W Sanktuarium Skrzydeł

Okładka książki W Sanktuarium Skrzydeł Marie Brennan
Okładka książki W Sanktuarium Skrzydeł
Marie Brennan Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pamiętnik Lady Trent (tom 5) fantasy, science fiction
Pamiętnik Lady Trent (tom 5)
Within the Sanctuary of Wings
Zysk i S-ka
2021-07-06
2021-07-06
2017-04-25
9788382022230
Danuta Górska

Na półkach: , , , , , , ,

Mam wrażenie, że to, co wydarzyło się w tym tomie, przyćmiewa historie opowiedziane w poprzednich. Wszystkie odkrycia opisane wcześniej prowadziły do tego miejsca, ale sama nigdy bym nie wpadła na to, że zakończy się to w ten sposób. Jest to świetne dopełnienie opowieści o życiu i badaniach Izabeli. Miałam tylko czasem wrażenie, że było tu trochę za dużo szczęśliwych zbiegów okoliczności, ale nie przeszkadzało mi to zbytnio. Cały ten cykl polecam każdemu, kto chciałby poczytać o smokach z innej perspektywy niż zwykle się o nich pisze, a także miłośnikom powieści przygodowych.

Muszę przyznać, że początek był dość nudny. Bałam się, że autorka nie powiąże wszystkich tomów w jedną spójną całość tylko opisze kolejną przygodę. Na szczęście się pomyliłam.
Książka świetnie łączy smaczki rzucane w poprzednich tomach w genialny plot twist i obraca wszystkie co bohaterka odkryła o 180 stopni. Świetne zakończenie na którym się oczywiście spłakałam. Z jednej strony szkoda, że to ostatni tom, że tak mało się dowiedzieliśmy o samym życiu Izabel a z drugiej strony taka niewiedza też jest ciekawa i daje pole do popisu wyobraźni.

Książka sama w sobie jest bardzo przyjemna. Spotkałam się z wieloma opiniami które uważały, że tutaj w końcu autorka wykorzystała potencjał stworzonego przez siebie świata- i zgadzam się z tymi opiniami. Jednak nie potrafię W Sanktuarium Skrzydeł dać wysokiej oceny jak ci czytelnicy, ponieważ jako zakończenie serii, wychodzi dość słabo.

Opisywane tutaj zdarzenia są dla świata Izabeli monumentalne, jednak mam wrażenie że niektóre sprawy były za bardzo przyspieszone, a te zasługujące uwagi po prostu pominięte. Poza tym, może i ta książka była w porządku, jednak czytając ją nie mogłam wyzbyć się cierpkiego posmaku, które pozostawiły po sobie poprzednie części. Gdyby wszystkie tomy utrzymały poziom tomu pierwszego i piątego, byłaby to znakomita seria.

Tak czy inaczej cieszę się, że w końcu sięgnęłam po ostatnią część przygód Lady Trent. Nie wiem, czy kiedyś wrócę do jej świata, wątpię, jednak nigdy nie wiadomo.

Opisywane tutaj zdarzenia są dla...

Jak zareagowali byście po ujrzeniu rasy, która już długo Was fascynuje, a którą uważaliście za dawno wymarłą?

Lady Trent może cieszyć się opinią znakomitej badaczki smoków. Wydaje się, że do tej pory osiągnęła na tyle dużo, by w spokoju spędzać czas z mężem i przyjaciółmi. Jednak przygoda wciąż się o nią upomnina.

Na najwyższym górskim masywie na świecie odnalezione zostają niezwykle szczątki smoków.

Izabela niewiele się zastanawia. Od pierwszej rozmowy z człowiekiem, który je widział, planuje swoją ostatnią ale prawdopodobnie najważniejszą wyprawę. Nie jest jej straszny ani teren, ani zagrożenia pogodowe, które mogą ją zastać na miejscu. Nawet mieszczący się niedaleko front wojny nie powstrzymuje jej od zorganizowania wyprawy.

Wyprawy, która odkryje przed nią niesamowity, nowy świat.

Wszystko tak naprawdę zaczęło się od lawiny, która oddzieliła ją od męża i reszty ich skromnej drużyny. Gdy kobieta budzi się zdaje sobie sprawę, że bezpiecznie leży w łóżku, otoczona troskliwą opieką.

Dopiero teraz rozpocznie się dla niej prawdziwa przygoda!

"W Sanktuarium Skrzydeł" to ostatni tom pamiętnika Lady Trent. Doświadczona badaczka wspina się tym razem na wyżyny swoich możliwości, dosłownie i w przenośni. Biorąc udział w wyprawie, której celem są odnalezione szczątki smoków, nie spodziewa się niezwykłości odkrycia.

A będzie to coś, co wywróci jej świat do góry nogami!

Tak jak poprzednie książki z serii, ta również okazała się przyjemną lekturą 😊 Choć niejasne przeczucie podpowiadało mi możliwe zakończenie i tak jestem z niego zadowolona. Autorka w fajny sposób poprowadziła do końca historię badaczki smoków. Lady Trent do samego końca wykazała się jako niezwykła kobieta. A jej relacji z mężem sama zazdroszczę 🤭

Seria ta może się spodobać każdemu, kto lubi, gdy coś się dzieje, a w środku całego zamieszania siedzą smoki. Osoby, które szukają niecodziennych przygód też znajdą tu coś dla siebie!

