Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską

Okładka książki Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską Justyna Dąbrowska, Magdalena Tulli
Justyna DąbrowskaMagdalena Tulli Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Znak
2017-10-11
2017-10-11

Okładka książki Ten i tamten las Alicja Rosé, Magdalena Tulli
Ten i tamten las Alicja Rosé, Magdal...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 1 (12) / marzec 2014 Wojciech Orliński, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Mariusz Szczygieł, Magdalena Tulli
Książki. Magaz... Wojciech Orliński,&...

Wszystko co mamy, to iluzja

„Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską”
Autor: Justyna Dąbrowska, Magdalena Tulli
Gatunek: wywiad
Tytuł oryginału: Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską
Data wyd. oryginału: 2017-10-11
Wydawnictwo: Znak Literanova
Okładka: miękka
Liczba stron: 264

Ocena: 8/10
Istnieją książki, po których przeczytaniu mam ochotę wręczyć je każdej napotkanej osobie. Żeby przeczytała, pomyślała i poczuła to, co ja - czyli ulgę, że ktoś też tak ma i jeszcze o tym napisał.

JAKA PIĘKNA ILUZJA. MAGDALENA TULLI W ROZMOWIE Z JUSTYNĄ DĄBROWSKĄ

Tę pozycję wręczyłabym każdej napotkanej kobiecie. Bo chyba my - baby, często wzdychamy w zadumie do świata którego nie ma, bo jest zbyt idealny, żeby mógł w ogóle przetrwać.
FABUŁA

“Jaka piękna iluzja’ to bardzo osobista i mądra rozmowa pisarki Magdaleny Tulli z psychoterapeutką Justyną Dąbrowską. Pani Justyna zgrabnie i nienachalnie pyta o życie, o kobiecość, macierzyństwo, emocje i relacje. Natomiast pisarka nie boi się mówić o rzeczach trudnych, przy czym robi to w pewny siebie sposób pokazująć tym samym, że wie czego chce i jaką ścieżkę wybrała. Sprytnie zmusza czytelnika do przemyśleń nad własnym życiem. To książka o tym, że życie po trochu jest zbudowane z ułudy, a niewielką pozostałą część stanowią nasze własne wybory. Ale także o tym, że sens mają rzeczy i zdarzenia, jeśli im go nadamy.

DLA KOGO

Ta książka to piękny pomocnik w autoterapii. Polecam go każdej kobiecie oraz osobom interesującym się tematami psychologii i terapii.
WRAŻENIA

Pozycja, która w przemyślany, nienachalny sposób skłania do refleksji. Mimo formy rozmowy jest czymś na kształt wiwisekcji psychologicznej. Dla mnie ta książka jest formą pomocy w dialogu ze światem i samą sobą.

„Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską”
Autor: Justyna Dąbrowska, Magdalena Tulli
Gatunek: wywiad
Data wyd. oryginału: 2017-10-11
Wydawnictwo: Znak Literanova
Okładka: miękka
Liczba stron: 264

Ocena: 8/10
Istnieją książki, po których przeczytaniu mam ochotę...

..."Jeśli cierpienia nie są nagłe i gwałtowne, większe niż na co dzień, organizm umie tak zrobić, żeby ich nie czuć. Takie ciężary dźwiga się inaczej. Nie w rozpaczy, tylko w nieczuciu, w jakimś wewnętrznym ubóstwie. Które potem, jesli mamy trochę szczęścia, minie"...

Książka bardzo ładnie wydana, rozmowa niewątpliwie ciekawa, a prowadząca rozmowę taktowna, czasami aż za bardzo. Do połowy przeczytałam szybko, ale później odpowiedzi pani Tulli zaczęły mnie tak drażnić, że na jakiś czas musiałam książkę odłożyć. Sięgnęłam po nią przeczytaniu "Szumu" tejże autorki, który mi się bardzo podobał. I chyba miałam inne oczekiwania. Ale przecież autor w rozmowie powinien być przede wszystkim szczery, dlatego ogólnie polecam.

