Ależ Marianno!

Okładka książki Ależ Marianno! Katarzyna Leżeńska
Okładka książki Ależ Marianno!
Katarzyna Leżeńska Wydawnictwo: G+J Seria: Literatura na obcasach literatura piękna
Literatura na obcasach
G+J
2005-01-01
2005-01-01
838922139X
Literatura polska XXI wiek

Okładka książki Hakus pokus Katarzyna Leżeńska, Darek Milewski
Hakus pokus Katarzyna Leżeńska,...
Okładka książki Opowiadania letnie, a nawet gorące Grażyna Bąkiewicz, Małgorzata Domagalik, Marek Harny, Manula Kalicka, Jarosław Klejnocki, Magdalena Kordel, Bartosz Łapiński, Katarzyna Leżeńska, Irena Matuszkiewicz, Iwona Menzel, Zofia Mossakowska, Monika Mostowik, Filip Onichimowski, Ewa Maria Ostrowska, Maciej Przepiera, Dominika Stec, Bartłomiej Świderski, Monika Szwaja, Małgorzata Warda, Janusz Leon Wiśniewski
Opowiadania le... Grażyna Bąkiewicz,&...

Zdecydowane, stanowcze tak. Ubawilam się bardzo, czytałam wielokrotnie. Czysta przyjemność

1978

To taka kobieca, lekka, i przyjemna. Chwilami zabawna, ale nie ma co liczyć na literaturę wysokich lotów. Przeczytać i zapomnieć.

Książka lekka, w sam raz na poprawę nastroju, idealna do pociągu ;) Często do niej wracam

Książka zabawna i poważna zarazem, napisana świetnym językiem.
O małżeństwach i innych związkach, zdradach i nowych miłościach.
Do przeczytania w jeden wieczór, bardzo przyjemny...

Książka zabawna i poważna zarazem, napisana świetnym językiem.
O małżeństwach i innych związkach, zdradach i nowych miłościach.
Do przeczytania w jeden wieczór, bardzo przyjemny...

Książkę zaczęłam pełna optymizmu, bo chwilę wcześniej skończyłam Szwaję z tej samej serii przy której bawiłam się genialnie. Więc dobre nastawienie przeszło na tę pozycję, mimo wcześniejszych obaw o wiek bohaterów. Bo ja nie lubię jak są mocno starsi ode mnie, nie mogę się wtedy wczuć zżyć i w ogóle. Oczywiście w romansie bo w kryminale czy książce jeszcze innego gatunku to mi kompletnie nie przeszkadza.
Ta pozycja nie jest wyjątkowo zabawna, jest raczej pozytywna. Bohaterka jest roztrzepaną zakręconą kobietą, z opisu wynika że mocno atrakcyjną. Mężatka, niestety za węża ma śfinię, który to przechodzi kryzysie wieku średniego i oczywiście musiał bohaterkę wymienić na młodszy model.
Bohater to też gość po przejściach, żonę miał, chyba lekko nawiedzoną, przy pierwszym spotkaniu nie wybuchłam wulkanem sympatii do niego, ale szansę trzeba drugą dać ;) i w sumie słusznie bo on taki zły nie był. Trzeba mu było tylko odpowiedniej baby :P

Ogółem, książka pozytywna, ale nie zachwyciła mnie. Była dobra na czas mojej niedyspozycji umysłowej. Poczytać, uśmiechnąć się, ale żeby zapamiętać na długie lata to już nie ;)

Książka z rodzaju tych zaliczanych do typowej literatury kobiecej. Przynajmniej do moich rąk trafiła w wydaniu, które z góry każe sądzić, że mamy do czynienia z pozycją pociągowo-wakacyjną, delikatnie rzecz ujmując. I nie jestem wcale pewna, czy słusznie.

Faktem jest bezspornym, że jest to opowieść stricte obyczajowa, opisująca bez ogródek perypetie osobiste i zawodowe grupki czterdziestolatków, ale większość spraw w niej poruszanych to trudne wybory życiowe, a podejmowane decyzje są niemałego kalibru. Jednak dzięki sporej dawce humoru pisarki, szczypcie zdrowego rozsądku bohaterów i umiejętności przyznania się do czasowego zidiocenia przez niektórych z nich, całość naprawdę czyta się miło, łatwo i przyjemnie. Przy np. „petunia non olet” po prostu nie sposób nie parsknąć śmiechem.

Chylę czoła przed autorką, że stworzone postacie dość mocno osadziła w dzisiejszych realiach i nie skusiła się na ułatwienia typu: budowanie wymarzonego domku za oszczędności ze świnki- skarbonki, czy długie podróże dokoła świata finansowane ze środków pozyskanych ze sprzedaży jakiegoś procenta nieruchomości kupionej nota bene na kredyt hipoteczny…. Tytułowa Marianna i jej znajomi muszą pracować, by płacić rachunki, muszą dzielić się majątkami z byłymi małżonkami, dwa razy się zastanowią, nim zrezygnują z pracy, etc. Może mało to romantyczne, ale uwierzytelnia całą historię i wbrew pozorom emanuje sporą dawką optymizmu. Bo skoro komuś innemu zawalił się świat na głowę i jakoś to przetrwał, ba, nawet ułożył sobie życie na nowo, do tego z pominięciem starych błędów, to zapewne mogę to zrobić i ja i wszyscy wokół, nieprawdaż?

Duży plus też za stosunkowo małą dawkę psychoanalitycznych frazesów i drobiazgowego wgłębiania się w szczegóły małżeńskich porażek bohaterów.

Zakończenie trochę zbyt otwarte jak na mój gust, no ale może autorka zostawiła sobie furtkę na ewentualny dalszy ciąg?.... Po który zresztą chętnie bym sięgnęła…

Romans po czterdziestce?Dlaczego nie?A po czterdziestce są obydwoje-tak Marianna jak i Michał.Ona po niespodziewanym (dla niej) rozstaniu z mężem ,on po jednoczesnym fiasku tak romansu jak i małżeństwa.W dodatku obydwoje mają problemy w pracy-ona traci etat,jemu tez się zaczyna palić grunt pod nogami...Bo nowi szefowie mają zupełnie inny sposób patrzenia na wydawanie naukowego pisma niż on.Nie jest im obojgu łatwo otworzyć się na nową znajomość,nie jest łatwo Mariannie uporać się z wypuszczeniem spod opiekuńczych rąk dorosłej córki,która we Francji szuka swojego miejsca na ziemi.I która w dodatku,jak się okazuje związuje się z mężczyzną tylko kilka lat młodszym od własnej matki.
Na plus należy zaliczyć fakt,że autorka akcję swojej książki osadziła w normalnych warunkach,a więc żadne budowanie domku za sto tysięcy nie wchodzi w rachubę.Bohaterowie to też całkiem normalni ludzie z normalnymi problemami i słabościami.
Na minus fakt,że lektura,choć interesująca,niespecjalnie mnie porwała.Może to wina jakości ebooka,pełnego zbitek wyrazowych,błędów,chwilami krzaczków zamiast polskich liter.Znaczenia niektórych słów musiałam się domyślać.Chociażby wyrazu słowa,który za każdym razem był stówą
No i jeszcze jedno-wiecie że jestem wzrokowcem.Za każdym kolejnym czytaniem słów Ależ Marianno,a było ich sporo,widziałam oczyma duszy stara niemiecką reklamę płynu do mycia naczyń,w którym córka zwierza się matce,że ma nowego przyjaciela,a ta pyta-ależ córeczko,a co z Henrykiem?A córka mówi,ależ mamo,ten przyjaciel to XXX,płyn do mycia naczyń....
Trudno,u mnie skojarzenia żyją własnym życiem i walczyć z nimi nie będę...

Bohaterami książki są osoby po czterdziestce. Ich problemy, zawody, rozwody, zdrady, obawa przed utratą pracy, bo idą młodsi, sprytniejsi...
Autorka przedstawiła ich losy w sposób bardzo realistyczny, ale z dużym poczuciem humoru :)
Czytało się bardzo przyjemnie:)

Czytało się bardzo przyjemnie:)

Jak się okazało (znalazłam w historii czytelnika w bibliotece),już kiedyś tę książkę czytałam.
Niestety w ogóle jej nie pamiętałam!
Może dlatego, że to typowe babskie czytadło, taki przerywnik między innymi, ciekawszymi pozycjami, a może dlatego, ze to kolejna pozycja typu 'on ją porzucił dla młodszej, ona to przeżywa, ale wszystko się kończy dobrze'.
Nie znaczy to, ze książka jest zła - jest lekka, napisana z humorem i może się podobać. Na pewno miło się z nią spędza nudnawy dzień.

Niestety w ogóle jej nie pamiętałam!
Nie znaczy to, ze...

Marianna jest redaktorka romansow i niby zna sie na milosci jak malo kto. Lecz czy na pewno? Nie zauwaza ze jej malzenstwo przestalo istniec i jest zdziwiona odejsciem meza do mlodszej. Na szczescie pozna faceta z podobna przeszloscia i kto wie jak to sie skonczy bo zycie potrafi zaskakiwac:)

• 2015
  • 2010