Zestaw do śmierci

Seria: Współczesna Proza Światowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Death Kit
Róża_Bzowa

Zestaw do śmierci należy do najciekawszych powieści eksperymentalnych lat sześćdziesiątych. W odróżnieniu od innych utworów z tego kręgu, nie epatuje czytelnika nader wymyślnymi przekształceniami samej struktury powieściowej; wyjątkowość książki Sontag trzeba raczej przypisać interesującej koncepcji zarówno tematycznej, jak i stylistyczno-formalnej, która przywodzi na myśl dzieła Kafki, Borgesa i Hawkesa, jest to powieść o śmierci i umieraniu, podejmująca zarazem kwestię wzajemnych związków i konfliktów między rzeczywistością a fantazją, między snem a jawą. Bohater Zestawu do śmierci, Dalton (Duduś) Harron, w swym powolnym, halucynacyjnym zdążaniu ku śmierci przez koszmar współczesnego świata, stanowi niejako uosobienie człowieka naszego wieku, człowieka, w którym pragnienie autodestrukcji jest być może jednym z najsilniejszych, acz skrzętnie skrywanych impulsów.

[Z okładki]

DeathAwaits | 2015-01-12

"Nienawidzę prochu, z którego powstałem i który do was przemawia. Oddaję go wam."
Żałuję, że najpierw obejrzałam "Drabinę Jakubową", a dopiero później sięgnęłam po "Zestaw do śmierci". Gdybym zaczynała inaczej, prawdopodobnie konwencja zastosowana przez Sontag wywarłaby na mnie dużo mocniejsze wrażenie.
Przez całą książkę towarzyszymy Dudusiowi w jego mrocznej, halucynacyjnej podróży, dopóki nie skompletuje swojego zestawu do śmierci. Niezwykłe rozwiązania formalne (drobiazgowe i realistyczne opisy w skontrastowaniu z przypominającą senny koszmar treścią) tworzą klimat znany chociażby z "Zamku" Kafki.
Osobiście, bardzo ucieszył mnie fakt, że odnalazłam w "Zestawie" korelację z "Ubikiem" Dicka, mianowicie rozpadanie się i starzenie przedmiotów (u Sontag dworzec kolejowy), co według mnie istotnie poszerza perspektywę obu powieści.

| 2012-10-11
Przeczytana: 07 października 2012

Intrygująca powieść, w sam raz trafiająca w niełatwą koncepcję powieści poszukującej nowych rozwiązań formalnych i strukturalnych, koncepcję typową dla literatury lat 60 XX wieku.
"Zestaw do śmierci" korzysta z konwencji z pogranicza thrillera i marzenia sennego, niepokój przeplata się z bujnymi wyobrażeniami, niedopowiedzenia z zawiłymi sytuacjami, przeszłość z niewyjaśnioną teraźniejszością.
Sontag tworzy dziwny świat literacki, w którym tajemnice kryją się głęboko pod siatką pozorów, a bohaterowie działają nie zawsze spójnie, kierują się specyficzną logiką.
Duduś, a konkretniej - Dalton Harron, główny bohater powieści to osoba nieoczywista, która za maską zwyczajnego pracownika firmy kryje człowieka odczuwającego beznadzieję i bezsens, cierpienie i strach. Z czasem bardziej odkrywamy jego portret psychologiczny, dowiadujemy się jego celu, który jest mu dany. Prócz niego ważną osobą w "Zestawie do śmierci" jest Hester, niewidoma dziewczyna, którą Duduś poznaje w pociągu....

Gaweł Samlowski | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Nietypowa, gdyż eksperymentalna. "Dziewczyna z pociągu" mogłaby siedzieć naprzeciw Dudusia.

ouLIPOgram | 2012-07-25

Duduś pretensjonalny, Duduś słabowity, Duduś niepotrzebny.

Marzena_sw | 2018-04-09
Aleksandra Pytlos | 2018-03-26