Łowcy ognia

Cykl: Komisarz Malin Fors (tom 9)
Wydawnictwo: Rebis
Eldjagarna
9788380620414
L_Settembrini

Dziewiąty tom zmagań znakomitej komisarz Malin Fors! Jest noc. Malin Fors stoi jak skamieniała. Nie wie, jak się tu znalazła… Przed nią na ziemi leżą zwęglone zwłoki kobiety. Wczesny wrześniowy poranek, las wciąż jest ciemny, z rejonu przemysłowego pod Linköpingiem unosi się chmura dymu i woń spalenizny – płonie fabryka farb. Poprzedniego dnia w kontenerze na śmieci znaleziono ciało...

Dziewiąty tom zmagań znakomitej komisarz Malin Fors!

Jest noc. Malin Fors stoi jak skamieniała. Nie wie, jak się tu znalazła… Przed nią na ziemi leżą zwęglone zwłoki kobiety. Wczesny wrześniowy poranek, las wciąż jest ciemny, z rejonu przemysłowego pod Linköpingiem unosi się chmura dymu i woń spalenizny – płonie fabryka farb. Poprzedniego dnia w kontenerze na śmieci znaleziono ciało dziewięcioletniego chłopca. Został zamordowany. Pochodził z rozbitej rodziny, wieczorami często wymykał się sam z domu. Choć początkowo nic na to nie wskazuje, Malin przeczuwa, że istnieje jakiś związek między tymi sprawami. Coś łączy tego chłopca i tę kobietę. Świat płonie i kto to wie, jak krzyżują się ścieżki ludzi? Jaką logiką kieruje się bezwzględny morderca…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Kruczoczarnyblond | 2017-03-03
Na półkach: 2017, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 02 marca 2017

Warto czasem poczekać. Stęskniona za Malin chyba nie jestem zyt obiektywna, ale moim zdaniem Kallentoft trzyma poziom i to mnie bardzo cieszy!
Jak zwykle (tym razem chyba bardziej niż zazwyczaj) mamy zagadkę morderstwa, a w tle pochylamy się nad ciężkimi społecznymi tematami. Tym razem tematem jest niewolnicza praca ludzi z biednych krajów, którzy są rekrutowani przez zagraniczne firmy.
Co człowiek jest w stanie zrobić, kiedy stoi pod murem? Kiedy jego dziecko umiera, albo po prostu nie może mu pomóc? Ten problem rozważany jest z dwóch stron, ludzi decydujących się na niewolniczą pracę, łudzą się, że się szybciej wzbogacą i zapewnią godny byt rodzinie. I z drugiej strony, osób rekrutujących, którzy tylko chcą szybko się wzbogacić, ale problemy też ich dotykają i by ratować majątek są w stanie poświęcić ludzkie życie.
Na prawdę bardzo dobra książka, wciąga od pierwszych stron.
Teraz pozostaje tylko czekać na następne!

"Mały chłopiec.
Kobieta.
Do diabła, gdzieś muszą być jakieś granice."

Niestety granice się zatarły. Często z prozaicznych powodów. Na ile można wycenić ludzkie życie?

"... w imię zysku wszystko jest możliwe, każde okrucieństwo."

Powieść nie jest klasycznym kryminałem. Chociaż poświęcono tu wiele ludzkich istnień to najważniejszy jest wątek obyczajowy. Mamy do czynienia z wielkim bagażem emocji, wybuchających jak trudne do okiełznania pożary.
Żywioł ognia. Ogień w płucach, ogień w lesie, ogień na pustyni. Świat płonie dosłownie i w przenośni.
Ktoś umiera, żeby żyć mógł ktoś.
"Łowcy ognia" to przerażająca, brutalna i szczera do bólu powieść, otwierająca oczy na wiele aspektów dzisiejszego świata.
Kallentoft ma charakterystyczne pióro, z szybkością światła serwuje nam krótkie zwięzłe zdania: opisy, dialogi oraz monologi żywych i umarłych.

Okładka to ogniowa petarda, kolorystyka i satynowa gładkość oraz zapach druku stanowi o wyższości papierowej klasyki nad...

bibliofilka | 2017-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2017

„Żywioły popychają do zła” - tak jest rekomendowana seria książek Monsa Kallentofta, okrzykniętego nowym królem skandynawskiej powieści kryminalnej. W cyklu ukazały się już „Wodne anioły”, „Duchy wiatru” i „Ziemna burza”. „Łowcy ognia” to czwarta niezależna część inspirowana właśnie czterema żywiołami.

Według Władysława Kopalińskiego ogień symbolizuje wieczność, pierwiastek podstawowy, praprzyczynę, ciepło, miłość, oświecenie duchowe, piekło, karę, zło, diabelstwo, męczeństwo, ofiarę, prześladowanie, mowę, płodność, płciowość, zapał, zimę, ognisko domowe, ochronę, gościnność. Znaczeń zatem dużo i to dość rozbieżnych. W literaturze ogień jest również często pojawiającym się motywem. W Biblii kojarzony jest bezpośrednio z wyobrażeniami dotyczącymi piekieł i czyśćca, pojawia się w przypowieściach i Apokalipsie św. Jana. To ogień karzący, w którym płoną grzesznicy. W Mitologii greckiej związany jest z postacią Feniksa, odradzającego się przez samozniszczenie oraz z Prometeuszem,...

