Ależ Marianno!

Inne wydania

Marianna Łącka zna się na miłości, jak mało kto przynajmniej w teorii. Nic dziwnego skoro na co dzień zajmuje się redagowaniem romansów. Szkoda tylko, że nie przygląda się uważniej własnemu małżeństwu, i odejście męża spadło na nią jak grom z jasnego nieba... Mało komu, jak Michałowi Lipińskiemu, udaje się zostać porzuconym tego samego dnia przez żonę, kochankę i psa, na co zresztą solidnie zapracował.

tatiasza | 2016-08-05

Bohaterami książki są osoby po czterdziestce. Ich problemy, zawody, rozwody, zdrady, obawa przed utratą pracy, bo idą młodsi, sprytniejsi...
Autorka przedstawiła ich losy w sposób bardzo realistyczny, ale z dużym poczuciem humoru :)
Czytało się bardzo przyjemnie:)

Kasiag | 2015-04-28

Moje pierwsze zetknięcie z autorką zaliczam do udanych. Z wielu powodów.
Przede wszystkim było prawdziwie. Słodko - gorzko. Momentami śmiesznie, momentami refleksyjnie. Jak to w życiu.
Bohaterowie wcale nie idealni, niekiedy mocno 'wadliwi', pogubieni, szukający swojego szczęścia, często po omacku i na oślep. Wykreowani przez autorkę wiarygodnie, dzięki czemu wzbudzają emocje. Od sympatii po niechęć. Jak to w życiu.
Zakończenie szczęśliwe, ale bez lukru. Między wierszami przesłanie: teraz jest dobrze, ale przecież może być różnie. Jednak warto walczyć o własnie szczęście bez względu na wiek, bez względu na ciężar bagażu doświadczeń.
Podsumowując. Realistycznie, mądrze, życiowo.
To na pewno nie jest moje ostatnie spotkanie z autorką :)
Polecam.

betina360 | 2016-04-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Marianna jest redaktorka romansow i niby zna sie na milosci jak malo kto. Lecz czy na pewno? Nie zauwaza ze jej malzenstwo przestalo istniec i jest zdziwiona odejsciem meza do mlodszej. Na szczescie pozna faceta z podobna przeszloscia i kto wie jak to sie skonczy bo zycie potrafi zaskakiwac:)

Tamanna | 2014-09-09
Przeczytana: 04 września 2014

Zazwyczaj książki opisane na okładce:
- tylko 9.90 zł
- literatura na obcasach
omijam w kioskach ruchu czy na dworcu szerokim łukiem, ale widok "Ależ Marianno!" w letnim domku mojej przyjaciółki zaskoczył mnie. Spodziewałam się na jej półkach bardziej ambitnej literatury. Tę postanowiłam przerzucić, by podpatrzeć receptę według której pisze się tzw literaturę kobiecą, prosty romans.Powiedzmy, że ktoś zamówiłby coś takiego u mnie. Nie, to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Nie umiałabym napisać takiej historii, w której krzyżują się losy kobiety i mężczyzny po przejściach, zdrada w reakcji na więdnącą relację miłości, wolne miejsce na nową historię i dialogi typu: "Nawet po najbardziej szalonej nocy przychodzi ranek, kiedy trzeba włożyć majtki i zająć się resztą życia".
W takich historiach (choćby napisanych - tak jak tu - lekko i z humorem) nie odnajduję się ani jako czytelniczka ani jako ich ewentualne autorka.

Tytułowa Marianna, to czterdziestoczteroletnia kobieta, matka dwudziestojednoletniej Ireny i żona Piotra, z którym spędziła już ponad dwadzieścia pięć lat swojego życia. Marianna redaguje romanse i forum internetowe poświęcone wątkowi miłosnemu, tak więc sądzi, iż o miłości oraz relacjach damsko-męskich wie niemalże wszystko. Chętnie doradza innym, oceniając życie emocjonalne nieznajomych, rodziny i przyjaciół. Ku jej wielkiemu zdziwieniu pewnego dnia mąż oświadcza jej iż odchodzi, gdyż zakochał się w innej kobiecie (przy okazji zabierając ze sobą połowę umeblowania ich mieszkania), córka oświadcza, iż chce wyjechać na studia do Paryża, a nowy pracodawca pozbawia redagowania ukochanego forum internetowego. Porzucona, obdarta z resztek godności Marianna boryka się z załamaniem nerwowym i porażką zarówna na polu prywatnym jak i zawodowym. Wszystko zmienia się gdy spotyka na swoje drodze ponownie Michała (porzuconego zarówno przez żonę jak i kochankę, no i oczywiście psa). Dwoje ludzi...

JaBa | 2016-07-24
Na półkach: 2016, Przeczytane, Babskie
Przeczytana: 24 lipca 2016

Jak się okazało (znalazłam w historii czytelnika w bibliotece), już kiedyś tę książkę czytałam.
Niestety w ogóle jej nie pamiętałam!
Może dlatego, że to typowe babskie czytadło, taki przerywnik między innymi, ciekawszymi pozycjami, a może dlatego, ze to kolejna pozycja typu 'on ją porzucił dla młodszej, ona to przeżywa, ale wszystko się kończy dobrze'.
Nie znaczy to, ze książka jest zła - jest lekka, napisana z humorem i może się podobać. Na pewno miło się z nią spędza nudnawy dzień.

Monika Ch | 2011-02-01

Miło upłyną mi czas przy tej książce, podoba mi się sposób pisania Leżańskiej. Fajna opowieść o porzuconej kobiecie, o życiu. Równolegle zostaje porzucony mężczyzna Michał. Kiedy trafiają na siebie kobieta i mężczyzna z przeszłością, bywa różnie. Nieraz jest ciężko, bo każde przeżyło rozczarownie. A z drugiej strony łatwiej, bo wiedzą już czego chcą.

Eleonora | 2012-02-28

Tę książkę autorki przeczytałam jako pierwszą i zachęciła mnie ona do dalszych lektur...
Dialogi bohaterów żywe, bezpretensjonalne, choć nie prostackie...
Polecam, jeśli ktoś chce sobie poprawić humor...

Morgana | 2015-06-07
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Czyta się bardzo szybko, ale to chyba dlatego, że w sumie jest dość przewidywalna. Historia podstarzałych nastolatków po rozwodach mnie osobiście nie zachwyciła.

Monika | 2011-10-25
Przeczytana: 24 października 2011

Bardzo fajna książka. O rzeczach trudnych i bolesnych.Zdradach, rozwodach, kłopotach w pracy. Które w literaturze lądują zazwyczaj na półce z łatwymi czytadłami. Szkoda, że w życiu niekoniecznie.