Historia naturalna smoków

Tłumaczenie: Dorota Żywno
Cykl: Pamiętnik Lady Trent (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A Natural History of Dragons
smoki
Aga N

Cały świat, od Scirlandii do najdalszych krańców Erigi, zna lady Izabelę Trent jako najwybitniejszą na świecie specjalistkę od smoków. Ta niezwykła kobieta wyprowadziła naukę o smokach z mglistych cieni mitów i nieporozumień w krąg światła współczesnej nauki. Zanim jednak lady Trent stała się sławną osobą, jaką dziś znamy, była pogrążoną w książkach młodą kobietą, dzięki swemu zamiłowaniu do nauki, historii naturalnej i tak, smoków, czym przeciwstawiła się sztywnym konwencjom swoich czasów.

Oto wreszcie, spisana jej własnymi słowami, prawdziwa historia kobiety o duszy pioniera, która zaryzykowała swoją reputację, życiowe perspektywy i wątłe ciało, aby zaspokoić naukową ciekawość. Jest to opowieść o tym, jak pomimo swych godnych pożałowania dziwactw poszukiwała prawdziwej miłości i szczęścia, oraz o jej ekscytującej wyprawie w niebezpieczne góry Wystrany, gdzie dokonała pierwszego z wielu historycznych odkryć, które mogły zmienić świat na zawsze.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-03-18
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2017

Wspomnienia z czasów młodości lady Izabeli Trent, najsłynniejszej badaczki i autorytetu w zakresie „smokoznawstwa”.
W świecie lady Trent, w którym znajdziemy sporo podobieństw do wiktoriańsko-edwardiańskiej Anglii, za czasów młodości naszej bohaterki, smoki były stworzeniami całkowicie niezbadanymi.
Owszem, w królewskim ogrodzie zoologicznym można było oglądać kilku przedstawicieli tego gatunku zwierząt, lecz tylko przez bardzo krótki czas, albowiem źle znosiły niewolę.

Już jako mała dziewczynka Izabela Trent mocno różniła się od swoich rówieśniczek z tej samej klasy społecznej czyli lokalnej arystokracji. Zamiast zajmować się tym, czym dziewczynki z dobrych domów powinny się zajmować, wolała nauki przyrodnicze. Jej szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stworzenia latające do których należą smoki. Iskrzyki, które jako jedyne miniaturowe drakonidy występowały w ojczystej Scirlandii były obiektem pierwszych, dość nieudolnych badań nastoletniej Izabeli.
Jako młoda arystokratka...

książek: 1910
Janusz Szewczyk | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Pamiętnik lady Izabeli Trent jest niestety dokładnie tym, czym zwykle bywają pamiętniki starszych pań o wysokim mniemaniu o sobie. Zawiera skrótowy opis początkowych etapów życiorysu i kariery znanej badaczki smoków, wzorowany na historiach dawnych arystokratycznych naukowców i podróżników, przekonanych zarówno o niezwykłej doniosłości swoich dokonań jak i mających w pogardzie wszystkich niearystokratów. Opisy dzieciństwa, wczesnej młodości i małżeństwa są wstępem do szerzej opisanej kroniki pierwszej wyprawy naukowo-badawczej Izabeli, która wypełnia drugą połowę książki.

Akcja powieści dzieje się w fikcyjnym kraju, wzorowanym na Anglii z początków XIX wieku, sąsiadującym z równie fikcyjnymi państwami, odpowiadającymi mniej więcej dawnej Europie. Głównym elementem odróżniającym środowisko przyrodnicze powieściowego świata od rzeczywistości jest występowanie w nim licznych odmian smoków, poczynając od odwadopodobnych maleństw zwanych iskrzykami a kończąc (przynajmniej w tym tomie)...

eR_ | 2017-04-01
Przeczytana: 29 marca 2017

Smoki od lat fascynują i na ich temat powstało mnóstwo bardziej i mniej poważnych dzieł. Nawet w naszym rodzimym ogródku mamy groźnego stwora, którego zgładził sprytny szewczyk. Legendy swoje, naukowcy swoje. Takie stwory nie miały prawa istnieć. Ale gdzie byśmy byli bez tych pięknych legend i baśni? Stworzyć takiego jaszczura, a potem umieścić go w jakiejś pasjonującej opowieści to sztuka, która nie każdemu wychodzi tak jak powinna. Ale na szczęście są też takie, które wywołują uśmiech na twarzy. I taka jest właśnie książka którą właśnie przeczytałem.

"Historia naturalna smoków" to opowieść o lady Izabeli. Jako jedyna niewiasta w domu, była rozpieszczana, szczególnie przez swego ojca. Jednak mimo tego, jej pasją nie były jakiej wydumane lalki, jak przystało młodej damie, ale nauki przyrodnicze, do których przejawiała żywe zainteresowanie. Szczególnie miłe dla niej były wszelkiej maści smoki. Trzeba wam bowiem wiedzieć, że w świecie lady Izabeli, smoki są całkiem powszechnie...

Po okładce (która swoją drogą jest piękna <3), tytule oraz opisie liczyłem na dużą ilość smoków, jak i informacji o nich, które główna bohaterka odkryje. Niestety rozczarowałem się, bo głównym tematem książki nie są smoki, lecz dorastanie naszej bohaterki i jej pierwsza wyprawa w celu ich badania. Z czego samych badań jak i samych smoków jest mało... a to one miały być głównym wątkiem!

LoboBathory | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Świetna powieść przygodowa.

