Belfer

Tłumaczenie: Wiesław Marcysiak
Cykl: Imogen Grey (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Teacher
Ag2S

Bolesna. Porywająca. Makabryczna. Myślisz, że wiesz komu ufasz? Myślisz, że potrafisz odróżnić dobro od zła? Mylisz się… Ciało dyrektora ekskluzywnej szkoły w Devon zostaje znalezione powieszone w auli. Kilka godzin wcześniej nauczyciel otrzymał paczkę i jedynie on potrafił zrozumieć milczące przesłanie, jakie z sobą niosła. Brzmiało ono: koniec. Gdy Exeter nęka fala przerażających...

Bolesna. Porywająca. Makabryczna.

Ciało dyrektora ekskluzywnej szkoły w Devon zostaje znalezione powieszone w auli. Kilka godzin wcześniej nauczyciel otrzymał paczkę i jedynie on potrafił zrozumieć milczące przesłanie, jakie z sobą niosła. Brzmiało ono: koniec. Gdy Exeter nęka fala przerażających morderstw, detektywi Imogen Grey i Adrian Miles muszą rozwiązać tę zagadkę, aby znowu zapewnić miastu bezpieczeństwo. Kiedy jednak zagłębiają się w pajęczynę korupcji, kłamstwa i wymuszenia, z każdym krokiem zbliżają się do ponurych tajemnic w samym sercu ich społeczności. A kiedy poznają motywy zabójcy, czy rzeczywiście będą chcieli go powstrzymać?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Kto katem, a kto ofiarą?

Kiedy dyrektor prestiżowej szkoły, żyjący z sekretem, który może zniszczyć jego karierę, otrzymuje przesyłkę zawierającą starą książkę, już wie, że śmierć jest blisko. Ma być pierwszą ofiarą krwawej vendetty seryjnego mordercy, mszczącego się za doznane przed laty krzywdy. Tymczasem detektyw Adrian Miles szuka pocieszenia po zawodowej porażce w alkoholu i przygodnym seksie – jeśli uda mu się zatrzymać ciąg brutalnych morderstw, być może to śledztwo pozwoli mu odbudować karierę. Podobnie ma się sprawa z przydzieloną mu partnerką, Imogen Grey, z niejasnych powodów przeniesioną z poprzedniego posterunku. Przyjdzie im się zmierzyć ze sprawą sięgająca o wiele głębiej niż same morderstwa, tym trudniejszą do rozwiązania, że najwyraźniej komuś wpływowemu zależy na jej zatuszowaniu.

Najmocniejszą stroną „Belfra” Kateriny Diamond nie jest właściwie samo śledztwo i szukanie sprawcy, ale stopniowe wyjaśnianie motywów kierujących zabójcą i nakreślanie złożonych sylwetek postaci: niemal każdy pierwszo- czy drugoplanowy bohater ma jakąś przeszłość, która wpłynęła na jego obecny sposób myślenia i postępowania, ukształtowała jego wady i zalety, słabości i silne strony. Autorka prezentuje zróżnicowany katalog z jednej strony oprawców, a z drugiej osób na różne sposoby skrzywdzonych przez innych. Przy czym katom zwykle dobrze się powodzi, a ich ofiary muszą nosić na barkach ciężar doznanych krzywd i radzić sobie z nim szukając pocieszenia w alkoholu, w odosobnieniu cichych sal muzeum, ścigając przestępców, czy wreszcie mszcząc się na dawnych prześladowcach.

Za swoją debiutancką powieść Katerina Diamond została okrzyknięta „nową królową kryminału” i rzeczywiście jest to doskonale zbudowana historia odsłaniająca najmroczniejsze strony społeczeństwa. Napięcie nie słabnie, każda zbrodnia prześciga okrucieństwem poprzednią a co najważniejsze, książka porusza ciekawe kwestie moralne, zmuszając czytelnika do zastanowienia się, po czyjej stronie stoi. Jedynym niedociągnięciem były dla mnie drobne błędy stylistyczne, niefortunny dobór słów, niekiedy nawet nieporadna konstrukcja zdań, świadczące o przeoczeniach tłumacza lub redaktora. Na szczęście te sporadyczne potknięcia nie odbierają przyjemności lektury.

Mroczny, brutalny, trzymający w napięciu kryminał godny polecenia.

Agnieszka Kruk

książek: 1954
Piotr | 2017-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Kiedy sięgam po debiut, to zawsze mam mieszane uczucia. Połączenie czegoś niewiadomego, przed czymś zegnę kolana, albo zwyczajnie przerwę w trakcie lektury.

"Belfer" jest lekturą niezwykle mroczną, ale zarazem napisaną w sposób ciekawy. Autorka miała ciekawy pomysł, ale tutaj jest o wiele więcej. Czytelnik zostaje zgrabnie skonstruowaną historię, która do końca jest tajemnicą. Tutaj jednak jest coś dodatkowego, co podwyższa wartość książki. Tematyka. Nie jest tajemnicą i wielkim odkryciem fakt, że dobro i zło powraca do nas.

