W labiryncie smoków

Okładka książki W labiryncie smoków Marie Brennan
Okładka książki W labiryncie smoków
Marie Brennan Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pamiętnik Lady Trent (tom 4) fantasy, science fiction
Pamiętnik Lady Trent (tom 4)
In The Labyrinth of Drakes
Zysk i S-ka
2019-09-10
2019-07-01
2016-04-01
Danuta Górska

Na półkach: , , , , , , ,

Cykl nadal trzyma wysoki poziom. Znów świetnie się bawiłam śledząc postępy w badaniach nad smokami, losy bohaterów i polityczne intrygi. Kilka ostatnich rozdziałów zakończyło wszystkie wątki w nieco zaskakujący i satysfakcjonujący sposób. Nie mogę się doczekać, aż przeczytam kolejny tom.

Czy polecam? Już sama nie wiem

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Z jednej strony miała to, co tak mi się podobało w dwóch pierwszych częściach- jedna lokacja, jeden gatunek smoka. Jednak tutaj przez większość czasu okropnie się nudziłam, dopiero ostatnie 1/3 czytałam ze szczerym zainteresowaniem.

Na tym etapie nie ma sensu porzucać serii, ale gdyby nie został mi tylko jeden tom do przeczytania to bym się musiała mocno zastanowić czy czytać dalej, nawet biorąc pod uwagę moją miłość do smoków.

Czy polecam? Już sama nie wiem

Na tym etapie nie ma sensu porzucać serii, ale gdyby nie został mi...

Na jak wielkie ustępstwa zgodilibyście się, żeby badać smoki?

Lady Trent jest w stanie wiele znieść. Z podnieceniem i pełnym zaangażowaniem zgadza się wziąć udział w tajnej operacji wojskowej. Jej celem ma być umożliwienie hodowli pustynnych drakenów w celach militarnych.

I choć nie jest to do końca zgodne z jej naturą woli przyłożyć rękę do hodowli smoków, niż zabijania na masową skalę tych żyjących na wolności.

Te potężne bestie nie są jedynym źródłem zagrożenia. Izabela musi zmagać się z biurokracją, uprzedzeniami i osobistą niechęcią jaką pała do niej miejscowy szejk. Plotki, które towarzyszyły jej w trakcie ostatniej wyprawy, zdecydowanie nie polepszają sytuacji.

"W labiryncie smoków" Marie Brennan to jeden z ciekawszych tomów tego cyklu. Swoją treścią mocno nawiązuje do poprzedniego, znajomość wcześniejszych relacji między postaciami i wydarzeń pomoże zrozumieć pewne niedopowiedzenia w rozmowach bohaterów.

Choć pewne zachowania Lady Trent wciąż mogą zaskoczyć, lektura była raczej przewidywalna. Nie umniejsza to faktu, że przyjemnie się ją czytało, a sama historia zadowala.

Mieliście już okazję czytać książki z tej serii? Która jest Waszą ulubioną?

Na jak wielkie ustępstwa zgodilibyście się, żeby badać smoki?

Moja dziwaczna misja pt. PAMIĘTNIK LADY TRENT trwa... i ja nie wiem dlaczego, bo lepiej nie jest i chyba już nie będzie... choć no dobra... trochę lepiej niż tom 1 i 2 - tak mniej więcej podobny poziom jak tom 3. Czytam, bo już poznałam - teraz będzie - 4 tomy i chcę wiedzieć, dokąd to zmierza.
W LABIRYNCIE SMOKÓW, podobnie jak pozostałe części, ma świetny wygląda, ilustracje w środku oraz pomysł... i tak jak w poprzednich... słaby styl i naciąganą fabułę, która (co jest bardzo dziwne w przypadku takiego potencjału jakim są SMOKI) jest nudna.
Nuda spowodowana jest przede wszystkim sposobem, w jaki ta opowieść jest opowiedziana. Marie Brennan w szokująco zaskakujący sposób sprawiła, że najciekawsze przygody bohaterów czyta się jak listę zakupów. Narracja jest beznamiętna, nie trzyma napięcia, sprowadza się do wyciągania królika z kapelusza - czyli zdarzenia dzieją się, bo tak sobie autorka wymyśliła, a nie dlatego, że to ma sens i trzyma się kupy.
Lecz ja nadal trwam i mam zamiar dotrwać do końca. Nie jest zupełnie źle, bo np. podobają mi się smoki i ilustracje Todd'a Lockwood'a. Sceny, w których główna bohaterka nie skupia się na sobie, a na swych badaniach, są najlepsze. Ogólnie, najlepsze jest to, co nie jest związane z emocjami bohaterki - niestety takich scen jest niewiele. Szkoda, że Izabela jest tak fatalną bohaterką, której się nie tylko nie wierzy, ale która irytuje i jest zwyczajnie głupia.
Ach! A o czym? Tym razem pustynne klimaty, więc piach wszędzie i wielbłądy też.... a na końcu odkrycie spada tej niewiarygodnie męczącej kobiecie z nieba - zresztą jak zawsze. Jest też miłość, podobnie jak odkrycia, dość banalna.
Czwarty tom przeczytany - nie bez zgrzytów, ale zobaczymy... może piąty będzie fajniejszy... choć słabo w to wierzę, ale chcę wiedzieć, chcę poznać. Wydanie jest mega - uwielbiam okładki, można się nimi zachwycić, bo nie dość, że obrazy są świetne, to jeszcze elegancko je wyeksponowano. Projekt w dziesiątkę.

smoki i smoczki
5/10
tom 4
PAMIĘTNIK LADY TRENT
Wydawnictwo Zysk i S-ka

W LABIRYNCIE SMOKÓW, podobnie jak pozostałe części, ma świetny wygląda,...

