Zespół ojca

Wydawnictwo: Wielka Litera
LubimyCzytać

Powieść wielowątkowa, poetycka, wzruszająca i wstrząsająca. Wbrew utartym scenariuszom, które najczęściej dyktuje życie, Czerwiński opowiada o niezwykłej relacji łączącej ojca i syna, która jest wystawiona na próbę przez rozpadające się małżeństwo rodziców. Takie dramaty dzieją się w wielu domach, ale niewiele osób mówi o tym głośno. Tam, gdzie dorośli prowadzą ostrą wojnę, ofiarą padają dzieci. Tam, gdzie rodzice wymierzają sobie ciosy, dzieciom pozostają rany. Wzruszający obraz miłości, odpowiedzialności, niezwykłego porozumienia i determinacji. Jest to również historia o kryzysie wieku średniego i o „drugiej młodości”, która, jak mówi narrator powieści, „jest tylko pierwszą starością”. O starciu świata marzeń z rzeczywistością i codziennością. Wątki te nakładają się na niezwykłą, magiczną wręcz relację ojca i syna, opowieść o mieszanym związku Polaka i Francuzki, by stać się dramatycznym obrazem rozstania, rozwodu i desperackiej ojcowskiej walki o ratowanie swej wielonarodowościowej rodziny.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

jeke | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Piotr Czerwiński to dziennikarz, prozaik, publicysta mieszkający w Dublinie. Debiutował w 2005 roku powieścią ,,Pokalanie", a następnie wydał ,,Przebiegum życiae", ,,Międzynaród", ,,Pigułka wolności". Najnowsza powieść ,,Zespół ojca" ukazała się w lutym 2017 roku.

Czterdziestoletni Polak-Konrad mieszka ze swoją francuską partnerką Bell i synkiem Filutkiem w Dublinie. Pracuje w biurze firmy produkującej soki, a w wolnym czasie gra na gitarze i próbuje stworzyć zespół muzyczny. Opiekuje się kilkuletnim synkiem, który kocha Luasy, kolejki i wyprawy z tatą. Konrad po dość burzliwej młodości w Polsce staje się prawie święty po związaniu się z Bell. Chodzi po domu w kapciach i szlafroku, gotuje jajka, robi kawę i przynosi ją żonie do łóżka. Radość rozsadza go, bo wstaje rano i ma dla kogo żyć. Uwielbia Bell i Filutka. Kocha swoje życie i nie chce innego. Pewnego wieczoru jednak wszystko się zmienia. Bell postanawia rozstać się z Konradem i zabrać ze sobą dziecko do innego kraju....

Melocotón | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Nie doczytam; nie znoszę zdań pt. "Każdy miał kiedyś nierealne marzenia i wszyscy z nich zrezygnowali". Autor pisze stylem pt. "znam cały świat i wszystko wiem" plus bohater ma jakiś taki okropny ból istnienia. Koszmarnie się czyta.

EratoCzyta | 2017-03-18
Przeczytana: luty 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gdy przeczytałam opis książki stwierdziłam, że jest to pozycja, którą pragnę bezwzględnie poznać- w końcu porusza ona trudny temat i to w dodatku od strony niszowej, bo czy często słyszymy o ojcach, którzy walczą o prawo do swoich dzieci?
Ja nie. Znam dwa polskie przypadki ojców, którzy nagłośnili ten problem, ale na tym niestety się kończy.
Miałam wielką nadzieję, że spojrzę na bezgraniczną miłość do dziecka z punktu widzenia mężczyzny i że dostanę historię, która chwyci mnie za serce. Czy tak się stało?

Głównym bohaterem książki jest Konrad, który mieszka w Dublinie ze swoją życiową partnerką Isabelle- Francuzką wraz z małym synkiem zwanym w rodzinie Filutkiem.
Ich codzienność nie różni się niczym od naszej. On pracuje w biurze, ona w domu. Kochają się bardzo i kochają swojego synka. Konrad po dość burzliwej młodości teraz ustatkował się na dobre- lubi swój dom, lubi muzykę i grę na gitarze, lubi też spędzać czas ze swoim potomkiem.
Pewnego dnia, przez przypadkowe spotkanie...

