Herbatniki z jagodami

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Izabela Sowa, Jagoda
jelonekbambi

Inne wydania

Bohaterka powieści zamykającej owocową trylogię Izabeli Sowy przekroczyła już trzydziestkę. Jest pracowniczką ogromnej międzynarodowej FIRMY, kochającej tylko samice i samców alfa (czyli bezwzględne, agresywne wyścigowce). Jagoda nie ma żadnej z wymienionych cech, toteż marzy jej się dotrwanie do emerytury w roli jednego z tysięcy trybików korporacyjnej machiny W kraju, w którym kobiety z...

Jagoda nie ma żadnej z wymienionych cech, toteż marzy jej się dotrwanie do emerytury w roli jednego z tysięcy trybików korporacyjnej machiny W kraju, w którym kobiety z dwoma fakultetami i znajomością trzech języków uważa się za przeedukowane (czytaj niepotrzebne), nie można przecież pozwolić sobie na grymasy. Jagoda traci jednak swoje miejsce przy biurku oddzielonym od innych plastikową ścianką. Postanawia wyjechać do rodzinnego miasteczka. Klęska? Niekoniecznie. Życie na prowincji może być bardziej ekscytujące niż w dużym mieście. Ostatecznie wszystko bowiem zależy od ludzi.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Opinie czytelników (2030)
Katarzyna Busłowska | 2015-10-30
Przeczytana: 29 października 2015

Bardzo podoba mi się taki humor. Ironiczny, prześmiewczy, lekki.

Podobali mi się przede wszystkim bohaterowie poboczni. Maciek jest rozbrajający. Taki wrażliwiec w skorupie macho. Z jednej strony ma obsesję na punkcie swojej muskulatury, a z drugiej ratuje niechciane konie. Julka też jest pełna tajemnic. Zmyliła mnie tak jak Jagodę. Gdyby nie Żarłacz, nikt by się nie poznał. No i jest jeszcze Rysiek. Rysiek to jeden wielki znak zapytania.

Niby to taka prześmiewcza historyjka, ale naszpikowana jest celnymi, czasem nawet brutalnymi, obserwacjami na temat współczesnej rzeczywistości. Boimy się ryzyka. Wolimy nurzać się w ciepłym błotku i odganiać nasze marzenia, żeby nie mieszały nam w głowach. Bo kiedy te najskrytsze pragnienia dochodzą do głosu, okazuje się, że bezpieczna prowizorka, którą wyszarpaliśmy od życia niczym ochłap, wcale nie wystarcza do szczęścia.

eklerek | 2013-11-30

Książka pt. ,, Herbatniki z jagodami " to typowa powieść o kobiecie szukającej szczęścia. Jest w niej eden magiczny element. Do realizacji swoich marzeń, odnajdowania szczęścia i bycia spełnionym nie potrzeba nic oprócz pozytywnego nastawienia. Duże miasto nie jest żadnym wyznacznikiem miłości lub tak jak wcześniej napisałam spełnienia. Ważne jest to jakich ludzi poznajesz, jak czujesz się sam ze sobą w swoim świcie. Ta książka pokazuje, że czasami warto zmienić swoje życie, podjąć decyzje z pozoru niszczącą wszystko, a jednak budującą. Cudowna , ciepła powieść o życiu. Dla każdego kto stoi przed życiowym wyborem drogi szczęścia. Polecam.

PaniKa | 2010-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 23 sierpnia 2010

Moja pierwsza książka z owocowej trylogii pani Sowy. I myślę że nie ostatnia. Opowiada o trzydziestoletniej kobiecie, Jagodzie która pracuje w wielkiej międzynarodowej firmie, w której ceni się tylko ludzi silnych i bezwzględnych, którzy za wszelką cenę chcą dojść na szczyt. Główna bohaterka nie należy do takich ludzi i niestety któregoś dnia traci pracę, a pomaga jej w tym jej chłopak - Bartek. Jagoda wyjeżdża na wieś, do rodzinnego prowincjonalnego miasteczka, żeby móc w spokoju poukładać sobie życie i przemyśleć wszystko. Wiadomo jak to w życiu bywa, los jest przewrotny i dzięki przypadkowemu wypadkowi znajduje sobie zajęcie. Jej praca to między innymi pomoc różnym ludziom. Spotyka na swojej drodze przeróżne osoby, które w jakiś sposób mają wpływ na jej ostateczną decyzję. Oczywiście pozostają pytania: czy Jagoda znajdzie to czego szuka w życiu? Czy odnajdzie cel? Jak potoczą się jej losy? A wszystkie odpowiedzi można znaleźć w owej książce. Nie jest to najlepsza powieść jaką...

