Szpagat

Wydawnictwo: Czwarta Strona
PaniKa

Wyjątkowa opowieść o samotności, zdradzie i miłości. Aleksander Biernacki w życiu kochał naprawdę tylko Hannę. Kobietę, którą obdarzył uczuciem, z wyrachowaniem zeswatał z Michałem, swoim najlepszym przyjacielem. Teraz, w cieniu niedawno wybudowanego Pałacu Kultury Aleksander Biernacki przeżywa drugą młodość. Byłe kochanki i dwuznaczna przeszłość zaprzątają głowę profesora anglistyki. Po...

Wyjątkowa opowieść o samotności, zdradzie i miłości.

Teraz, w cieniu niedawno wybudowanego Pałacu Kultury Aleksander Biernacki przeżywa drugą młodość. Byłe kochanki i dwuznaczna przeszłość zaprzątają głowę profesora anglistyki. Po latach spędzonych na emigracji, Biernacki nie potrafi odnaleźć swojego miejsca, a starzy przyjaciele zapomnieli o jego istnieniu.

"Szpagat" to książka o stracie i winie, ale też o namiętności. Niezwykła opowieść o tym, że raz odrzuconego uczucia można już nigdy nie odzyskać.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/

Ania | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Mam mieszane odczucia.
Do pewnego momentu bardzo dobrze mi się czytało, byłam zainteresowana treścią i ciekawa losów bohatera. Z czasem zaczęłam odczuwać zmęczenie graniczące z irytacją. Teraz po przeczytaniu mogę przyznać, że przysłużyło się to mojemu odbiorowi książki.
Moje zmęczenie, drażniący bohater, ciągłe dreptanie w miejscu, ewentualnie niedaleka wycieczka i powrót do punktu wyjścia stworzyły spójny obraz i ciekawą interpretację. Ale jeśli mam być szczera, to nie warto było aż tak męczyć się podczas czytania. Efekt końcowy nie powala.
Dla wytrwałych i wyrozumiałych czytelników.

KobieceRecenzje365 | 2016-11-13

Szpagat to książka, która zwróciła moją uwagę już przy zapowiedziach, prostotą okładki, ale i dobrze zapowiadającym ją opisem. Zastanowicie się pewnie dlaczego wybrałam akurat taką książkę na jesienne wieczory, skoro na kilometry już widać, że książka jest strasznie melancholijna.
Zapraszam na recenzję, a dowiecie się dlaczego nawet teraz warto po nią sięgnąć :)

Opis:

Wyjątkowa opowieść o samotności, zdradzie i miłości.

kolo | 2017-03-07

W zasadzie dość szybko przeczytałam tę książkę, ale chyba nie podzielam ogólnego zachwytu. W drugiej połowie jakoś lepiej mi sie czytało, ale pierwszych 150 stron, to jednak była ciężka przeprawa. Moim zdaniem książce lepiej by zrobiło, gdyby była jakieś 50-80 stron krótsza.

anetapzn | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Rozpoczynając lekturę Szpagatu nie wiedziałam czego się spodziewać. Na pewno jednak nie liczyłam na tak doskonałą powieść, wspaniale skonstruowaną, wręcz misternie utkana, prezentującą obraz człowieka, którego od początku znielubiłam, a pod koniec polubiłam.
Aleksander Biernacki, główny bohater, to żyjący w latach 50. XX wieku w Polsce cyniczny, zgorzkniały, antypatyczny człowiek z przeszłością i po przejściach. Chojnackiej genialnie wprost udało się ukazać zarówno teraźniejszość bohatera, jak i jego przeszłość oraz zachodzące na tym tle zmiany w jego charakterze, postępowaniu i postrzeganiu świata.
Biernacki od początku wzbudzał we mnie dwa rodzaje uczuć - niechęć, a jednocześnie zaciekawienie.
Niechęć wiadomo z czego wynikała, z jego stosunku do świata i kobiet. Zaciekawienie - z tego co tak naprawdę ukształtowało tego człowieka, jakie wydarzenia były jego udziałem. Tu na uwagę zasługuje obraz rodziny Aleksandra, z dominującą postacią koszmarnego tatusia i przewijającej się...

Ida_wrześniowa | 2016-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2016

Zaczęłam czytać tę pozycję i naszło mnie zwątpienie. Kurcze, czy chce mi się poznawać losy polskiego Casanovy? Porażka… Co kobieta, to jego i tak ma być dalej w tym duchu?
Jakże się myliłam…
Joanna Chojnacka zaserwowała mi ucztę czytelniczą, jaką było poznanie osobnika płci męskiej- Aleksandra Biernackiego, poprzez jego zdrady, samotność i podejmowane próby poszukiwania miłości. Zrobiła to w sposób dla mnie mistrzowski.
Poznajemy więc Aleksandra Biernackiego w chwili, kiedy czeka na kobietę. Kobietę swoich marzeń, kobietę, bez której żyć nie może. Poznajemy go tu i teraz(czyli w okresie powojennym), ale także poprzez jego wspomnienia o kobietach i relację jakie je z nimi wiążą, wiązały. Każda inna, ale każdą z nim łączy to samo-kochały go.
Biernacki nie jest cukierkowym facetem, o co to, to nie. To wkurzający do granic możliwości cynik, podrywacz, „zniszczony człowiek”. To gość, który kobietę swojego życia zeswatał ze swoim przyjacielem i czerpał z tego tytułu korzyści. To...

Ania Sta | 2017-04-22
Przeczytana: 02 listopada 2016

Nigdy w życiu nie chciałabym trafić na takiego mężczyznę...

pshemeq | 2018-03-19
Aleksandra | 2018-02-06
Magdalena | 2018-01-28
bettina | 2017-11-08
Czytamy w długi weekend

Kiedy oczy prawie całej Polski zwrócone będą na Warszawę i przetaczające się przez nią niepodległościowe marsze, pochody i demonstracje, my poznaniacy będziemy wpatrywać się w postać św. Marcina na białym koniu, który jak co roku pojedzie na przodzie Korowodu z okazji Imienin Ulicy. A potem będziemy zajadać się pysznymi Rogalami Świętomarcińskimi, wycierając tylko od czasu do czasu palce, aby nie daj Boże nie pobrudzić (za bardzo) stron w książkach lub ekranów czytników.