Dobry | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 marca 2017

Nigdy wcześniej żadna książka Piotra Czerwińskiego nie była tak osobista, dosadna, hardkorowa i tragiczna.

Czerwińskiego poznałem trochę wbrew obowiązującym parę lat temu trendom czytelniczym. Po prostu bezczelnie przeczytałem najpierw jego drugą książkę „Przebiegum życiae”, chociaż teoretycznie powinienem snobistycznie zacząć od „Pokalania” – podobnież „książki pokolenia ówczesnych trzydziestolatków”. Potem były jeszcze dwie pozycje (akurat to słowo jest wieloznaczne w twórczości Piotrka Czerwińskiego), które generalnie mi się podobały, ale zdarzało się, że niektóre strony przeskakiwałem jak „pan żabka” w „Poranku kojota”.

Z „Zespołem ojca” nie miałem takich problemów. Nie bez znaczenia użyłem liczby mnogiej. Bo po pierwsze nie jestem ojcem, a po drugie w książce znalazłem tyle świetnych spostrzeżeń, że mogą od razu trafić na jakąś stronę internetową z „życiowymi” cytatami i stanowić przedmiot filozoficznych uniesień odrzuconych przez los.

Kiedy poznałem tytuł i okładkę, Piotr...

projekt_książki | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

„Zespół ojca” to historia Konrada - mieszkającego w Irlandii Polaka, taty ukochanego Filutka. Dość przewrotny jest tytuł książki. O ile jego drugi człon w oczywisty sposób wskazuje na ojcostwo, o tyle słowo „zespół” można interpretować przynajmniej na dwa sposoby. Pierwszy odsyła nas w stronę muzyki. Konrad kocha muzykę, która obok bycia rodzicem wydaje się dawać mu najwięcej radości. W końcu tytułowemu ojcu udaje się nawet stworzyć zespół. Szczęście nie trwa jednak długo. I tak dochodzimy do drugiego znaczenia, wiążącego się z chorobą. W kontekście książki, za chory można uznać system, w którym ojciec, nie będąc w związku małżeńskim z matką swojego dziecka, nie ma do tego dziecka żadnych praw. Ponieważ Konrad nie jest żonaty, w momencie rozpadu relacji z Belle jego sytuacja ojcowska zmienia się diametralnie.

Nagły zwrot w związku Konrada dzieli książkę na dwie, zupełnie różne opowieści. W obu z nich głównym bohaterem a zarazem narratorem jest ojciec. W pierwszej części jest on...

Wera2604 | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Związek Polaka z Francuzką mających synka Filutka. Gdy Konrad odkrywa, że Bella go zdradza i to z kim, szczęka mu opada. Złapani na gorącym uczynku to nie znaczy, że prawda. Bella jest tak perfidną kobietą, że ze wszystkiego się wykręci, a wszystkiemu i tak będzie winien jej partner i ojciec dziecka.
Książka totalnie mnie wynudziła, od 150 strony dopiero coś konkretnego się dowiedziałam. Wcześniej o pracy, graniu na gitarze, poszukiwaniu osób do grupy. Takie blee, blee. A później dopiero sens książki jakim jest problem walki ojca, do praw własnego dziecka. To smutne, że nie mając małżeństwa z kobietą, w której widział wszystko nie ma praw do swojego syna. Wydawać się mogło, że miłość była w obie strony, ale co takiego się stało, skąd ta nagła zmiana miłości w innym znaczeniu? W kwestii obrony Bella mogła zmyślić wiele rzeczy, a wszytko przeciwko niemu. Cokolwiek by zrobił, zrobił by źle. Wkurzające jest to, że Konrad cały czas zajmował się synem, spędzali fajnie czas, a Bella tak...

Seamsy | 2017-06-01

Autentyczna, bardzo dobra literatura piękna. Proza bardzo męska, szorstka, a przy tym cholernie poetycka, mistyczna jakby. Niełatwa, wymagająca. Autor pięknie, prawdziwie i brutalnie oddał stan duszy i umysłu człowieka w obliczu tragedii. Pozycja zdecydowanie nie dla każdego - i za to wielki plus.

Małgorzata Czerniak | 2017-11-01
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane, 2017