The Fifth Season
Hugo 2016
Villiana

Rozpoczął się czas końca. Rozpoczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plującą popiołem. Rozpoczął się śmiercią syna i porwaniem córki. Rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran. Oto Bezruch, przywykły do katastrof świat, gdzie mocą ziemi włada się jak bronią. I gdzie nie ma litości. Essun, kobieta z pozoru zwyczajna, za nic ma nadchodzącą zagładę. Jej mąż właśnie jedno...

Rozpoczął się czas końca.
Rozpoczął się śmiercią syna i porwaniem córki.
Rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran.

Essun, kobieta z pozoru zwyczajna, za nic ma nadchodzącą zagładę. Jej mąż właśnie jedno z ich dzieci zabił, a drugie uprowadził. Pogrążona w żałobie i rozdarta rozpaczą, przemierza dogorywający świat. Jest zdolna dokonać jeszcze większych zniszczeń, jeśli pomoże jej to odzyskać córkę.

„Piąta Pora Roku” to pozycja, której dokładnie przemyślana fabuła wciąga już od pierwszej strony, książka została nominowana do nagród, takich jak: Nebula, Locus czy Fantasy World Award. W 2016 roku otrzymała natomiast prestiżową nagrodę Hugo dla najlepszej powieści roku. Tytuł spotkał się z pochlebną opinią ze strony fanów gatunku, otrzymał dziesiątki pozytywnych recenzji, a także uznanie ze strony krytyków literackich.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Villiana | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

"Pokładaj ufność w drewnie i w kamieniu, albowiem metal rdzewieje."

Moje pierwsze spotkanie z tą autorką, nigdy wcześniej o niej nie słyszałam, ani nic o jej książkach i przyznaję, że podobało mi się. Nawet bardzo. Nie na tyle, żeby zakochać się w opowieści i nią oddychać, ale na pewno pani Jemisin stworzyła coś, co było oryginalne, ciekawe i zapamiętywalne.

Przenosimy się do świata Bezruchu. Kontynentu, na którym co jakiś czas oprócz standardowych czterech pór roku, pojawia się też piąta, będąca sezonem zapoczątkowanym przez aktywność sejsmiczną bądź inny kataklizm, który sprawia, że życie w Bezruchu staje pod znakiem zapytania. Nigdy nie wiadomo, czy miasta nie zburzy trzęsienie ziemi, tsunami, czy chmury pyłu powstałe wskutek wybuchu wulkanu nie przesłonią na kilka lat słońca. Mieszkańcy żyją w ciągłej gotowości, że piąta pora roku może nadejść i może trwać długo.

Do tego dostajemy ludzi (nieludzi) zwanych górotworami, którzy posiadają szczególne umiejętności, mogą wpływać...

glodnawyobraznia | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/02/sezon-konca-swiata.html

Niewiele jest powieści fantasy ze szczyptą science-fiction, które zaczynają się od końca świata – a tak dzieje się w przypadku nagrodzonej w 2016 roku Hugo Piątej pory roku Nory K. Jemisin. To pozycja ze wszech miar niezwykła, w której nic nie jest do końca jasne, i która trzyma w nieustannym napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Uniwersum, które przedstawia nam autorka jest wyjątkowo nieprzyjazne dla swoich mieszkańców – to jeden duży kontynent, pod którym płyty tektoniczne podlegają nieustannym ruchom, w każdej chwili może dojść do silnego trzęsienia ziemi, niespodziewanego powstania czynnego wulkanu, na morzu zaś do zabójczego tsunami. Z kolei którekolwiek z tych zjawisk ma szansę wywołać Sezon, czyli tytułową piątą porę roku, trwającą od kilku miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat. W jej trakcie pyły wulkaniczne mogą całkowicie przesłaniać słońce, może padać kwaśny deszcz, a woda...

jatymyoni | 2018-06-26
Przeczytana: czerwiec 2018

„Wiosna ,Lato, Jesień, Zima; Śmierć jest piąta, wszystko spina.- przysłowie arktyczne”