Dobra część, utrzymuje poziom poprzednich, trochę powtarzalna, nadal jednak bardzo przyjemna. Dalej mi jest za mało smoków. :)

Na półkach: , , , , , , ,

W czwartym tomie swoich pamiętników Izabela, lady Trent, zapalona przyrodniczka , udaje się do pustynnej Achii, żeby kierować tajnym projektem wojskowym swojego rządu. Tutaj wreszcie ma okazję badać smoki z bliska, zarówno w niewoli, jak i w ich środowisku naturalnym. Jednak te potężne bestie nie stanowią jedynego niebezpieczeństwa. Izabela jak zwykle musi walczyć z bezduszną biurokracją, uprzedzeniami i niechęcią władz, a także osobistą wrogością miejscowego szejka. A podczas wyprawy na pustynię Izabela dokonuje odkrycia na skalę światową, które rzuci całkiem nowe światło na przedmiot jej studiów...
🐉Kolejny niesamowity tom przeczytany przeze mnie pamiętnika Lady Treny.
Autorka potrafi w niecodzienny sposób połączyć naukę i fantastykę stworzeń legendarnych smoków.
Pamiętniki są pisane z humorem które są widoczne w każdej epoce.
Bardzo polecam serie tych pamiętników
Moja ocena:8/10 ⭐

Bardzo mi się ten cykl podoba! Lubię główną bohaterkę, między innymi za to, że nie jest doskonała. Poszczególne tomy są na tyle podobne do siebie, że czuję się jak w domu. A jednocześnie na tyle różne, że w każdym mam coś do odkrycia.
Cieszę się też, że w tym cyklu jest mało bitew, wojen i innego rodzaju naparzanek o władzę. Dokładnie tego mi było trzeba, bo owszem, niedawno przeczytałam inne bardzo wciągające cykle, ale przemocy w nich było aż za dużo.
Przed piątym tomem zrobię sobie przerwę, bo na razie więcej po polsku nie ma, więc będzie mi smutno, że już koniec.

Niesamowicie się wciągnęłam, lepsza od poprzednich tomów!

Niesamowicie się wciągnęłam, lepsza od poprzednich tomów!

Marie Brennan po raz kolejny podniosła poprzeczkę jeśli chodzi o dokładność konstruowania kultur zamieszkujących świat. Oczywiście wziąć pod uwagę trzeba, że wszystkie te kraj mają swoje ziemskie odpowiedniki (Scirlanidia = Anglia, ale z dużą dozą kultury żydowskiej; Achia to kraje arabskie, a nie jak początkowo myślałem Grecja; Ye-Lang to chyba Chiny, ale możliwe, że jednak Japonia, etc.). Ale mimo to wymyślenie i opisanie świata, w którym każdy kraj ma osobną kulturę (i to bardzo odrębną od pozostałych) jest fenomenalnym osiągnięciem.
Przez całą książkę eksplorujemy achiańskie pustynie (i miasta),by nauczyć się jak hodować smoki. Jest to ciekawy twist historyczny, coś, co dość rzadko spotyka się w książkach. Ze smokami mamy najczęściej trzy tropy: albo są to wredne drapieżniki, które trzeba tępić (Skyrim),albo niezwykle potężne i inteligentne istoty, mędrcy (LoTR, również Skyrim),albo pomocnicy, na których można jeździć lub wykorzystywać w innym celu (Jeźdźcy Smoków z Pern, Eragon, Httyd). Czasami mamy jeszcze opowieść smokocentryczną (jak u pani Sutherland). Ale nie spotkałem się z próbą poskromienia smoka (chociaż najbliżej tu do Httyd oczywiście, nie tylko ze względu na tytuł). A jeszcze rzadziej okazuje się to zadaniem tak trudnym.
Wracając z tej dygresji, historia jest bardzo ciekawa i bardzo dobrze przemyślana. Żeby nauczyć się hodowli smoków, trzeba je poznać w środowisku naturalnym. Znowu powraca tu motyw Tomka Wilmowskiego, i poszukiwanie rzadkich gatunków. Akcja jest poprowadzona bardzo dobrze i wyjątkowo nie zwalnia ani na chwilę. Mamy wątki przyrodnicze, kulturalne, aspekty wojskowe i miłosne. Czyta się to bardzo dobrze.
Co do bohaterów, Izabela i Tom jak zawsze cudowni, rozbudowani jeszcze bardziej. Trochę żałuję, że autorka całkowicie prawie zarzuciła rozwój postaci Natalie, ale nie można mieć wszystkiego. Wspaniale prezentuje się Suhail, którego poznaliśmy w poprzednim tomie. Jego relacja nie tylko z Izabelą, ale też z jego rodzeństwem, ludźmi pustyni i całym światem jest niesamowicie wiarygodna. Do tego dochodzi jeszcze Andrew, brat Izabeli, który jest trochę śmieszkiem, ale ma wielkie serce i też łatwo go pokochać. Nie wraca natomiast Jake, czego trochę szkoda.
Jeżeli mam na coś narzekać, to jest to zakończenie. Bez żadnych spoilerów, akcja urywa się dosyć gwałtownie, jakby autorka miała jakiś limit czasu czy objętości i nie zdążyła lepiej wszystkiego dopracować. Poza tym nie mam większych zastrzeżeń. Oczywiście trochę denerwują mnie imiona bohaterów dalszoplanowych, bo są całkowicie obce i podobne do siebie, ale nie mogę się czepiać, bo dobrze wpasowują się w przedstawioną kulturę.
Podsumowując, książka jest bardzo dobra i nietypowa. Bohaterowie są zakrojeni świetnie, świat jest niesamowity (i nareszcie mamy mapę!). Bardzo polecam, przyjemna rozrywka.

Marie Brennan W labiryncie smoków Zobacz więcej