Straceńcy

Okładka książki Straceńcy Ingar Johnsrud Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Straceńcy
Ingar Johnsrud Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Fredrik Beier (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Fredrik Beier (tom 2)
Kalypso
Otwarte
2017-02-15
2017-02-15
Maria Gołębiewska-Bijak
Maria Gołębiewska-Bijak literatura norwerska thriller śledztwo morderstwo

Prawdziwa ospa

Pierwsza część tego cyklu miała być powieścią na miarę Jo Nesbo. Cóż, nie stwierdziłem nic takiego odnosząc się do tego w swojej opinii. Kolejna część cyklu, i... Johnsrud nadal nie wszedł w buty Nesbo (może nie wliczając totalnie bezpłciowego "Królestwa").
Ze "Straceńcami" mam taki problem, że sam do końca nie wiem jaka ocena byłaby adekwatna. Zaczyna się naprawdę obiecująco - powiedzmy umownie że Autor zaczyna przymierzać buty Nesbo, niestety, im dalej brnąłem w powieść to fakt był niezaprzeczalny - to wciąż za duży numer butów dla Johnsruda.
Za dużo namieszanych wątków, które - owszem! - przy końcu rozjaśniają się coraz bardziej, ale mam nieodparte wrażenie, że gdyby powieść ta liczyła 100-150 stron mniej, byłoby dużo lepiej. A tak? Momentami męczyła mnie ta lektura, a tego strasznie nie lubię. Daję więc "Straceńcom" sześć gwiazdek, bo choć od pierwszej części prezentują się lepiej, to nie na tyle żeby ocenić wyżej; dostają identyczną ocenę. To chyba sprawiedliwe.

Na półkach: , , , , , , , ,

Jak zwykle zaczynam od środka serii. Poważnie, nie wiem skąd mi się to bierze. Jakoś tak jest. Pac! Grom z jasnego nieba, licho wie dlaczego, zakupiona została ta pozycja. A może dostałam ją od swojego partnera? Znajomych? Serio, nie pamiętam. Za długo leżała na półce czekając aż nadejdzie jej dzień. Ba! Nastąpiło ich więcej, tych dni, spędzonych niestety nie na zwartej, prężnej lekturze treści, a na... przysypianiu z nudy.

A jak teraz zagłębiam się w opis pani Bondy na okładce zwiastujący "nowy głos skandynawskiego kryminału", pytam "Ile pani Katarzyno najadła się szaleju?". Do jakiegokolwiek głosu świeżości tu daleko, a co dopiero do porównania poziomu Johnsruda z Menkellem, Nesbo etc.

Dzieje się bardzo dużo, temu bynajmniej zaprzeczyć nie mogę. Wspomnienia komandosów z czasów wojny, tajni agenci, Rosja ukrywająca wirus, tylko zabrakło mi w tym spójności. Wierzytelności. Sensu i poważnego motywu, zawarte w książce mnie osobiście nie przekonują.
Nawet główni bohaterowie borykający się dodatkowo ze swoimi prywatnymi problemami (jak to zawsze w kryminałach) byli bez wyrazu, charakteru, charyzmy, nijacy. Oklepani, sztampowi, przewidywalni w swoich działaniach.

Zabrakło mi tutaj pazura. Akcji. Ruchu. Praktycznie 3/4 lektury umęczyłam, dopiero końcówka trochę się rozkręciła. Jednak wciąż za mało aby zachęcić mnie na więcej Ingara w przyszłości. Szkoda.

Jak dla mnie trochę przekombinowana, autor chciał na siłę zaskakiwać a tego w kryminałach nie lubię. Niektóre wnioskowania głównego bohatera zdecydowanie naciągane, tym bardziej że inne, zdecydowanie bardziej oczywiste, przychodziły Beierowi z trudem. Poza tym zbyt dużo wątków, które sprawiają że te ponad pięćset stron trzeba czytać z dużą uwagą żeby niczego istotnego nie przegapić.

Książka za dwa złote. Nie warta nawet swojej ceny.

Pierwszy tom bardzo przypadł mi do gustu i choć od początku zdawałem sobie sprawę, że oceniłem go na trochę wyrost to nie przypuszczałem, że tak szybko jego treść wyleci mi z głowy i kiedy kilka miesięcy później przystąpię do kolejnej części przygód Fredrika Beiera to pozytywne wrażenia z lektury "Naśladowców" będą już niemal w całości zatarte.

Nie ma co wytykać poszczególnych wad "Straceńców" bo złe jest tutaj wszystko. Powiem tylko krótko, że język jest niestrawny, historia nudna, a konstrukcja przekombinowana.

Oryginalny tytuł tej książki to "Kalipso". Ale mnie zdecydowanie bardziej podoba się ten polski, bo rzeczywiście trzeba być desperatem, żeby brnąć w tę lekturę.

Dwója ode mnie. Za to, że ja nim jestem i dotrwałem do końca.

Książka za dwa złote. Nie warta nawet swojej ceny.

bardzo ciekawy, wciągający thriller. żałuję że nie czytałam pierwszej części, jednak i bez tego można się świetnie odnaleźć -nie ma się poczucia, że coś umknęło. starannie dokończone wszystkie wątki, a rzeczone wątki trzymające w napięciu i ciekawe.

Nie wiedziałam, że jest pierwsza część, ale przy czytaniu w ogóle nie dało się odczuć braku pierwszej części. :) Kryminał wciągał i trzymał napięcie od początku do końca, zaskakiwał też. Czym dalej się szło tym więcej podejrzanych i tym więcej ofiar zabójcy. Z chęcią obejrzałoby się film czy serial na podstawie książki. Warto przeczytać :)

Myslalam ze to kontynuacja i dlatego siegnelam jeszcze raz po pierwszy tom. Rozczarowalam sie

Książka średnio mi się podobała, to jedna z tych, które przeczytałam i sama nie wiem czemu. Wytrwałam do końca, bez nagrody. Ale to oczywiście rzecz gustu.

Najlepsza część, bardzo wciągająca. Polecam!

Najlepsza część, bardzo wciągająca. Polecam!

Druga część jest jeszcze ciekawsza niż pierwsza. Wciągająca historia.

Druga część jest jeszcze ciekawsza niż pierwsza. Wciągająca historia.

• Kryminały
  • Kryminał