Zew Cthulhu

Okładka książki Zew Cthulhu H.P. Lovecraft
Okładka książki Zew Cthulhu
H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Vesper Seria: Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper horror
horror
Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper
Vesper
2019-04-17
2019-01-01
Maciej Płaza
lovecraft cthulhu vesper

Witajcie w królestwie bojaźni i trwogi

Nie rozumiem tego hype'u. Ponoć klasyka, ale opowiadania słabe. Nie straszne, czyta się ciężko, akcji brak, jedynie szczegółowy opis wewnętrznych przeżyć.

> Gdzie kończy się szaleństwo, a zaczyna rzeczywistość? <

Jako, że kocham horrory i wszystko co straszy, to musiała w końcu nadejść 𝖙𝖆 chwila: poznania mitologii Cthulhu w najczystszej postaci tj. z opowiadań samego Lovecrafta. Liczyłam na absolutną miłość i choć jej nie dostałam to i tak jestem bardzo zadowolona z lektury🖤

Tytuł mnie zaskoczył, bo jednak mitologia Cthulhu kojarzy mi się bezsprzecznie z mackami, wzburzonym morzem i odorem gnijących ryb🌊 ciężko więc było mi przyswoić niektóre z wyczarowanych stworów jak np. kraboludzie znający się na chirurgii (no poważnie? 🫠) Ponadto dokładnych opisów strachów nie ma tu prawie wcale, wszystko jest rozmyte, oniryczne więc jeśli oczekujecie opisu monstrów🐙 od łusek po macki to możecie się zawieść.

Z drugiej strony mistrz horroru bardzo ciekawie podszedł do samej definicji horroru: często przedstawiał 𝖚𝖈𝖟𝖚𝖈𝖎𝖆 jakie wywoływała konkretna mroczna sytuacja, czułam że autor zostawił mojej wyobraźni pole do działania😱 i podobało mi się to. Ponadto Lovecraft pisze niezwykle sugestywnie, świetnie oddaje klimat zagrożenia😶‍🌫️ i intrygujące niezwykłości jakie bohaterowie mają okazje zobaczyć, jednocześnie dając najwięcej miejsca opisom a nie dialogom.

Cieszę się, że mogłam doświadczyć na własnej skórze niesamowitej grozy, która czai się na kartach tej książki. Ja osobiście jestem bardzo zadowolona z lektury mimo, że nie spełniła ona moich oczekiwań na 100%🌙

xoxo
BookNerd

> Gdzie kończy się szaleństwo, a zaczyna rzeczywistość? <

Tytuł mnie zaskoczył, bo jednak mitologia...

Wspaniałe światotwórctwo Lovecrafta oraz jego przedstawienie może książka lekko uboga fabularnie ale tak dobry wstęp do świata Lovecrafta

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moją pierwsza styczność z twórczością Lovecrafta uważam za udane. Poniżej ranking opowiadań z tego tomiku wraz z krótkim komentarzem.
1. "Zew Cthulhu" - Naprawdę dobre opowiadanie pobudzające wyobraźnie i świetnie się sprawuje jako wstęp do twórczości Lovecrafta.
2. "Widmo nad Innsmouth" - Genialne opowiadanie pozostające moim ulubionym. Ciężki, szaleńczy i odrażający klimat aż się wylewa z kartek, do tego ten genialny końcowy zwrot akcji! Świetne
3. "Szepcący w Ciemności" - Świetna historia nieco rozbudowywująca świat wykreowany. Kolejny raz świetny zwrot akcji oraz klimat!
4. "Zgroza w Dunwich" - Bardzo dobre opowiadanie jednak w im dalej historia się toczyła tym traciła nieco moje zainteresowanie jednakże Yog-Sothoh jest niewątpliwie ciekawym bytem.
5. "Kolor z Innego wszechświata" - Niesamowicie ciekawy koncept "antagonisty". Koncept kolorów i roślinności niesamowicie pobudza wyobraźnie jednak w całokształcie jest mniej szokujące niż pozostałe opowiadania.

Idealna pozycja na rozpoczęcie przygody z panem Lovecraftem.

Idealna pozycja na rozpoczęcie przygody z panem Lovecraftem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po raz pierwszy sięgnęłam po twórczość Howarda Phillipsa Lovecrafta i padło na zbiór opowiadań zebranych pod wspólnym tytułem „Zew Cthulhu”. W skład wydania wchodzi pięć z nich: „Zew Cthulhu”, „Widmo nad Innsmouth”, „Szepczący w ciemności”, „Zgroza w Dunwich” oraz „Kolor z innego wszechświata”. Według Wydawnictwa Vesper to kanon twórczości pisarza i całkowita podstawa do tego, by zapoznawać się z jego kolejnymi tytułami.
Wkroczyłam w osobliwy świat Lovecrafta z ciekawością rozbudzoną już kiedyś podczas lektury „Necronomiconu”. Poznałam historię Przedwiecznych, ich królestwa i działań na Ziemi pełnych grozy, horroru, plugastwa i obłędu. Może sama treść nie trzymała mnie w ogromnym napięciu, niemniej z pewnością wiek temu historia o istotach starszych od ludzkości o całe eony mogła ogromnie działać na wyobraźnię.
Na mojej półce czeka jeszcze jedna książka HPL; z przyjemnością po nią sięgnę.

Niesamowite jak przystępnie czyta się tą książkę . Niesamowicie mroczny świat H.P.Lovecrafta zapada mocno w pamięć.

Czekam aż Cthulhu nadejdzie a on nadal nie nadchodzi :⁠'⁠(

Czekam aż Cthulhu nadejdzie a on nadal nie nadchodzi :⁠'⁠(

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przyznam że dobre to było. Tłumaczenie naprawdę świetne bo czytało się dobrze, nie męczyło a właśnie miałem co do tego obawy patrząc na rok wydania opowiadań. Na minus grafika - wydawnictwo Vesper przyzwyczaiło mnie już do bardzo dobrej szaty graficznej i ilustracji a tu jednak wyszło słabo. Co do opowiadań - straszne może nie było ale doceniam autora za wyobraźnię. Podobało mi się dużo bardziej niż opowiadania E.A. Poe.

Klasyka przez bluźnierczo-gargantuicznie wielkie "K"

Klasyka przez bluźnierczo-gargantuicznie wielkie "K"

• Horror

Video