Przyznaję, że nie czytałam żadnej książki Magdaleny Tulli (choć słyszałam o niej dużo dobrych opinii) i trochę z przekory sięgnęłam po zapis jej rozmów z Justyną Dąbrowską. No dobrze, piękna okładka też odegrała tu swoją rolę. Rozmowy obu pań są niezwykle ciekawe i mądre i pozwoliły mi spojrzeć na różne aspekty naszego życia pod nowym kątem. Na pewno sięgnę też po książki pani Magdaleny.

Jaka ciekawa i mądra rozmowa! Wartościowe celne przemyślenia na temat życia: wychowania, miłości, samotności, lęku, relacji międzyludzkich, historii, która nas ukształtowała.... Naprawdę warto!!

Magdalenę Tulli znałem dotychczas z kilku jej książek, nie znałem natomiast jej osobistych poglądów na życie, literaturę i rzeczywistość społeczno-polityczną w jakiej przyszło nam żyć. Z wywiadu przeprowadzonego z pisarką przez Justynę Dąbrowską jawi się Tulli jako osoba spokojna, pogodzona z życiem i wszystkimi jego aspektami, również z przemijaniem. Poglądy pisarki są zdecydowane, ale wyważone; formułuje je ona bardzo celnie i taktownie, nie narzuca odbiorcy siebie jako osoby nieomylnej, a mimo tego nie sposób się nie zgodzić z ogromną większością jej przemyśleń.

Momentami brakowało mi pytań pogłębionych, czasami za dużo było wspólnego przytakiwania, no bo jak może rozmowa być ciekawa, jeśli sądzimy to samo i mówimy to samo? Powstaje zapętlenie. Bywały momenty, zwłaszcza pod koniec, że tego zapętlenia był przesyt.

Czytało się dobrze. Lekko, płynnie, bez zawirowań. Świetnie przeprowadzony wywiad, dużo taktu ze strony prowadzącej, dużo smaku ze strony prowadzonej. Sporo życiowych mądrości, podanych nie nachalnie. I postać Magdaleny Tulli, która pojawiła się jako osoba odważna, zdecydowana, ciekawa, bardzo oryginalna. Ale także taka delikatna, prawie ulotna, kwiat/nie kwiat/na pustyni. Taki osobliwy życiorys, który można by rozdzielić między wiele osób i tyle doświadczeń.
Denerwowało mnie, że niektóre tematy są ledwo liźnięte, jakby intencją autorki było ich ukrycie. Pewnie było. Ale dlaczego tak, skoro celem wywiadu jest przybliżenie czytelnikowi osoby autora? I trochę mogłoby być tego wywiadu więcej. Polecam, oczywiście

Wywiad Justyny Dąbrowskiej z pisarką Magdaleną Tulli, autorką „Szumu” i „Włoskich szpilek”. Poruszający, pełen celnych i dających do myslenia spostrzeżeń. O opresji, której doświadczamy w języku, o pisaniu, samotności, miłości. Podkreślałam w niej co drugą stronę i ciągle wracam do tych fragmentów. Należy czytać powoli i nie w miejscach publicznych. Grozi przejechaniem przystanku i wejściem do pracy w stanie rozdygotania.

Recenzja pochodzi ze strony www.zksiazkadolozka.pl

Czasami dobrze jest poczytać słowa mądrego człowieka. Nawet jeśli te słowa mają moc destrukcyjną.

Magdalena Tuli zachwyciła mnie swoim zrównoważeniem, choć po jej słowach możemy wnioskować, że była raczej typem osoby, która nie radzi sobie z emocjami w sposób prawidłowy, zdrowy.

„Z moich obserwacji wynika, że oddawanie świata bólu, którym nas udręczył, pozwala tylko na chwilę uspokoić emocje, ból nazajutrz wraca, i ciągle będzie wracał, i to w otoczeniu coraz bardziej zatrutym nienawiścią.”

Ten wywiad to tak naprawdę zbiór trafnych uwag na temat otaczającej nas rzeczywistości. Całość mogłaby się stać piękną, lecz smutną sentencją, która idealnie wyrażałaby nas jako społeczeństwo i świat. Magdalena Tuli snuje opowiadanie w sposób delikatny, choć tafia czytelnika jak nożem w serce, a jej słowa są gorzkie. Czujemy wraz z nią oburzenie istniejącymi zasadami, smutek, gdy czytamy o jej dzieciństwie, radość, gdy widzimy, że mimo wszystkich przeciwności – coś się może udać, ułożyć.

„Nie wiedziałam, że coś boli, ale czułam, jakby bolało wszystko. Ból na co dzień był niewielki, do wytrzymania. Tego bólu nie umiałam wtedy nazwać, więc nie mogłabym się poskarżyć, nawet gdyby ktoś chciał mnie wysłuchać.”

Za to Justyna Dąbrowska doskonale wpasowuje się w jej rytm opowieści. Czytając książkę miałam wrażenie, że to rewelacyjny duet, bo obie Panie wypełniają swoje wypowiedzi tworząc zgrabną całość. Nie mogłam pozbyć się myśli, że ich serca biją jednym rytmem. Zdarza się nawet, że Pani Magda pyta „Ty też tak masz?”. Ponadto cieszy mnie ta proporcja pytań, ich jakość do treści odpowiedzi. Prowadząca wywiad zadaje pytania zwięźle, podczas gdy Magdalena Tuli rozgaduje się na ich temat. Tym samym gwiazdą wywiadu staje się właśnie ona. I nie ma narzuconych konkretnych wydarzeń do opisania, bez możliwości potoczenia wypowiedzi innym torem, tak jak to było na przykład w przypadku wywiadu z Jerzym Dziewulskim – „Jerzy Dziewulski o polskiej policji”.

„Rzecz dobrze nazwana staje się częścią mojego świata, nawet jeśli to nie jest moja ulubiona rzecz.”

Ponadto Justyna Dąbrowska rzetelnie przeprowadziła wywiad, ponieważ kilka razy widzimy, jak próbuje zahaczyć o temat, który Magdalenie Tuli zwyczajnie nie leży, jest niekomfortowy. I czasami nawet udaje się coś z niej wyciągnąć.

„Może się zdarzyć, że część życia trzeba przeżyć całkiem bez miłości. To trudne i niszczące, ale nie doszczętnie.”

Na początku pomiędzy dwiema paniami wyczuwałam pewne napięcie, nieufność. Dopiero później zaczynają się one do siebie przyzwyczajać. I choć czasami trudno się zbliżyć do Magdaleny Tuli i jej tajemnic – nie tracą względem siebie tej życzliwości, którą widać w pytaniach i odpowiedziach.

„Ludzie przeważnie nie chcą krzywdzić swoich dzieci, nawet jeśli niezbyt je lubią. Ale sami nie wiedzą, ile dźwigają. Dzielą się ciężarem bezwiednie, nie potrafią nad tym zapanować. Nadmiar ciężarów zwykle prowadzi do niedostatku równowagi. Im więcej dźwigamy, tym trudniej je utrzymać. Dziecko, wykorzystane przez szukających równowagi członków rodziny jako punkt oparcia, zaczyna samo mieć problem z równowagą.”

Niestety zabrało mi tu jednej, ważnej rzeczy. Poznania samego rozmówcy. Więcej jest o zdaniu Magdaleny Tuli na tematy pospolite, typu smutek, polityka, niż na temat samej gwiazdy książki. O jej życiu dowiadujemy się niewiele, czasami tylko skrawkami, a najczęściej to mimochodem. Jednak może jest to materiał na odrębną książką? Bardzo chciałabym taką przeczytać. I niech to będzie najlepsza rekomendacja, bo Magdalena Tuli to osoba ciepła, choć w jej życiu było mnóstwo bólu, spostrzegawcza, bo z jej zdaniem możemy się identyfikować i ufać mu, a przede wszystkim jest to człowiek bardzo mądry.

„Przeprosić jest bardzo dobrze, to upewnia osoby skrzywdzone, że coś, co je spotkało, nie powinno się było wydarzyć i nie należy uważać tego za normę.”

Recenzja pochodzi ze strony www.zksiazkadolozka.pl

„Z moich obserwacji wynika, że...

Magdalena Tulli Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską Zobacz więcej