Zaczyna się jak u Hitchcocka od trzęsienia ziemi, a później napięcie narasta.
Bardzo ciekawie skonstruowany świat. Bezruch jest światem, gdzie płyty tektoniczne są w ciągłym ruchu. Powoduje to wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, zasnuwanie nieba pyłem na długie lata i wtedy następuje piąta pora roku. Mieszkańcy starają się do tych okresów przygotować. Część z nich potrafi wpływać na te ruchy tektoniczne, zwą się górotworami. Niestety ich umiejętności wywołują strach i nienawiść w zwykłych mieszkańcach. Nad nimi stoją Stróże i jest jeszcze parę ciekawych postaci. Oprócz tego są dziwne i zagadkowe dla wszystkich mieszkańców relikty przeszłości. Książka zaczyna się od przeplatających się opowieści trzech kobiet, górotworów walczących o przeżycie. Te trzy opowieści w fantastyczny sposób się ze sobą splatają i uzupełniają. Jest to powieść niezwykła i zaskakująca. Fabuła trzymająca w napięciu,...

Izabela Pycio | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

"Wiosna, Lato, Jesień, Zima; Śmierć jest piąta, wszystko spina. - przysłowie arktyczne"

Wciągająca narracja, plastyczna, intrygująca, pobudzająca wyobraźnię czytelnika, niewątpliwie duży w tym udział tłumaczenia. Czytając powieść czujemy przynależność do Ziemi, zespolenie się z jej energią, wychwytywanie mocy, która potrafi obdarować życiem, ale i też zabrać je w nagły sposób. Wiecznie istniejąca, odradzająca i samouleczająca się planeta, w równym stopniu niebezpieczna, jak i przyjazna dla ludzi. Doskonale czujemy jej pulsowanie i tętnienie, wszystko co znajduje się w niej i na jej powierzchni podlega fascynującej melodii istnienia.

Ruchy płyt tektonicznych, rozrywanie mas skalnych, uskoki, drżenia, wstrząsy, fale tsunami, gwałtowne erupcje wulkanów, wydobywanie się magmy, gazów, substancji piroklastycznych. Czy można nad tym zapanować, poddać kontroli, wykorzystać jako broń? Które powieściowe rasy potrafią precyzyjnie czuć lub nawet sejszyć procesy zachodzące wewnątrz planety?...

Wkp | 2016-11-29
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

PIĄTA PORA ROKU – KONIEC ŚWIATA

Sięgając po niniejszą powieść miałem dość jasno sprecyzowane oczekiwania. Mianowicie chciałem dostać konkretną porcję fantastycznej rozrywki w niezłym stylu. Nie spodziewałem się jednak, że otrzymam coś aż tak dobrego. N. K. Jemisin stworzyła bowiem opowieść, w której schematy gatunkowe stanowią jedynie –naprawdę udane, ale jednak tło – dla bardzo ludzkiej historii o zmaganiach z własnymi problemami w obliczu końca wszystkiego, co nas otacza.

Kończy się świat. A przynajmniej to my nauczyliśmy się tak to określać, bo planeta jak istniała, tak istnieć będzie, zginą tylko istoty na niej żyjące, ale z ich perspektywy to faktyczny koniec wszystkiego. A może tym razem będzie inaczej? Może rzeczywiście skończy się wszystko? Czas pokaże. W krainie zwanej Bezruchem żyją ludzie, którzy osiedlili się tu nie z wygody, a odwagi. Wiedzą, że w końcu nastąpi katastrofa, a ta właśnie nadchodzi. Kiedy superkontynent zostaje rozdarty na dwoje, a z czerwonej szczeliny...

Aneta | 2018-05-24
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2018

Niebezpieczna moc, taka która może jednocześnie niszczyć i budować – co można z tym zrobić – zaakceptować, wyeliminować, kontrolować. Wszystkie te reakcje jako reakcje społeczne zostały tu pokazane, z naciskiem na kontrolę. A do czego prowadzi nadmierna kontrola? Do katastrofy. W przypadku tej powieści jest to katastrofa o znaczeniu globalnym.
Ciekawie pokazana historia, interesujące wątki i bohaterowie. Natomiast dużym minusem była dla mnie narracja drugoosobowa. Wymęczyła mnie strasznie i spowodowała, że całościowe pozytywne odczucie po przeczytaniu tej historii zostało znacznie obniżone. Książka kończy się w takim miejscu, że koniecznie trzeba chwycić za następny tom, bo praktycznie nic nie zostaje tu rozwiązane. To tak jakby rzucić kamień i zatrzymać go w powietrzu w połowie lotu. A lot ten na tyle nas zaciekawił, że chcemy wiedzieć jak się zakończy.

