Pamięć

Tłumaczenie: Elżbieta Sobolewska
Wydawnictwo: Biuro Literackie
historyczna
Joanna Janowicz

Powieść w zaskakujący sposób łączy nowatorską nielinearną konstrukcję z tradycją prozy pierwszych dekad XX wieku. Nádas, przedstawiając losy pokolenia dorastającego w latach pięćdziesiątych, wraca do największych traum węgierskiej historii, mroków stalinizmu i dramatu powstania 1956 roku. Wyczuwalne w tekście, świadome odwołania do pisarstwa Thomasa Manna tworzą płaszczyznę czasową, w której ludzka pamięć koduje historię przez pryzmat osobistych doświadczeń, a indywidualne doświadczenia czynią historię żywą materią ludzkiej egzystencji.

źródło opisu: www.biuroliterackie.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

monweg | 2017-06-02

W maju tego roku, do rąk polskich czytelników trafił przekład książki, która już 30 lat temu wzbudziła w Europie wiele emocji. Mowa oczywiście o opus magnum wybitnego węgierskiego pisarza Pétera Nádasa, jednego z wieloletnich głównych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Książki tego autora bywały już tłumaczone na nasz język, lecz dopiero teraz trafia do nas najbardziej doceniona jego książka. W Niemczech stała się ona bestsellerem, a w Stanach Zjednoczonych czołowa intelektualistka epoki i prezes tamtejszego Pen Clubu nazwała te książkę „jedną z najważniejszych powieści w ogóle”. Węgierskiego prozaika stawiano na równi z takimi gigantami literatury jak Tomasz Mann czy Marcel Proust i o ile powinowactwo z tym pierwszym jest uprawnione, to francuski autorytet jest raczej odległy Nádasowi. Inspiracje Węgra twórczością Manna są niezwykle widoczne nawet dla mało wyrobionego czytelnika. Nádas zresztą nie ukrywa swojej słabości dla tego twórcy; jest zresztą spadkobiercą...

Edmund | 2017-06-19

Dygresyjny słowotok przesycony metaforami indywidualnych przeżyć, którym próbuje się nadać wyjątkowe znaczenie. Lektura nużąca i irytująca.
Bohater czuje, rozmyśla, pożąda, boi się, wstydzi, a co więcej, czyni to w liczbie mnogiej, "doskonale" odczytując i rozgrywając uczucia, myśli, gesty i mimikę wszystkich dookoła. Zgroza.

Trithemius | 2017-05-08
tomaszefska | 2017-06-17
paire | 2017-06-16
Dariusz Karbowiak | 2017-06-16
Agnieszka | 2017-06-15
Nowy numer „Książek. Magazynu do czytania”

Możliwe, że niektórym z Was w walentynki serce zabije szybciej: 14 lutego premierę ma kolejny numer „Książek. Magazynu do czytania”. Na okładce geniusz do przytulania, David Foster Wallace, a w środku wywiady m.in. z Péterem Nádasem i Martinem Widmarkiem. Czego jeszcze możecie spodziewać się po tym wydaniu magazynu?

„Pamięć” Nádasa wreszcie w polskim przekładzie

Niebawem ukaże się monumentalna, ponad siedmiusetstronicowa „Pamięć” Pétera Nádasa w przekładzie Elżbiety Sobolewskiej. Wybitna i przetłumaczona już na prawie wszystkie języki europejskie powieść trafi wreszcie także do polskiego czytelnika. Książka ukaże się nakładem Biura Literackiego.