Diamond pokazuje nam ludzi, którzy uwikłani w przeszłości w zło, żyją z piętnem strachu. Jednak każdy z oprawców wie, że kiedyś dosięgnie go karząca ręka sprawiedliwości. I tak jest tym razem. Jako pierwszy ginie dyrektor szkoły dla chłopców. Sam jest przekonany, że nikt nie wie o jego skłonnościach, a jego dowody są bezpieczne w internecie. Kiedy otrzymuje tajemniczą przesyłkę, rozumie, że nadchodzi jego koniec. Pytanie tylko, ile zostaje mu czasu i...

Gala | 2018-09-09
Przeczytana: 03 września 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść „ Belfer „ została wydana w maju 2017 roku i zapewne pod wpływem szumu medialnego, jaki się wtedy robiło wokół tej książki, umieściłam ją na liście do przeczytania, co nie oznaczało, że musiałam po nią sięgać. Nie wiem gdzie była moja intuicja w chwili, gdy wypożyczałam tę powieść czy na wakacjach czy może spała. Wiadomo z debiutami różnie bywa, bo pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi tylko jak to sprzedać. „ Lekcja, której nie zapomnisz … „, głosi napis na okładce i owszem dostałam niezłą lekcję, powiedziałabym nawet nauczkę, bo gdybym podeszła do tej książki z większym dystansem i nie spodziewała się dobrej sensacyjnej lektury moje rozczarowanie było by mniejsze.

Katerina Diamond dotychczas zajmowała się zupełnie czymś innym. Mieszkała jakiś czas w Grecji, po rozwodzie rodziców przeprowadziła się do Devon. W pewnym okresie pracowała w sklepie rybnym wujka, następnie na krótko wyjechała na studia gdzie poznała swego...

Joanna | 2017-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 maja 2017

"Belfer" to pierwsza część cyklu kryminalnych powieści autorstwa Kateriny Diamond , nieznanej dotąd w Polsce brytyjskiej pisarki młodego pokolenia. Cykl, w którym zagadkę kryminalną rozwiązuje para detektywów - Imogen Grey i Adrian Miles . Akcja powieści toczy się w Exeter, gdzie dochodzi do licznych, makabrycznych morderstw wśród poważanych obywateli miasta." Belfer " - to bardzo mocny , brutalny thriller psychologiczny z często wykorzystywanym w literaturze motywem zemsty . Jednak w tym zarysie fabuły trudno określić kto jest oprawcą, katem a kto ofiarą. W powieści świetnie rozbudowane zostało tło życia bohaterów, funkcjonowania ofiary i destruktywnego wpływu na rodzinę , poczucia bezsilności , bezradności wobec skorumpowanych powiązań małej, lokalnej społeczności . Czytelnik odnajdzie w lekturze książki subiektywne odczucia osób skrzywdzonych, ich osamotnienie, nieuzasadnione poczucie zawstydzenia przed bliskim otoczeniem , brak więzi uczuć społecznych po traumatycznych...

kryminalnakuchnia | 2017-09-12

Z DEBIUTUJĄCYMI AUTORAMI JEST ZUPEŁNIE JAK Z PUDEŁKIEM CZEKOLADEK, NIGDY NIE WIESZ CO DOSTANIESZ.

I właśnie to jest piękne w czytaniu. Poszukiwanie, odkrywanie, konsumpcja i refleksja. Jeśli któregoś z wyżej wymienionych czynników zabraknie, odczuwamy niespełnienie - bynajmniej ja tak mam.

W przypadku "Belfra" jestem mile zaskoczona. Ten zgrabnie napisany thriller psychologiczny, niejednokrotnie powodował u mnie ciarki. Makabryczne opisy tortur jakim poddawani są bohaterowie książki tylko dolewały oliwy do ognia.

Pani Diamond okrucieństwem dorównuje niejednokrotnie Ketchumowi czy Carterowi, dlatego polecam ją czytelnikom o mocnych nerwach.

Autorka doskonale wykreowała głównego bohatera, w tym jego portret psychologiczny. Nieco gorzej poszło jej z detektywem Imogenem Grey i Adrianem Milesem, którzy są bezpłciowi, jałowi, a śledztwo przez nich prowadzone jest tak nieudolne, że aż głowa pobolewa.

Minusem powieści jest zbyt leniwa akcja, dłużyzny i momentami zawiła konstrukcja...

Eli1605 | 2018-12-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Mocny debiut pani Diamond. Tematyka jakże aktualna: homoseksualizm i wypaczony pomysł chorych umysłów jak powinno się go zwalczać, korupcja w policji i innych wysokich stanowiskach, zemsta, zawiść ale też nieszablonowa odwaga. Dużo w tej książce przemocy, brutalności, wręcz okrucieństwa. Ale gdy już poznałam tego przyczyny to nie umiałam zająć stanowiska. Rozum kazał to uznać za zbrodnie, serce broniło przestępcy. Z przyjemnością sięgnę po kolejne pozycje tej autorki.

ZaaQazany | 2017-06-27
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Mówi się, że zemsta najlepiej smakuje na zimno.
Mówią też, że zemsta jest słodka.
Ale to wcale nie oznacza, że zemsta jest lodami.

