Cała zawartość damskiej torebki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7469-658-6
miłość decyzje
mad28

Błyskotliwa powieść obyczajowa, pełna humoru i wyrozumiałości dla pogubionych na życiowych zakrętach bohaterów. Agnieszka to młoda, choć już niezupełnie, niegłupia przecież, ale zakompleksiona anglistka z bagażem kilku nieudanych związków. Właśnie odkryła kolejną zdradę ukochanego, czarująco beztroskiego żeglarza Eryka. Odchodzi od niego, lecz nie ma pojęcia, co dalej robić ze swoim życiem:...

Agnieszka to młoda, choć już niezupełnie, niegłupia przecież, ale zakompleksiona anglistka z bagażem kilku nieudanych związków. Właśnie odkryła kolejną zdradę ukochanego, czarująco beztroskiego żeglarza Eryka. Odchodzi od niego, lecz nie ma pojęcia, co dalej robić ze swoim życiem: zostać tam, gdzie ma pracę i mieszkanie, wyjechać za granicę, gdzie ma wprawdzie przyjaciół, ale nie ma pracy, czy z podkulonym ogonem wracać na garnuszek rodziców?

Niespodziewanie odnajduje ją jej dawna studencka miłość. Ksawery, kiedyś wybitny polonista o zapędach filozoficznych i niebezpiecznym błysku w oczach, dziś świeży rozwodnik, właśnie - jak sam twierdzi - stał się "zupełnie innym człowiekiem" i chce od nowa ułożyć sobie życie. Z Agnieszką?

W księgarni zaciekawiła mnie okładka i tytuł. Przy zakupie okazało się, że do powieści dołączana jest czerwona ekologiczna torba, bardzo miło. Jeżeli dobrze sobie przypominam książkę czytałam trochę "na raty". Jest bardzo obszerna, ale niestety fabuła nie porywa, właściwie dosyć często nudzi. Bohaterowie, podobnie jak ich dialogi, są po prostu... zwyczajni. Trochę jakby na siłę kreowani na zabawne postaci, ale ja tego "autorskiego" poczucia humoru nie kupuję. Główna bohaterka ma też irytującą tendencję do dziwacznego nazywania swojego ukochanego Ksawerego, którego mimo wszystko całkiem polubiłam. Za to nieziemsko wkurzał mnie eks - Eryk i ilekroć pojawiał się w powieści, poziom mojego poirytowania wzrastał. Ostatecznie zakończenie książki uważam za całkiem udane przy całej tej fabularnej przydługiej zwykłości.

Alicja | 2014-03-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 20 marca 2014

Bohaterką książki jest Agnieszka, kobieta po przejściach, na kolejnym życiowym zakręcie. To tyle jeśli chodzi o treść. Sam książka została przeze mnie zmęczona i odstawiona na półkę, raczej nie wrócę już do niej. Przez pierwsze 130 stron strasznie się męczyłam, niewiele brakowało żebym zostawiła czytanie. Ale z uporem maniaka brnęłam dalej. Zdecydowanie akcja nieco przyspieszyła wraz z pojawieniem się Ksawerego. Tylko dlaczego dopiero wtedy? Do tego czasu miałam wrażenie że czytam jakiś bełkot, a z chwilą nastania "czasów" Ksawerego poprawiły się moje odczucia względem lektury. Dialogi jakie ze sobą prowadzili Aga z Ksawerym czy też Hugo chwilami rozkładały mnie na łopatki. Ze śmiechu oczywiście. Postać Hogonota zabawna, pozostali bohaterowie też czasem zaskoczyli. Jednak końcowe wrażenia po przeczytaniu książki mam średnie. Nie zostałam powalona na kolana. No i te irytujące pseudo reklamy różnych produktów. Naprawdę były bardzo niepotrzebne :) Bohaterka nałogowa wręcz...

książek: 1988
kryptonite | 2012-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2012

Ta książka to typowe babskie czytadło. Byłoby lekkie, gdyby autorka oszczędziła trochę na opisach i retrospekcjach, ale dla mnie jest OK. Co prawda, nie jest to literatura najwyższych lotów (fabuła trochę nierealna, wątpię, aby taka sytuacja mogła się komuś naprawdę przydarzyć) albo moja ukochana klasyka, jednak przyjemnie mi się czytało.

Monika | 2014-05-31
Przeczytana: 30 maja 2014

Powieść ta to typowe damskie czytadło, jakich wiele na rynku. Tytuł jest zgubny, bo nijak ma się do treści.

Główną bohaterką jest prawie czterdziestoletnia Agnieszka, osoba, która studiowała i wiele lat mieszkała w Nowym Yorku, do Polski wróciła za ukochanym, obecnie jest dyrektorem w szkole językowej. Jej wieloletni związek z Erykiem, dopowiedzmy jeszcze toksyczny związek, rozpadł się. Do tego, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, na drodze Agnieszki pojawia się jej miłość z lat młodzieńczych, niejaki Ksawery Podsiadło.

