zapach diabła" to częś inspirowana ludzkimi zmysłami - w tym przypadku zapachem. W powieści mamy dużo opisów, dzięki którym możemy poczuć zapach, klimat i aurę Bangkoku. Jest to zdecydowanym plusem powieści.

Narracja jest prowadzona głównie z perspektywy Malin. Razem z nią podążamy śladem klubów, pubów oraz prowadzimy śledztwo. Niestety ciągłe opisy po alkoholowych przeżyćbbihaterki z czasem stają się nurzące i męczące. Akcja nie toczy się zbyt szybko przez co książka się dłuży, a kolejne rozdziały nie zachęcają do czytania. Przyspieszenie akcji następuje dopiero w końcowych rozdziałach i to one ratują całą książkę.

"Zapach diabła" to powieść dzięki której świetnie wczujemy się w klimat gorącego i wyzwolonego Bangkoku, jednak skupienie się na problemach Malin Fors i zepchnięcie motywu morderstwa i śledztwa na dalszy plan sprawiło, że książka nie do końca przypadła mi do gustu. Na pewno nie jest to lektura odpowiednia dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tym autorem, jak ja. Jednak myślę, że osobom które są już zaznajomione z komisarz Fors powieść może się spodobać.

Już dawno nie czułem mroku Szwecji.Już dawno nie przemierzałem ulic Ystad,Kiruny czy Malme.

A tu proszę ,proszę Bangkok i moim zdaniem naprawdę świetny kryminał.
Już od razu mi się spodobał Szwedka w Tajlandii.
A to ci będzie za jazda.Uśmiech mam i czytam.

Są zabójstwa,śledztwo.Kobieta walczy z alkoholem.
Nigdy nie walczyłem ( nie piję ) nie wiem jak to jest.

Ciekawy styl,takie szybkie zdania.Ja kumam o co chodzi.
Jestem szczęśliwy.Tyle tu opisów miasta.Mafię tajska ( jest taka ) ,chińska i rosyjska.

Wada ? No jak już trzeba to znajdę.Czasem akcja zbyt szybka,nie mogłem zapamiętać całej książki.

Ale to co czytałem to uznaje za wybitną.

Książkę dziękuje zarządami Lubimy Czytać.

A tu proszę ,proszę Bangkok i moim zdaniem naprawdę świetny kryminał.
Już od razu mi się spodobał Szwedka w Tajlandii.
A to ci będzie za jazda.Uśmiech mam i czytam.

Są zabójstwa,śledztwo.Kobieta walczy z alkoholem.
Nigdy nie walczyłem ( nie piję ) nie wiem jak to jest.

Ciekawy...

Kolejna część z Malin Fors w roli głównej, dobra jak każda poprzednia i kolejna, technicznie nic do zarzucenia bo i akcja dobra, ciekawa zagadka, morderstwa z klasą i walka z samym sobą też ładnie opisana gdyż wielkie emocje wzbudza, szlag jasny człowieka trafia jak widzi jak ta kobieta krok po kroku marnuje sobie życie, pracę, relacje, wszystko co ma, żyje iluzją i alkoholowymi wyobrażeniami rzeczywistości ...... jeśli tak to wygląda - nałóg alkoholowy - to po prostu jest straszne, przerażające i współczuję wszystkim, którzy musieli przez to przechodzić, w tym uczestniczyć nawet jako strona ...... litość miesza się z obrzydzeniem. Dodatkowo tym, co uderza w tej części to miejsce, gdzie akcja się toczy ...... Bangkok, miasto, które jest mi dobrze znajome, miasto, które pochłania, przeżuwa, wydala bez litości, bez chwili zatrzymania, miasto, które zabiera i pochłania duszę, miasto w którym można zniknąć jeśli się chce pozostać chwilowo w ukryciu, miasto, z którego można nie wrócić lub wrócić pod każdym względem i w różny sposób, dlatego być może tę część tak przeżyłam ze względu na tło i bezwzględność tego co się w tle dzieje i tego jak jest ono zgubne w swym szaleństwie ale przy mocnym charakterze w tym szaleństwie właśnie można odnaleźć siebie, i do końca kibicowałam detektyw Fors w jej walce z samą sobą i dobrze, podźwignęła się jeszcze raz .... zobaczymy co dalej .....

Alkoholiczka na max....ta część przez to nie najlepsza. Malin w takim stanie, uf to już zepsuło podziw dla tej kobiety.

Przyznam, że zawiodłam się. Chyba postać Malin Fors, wiecznie walczącej z nałogiem i miotającej się między ludźmi, którzy tak naprawdę nic nie znaczą w jej życiu, znudziła mnie.

Z Malin nigdy nie jest nudno. Bankok kusi swoim nocnym życiem, akcja dzieje sie szybko. Mimo wszystko wciąż trzymam kciuki za Malin.

Kolejna powieść o komisarz Malin Fors. Najsłabsza z tych, które czytałam. Za dużo w niej wynurzeń alkoholiczki i seksoholiczki, akcja oderwana od rzeczywistości.

• Kryminał
  • Kryminały