Historia naturalna smoków

Tłumaczenie: Dorota Żywno
Cykl: Pamiętnik Lady Trent (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A Natural History of Dragons
smoki
Aga N

Cały świat, od Scirlandii do najdalszych krańców Erigi, zna lady Izabelę Trent jako najwybitniejszą na świecie specjalistkę od smoków. Ta niezwykła kobieta wyprowadziła naukę o smokach z mglistych cieni mitów i nieporozumień w krąg światła współczesnej nauki. Zanim jednak lady Trent stała się sławną osobą, jaką dziś znamy, była pogrążoną w książkach młodą kobietą, dzięki swemu zamiłowaniu do nauki, historii naturalnej i tak, smoków, czym przeciwstawiła się sztywnym konwencjom swoich czasów.

Oto wreszcie, spisana jej własnymi słowami, prawdziwa historia kobiety o duszy pioniera, która zaryzykowała swoją reputację, życiowe perspektywy i wątłe ciało, aby zaspokoić naukową ciekawość. Jest to opowieść o tym, jak pomimo swych godnych pożałowania dziwactw poszukiwała prawdziwej miłości i szczęścia, oraz o jej ekscytującej wyprawie w niebezpieczne góry Wystrany, gdzie dokonała pierwszego z wielu historycznych odkryć, które mogły zmienić świat na zawsze.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 18 marca 2017

Wspomnienia z czasów młodości lady Izabeli Trent, najsłynniejszej badaczki i autorytetu w zakresie „smokoznawstwa”.
W świecie lady Trent, w którym znajdziemy sporo podobieństw do wiktoriańsko-edwardiańskiej Anglii, za czasów młodości naszej bohaterki, smoki były stworzeniami całkowicie niezbadanymi.
Owszem, w królewskim ogrodzie zoologicznym można było oglądać kilku przedstawicieli tego gatunku zwierząt, lecz tylko przez bardzo krótki czas, albowiem źle znosiły niewolę.

Już jako mała dziewczynka Izabela Trent mocno różniła się od swoich rówieśniczek z tej samej klasy społecznej czyli lokalnej arystokracji. Zamiast zajmować się tym, czym dziewczynki z dobrych domów powinny się zajmować, wolała nauki przyrodnicze. Jej szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stworzenia latające do których należą smoki. Iskrzyki, które jako jedyne miniaturowe drakonidy występowały w ojczystej Scirlandii były obiektem pierwszych, dość nieudolnych badań nastoletniej Izabeli.
Jako młoda arystokratka...

Octopus | 2017-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Do przeczytania tej książki zachęciła mnie wspaniała okładka oraz tytuł, sugerujący raczej bestiariusz niż stricte wiktoriański diariusz. Dlatego czuję niedosyt i rozczarowanie, których nie ukoją 2 czy 3 piękne ryciny smoków, ani też stylowy typowy dla XIX wiecznej Anglii sposób narracji i patrzenia na świat (za to 1 gwiazdka więcej). Oczekiwałam dużo więcej informacji o ulubionych przeze mnie smokach, w świecie wykreowanym przez autorkę.

Snieznooka | 2018-08-12

Smoki są istotami pradawnymi zamieszkującymi stronnice fantastycznych ksiąg od dawna. Skuszona przepiękną okładką i tytułem poprosiłam Wydawnictwo Zysk i S-ka o możliwość recenzji tej książki, dlatego bardzo się ucieszyłam, że oba wydane na polskim rynku tomy trafią w moje ręce. Może nie zabrzmię tutaj odkrywczo, ale smoki fascynowały mnie od zawsze, bardzo lubię, kiedy w książkach pojawia się ich motyw. Jestem zadowolona, że zagoszczą w mojej biblioteczce będąc jej prawdziwą ozdobą. Czy także pod względem treści?

„Owce jedzą trawę, wilki jedzą jelenie, a smoki pożerają wszystko, co nie ucieka wystarczająco szybko.”