Historia banalna, styl powieści (dialogów) okropnie męczący. To, co miało być zabawne, odpychało mnie wręcz od czytania. Perypetie miłosne Agnieszki pasują mi bardziej do nastolatki, niż do dojrzałej kobiety. Ksawery, który ma do ukochanej pretensje typu: otworzyła drzwi domofonem, a nie zbiegła do niego z rozwianym włosem, jest odpychający.

Lubię odstresować się przy lekkiej lekturze, jednak książki pokroju "Całej zawartości damskiej torebki"...

Karolina | 2014-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 lutego 2014

Wysyp polskiej literatury kobiecej trwa. Każda polska pisarka popularna (bądź do popularności aspirująca) chce stworzyć swoją Bridget Jones, albo Carrie Bradshaw made in Poland. Agnieszka, bohaterka tej za grubej o jakieś 460 stron książki, mieszkała parę ładnych lat w Nowym Jorku i wciąż do niego tęskni i pali, pali, pali. Przyznam, że nie przepadam za Carrie Bradshaw, ale oglądając serial, zdarza mi się nie raz roześmiać, przyznać bohaterkom rację, czy się z nimi pokłócić. Czytając "Całą zawartość damskiej torebki" nie zaśmiałam się ani razu, a bohaterka jedynie mnie irytowała. Jeszcze bardziej, do białej gorączki doprowadzał mnie obiekt jej uczuć, Ksawery Podsiadło. Ta dziwna składnia, jaką porozumiewają się ze sobą Agnieszka i Ksawery już po kilku wymianach zdań zaczyna drażnić jak okruch zaplątany gdzieś w prześcieradle. Rozmowy są infantylne do bólu kości, a kłótnie na poziomie gimnazjalnym. Autorka ma głęboko w poważaniu jakiekolwiek zasady konstruowania akcji, która...

Kanarek | 2010-08-23

Przeczytałam. I przykro mi to stwierdzić ale zupełnie mi się ta książka nie podobała. To takie babskie czytadło, więc z założenia nie miała być to literatura wysokich lotów, ale ani śmieszna, ani wzruszająca. Styl autorki w ogóle mi nie odpowiada, w założeniu dialogi pewnie miały być śmieszne, ale tendencja i maniera z jaką porozumiewali się wszyscy bohaterowie była denerwująca na dłuższą metę. Na pewno nie sięgnę po drugą część.

Kamila | 2014-06-03

Męczyłam i nie mogłam skończyć. Ciągnęła się za mną, było kilka fajnym momentów. Nic wielkiego ...

orchidea | 2012-08-06
Przeczytana: 18 czerwca 2010

Sympatyczna powieść o zakompleksionej kobiecie 30+ szukającej prawdziwej miłości i nie wierzącej, że na nią zasługuje.
Przeczytałam, ale jakoś nie czuję tego zachwytu, który bił z recencjzi tej książki w mediach.
Narracja bardzo "Szwajopodobna", momentami myślałam, że czytam właśnie tę autorkę.
Dialogi nieco sztuczne... ta elokwencja bohaterów, wyrafinowany dowcip, trochę to wszystko naciągane.
Całą zawartość damskiej torebki polecam do torebki właśnie na lato, do pociągu i na plażę.

Rudzianna | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

37-letnia rozwiedziona Agnieszka jest nauczycielką języka angielskiego w prywatnej szkole języków obcych. Kilka lat temu wróciła do Polski ze Stanów Zjednoczonych by być blisko a zarazem utrzymywać swojego deportowanego chłopaka.
Notorycznie zdradzana przez Eryka (przystojnego żeglarza, kłamcę, podrywacza, lenia i nieudacznika) Agnieszka w końcu zostaje porzucona na dobre dla dużo młodszej od siebie Angeliki. Wsparcie okazują jej nieco szaleni ale bardzo oddani przyjaciele.
W tym samym czasie Agnieszkę odnajduje jej wielka, studencka miłość: Ksawery, również rozwodnik.
Związek dwójki życiowych rozbitków nie należy do najłatwiejszych. Agnieszka wciąż szuka w zachowaniu Ksawerego symptomów adoracji innych kobiet i nieustannie boi się, że mężczyzna porzuci ją tak samo, jak swoją byłą żonę i syna. Ksawery w każdej sytuacji próbuje udowodnić Agnieszce, że jest już zupełnie innym człowiekiem.
Czy dorośli i doświadczeni życiowo ludzie będą potrafili na nowo zaufać drugiej osobie i...

| 2011-07-01

Cała zawartość... to książka o tym, co nam siedzi w głowie. O marzeniach, lękach, doświadczeniach życiowych, które nie pozwalają iść z optymizmem do przodu i wchodzić z radością i wiarą w kolejne związki. Wzruszająca i śmieszna jednocześnie. Gorąco polecam!