Cesarz Ośmiu Wysp

Tłumaczenie: Anna Reszka
Cykl: Opowieść o Shikanoko (tom 1-2)
Wydawnictwo: Mag
The Tale of Shikanoko: Emperor of the Eight Islands (1) / Autumn Princess, Dragon Child (2)
fantastyka, japonia
Kjarik

Ambitny władca zostawia swojego bratanka na pewną śmierć i przejmuje jego ziemie. Uparty ojciec zmusza młodszego syna, żeby oddał swoją żonę starszemu bratu. Tajemnicza kobieta szuka pięciu ojców dla swoich dzieci. Potężny kapłan ingeruje w sprawy sukcesji Lotosowego Tronu. To tylko jedne z licznych splątanych nici tych opowieści, które autorka umiejscowiła w mitycznej średniowiecznej...

Uparty ojciec zmusza młodszego syna, żeby oddał swoją żonę starszemu bratu.
Tajemnicza kobieta szuka pięciu ojców dla swoich dzieci.
Potężny kapłan ingeruje w sprawy sukcesji Lotosowego Tronu.

To tylko jedne z licznych splątanych nici tych opowieści, które autorka umiejscowiła w mitycznej średniowiecznej Japonii, zamieszkałej przez wojowników i zabójców, opiekuńcze i złe duchy.

„Cesarz Ośmiu Wysp” Lian Hearn to doskonale skonstruowana powieść, pełna dramatyzmu i intryg. A to dopiero początek opowieści o Shikanoko...

Wydanie zbiorcze – zawiera dwa pierwsze tomy: „Cesarza Ośmiu Wysp” oraz „Jesienną Księżniczkę, Dziecko Smoka”.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Gosia | 2018-01-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Dwa tomy "Cesarz Ośmiu Wysp" i "Pan Ciemnego Lasu" składają się na cykl "Opowieść o Shikanoko". Cieszę się, że całkiem niedawno przeczytałam inny cykl napisany przez Lian Hearn "Opowieści rodu Otori", gdyż dwa obecnie przeczytane tomy są w pewnym sensie prequelem do 5 tomów o rodzie Otori.
Wiele wątków się wyjaśniło i poznałam ich historyczne uzasadnienie.
Według większości opinii te tomy są słabsze i po części się z nimi zgadzam.
Opowieści rodu Otori bardziej fascynowały. Mimo, ze wszystkie powieści autorki są osadzone w mitycznej krainie wzorowanej na średniowiecznej Japonii, to cykl o Otorich jednak jest bardziej realny. Opowieść o Shikanoko to duża większa doza fantastyki, magii, mistycyzmu. Zależy po prostu, co kto lubi.
Główny atutem "Opowieści o Shikanoko" to szybkość akcji. Dużo jest przeskoków czasowych, które posuwają akcję szybko naprzód i wciągają czytelnika w fabułę.
Sporo różnorodnych postaci od zwykłych ludzi przez wojowników, władców, czarowników, zwierzęta,...

PABLOPAN | 2017-06-06
Przeczytana: 30 maja 2017

Sięgając po "Cesarza Ośmiu Wysp" liczyłem na wrażenia podobne, jak w przypadku Opowieści Rodu Otori. Niestety, tym razem Autorce nie udało się już oddać takiego klimatu i do tego stopnia pochłonąć czytelnika opowieścią. Z mojego punktu widzenia w tej historii jest zbyt dużo fantastyki, o ile w poprzedniej sadze fantastyka była szczyptą przyprawiającą całość, o tyle tutaj dominuje i jest wszechobecna. Historia jest bardzo ciekawa, mamy wojnę klanów, mamy uzurpatora, mamy zbiegłego cesarza, mamy wątek miłosny - wszystko na swoim miejscu i bardzo ciekawe. Szkoda, że tym razem zabrakło specyficznej magii, ale książka i tak jest godna polecenia.

12 lat temu "Opowieści rodu Otori" Lian Hearn zaszczepiły we mnie miłość do Kraju Kwitnącej Wiśni. Opowiedziane oszczędnym, lekko poetyckim językiem, prezentowały postawy z odległego kręgu kulturowego, gdzie honor, śmierć i wiara w przeznaczenie nabierały głębszego znaczenia. Niemal po dekadzie od ukazania się ich ostatniej części powróciłem do tego świata. Tym razem z innymi bohaterami, bogatszy o treści i style przeczytanych później książek, zagłębiłem się w "Opowieści o Shikanoko".

