Czym jest człowiek

2018-01-31
2018-01-31
2016-10-04
Jędrzej Polak
literatura angielska mężczyzna Nagroda Bookera odmiana losu opowiadanie poszukiwanie szczęścia poszukiwanie własnej tożsamości relacje damsko-męskie relacje międzyludzkie uczucie
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (31) / lipiec 2020 Janina Bąk, Iga Chmielewska, Ewa Drygalska, Agnieszka Grzybek, Urszula Jabłońska, Kamila Kielar, Barbara Klicka, Julian Kornhauser, Anna Korsak-Mikulska, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Pilip, Patrycja Pustkowiak, Marta Rybicka, Agata Skrzypczyk, Beata Sosnowska, David Szalay, Miłosz Szymański, Alek Tarkowski, Marcin Wicha, Małgorzata Winkowska, Ludwika Włodek, Julia Zabrodzka
Pismo. Magazyn... Janina Bąk, Iga Chm...

"Człowiek uczy się kochać to, co ma, a nie to, czego nie ma. Inaczej nie dałoby się żyć". Ambitna lektura, ale równocześnie świetne czytadło. Autor pokazuje nam kilku mężczyzn, w różnym wieku, różnej narodowości, wykształconych i na progu życia. Jestem pod wrażeniem erudycji Shalaya, tak jak i jego znajomości psychologii. Coś łączy tych wszystkich bohaterów. Nie zgadzam się z diagnozą autora, jednak szanuję jego szczerość w opisywaniu natury człowieka.

Bukowski spotyka Munro. Takie miałem wrażenie w trakcie lektury, gdyż jest w tych opowiadaniach sporo dosadności, trochę wulgaryzmów, a bohaterowie przeważnie są przegrani życiowo, bez perspektyw. Ale z drugiej strony jest także u Szalaya pewien liryzm, skupienie na pozornie błahych sytuacjach, unikanie przesadnego dramatyzmu. Bohater każdego z opowiadań jest z innego kraju Europy, różni ich wiek, pozycja społeczna, sytuacja materialna, ale łączy fakt, że wszyscy znajdują się na życiowym zakręcie lub co najmniej w głębokim impasie. Każdy z nich na swój sposób przeżywa swój „wiek męski, wiek klęski”.

Każde z opowiadań jest wciągające, gdyż Szalay niezwykle sugestywnie przedstawia sytuację życiową poszczególnych postaci. Czy będzie to bezrobotny prekariusz, dziennikarz tabloidu, ochroniarz, agent nieruchomości czy miliarder, w każdym przypadku dostajemy wiarygodnie i szczegółowo rozpisane realia, w których rozgrywa się egzystencjalny dramat. Zauważyłem, że pisanie o treści tych historii jest dość trudne, gdyż każde uogólnienie brzmi dość patetycznie i banalnie. Poszukiwanie sensu życia, zwątpienie, stawianie zasadniczych pytań, tak, o tym są te opowiadania, ale są one tak dobre pomimo, a nie z racji ważkiej tematyki.

Pewna chropawość stylu, która nie przypadła do gustu niektórym czytelnikom, mi akurat bardzo się podobała. Przydaje autentyczności, jest przeciwieństwem wyrafinowanych, postmodernistycznych komplikacji stylistycznych, które uważam za zbędne popisy.

Dodam jeszcze, że sięgnąłem po tę książkę dlatego, że David Szalay jest autorem wydawanym przez Wydawnictwo Pauza, a to dla mnie najlepsza rekomendacja. Dzięki Pauzie poznałem tak świetnych autorów jak Therese Bohman, Marie Aubert, Nina Lykke, Tommy Wieringa. Obecnie do tego grona dołącza David Szalay, a ja już biorę się do jego „Turbulencji”.

No cóż, czasem w ręce wpadnie gniot. To nie kwestia tłumaczenia, to jest po prostu grafoman. Serdecznie współczuję tłumaczowi tej "literatury". Szalay pisze tak, jakby pisał emaile albo smsy, chociaż utalentowany pisarz i z takiego stylu mógłby coś zrobić. W tejże książce zbyt często trzeba powtarzać czytanie danego zdania by zrozumieć o co chodzi. Szukamy wciąż podmiotu, ustalamy kolejność wydarzeń. Ile można? Zawikłane, niezgrabne, idące na skróty łamańce językowe, przecież ten człowiek by nawet matury nie zdał, a tu proszę prawie dali nagrodę Bookera. Jak on zdołał pisać tak oszczędnie i bezpośrednio a jednocześnie tak niejasno, nie mam pojęcia.
Ja mogę czytać prawie o wszystkim, ale zależy mi na języku, a tu właśnie tego kompletnie brak. Brak jakiegokolwiek wysublimowania wypowiedzi, autor wydaje się cierpieć na depresję, on nie ma siły pisać lepiej, a jego depresja jest zaraźliwa.
Inna sprawa, uboczna co prawda ale warta zwrócenia uwagi, to zamiłowanie autora do dowcipnego wyszydzania postkomunistycznej Europy oraz jej obywateli. Nie lubię gdy autor delektuje się za bardzo swymi osobistymi uprzedzeniami i próbuje jeszcze na nich zarobić.
Nie polecam tej książki. Życie jest za krótkie.