„Historia naturalna smoków. Pamiętnik Lady Trent” jest powieścią przygodową prowadzoną w formie pamiętnika tytułowej Lady Trent, czyli Izabeli Camherst. Znajdujemy tutaj zapiski już od dzieciństwa i pierwszych zainteresowań badawczych, a także pierwsze wyprawy, które odbyła. Jako dziewczynka bardzo interesowała się naturą, robiła wszystko, czego młodej damie nie...

Po okładce (która swoją drogą jest piękna <3), tytule oraz opisie liczyłem na dużą ilość smoków, jak i informacji o nich, które główna bohaterka odkryje. Niestety jestem ROZCZAROWANY, bo głównym tematem książki nie są smoki, lecz dorastanie naszej bohaterki i jej pierwsza wyprawa w celu ich badania. Z czego samych badań jak i samych smoków jest mało (czy właściwie bardzo mało)... a to one miały być głównym wątkiem!

szelma | 2018-01-06
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Zapraszam -> blog-projektksiazka.blogspot.com

Kto nie lubi smoków ręka do góry? Nikogo? Smoki zawsze miały powodzenie w literaturze. Czy się o nich śpiewało, pisało, mówiło, rysowało czy zaledwie wspominało budziły trwogę, działały na wyobraźnię. Niektórzy, jak lady Trent, postanowili te stworzenia badać. Poznajcie najwybitniejszą specjalistkę od smoków.
Izabela Trent od najmłodszych lat pragnęła czegoś więcej od życia niż bycie matką i żoną przy boku jakiegoś nudziarza. Nie chciała być zamknięta w sztywnych ramach społeczeństwa, które wymagało od niej jedynie odpowiedniej prezencji i uczestniczenia w cotygodniowych herbatkach. Słowem, nudnego życia. Pasjonowały ją smoki, ich fizjonomia, odkrywanie nowych gatunków, różnorodność. Miała szczęście, bowiem spotkała kogoś, kto podzielał z nią tę pasję. Swojego męża Jacoba. Dzięki swojemu uporowi i sprytowi udaje jej się nie tylko w spokoju studiować te wspaniałe stworzenia ale również wyjeżdża na wyprawę, która stanie się...

AnnaSikorska | 2017-07-22

Jeśli jesteście miłośnikami filmów „Jak wytresować smoka” i „Merida waleczna” to „Historia naturalna smoków. Pamiętnik Lady Trent” to lektura zdecydowanie dla Was. Książka porusza wiele bliskich mi tematów i nieco pomaga pokazać przeszłość, ale wzbogaconą o istnienie niezwykłych i pojawiających się w wielu książkach istot: smoków.
Książka jest pierwszym tomem pamiętników Izabeli Trent wracającej swą pamięcią do czasów swojego dzieciństwa. Spotykamy się tu z początkami jej pasji, odkryciami oraz ciągłą walkę o dostęp do wiedzy. Początkowo powolna akcja powoli nabiera tempa, przez co skutecznie wciąga czytelnika w wir wydarzeń, ale nim spotkamy w niej pierwszego smoka minie troszkę czasu. W książce znajdziemy też nieliczne ilustracje będące szkicami bohaterki, opisy jej badań.
Lady Izabela Trent jest niezwykłą postacią. Żyje w czasach, kiedy płeć piękna ma odcięty dostęp do nauki i uważa się, że jest to nieodpowiednie i niezdrowe zajęcie dla kobiet. Nauki przyrodnicze były tu...

Janusz Szewczyk | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Pamiętnik lady Izabeli Trent jest niestety dokładnie tym, czym zwykle bywają pamiętniki starszych pań o wysokim mniemaniu o sobie. Zawiera skrótowy opis początkowych etapów życiorysu i kariery znanej badaczki smoków, wzorowany na historiach dawnych arystokratycznych naukowców i podróżników, przekonanych zarówno o niezwykłej doniosłości swoich dokonań jak i mających w pogardzie wszystkich niearystokratów. Opisy dzieciństwa, wczesnej młodości i małżeństwa są wstępem do szerzej opisanej kroniki pierwszej wyprawy naukowo-badawczej Izabeli, która wypełnia drugą połowę książki.

Akcja powieści dzieje się w fikcyjnym kraju, wzorowanym na Anglii z początków XIX wieku, sąsiadującym z równie fikcyjnymi państwami, odpowiadającymi mniej więcej dawnej Europie. Głównym elementem odróżniającym środowisko przyrodnicze powieściowego świata od rzeczywistości jest występowanie w nim licznych odmian smoków, poczynając od odwadopodobnych maleństw zwanych iskrzykami a kończąc (przynajmniej w tym tomie)...

eR_ | 2017-04-01
Przeczytana: 29 marca 2017

Smoki od lat fascynują i na ich temat powstało mnóstwo bardziej i mniej poważnych dzieł. Nawet w naszym rodzimym ogródku mamy groźnego stwora, którego zgładził sprytny szewczyk. Legendy swoje, naukowcy swoje. Takie stwory nie miały prawa istnieć. Ale gdzie byśmy byli bez tych pięknych legend i baśni? Stworzyć takiego jaszczura, a potem umieścić go w jakiejś pasjonującej opowieści to sztuka, która nie każdemu wychodzi tak jak powinna. Ale na szczęście są też takie, które wywołują uśmiech na twarzy. I taka jest właśnie książka którą właśnie przeczytałem.

"Historia naturalna smoków" to opowieść o lady Izabeli. Jako jedyna niewiasta w domu, była rozpieszczana, szczególnie przez swego ojca. Jednak mimo tego, jej pasją nie były jakiej wydumane lalki, jak przystało młodej damie, ale nauki przyrodnicze, do których przejawiała żywe zainteresowanie. Szczególnie miłe dla niej były wszelkiej maści smoki. Trzeba wam bowiem wiedzieć, że w świecie lady Izabeli, smoki są całkiem powszechnie...

Linoskoczek | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Izabela od dziecka choruje. I ten stan jej nie opuści.
A na co zapadła?
O nie, żadna grypa, odra lub ospa.
Smoki!
Odkąd odkryła pierwszego nie może się od nich oderwać. Problem taki, że pochodzi z szanowanej, arystokratycznej rodziny, w której takie fanaberie u dziewczątka z zaplanowana przyszłością, realizującą cele własnej kasty, są nie do zaakceptowania. Czyli: matka dostaje spazmów, ojciec za wszelką cenę usiłuje opanować krnąbrną córę.
No dobrze, nie tyle krnąbrną, co jednowymiarowo nastawioną na realizacje podstawowego życiowego celu, jakim jest poznanie i opis smoków. Co prawda dziewczynka dorastając musi wpisać się w rolę, jaką przypisano kobietom jej stanu, ma być żoną i matką. Zarządzać majątkiem i towarzyszyć mężowi. Ale to nie tylko tak, że cały świat męski ja gnębi. No, stawia ograniczenia, ale nie zamyka w kuchni.
Bardziej w salonie.

Autorka nie jest na szczęście wojującą feministka, feministką może tak, ale racjonalną, dzięki czemu przedstawia naprawdę zajmującą...

Książki | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Mam niewątpliwą przyjemność przedstawić Wam książkę z gatunku fantastyki gdzie nie ma magii. Może trochę dziwnie to brzmi gdy mówię o tym gatunku literackim oraz tych stworzeniach które bardzo często są mocno związane z magią, lecz tutaj właśnie nie ma jej wcale chociaż mogę się mylić gdyż nie czytałem jeszcze kolejnych tomów serii. Autorka bardzo realistycznie przedstawiła smoki jako zwykłe zwierzęta, tajemnicze i niebezpieczne ale jednak zwierzęta. Główną bohaterką książki jest Izabela, sławna na cały świat naukowiec i specjalistka od smoków, jednak w tej części poznajemy trudne początki protagonistki. Książka jest pisana w sposób wspomień tak jakby Izabela opowiadała [poprzez kartki książki], swoje początki. Książka jako początek serii jest świetna żeby nie powiedzieć idealna, ma przedstawienie ciekawej bohaterki która na pewno ma jeszcze niejedną tajemnicę, przewidywalny ale dobrze poprowadzony wątek który został zamknięty zanim zaczął irytować. Epilog który otwiera nam drogę...