Nie ukrywam, że sięgnęłam po nią skuszona fenomenalną okładką. Na szczęście treść jest równie interesująca. Autorka wykorzystuje manierę XIX-wiecznego pamiętnikarstwa, ale nie na tyle, by dało się zapomnieć, że to powieść. Jeśli już to stylistyczny smaczek. Podobnie stylizuje świat przedstawiony na epokę wiktoriańską, schyłek XIX wieku pełen kolonialnych konfliktów. Tak naprawdę nie opisuje szczegółowo świata, ale jest on na tyle podobny do rzeczywistego, że można się orientować w meandrach religii i polityki. Kreślony jest z dużą swobodą i szerokim marginesem niedomówień i pola do domysłów, ale akcja nie staje się przez to mętna i niezrozumiała. Całość wypada bardzo pozytywnie, chociaż język można sobie połamać na niektórych stworzonych przez autorkę nazwach.

Główna bohaterka jest postacią pełnowymiarową, ciekawą, sympatyczną. Jej determinacja i siła charakteru potrafią urzec czytelnika. Ze względu na stylizację na ten nieszczęsny brytyjski XIX wiek...

Karolina Sosnowska | 2017-04-16
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

"To pierwszy tom pamiętników bohaterki, logiczne więc, że Izabela Trent zaczyna opowieść od czasów swego dzieciństwa – mamy tu więc zaczątki jej pasji, pierwsze małe odkrycia i walkę o dostęp do wiedzy. Początkowo historia toczy się dość powoli i chwilę potrwa, nim spotkamy na kartach pierwszego prawdziwego smoka. Z tego powodu osoby, które oczekiwały dużej ich liczby, mogą być lekko zawiedzeni, co i mnie nie ominęło. Nie byłoby też źle, gdyby książka była bardziej bogato ilustrowana, dość często bowiem czytamy, że lady Trent szkicuje to i owo, jednak niewiele z jej dzieł mamy okazję zobaczyć. Sądzę jednak, że w pierwszej części Marie Brennan brała fabularny rozpęd i liczę na to, że w kolejnych tomach będzie więcej smoków, więcej badań i więcej przygód. Przyznam szczerze, że jestem ciekawa, jak potoczą się dalsze losy lady Trent."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2017/04/16/historia-naturalna-smokow-m-brennan/ :)

Moreni | 2017-03-29
Na półkach: Przeczytane, Moje własne
Przeczytana: marzec 2017

Są takie nieliczne tytuły, na których polska premierę czekam z niecierpliwością, ale bez wielkiej nadziei, że kiedyś się doczekam (nieliczne są pewnie głównie dlatego, że nie zaglądam na Goodreaders). „Pamiętnik Lady Trent” to właśnie jedna z takich serii – wpadła mi w oko jakoś w okolicach premiery pierwszego tomu w oryginale i wzbudziła ekscytację. Od tamtego czasu minęły cztery lata i do niedawna nic się w kwestii nie działo. Wygląda jednak na to, że jakaś książkowa opatrzność nade mną czuwa. Oto bowiem w roku, kiedy (najprawdopodobniej) wyjdzie ostatni tom cyklu „Temeraire”, któremu szczerze fangirluję, nagle Zysk postanowił wydać książkę, na którą bezskutecznie czekam od lat. Liczę, że cykl o Lady Trent będzie godnym następcą „Temeraire’a”.

Izabela Camherst (później znana jako Lady Trent – wbrew temu, co piszą na okładce to nie jest nazwisko, tylko tytuł) jest już starszą kobietą, znaną i podziwianą na całym świecie za swoje naukowe osiągnięcia w dziedzinie badań nad smokami....

Paulina | 2017-04-19
Na półkach: 2017, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Zdecydowanie czekam na kolejne tomy pamiętników! Niesamowita przygoda ze smokami opisywana oczami prawdziwej pasjonatki, a przy okazji osadzona w rzeczywistości, która wydaje się nam dość znajoma - nie tak fantastyczna, jak to bywa w podobnych książkach. Niech pamiętnikarski charakter powieści nikogo nie zmyli - autorka wciela swoją bohaterkę w narratora i przedstawia wszystko z przymrużeniem oka, bez niepotrzebnych, przesadnych emocji.
Pełna recenzja: http://dlalejdis.pl/artykuly/historia_naturalna_smokow_recenzja

Marta | 2017-03-28
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 marca 2017

Odkąd zapoznałam się z zapowiedzią „Historii naturalnej smoków”, wiedziałam, że jest to lektura obowiązkowa i odpowiednia dla mnie. W przypadku fantastyki, motyw smoków, równa się z ukochanymi przeze mnie wątkami podróży w czasie oraz mitologii. Zdecydowanie za mało autorzy poświęcają czasu oraz skąpią słowa tym pięknym baśniowym stworzeniom. Brennan jednak uczyniła nie tylko smoki główną atrakcją niesamowitej historii, ale również napisała całkiem obiecującą serię o przygodach kobiety o smoczym sercu i naturze.

Powieść ta, choć fenomenalnie napisana i przezabawna, była lekturą, którą strasznie długo czytałam. Nie mam pojęcia dlaczego zakończenie tej niesamowitej przygody było dla mnie tak bardzo trudne, chociaż kiedy już zasiadałam do czytania, nie mogłam się oderwać od powieści. Historia Lady Trent i jej nieziemskiej miłości do smoków jest niezwykle wciągająca. Autorka obsadziła akcję w świecie,...

matichol96 | 2017-03-13
Przeczytana: 12 marca 2017

Bez szału - początkowo zapowiada się ciekawie, wątek autobiograficzny i elementy społeczne fajnie nakręcają atmosferę. Potem jednak brak dobrej intrygi i antagonisty zabijają oczekiwania. Dobra książka dla tych, którzy zaczynają przygodę z fantastyką.