Justyna Antoniewicz | 2015-01-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Przyjemna i ciepła książka przeczytała z ogromną przyjemnością. Bardzo fajnie się czyta Izabelę Sowę:)

MakowaPetrova | 2014-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Dopiero, czytając trzecią część, pozostałe dwie nabierają pełnego sensu. Cieszę się, że nie zrezygnowałam, zawiedziona drugim tomikiem. Dziewczyny z apetycznymi imionami pokazują, że kobiety mają w sobie siłę. Jednak osobiście nie wiem, czy korzystałabym z rad wróżki i byłabym gotowa, żeby porzucić dobrze płatną pracę!!
Książka napisana językiem bardzo przystępnym i łatwym, miejscami zabawnym, ale nie przerysowanym.
Nadzwyczajna z pewnością nie jest, ale w sam raz nadaje się jako chwila odskoczni i relaksu.

Terpentulla | 2010-08-07

Jest transwestyta, jest szpital na peryferiach, są yuppies a nawet szycie po wizycie na lokalnym basenie. Normalnie czuję się, jak w Polsce XXI wieku. Cyniczny humor, tematyka wolności. Rewelacja!

Joanna | 2011-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Miałam przeczytać inną książkę, ale zmieniłam zdanie i sięgnęłam po tą.

To chyba druga książka tej autorki jaką przeczytałam, nie jestem pewna, ponieważ twórczość tej autorki nie wiem dlaczego myli mi się z twórczością Ireny Matuszkiewicz, której czytałam już jakiś czas temu cztery książki.
Do lektury tej książki zachęcił mnie opis na okładce, a konkretnie zdanie „A przecież trzeba czasami zacząć wszystko od nowa. Kiedy wygodna stabilizacja okaże się złudzeniem, sukces – pomyłką, kariera – pułapką, wygrana- przegraną...”
Treść: świetnie napisana. Główna bohaterka Jagoda musi zacząć wszystko od nowa. Całą swoją karierę. Jednak nie jest to aż tak tragiczne, ponieważ ma studia, doświadczenie, kilka sukcesów za sobą, itp. W końcu się jej udaje przez przypadek, ale nie zdradzę co i jak dokładnie. Zakończenie przewidywalne, ale mi się podobało. Skłania do refleksji.
Polecam tą książkę na chłodne w tym roku (niestety) wakacyjne dni.

sqiki | 2013-11-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 listopada 2013

Ta książka jest inna niż wszystkie. Nie ma przewidywalnych bohaterów, nie ma przewidywalnej akcji. Pomysł na książkę inny niż wszystkie, niebanalny i myślę, że nie każdemu autorowi trudna sztuka przedstawienia tego tematu by się udała. Podoba mi się niebanalność tej historii i jej niespodziewane rozwiązanie.
Poza tym-tytuł. Po prostu kwintesencja książki. Herbatniki z jagodami. Niby nic takiego. Mi przyszły na myśl od razu kruche ciasteczka z owocami lub dżemem. Nic jednak bardziej mylnego! Jest to po prostu doskonała przenośnia.

kismetka | 2014-04-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Sympatyczna książka. Nie wiem, czy ciut bardziej nie podobała mi się pierwsza część owocowej serii "Smak świeżych malin", choć zdecydowanie bliżej mi do Jagody, niż do Maliny. Naprawdę jest do mnie momentami podobna :)
Jak na "czytadełko" to bardzo przyzwoita pozycja, na pewno poczytam kolejne książki z serii.

Magdalena | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Izabelę Sowę znałam do tej pory jedynie za sprawą książek dla młodzieży, więc nie wiedziałam, czego się spodziewać po powieści obyczajowej, skierowanej raczej dla ciut starszej grupy wiekowej. Pomimo innej grupy docelowej "Herbatniki z jagodami" to kolejna książka autorki, w której zastosowano sprytne zabiegi retrospekcji, oddzielone podrozdziałami (?), co pozwoliło nie gubić głównego wątku. Otrzymałam ogromną dawkę humoru, jednak zabawne sytuacje i dialogi były przeplatano słodko-gorzkimi perypetiami Jagody i jej starych-nowych znajomych, które czytało mi się bardzo przyjemnie, miło i szybko.

zobacz kolejne z 2020
Izabela Sowa odpowie na Wasze pytania!

Od dziś do 18. sierpnia będziemy zbierać pytania do Izabeli Sowy. Najciekawsze spośród nich zadamy pisarce podczas rozmowy, a odpowiedzi opublikujemy na LC. Trzech autorów pytań nagrodzimy książkami.