Wraz z ostatnim tchnieniem cesarza rozpoczyna się walka o sukcesję Lotosowego Tronu. Potężny kapłan ma swojego faworyta i nie cofnie się przed niczym.
By wypełnić wolę niebios potrzeba przelanej krwi oraz odwagi do podążania drogą własnego przeznaczenia.

Współpraca ze znaną firmą Dark Crayon zaowocowała przykuwającą uwagę okładką. Niestety, zamieszczony na niej tytuł może wprowadzić czytelnika w błąd; w środku znajdziemy aż dwa tomy: uwzględnionego „Cesarza Ośmiu Wysp” oraz „Jesienną Księżniczkę,...

Patrycja | 2017-05-06
Przeczytana: 06 maja 2017

Książki Lian Hearn znam od bardzo dawna za sprawą Opowieści rodu Otori, w których zaczytywałam się ponad dekadę temu. Tamta seria porwała mnie od pierwszych stron, z tą się niestety męczyłam i finalnie oceniam ją jako przeciętną, bo dobrze wiem, że autorkę stać na dużo więcej. Papierowe postaci i przesyt elementów fantastyki chyba zabiły to co lubiłam najbardziej u autorki - klimat orientu, którego tutaj trzeba się naszukać. Zabrakło jakiegoś mocnego punktu, który pociągnąłby powieść i przyciągnął uwagę; sam Shikanoko niestety nie wystarcza. Nie przepadam za takim rodzajem fantasy, miałam ogromne oczekiwania, kończy się niestety rozczarowaniem i chyba nie mam ochoty kontynuować tej serii. Polecam wcześniejsze książki, są lepsze pod każdym względem - języka, bohaterów, klimatu.

Fantasy-Bestiarium | 2017-04-12

„Cesarz Ośmiu Wysp” autorstwa Lian Hearn to rewelacyjna powieść, która potrafi wciągnąć szybką akcją i doskonale skonstruowanymi postaciami. Wątki fabularne pełne są dramatycznych momentów, a intrygi i spiski mnożą się z każdą przewróconą stroną. Historia o wojowniczym i nieustępliwym Shikanoko zaskakuje i niejednokrotnie budzi ciarki na plecach podczas czytania. Mityczna i średniowieczna Japonia kryje sporo tajemnic oraz wiele opiekuńczych, jak i złowieszczych duchów, zaskakując i zaciekawiając podczas czytania.

Podczas lektury poznamy spore grono postaci, które wciągają swymi trudnymi i dramatycznymi losami. Japonia epoki średniowiecza była okresem pełnym niebezpieczeństw, wielu niewyjaśnionych zdarzeń, jak również ludzkich dramatów. Zapoznamy się z historią pewnego władcy, zostawiającego swego bratanka na nieuchronną śmierć, czy bezdusznego ojca chcącego zmusić swego syna, aby oddał własną żonę młodszemu bratu. Lotosowy Tron co rusz wstrząsany jest licznymi intrygami i...

Sylwka | 2017-08-04
Przeczytana: 06 lipca 2017

Gdy tylko zobaczyłam książkę Cesarz Ośmiu Wysp Lian Hearn od razu wiedziałam, że nie tylko muszę ją przeczytać, ale również muszę ją mieć. Nadrzędnym kryterium nie była tym razem okładka (choć muszę przyznać, iż wydanie jest bajeczne), lecz samuraje, japońska mitologia i kultura.

Przenieśmy się zatem do średniowiecznej Japonii, gdzie:

"Ambitny władca zostawia swojego bratanka na pewną śmierć i przejmuje jego ziemie.
Uparty ojciec zmusza młodszego syna, żeby oddał swoją żonę starszemu bratu.
Tajemnicza kobieta szuka pięciu ojców dla swoich dzieci.
Potężny kapłan ingeruje w sprawy sukcesji Lotosowego Tronu."