Pięknie napisane opowiadania, których głównymi bohaterami są mężczyźni. Bogaci, biedni, starsi, młodsi, o różnym światopoglądzie, uczciwi i mniej uczciwi. Autor ma niezwykły talent pisarski, potrafi uchwycić to, co ważne, w pozornie nudnych życiowych sytuacjach. Chętnie przeczytam jeszcze inne pozycje Shalaya.

Szalay jest jak trucizna. Zabójczy w dużych dawkach. I leczniczy w małych, jak literacka homeopatia, która działa. Nie zalecam łykania tego tomu jednym haustem. Najlepiej jedno opowiadanie na miesiąc. Szalay to literacki odpowiednik slow cinema, który za cel stawia sobie by w żaden sposób nie wyprzedzić narracją prawdziwego życia. I by puenta opowieści nie była bardziej wyrazista niż puenta, którą Kowalski stawia sobie po kolejnym nudnym dniu, myjąc zęby albo sięgając po kolejnego zimnego browca. Podsumowując, bardziej podobały mi się Turbulencje. Ale warto poczytać i ten zbiorek.

Większość anglosaskich opowiadań, które miałem okazję przeczytać, jest pisana bardzo podobnym, niestety, niezachwycającym piórem. Dotyczy to autorów obojga płci, zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i USA, których twórczość można zamknąć w ramach XX w. i początkach wieku XXI. Czy to Hemingway, czy O'Connor, czy Berlin, czy Smith - wszędzie podobna konstrukcja stylistyczna, banalny język, słowem: brak własnego, wyrazistego stylu. Jedyna jaskrawa różnica to fabuły i poruszana tematyka. Liczyłem, że tu będzie inaczej, ale historia się powtórzyła: oryginalne historie i jednocześnie zero inwencji twórczej na linii językowej. A ileż można czytać wyłącznie dla fabuły... 5.

Nagroda Bookera – jeśli można to tak ująć – należy do moich ulubionych nagród. W związku z tym zawsze chcę przeczytać książki, które ją zdobyły. „Czym jest człowiek” co prawda był tylko nominowany, ale to wystarczyło, żebym zdecydowała się na lekturę. Moim błędem było to, że nie doczytałam, że jest to zbiór opowiadań, a za opowiadaniami nie przepadam.

W opisie możemy przeczytać, że są to historie dziewięciu mężczyzn na życiowym zakręcie. No cóż – po pierwsze tytuł jest jak dla mnie zupełnie nieadekwatny do treści, bo po lekturze nie wiem czym według Autora jest człowiek – co najwyżej możemy się trochę dowiedzieć o kondycji współczesnego mężczyzny. I według Davida Szalay jest ona dość kiepska.

Nie podoba mi się język, którym operuje Autor. I nie chodzi o to, że jest to język potoczny, niepozbawiony wulgaryzmów i nadużywający „ok”. Całość jest dla mnie tak przeciętna i niebudząca żadnych emocji, że zastanawiam się skąd ta nominacja…

Tekst ten wleciał we mnie jednym uchem, a zaraz wyleciał drugim, nie pozostawiając żadnych refleksji.

Nie polecam.

W opisie możemy...

Wszystko to, czym jest mężczyzna. (Czy tytuł jest przekorny?) To 9 opowiadań o mężczyznach w różnym wieku (od 17 do 70-latka),w ważnych dla siebie momentach życia.
A ciekawe jest to, czego w tych opowiadaniach brak (niemal całkowicie) i co "objawia się" dopiero po przeczytaniu wszystkich opowiadań.
Do przemyślenia.

Do przemyślenia.

Jak dla mnie, zbyt "prostacki", wulgarny język. Zdaję sobie sprawę z tego, iż mowa- sposób komunikowania się- ewoluuje, jednak współczesny język, a w zasadzie slang, nie przemawia do mnie mimo, iż mam dzieci w tym wieku... Od literatury, jako formy kultury, wymagam zdecydowanie czegoś więcej.
Poza tym po tytule spodziewałam się czegoś zgoła innego- poważniejszego. Nie wiem, czegoś bardziej filozoficznego- jakiegoś traktatu traktującego o człowieku, o jego bycie. Jeszcze ten podtytuł: "Dziewięciu mężczyzn Każdy na zakręcie życia"- spodziewałam się książki rozpracowującej męski mechanizm, ale niestety zawiodłam się. Najbardziej podobało mi się ostatnie opowiadanie, ale książki raczej nie polecam.

Poza tym po tytule spodziewałam się czegoś zgoła innego- poważniejszego. Nie...

Zbiór opowiadań o młodych i starszych mężczyznach, którzy przechodzą przez różne kryzysy i przygody właściwe dla swojego wieku. Pierwsze dwa opowiadania o młodych chłopakach kręcą się właściwie wokół seksu (ale może i tak jest w tym wieku:),co chwilami mnie irytowało, ale kolejne opowiadania to wynagradzają, przynosząc przegląd rozterek i ciekawą możliwość zajrzenia w głąb męskiego świata.

• Booker
  • Literatura brytyjska