Fantasy-Bestiarium | 2017-03-08

„Piąta pora roku” autorstwa Nory K. Jemisin wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony, pozostając na długo w mojej pamięci po odłożeniu książki. Lektura zaintrygowała mnie i od razu wciągnąłem się w burzliwe losy niebanalnych bohaterów. Przeniesiemy się do świata, nad którym wisi groźba rychłej zagłady, przeniesiemy się do świata Bezruchu, który przywykł już do ciągłych katastrof na globalną skalę. Mocą ziemi można władać niczym najpotężniejszą bronią, ten, który posiada taką mocą, jest równy bogom.

Świat Bezruchu jest kontynentem, który co pewien czas staje przed widmem ogromnego kataklizmu. Bezruch posiada cztery pory roku, jednak co jakiś czas nastaje piąta, przynosząca ze sobą potężne wybuchy wulkanów, tsunami, trzęsienia ziemi i ogromne trąby powietrzne. Ludzie żyją w ciągłym strachu, obawiając się, że ich poukładane i spokojne życia nagle legną w gruzach. W tym niebezpiecznym i nieobliczalnym świecie żyją również górotwory, byty znienawidzone przez ludzi, zdolne do...

Hrosskar | 2016-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2016

W literaturze fantasy bardzo trudno powoli o pomysły bardzo innowacyjne, czy bardzo świeże. Zazwyczaj obserwujemy powielenie znanych i cenionych motywów w kolejnym świecie z kolejnymi bohaterami, ale odmienną fabułą. Bardzo dobrze wybrnęła z tego N.K. Jemisin ze swoją Piątą porą roku, która zawiera całkiem dużo ciekawych a przede wszystkim oryginalnych pomysłów. Nie bez powodu też muszę przyznać autorka otrzymała za tę powieść nagrodę Hugo w 2016 roku.

Książka rozpoczyna się od potężnego trzęsienia się Ziemi, które powoduje wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu, buchająca popiołami przysłaniającymi niebo. Nadeszła bowiem Piąta pora roku - czyli długa zima, która cyklicznie dotyka Ziemię a będąca wynikiem aktywności sejsmicznej, lub innego kataklizmu. Dla z pozoru zwyczajnej kobiety Essun Piąta pora roku rozpoczęła się od śmierci syna i porwania córki. Pogrążona w żałobie i rozdarta rozpaczą, przemierza dogorywający świat. Jest zdolna dokonać jeszcze większych...

zielonooka | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

2/52/2017 - szczerze? spodziewałam się czegoś co bardziej mną zawładnie. książka naprawdę bardzo dobra, świat górotworów i stróży stworzony przez autorke jest świeży, niepowtarzalny. a jednak czegoś mi brakuje. i chyba juz wiem nawet czego - brak mi emocji które były tak żywe i wyczuwalne w Muzie którą czytałam tuż przed tą. może to dlatego tylko 7 gwiazdek. może gdyby odstęp w czytaniu obu książek był dłuższy, lub ta przed nią byłaby gorsza? no cóż tak wyszło - ale polecam - nie tylko fanom gatunku :)

WielkiBuk | 2016-11-29
Przeczytana: listopad 2016

W "Piątej porze roku" N.K. Jemisin zamknęła fantastyczny, rozdarty świat skąpany w ogniu, połączony z fascynującą opowieścią opartą o znajome, znane w gatunku fabularne chwyty. Jak to bywa przy szeroko podziwianych i uwielbianych autorach, nagradzanych przez kapituły Hugo, czy Nebuli, tak u Jemisin stawia się na to, co dzisiaj w fantasy najbardziej popularne i szeroko akceptowane. Nie można również zapomnieć, że wszystkie książki polecane przez Johna Scalziego, tak i ta seria posiada polityczny wymiar i mocno progresywny kontekst. To może z jednej strony się podobać, a innych czytelników odrzucić, szczególnie tych, dla których takie upolitycznione spojrzenie, mniej lub bardziej ukryte, wydaje się być już nieco wyeksploatowane. Niemniej, "Piąta pora roku" ma potencjał, intryguje i wciąga, a zakończenie sprawia, że czytelnik jeszcze długi czas będzie rozmyślał o krainie Bezruchu.

"Tak to się zaczęło. Słuchaj. Tak właśnie zmienił się świat."