Rewelacja! Tego chciałam i dokładnie tego oczekiwałam. :) Fantastyczna fabuła i fenomenalne postacie osadzone w klimacie średniowiecznej Japonii z domieszką orientalnego folkloru, mistycznych istot, tajemniczych rytuałów i duchów.

Bohaterowie, szczególnie Shikanoko i Kiyoyori, chwytają za serce swoimi losami. Do tego obaj panowie charakteryzują się klasycznymi cechami...

Ciacho | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

"Dziecko jelenia"

Gillian Rubistein, znana bardziej pod pseudonimem Lian Hearn, to angielska pisarka, która urodziła się, wychowała i studiowała w Anglii, ale w wieku trzydziestu jeden lat wyemigrowała do Australii, żeby być bliżej Japonii, czyli kraju, który był marzeniem jej dzieciństwa. Marzeniem, które znalazło odzwierciedlenie również na kartach jej powieści, których akcja toczy się na terenach Kraju Kwitnącej Wiśni. Jej najpopularniejsza saga "Opowieści rodu Otori" została dobrze przyjęta przez fanów fantasy na świecie, ale po ukazaniu się kilka lat temu w Polsce przeszła bez większego echa. Wydawnictwo Mag postanowiło jednak wydać jej drugi japoński cykl "Opowieści o Shikanoko" i spróbować jeszcze raz dotrzeć z tym nazwiskiem do świadomości fanów fantasy, którzy może tym razem zwrócą większą uwagę na autorkę i docenią jej twórczość, która na mnie zrobiła bardzo pozytywne wrażenie i nie mogę doczekać się kolejnej części tego cyklu.

"Mężczyzna nie ucieka od świata,...

Dariusz Gruca | 2018-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Podczas czytania tej książki szczególnie na początku historii gubiłem się w rozpoznaniu postaci. Wynika to z ich orientalnych imion. Miałem mieszane uczucia i nie wiedziałem czy będę chciał przeczytać kolejną część z jednej strony książka budowała fajny klimat a z drugiej według mnie było w niej trochę mało akcji a więcej intryg. Końcówka książki rozwiązała mój dylemat zachęciła mnie do przeczytania kolejnej części. Dlatego osobom mającym podobne odczucia do mnie polecam wytrwać do końca lektury :)

Hrosskar | 2017-04-30
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Odkąd pamiętam uwielbiam samurajów, japońską mitologię, ich historię i kulturę. Z tego powodu nie mogłem przepuścić okazji i nie przeczytać najnowszej książki Lian Hearn, czyli Cesarza Ośmiu Wysp. Jest to powieść fantasy osadzona w fikcyjnym świecie, który jest bardzo mocno inspirowany Krajem Kwitnącej Wiśni. Opowiada o młodym chłopaku - Shikanoko, który po śmierci swojego ojca zostaje zdradzony przez własnego wuja podczas polowania. Cudem udaje mu się uratować i trafia pod opiekę potężnego czarownika Shisoku, który go uzdrawia, naucza oraz przygotowuje dla niego potężną i magiczną maskę. Jednocześnie w krainie Ośmiu Wysp pewien potężny kapłan zaczyna ingerować w sprawę sukcesji Lotosowego Tronu, chcąc osadzić na nim swojego człowieka, jeden z zamożnych szlachciców przeczuwając zbliżający się konflikt, zmusza młodszego syna, by ten oddał swoją żonę starszemu bratu, a pewna kobieta szuka pięciu ojców dla swoich dzieci.

W obecnej dobie dzielenia wielu książek na dwie części,...

Marcin | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

Połączenie historycznej Japonii z okresu samurajów ze światem mitów i magii. Książka napisana naprawdę nieźle ale czego można było się spodziewać po autorze cyklu "Opowieści o rodzie Otori", czyta się przyjemnie pomimo mnogości poplątanych ścieżek i zawiłości akcji w której co chwilę ktoś zmienia strony a w tym wszystkim śledzimy los małego cesarza obalonego przez uzurpatora, szlachcica porzuconego na śmierć przez zawistnego wuja. Ich losy przeplatają się i łączą tworząc zawiłą lecz ciekawą historie okraszoną jeszcze magią i mistycyzmem.