Na najwyższym górskim masywie na świecie odnalezione...

Choć nie jestem fanką tej serii - dobrnęłam do końca. Tom 5, czyli W SANKTUARIUM SKRZYDEŁ, nie odbiega poziomem od pozostałych części, nadal mamy narrację pierwszoosobową (jak to w PAMIĘTNIKACH bywa) i nadal mamy jałowe dialogi. To, co sprawiło, że chciałam poznać całość, to oczywiście marketing, ilustracje Todd'a Lockwood'a. Cóż... ta seria po prostu dobrze wygląda i miała duży potencjał. Pomysł był przedni! Smoki! I niezależna, mądra, uparta kobieta... niestety ów kobieta okazała się zależna, niemądra, naiwna, irytująca, z przerośniętym ego.... i uparta... upór się zgadza tylko, że to głupi upór.
W SANKTUARIUM SKRZYDEŁ cierpi na (podobnie jak poprzednie tomy) złe opowiadanie. Teoretycznie, to co dzieje się w tej książce powinno ekscytować, trzymać w napięciu, ale zostało to napisane jak przedszkolna wyliczanka. Autorka zupełnie wyzuła swoją opowieść z uczuć.
Dialogi niestety również są słabe, jałowe, nic nie wnoszące, niby zabawne, ale tak naprawdę żenujące. Wiem, okropnie narzekam, ale dotrwałam do końca, przeczytałam całe 5 tomów... to jednak o czymś świadczy. Wkręciłam się na tyle w temat, by doczłapać do mety i cieszę się.
W tym tomie mamy chłodne klimaty i wysokie góry, czyli chyba najciekawsze położenie do tej pory, choć podróż "BAZYLISZKIEM" również miała wieki potencjał. Właśnie! Te książki mają tyle niewykorzystanego potencjału! Ach! jaka szkoda, że pisarka zamiast ideologiczne walczyć ze światem nie postawiła na przygodę, na energię, na zabawę, na pragnienie odkrywania nieodkrytego....
Seria PAMIĘTNIK LADY TRENT została rewelacyjnie wydana. Projekt okładek jest bombowy! Świetnie te książki razem wyglądają i myślę, że większość czytelników właśnie dzięki temu sięga po opowieść Marie Brennan o smokach. Sami zdecydujcie, czy to dla was - wielu się zachwyca, więc warto samemu sprawdzić.

koniec smoczych opowieści
5/10
tom 5
PAMIĘTNIK LADY TRENT
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Szkoda, że to już koniec.
Podobało mi się, że wreszcie mogę poczytać powieści, w których nie chodzi głównie o to, kto kogo pokona w takiej czy innej bitwie/ wojnie.
Potrzebowałam pogodnej, chwilami zabawnej, lekkiej w czytaniu lektury i jestem bardzo zadowolona, bo cały cykl był dokładnie taki.
Chętnie czytałabym dalej.

Szkoda, że to już koniec.
Chętnie czytałabym dalej.

🐉Ostatni piąty tom pamiętników Lady Trent, odsłania prawdę o jej podróży do tajemniczego sanktuarium skrzydeł. Izabela cieszy się sławą i pozycją w świecie naukowców jako badaczka smoków. Bohaterka podejmuje się wyprawy do najwyższego na świecie górskiego masywu Mrtyahaimy. Wśród wiecznych śniegów i lodów , Izabela dokonuje najważniejszego odkrycia w swojej karierze - odkrycia, które nie tylko zrewolucjonizuje dziedzinę biologii smoków, ale zmieni oblicze całego świata.
🐉 Cała seria pamiętników Lady Trent jest niesamowita, wzrusza, zabiera dech i wciąga od pierwszego tomu. Każda następna książka była dla mnie do zastanowienia się co znajdę na zapisanych kartkach. Świat wykreowany przez autorkę jest naszpikowany fantastyką, przygodą i nauką o smokach oraz epoką wiktoriańską. Wyjątkowa bohaterka i jej przyjaciele na długo pozostaną w mojej pamięci. Nie sposób jest nie wspomnieć o niesamowitych ilustracjach które upiększają pamiętniki bohaterki. Bardzo polecam
🐉Moja ocena: 10/10 ⭐

Ta seria na zawsze będzie jedną z moich ulubionych. Połączenie przygodowej historii z naukowymi dziedzinami mi bliskimi, wraz ze smokami, które wielbię to coś niesamowitego. Wielowymiarowe wartkie fantasy wzrusza, zapiera dech i skłania do podziwu.
Kreacja świata choć całkiem innego od naszego jest też tak bliska z naszym, że łatwo się połapać skąd pomysły czerpała autorka. Choć wszystkie tomy kocham ten skradł moje serce jeszcze bardziej. Nie będę mówić czemu, bo to byłby spojler ale każdy kto będzie mieć okazję ten tom czytać będzie wiedział.
To co.. Polecam!! Nic więcej nie trzeba mówić (choć można by długo peamy zachwytu tu wypisywać)!

Ale sie wciągnęłam, myślałam, że noc zarwę dla tej książki. Bardzo satysfakcjonujące zakończenie serii.

Marie Brennan W Sanktuarium Skrzydeł Zobacz więcej