Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Biurko

Tłumaczenie: Małgorzata Marchlewska
Wydawnictwo: Poradnia K
Стол
idaredalma

Generał Dulczykow, wysoki ministerialny urzędnik, przeżywa chorobliwą, erotyczną niemal fascynację służbowym biurkiem, podstawą swej egzystencji. Groteskowy opis urzędniczej machiny współczesnej Rosji, w której rządzi łapówka, kumoterstwo i wzajemne podkopywanie stołków. Swoją powieścią Aleksander Potiomkin wpisuje się w tradycję wielkiej, klasycznej literatury rosyjskiej, poszukującej diagnozy choroby, który toczy Rosję.

źródło opisu: http://sklep.poradniak.pl/

źródło okładki: http://sklep.poradniak.pl/

zuszka | 2018-07-19
Na półkach: Przeczytane, Rosja

„Biurko” to gorzka satyra „urzędniczej” Rosji, a która we mnie przywołuje skojarzenia z twórczością Gogola. Bardzo realistyczna i prawdziwa, mogłaby się co niektórym wydawać ciut przerysowana, ale...... taka jest właśnie Rosja widziana oczami wysoko postawionych rosyjskich urzędników. Ich żądza władzy i bogactwa, ich kompleksy i strach wynikający ze świadomości, że ta dobra passa kiedyś się skończy. W „ Biurku” tak jak u Gogola - humor przeplata się ze smutną refleksją...

almos | 2015-06-02
Przeczytana: 31 maja 2015

Jeden dzień z życia wysokiego urzędnika rosyjskiego opisany w stylu groteskowym, ale myślę że nie bardzo to odbiega od rzeczywistości. Praca bohatera nielekka, przyjmuje interesantów i łapówki, podwiesza się pod ważnych ludzi, sponsoruje, intryguje w świecie bez zasad i moralności. Ma się wrażenie, że pod tym względem nic się w Rosji nie zmieniło od czasów Gogola. Fajna groteska

Te nieduża książeczka opisuje jeden dzień życia generała służby podatkowej Arkadija Lwowicza Dulczykowa, który kocha namiętnie swoje wielkie i piękne biurko – symbol stanowiska i władzy. A praca jego niełatwa, wciąż przyjmuje najróżniejszych interesantów, i trzeba wiedzieć na jaką firmę trzeba nasłać kontrolę, a gdzie kontrolę wstrzymać. Trzeba wiedzieć komu dać łapówkę (i jak wielką), a od kogo wziąć i ile. I wciąż trzeba uważać pod kogo się podwiesić, a z kim walczyć, kto idzie do góry, a kto spada. Wymaga ta praca inteligencji i uwagi, pomyłka może drogo kosztować w tym świecie pełnym piranii gdzie...

Bartosz | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Książka jedyna w swoim rodzaju. W groteskowy sposób opisano dzień z życia Generała Federacyjnej Służby Podatkowej Rosji... Ciężkie zmagania w gąszczu powiązań osobistych i biznesowych, dziwne żądania petentów i ukochane biurko... Dwie podstawowe zasady tej książki to jej humorystyczno - groteskowy ton oraz to że autorem jest człowiek, który faktycznie pełnił służbę Generała Federacyjnej Służby Podatkowej... czyli i śmieszno i straszno :) Polecam

Pierogi_i_Pączki | 2016-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2016

Książkę tę znalazłem tydzień temu w Biedronce w wielkim koszu za jedyne 4,99! Już dawno tak dobrze nie wydałem pieniędzy!

Temat korupcji poruszony wprost, autor stara się wczuć w położenie wysokiego urzędnika, dla którego biurko jest wszystkim - źródłem dochodów i afrodyzjakiem.

Nie jest to arcydzieło, ale jest to z pewnością literatura rosyjska pełną gębą. Mamy tu klimaty gogolowskie, bułhakowowskie. Polecam!

| 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

O ile niskich ocen "Gracza" Potiomkina na LCz nie rozumiem, o tyle "Biurko" zaskoczyło mnie w drugą stronę.
Kradną. I tyle. Nic odkrywczego. Nic ponad to. Tak samo z tą książką. Nic mnie nie poruszyło.
Szkoda.
Jedyne co daje do myślenia, to jak wiele z tego jest "z życia wzięte" samego autora.

KocieLektury | 2016-01-16
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Arkadij Lwowicz Dulczykow jest pospolitym złodziejem, kanalią i skończoną kreaturą. Jest także wysokiej rangi urzędnikiem państwowym, ale przecież jedno wcale nie wyklucza drugiego. Aleksander Potiomkin barwnie i niezwykle groteskowo prezentuje czytelnikom jeden dzień z jego życia. Dulczykow ma skromną państwową posadę. Marna pensyjka nie wystarcza na utrzymanie żony, dzieci i kochanki, ale dla pokrycia kosztów wszelkich wygód wystarczy tylko sięgnąć głębiej do kieszeni, gdzie gromadzą się milionowe łapówki i wielotysięczne gratyfikacje za pomoc w załatwianiu urzędowych spraw. Jednego tylko dnia biuro Dulczykowa odwiedza cała plejada kombinatorów i oszustów, którzy próbują uzyskać zwrot podatków, pożyczki i dotacje. To wszystko można załatwić z łatwością, o ile petent okaże się wystarczająco hojny.

Tytułowe biurko jest obiektem westchnień i namiętności bohatera. Ten z niepokojem i lubością przygląda mu się przez większą część dnia, marzy, rozmyśla i snuje plany, które skupiają...

patronat | 2018-07-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2018 rok

Wspaniała diagnoza (choć zapewne częściowa) społeczeństwa rosyjskiego!

Zaplecze funkcjonowania wysoko postawionego urzędnika i podejmowanych przez niego decyzji: komu najlepiej dać łapówkę? ile? co sam będę z tego mieć? Doskonały język, który trafia w punkt i nie używa niepotrzebnych aforyzmów. Krótko, zwięźle i na temat, jednym słowem - porządnie! Momentami może bawić, da się wyczuć ironię. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że ta opowieść to nie fikcja. Część biurokracji właśnie tak funkcjonuje.

Uświadamia. Polecam!

Dagon_Padawan | 2018-01-29

Jak w Rosji jest każdy wie i widzi ale z tym biurkiem to ładna metafora.

alternative | 2018-10-10
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane