Zew Cthulhu

Okładka książki Zew Cthulhu
H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Vesper Seria: Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper horror
horror
Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper
Vesper
2019-04-17
2019-01-01
Maciej Płaza
lovecraft cthulhu vesper

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Ocena 7,4
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Obserwatorzy spoza czasu August Derleth, H.P. Lovecraft
Ocena 7,2
Obserwatorzy s... August Derleth, H.P...
Okładka książki W górach szaleństwa - Tom 2 François Baranger, H.P. Lovecraft
Ocena 8,0
W górach szale... François Baranger,&...

Okładka książki Zew Cthulhu François Baranger, H.P. Lovecraft
Ocena 8,4
Zew Cthulhu François Baranger,&...
Okładka książki W górach szaleństwa - Tom 1 François Baranger, H.P. Lovecraft
Ocena 8,4
W górach szale... François Baranger,&...

Oficjalne recenzje i

Witajcie w królestwie bojaźni i trwogi

Link do recenzji

1546 321 236

Wrzucam do jednego worka z EA Poe i H G Wellsem. Doskonale napisane. Jak pomyśleć, że te opowiadania powstały 100 lat temu to nie można nie docenić wyobraźni autora.

Dzięki tej książce stałem się wielkim fanem H.P. Lovecrafta.

"Zew Cthulhu" jest to zbiór opowieści typu horror, które są napisane specyficznym stylem, ciężkim do podrobienia, a bynajmniej pierwszy raz się z taką książką spotkałem. Czyta się to wręcz maniakalnie, każda z opowieści wciągnęła mnie i utkwiła na długo w pamięci. W każdym z opowiadań jak to w horrorze czuć ten charakterystyczny niepokój, a wraz z doświadczeniami bohaterów, można poczuć ich grozę. Książka ma swój niepodrabialny klimacik. Czytając nie czułem znużenia ani przejedzenia materiałem. Akcja jest dawkowana w odpowiedni sposób, tak że czytelnik czytając myśli, co zaraz się wydarzy na następnej stronie i kreuje w głowie potencjalne scenariusze wypadków.

Wielkie arcydzieło i bardzo dobry wstęp do szerokiej twórczości Lovecrafta. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką sci-fi to na pewno się nie zawiedzie. Serdecznie polecam się zapoznać, po przeczytaniu tego będziecie chcieli tylko więcej!

Dzięki tej książce stałem się wielkim fanem H.P. Lovecrafta.

2099

Na półkach: , , , , ,

Po zbiór pięciu opowiadań "Zew Cthulhu" warto sięgnąć, jeżeli ktoś chce poznać najpopularniejsze dzieła Lovecrafta, a nie uśmiecha mu się wertować pokaźniejszych antologii. Znajdziemy tutaj "Widmo nad Innsmouth", "Szepczący w ciemności", "Zgroza w Dunwich", "Kolor z innego świata" oraz oczywiście tytułowy "Zew...". Treść wzbogaca cenne posłowie oraz piękne mroczne ilustracje.

Czy Lovecraft mnie wystraszył? Chyba nie. Bardziej zachwycił mnie swoim kwiecistym językiem. Duże wrażenie również sprawia to, że możemy znaleźć inspirację nim w tak wielu innych tekstach kultury. Tutaj grozę przynosi niewiedza, tajemnica, popadanie w obłęd, utrata kontroli nad sytuacją. Autor często naprowadza nas na jakiś trop, a nasza wyobraźnia dopisuje resztę.

Warto przeczytać, warto mieć pod ręką, polecam nie tylko grozomaniakom, ale też czytelnikom ciekawym historii literatury.

Nie jestem fanem przedstawiania historii w formie relacji, aczkolwiek jest to pewien kanon fantastyki - niektóre opowiadania są lepsze, niektóre gorsze.

Mistrzostwo!!
Ten Klimat i to co dzieje w głowie podczas czytania tego się nie da opisać. Trzeba przeczytać. Obowiazkowa pozycja!!!

Mistrzostwo!!

Umówmy się: Lovecrafta albo się kocha/podziwia, albo nienawidzi. Jednych przytłoczą jego historie i sama narracja, a inni będą się w tym dopatrywać geniuszu. Dla mnie zdecydowanie stworzył on teksty przełomowe, wykraczające poza jego czasy, które trudno jest podrobić.

Po prostu świetna.

Po prostu świetna.

"Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn"
Widziałam to zdanie tyle razy, że wreszcie postanowiłam sprawdzić, o co tyle hałasu.
I mogę powiedzieć tylko jedno - to jest piękne. Pomijam efekt grozy, który lata temu musiały wywoływać te historie - jeszcze dziś ich styl jest niepowtarzalny. Nic nie miało prawa mnie zaskoczyć w warstwie treściowej, za dużo przeżyłam już jump scare'ów, ale warstwa językowa jest porażająca. Niemal czułam, jak Lovecraft słowo po słowie wciąga mnie w bagno kultu Przedwiecznych, i nie ma już odwrotu - jestem fanką.

"Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn"

Czy polecam? Tak.

Jest to z pewnością interesująca książka. Nie wszystkie opowiadania w niej zawarte do końca mnie wciągnęły, lecz z czystym sercem mogę stwierdzić że każde z nich było warte czasu który im poświęciłam. Nawet jeżeli pewne momenty były według mnie przynudzające, to pod koniec i tak byłam usatysfakcjonowana z lektury. Niestety, według mnie były to bardziej historie fantastyczne niż "horrorowe".

Gdybym miała wybrać moje ulubione opowiadanie, byłaby to chyba "Zgroza w Dunwich", aczkolwiek "Widmo nad Innsmouth" jest zaraz za nim.

Czy polecam? Tak.

W popkulturze mnóstwo odniesień do Cthulhu, trzeba było wreszcie się zapoznać. Nie nudzi, wysłuchałam z przyjemnością, ale gdyby nie te odniesienia można by sobie darować.

Video

Video