Zuela | 2017-03-14

Biura pośrednictwa pracy rekrutują ludzi z Nepalu,Indii i innych biednych i potrzebujących i na ich ciężkiej pracy zbijają majątki.Nieposłusznych,upominających się o wypłaty mordują i grożą innych.Ale Malin Fors odkrywa prawdę i śni o alkoholu

fineczka | 2017-03-16
Przeczytana: marzec 2017

Czekałam na kolejną powieść Kallentofta, mimo że poprzednia niestety mocno mnie rozczarowała. "Łowcy ognia" są zdecydowanie na lepszym poziomie, niestety daleko do pierwszych książek autora.

Linkoping to dość niebezpieczne miasto - Malin Fors znowu musi zmierzyć się z zagadką morderstwa chłopca oraz spalonej kobiety. Na pierwszy rzut oka, te dwie sprawy są zupełnie różne, ale tylko pozornie niezwiązane. I do tego wątek niewolniczej pracy na oddalonym tysiące kilometrów Bliskim Wschodzie. Wierzcie lub nie, ale Malin Fors i tym razem rozwiąże tą sprawę, na nieszczęście czytelnika będzie to jednak dość przewidywalne i niestety naciągane.

MarionetkaLiteracka | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Jakie to uczucie, gdy widzisz przed sobą zwinięte w kłębek ludzkie spalone szczątki? Coś co było kiedyś człowiekiem jest teraz nieokreśloną masą zwęglonego mięsa i kości. Potrafisz wyobrazić sobie to czym piszę? Mons Kallentoft to zrobił i przelał na papier intrygującą powieść, która opiera się na jednym z żywiołów – ogniu…

Malin Fors znajduje w lesie zwęglone zwłoki kobiety. W rejonie przemysłowym pod Linköpingiem płonie fabryka farb. Dzień wcześniej w kontenerze na śmieci zostają znalezione zwłoki dziewięcioletniego chłopca. Często wymykał się z domu, pochodził z rozbitej rodziny. Malin przeczuwa, że istnieje pewien związek pomiędzy tymi dwoma zabójstwami. Czy ma rację? „Ból jest jak najgorętsze wnętrze gazowego płomienia. Nie pomarańczowy czy czerwony, lecz bezlitośnie błękitny jak lód lodowców w domu.” Malin to kobieta po przejściach. Jest osobą inteligentną i dojrzałą, która patrzy na świat racjonalnie. Przez to mamy rzeczywistego głównego bohatera, który budzi nasze...

Sebsoon | 2017-03-06

Niedawno dostałem maila, że przyjdą do mnie książki od wydawnictwa. Jedną z nich miała być czwarta część serii żywioły pt. "Łowcy ognia". Na początku się trochę przeraziłem, bo o tej książce w internecie... pusto!

Jedyna informacja to ta zawarta na stronie wydawnictwa. Jednak żadnej recenzji nie widziałem.
Od razu zacząłem szukać informacji o autorze, bo nigdy wcześniej o nim nie usłyszałem. Dowiedziałem się, że w swoich dziełach porusza aktualne problemy Szwecji, więc szukałem czego mógłbym się spodziewać w tej książce na podstawie nowinek politycznych.
Chyba nigdy nie przygotowałem się tak szybko do opracowania tematyki i metaforyki powieści.
Muszę być szczery. Było to moje drugie spotkanie z powieścią kryminalną. Co prawda dopiero wchodzę w ten świat, ale z każdą nową historią, powieścią, opowiadaniem coraz bardziej ją lubię.
Łowcy ognia to czwarta część serii inspirowanej żywiołami. Jak się domyślacie, wcześniejsze publikacje dotyczyły ziemi, wody i powietrza (nie koniecznie...

Ewa | 2017-03-06
Przeczytana: 04 marca 2017

Daję wysoką notę, gdyż książka przez cały czas trzyma w napięciu. Nie ma zbędnych opisów, ciągle coś się dzieje. Kryminał na wysokim poziomie. To chyba już ostatnia książka z serii o Malin Fors. Nie każda książka była idealna, ale można powiedzieć, że ogólnie Kallentoft jest naprawdę dobry w tym co robi. Polecam każdemu, kto jeszcze nie czytał...

Inez | 2017-03-12

Jak zwykle Mons Kallentoft mnie nie zawiódł. Pięknie napisana aż chce się czytać.Fabuła też jak zwykle super, problemy współczesnego świata i współczesnej Szwecji, brutalna rzeczywistość i w tym wszystkim nadwrażliwa Malin Fors.
Polecam!

szachownica | 2017-03-27
Przeczytana: 26 marca 2017

Świetnie napisany kryminał a właściwie to dużo więcej niż tylko kryminał. Jest tu sporo Mankella i Steiga Larssona, kawał interesującej literatury.

Patronaty tygodnia

W ten poniedziałek polecamy siedem nowości wydawniczych, które ukazały się pod patronatem lubimyczytać.pl. Co znajdziecie wśród nich? Jak zwykle sporo powieści – niektóre z nich urywają łeb, w niektórych pojawia się pies, a w jeszcze innych – ożywa pewna nieprzeciętna Polka, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom. Sprawdźcie!