Debiut Pani Kateriny uważam za całkiem udany. "Belfer" to nic innego, jak sprawnie napisany thriller, w którym jeszcze widać brak wyrobionej ręki Autorki. Wytrawny czytacz (ewentualnie: półwytrawny) w pewnym momencie poukłada sobie całą rozgrywkę na półkach i będzie czekał na kulminację. Czekałem sam, ale otrzymałem coś przeciętnego, bez poczucia WOW!
Dokonując samoobserwacji stwierdzam że wszystkie części mego ciała są na miejscu i nic nie zostało urwane, ale "Belfer" to dobra książka, warta tego by zwrócić na nią uwagę na półce.

Taka moja dygresja - dlaczego po raz kolejny czarny charakter zachwyca się muzyką Mahlera, jednego z najwybitniejszych symfoników? Hmmmm, pewnie trzeba będzie włączyć w tle, gdy będę uśmiercał kolejną ofiarę, czyli książkę. :)

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Ekskluzywną szkołą dla chłopców imienia Churchilla w Devon wstrząsnęło samobójstwo jej dyrektora.
Popełnił je niedługo potem, kiedy otrzymał przesyłkę z książką.
Okazuje się jednak, że to dopiero początek serii tajemniczych zgonów postaci znanych i szanowanych. Giną zamordowani w bardzo okrutny sposób: biznesmen, popularny prezenter telewizyjny, a podczas wyprawy do Francji – były duchowny. Co wiąże ze sobą tych ludzi? Poznając kolejne postacie mamy świadomość jakiejś bardzo mrocznej tajemnicy, jaką łączy ze sobą wszystkie ofiary.

Sprawą, mimo wyraźnej niechęci przełożonych zainteresowała się się para mocno „podpadniętych” detektywów. Adrian Miles, który pod wpływem alkoholu utracił dowody kluczowe dla śledztwa skierowanego przeciwko lokalnemu dilerowi narkotyków tylko wstawiennictwu szefa z zawdzięcza to, że nie wyrzucono go ze służby. Imorgen Grey- została przeniesiona z poprzedniej jednostki w niejasnych okolicznościach.
Czy sprawy morderstw i problemów Milesa i Grey łączą się...

Nina | 2017-05-27
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 27 maja 2017

Wielki mam problem z tą książką. Na początku chciałam ocenić jako słaba, potem - przeciętna, na zakończenie - bardzo dobra. Średnia ocena wyszła dobra, więc niech tak zostanie. Przyznam się, że chciałam odłożyć, nie dobrnąwszy nawet do połowy. Zaparłam się jednak i udało mi się skończyć. Ja rozumiem - budowanie napięcia, kreowanie postaci i tego typu historie, no ale na Boga nie przez 90% książki! Jeśli ktoś przez to przebrnie, to trzeba przyznać zakończenie jest niezłe.
No i jeszcze jedna uwaga, nie byłaby sobą, gdybym tego nie zauważyła i gdyby mnie to nie drażniło. Redakcja książki! Jakże ja bym chciała dać ją mojej siostrze do zredagowania! Nawet ja zrobiłabym to lepiej. A wtedy czytałoby się to znacznie przyjemniej. Konstrukcja zdań, język często wykrzywiała mi twarz.
Sama nie wiem - polecać czy nie. Niech każdy czyta na swoją odpowiedzialność :)

Belfer…. Po tytule spodziewałem się, że głównym bohaterem będzie nauczyciel, wymierzający sprawiedliwość złoczyńcom. Jednak wyobraźnia, wyobraźnią, a w książce chodziło zupełnie o coś innego.
Motywem centralnym są brutalne zabójstwa znanych osób mieszkających w różnych miejscowościach. Ofiary ponoszą śmierć w sposób wyrafinowany. Morderca chce zadać jak największy ból.

Całość recenzji na:

Meggie | 2017-10-08

Szkoła Męska imienia Churchilla w hrabstwie Devon to prestiżowe miejsce. Wiekowy budynek, w którym się mieści pamięta jeszcze odległe wydarzenia i stanowi kawałek historii Exeter. Szkoła prowadzona jest od wielu lat. Ten piękny obraz niszczy odnalezienie w auli ciała dyrektora. Wygląda na to, że mężczyzna się powiesił. Z jakiego powodu? Takie pytania mnożą się, gdy w mieście odkrywane są kolejne zwłoki. Popełniane są makabryczne zbrodnie. Rozpoczyna się śledztwo prowadzone przez Imogen Grey i Adriana Milesa. W jego trakcie odkrywane są kolejne powiązania. Ukazywane jest mroczniejsze oblicze tego z pozoru spokojnego miejsca.

„Belfer” to debiut literacki autorki. Książka była nominowana do nagrody: John Creasey (New Blood) Dagger Award 2006 oraz na lovereading.co.uk uzyskała tytuł jednej z książek roku 2006. Przez krytyków porównywana do „Milczenia owiec”. Jakie wrażenia pozostawia?

Debiuty literackie zawsze skrywają tajemnice. Mogą zachwycić lub pozostawić niedosyt. Bywa też tak,...