Mogę odejść, gdy zechcę

Tłumaczenie: Anna Kaniuka
Wydawnictwo: Vesper
나는 나를 파괴할 권리가 있다 / Na-neun na-reul pagoehal gwolli-ga issda

Koreański narrator powieści Mogę odejść, gdy zechcę ma prawo zniszczyć siebie i stworzyć siebie na nowo. Pragnie stworzyć siebie na nowo przez dekompozycję istniejącego j . Wybieranie życia ku śmierci jest procesem niebezpiecznym. Niekiedy bywa tak, że podejmowanie ryzyka tworzy pozytywne napięcie, ale napięcie to ma w sposób nieunikniony ironiczny charakter.

Medellin | 2015-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2015

Mam za sobą kolejny pierwszy raz. Tym razem jest to literatura koreańska. I jak to bywa z pierwszymi razami, niekoniecznie spełnił moje oczekiwania. Książka miejscami wciągająca, miejscami niezrozumiała i dziwna. Są śnieżne pejzaże, muzea, trochę perwersji i śmierć - każdy z tych elementów potencjalnie interesujący, ale forma, w jakiej zostały podane niekoniecznie trafia w mój gust.

Eponine | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 15 października 2013

Kolejna lektura szkolna, kolejna miażdżąca opinia - tak podchodziłam do tej książki, czytając pierwszą stronę. Choć moje przypuszczenia sprawdziły się pod względem tematu, to jednak muszę przyznać, że dobry warsztat autora jest niekwestionowaną wartością tej malutkiej w formie książki. Cała powieść jest naładowana ogromnym ładunkiem filozofii przedstawionej przez historie ludzkie pokazane w sposób naturalistyczny i odarte z jakiejkolwiek subtelności. Mam na myśli opisy stosunków seksualnych i życia z dwoma mężczyznami. Zasadniczo nie lubię takich książek i rzadko po nie sięgam, bo moim zdaniem fabuła tworzy powieść i kunszt pisarza polega na przekazaniu filozofii poprzez fabułę i postaci. Tu z postaciami nawet się udało,ale fabuła była naciągana. Dlatego to, co nie przeszkadzało mi u Nicolasa Evansa, tu przesądziło sprawę. Zdecydowanie stawiam książce zarzut przerostu formy nad treścią.
Jest jednak moment, który poruszył moje serce. To niesamowicie opisana i chyba nie do końca...

mozartiwieloryb | 2010-09-05
Przeczytana: 05 września 2010

Jest w niej coś pociągającego. Jakiś rodzaj wewnętrznego bólu. Wewnętrznej potrzeby rozrachunku z własnym życiem i cudzą śmiercią.
Przesiąknięta jest nieudawaną chęcią odejścia i rezygnacji z siebie.
Wręcz gorzka.

"Życie... Dlaczego nic się nie zmienia, choć idziesz coraz dalej i dalej...? ..."

Laxity | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

,,Mogę odejść, gdy zechcę.'' Już sam tytuł zachęcił mnie do przeczytania tej książki, gdyż byłam ciekawa jaka osoba będzie miała w sobie na tyle odwagi, by tego dokonać. Czytając ją chłonęłam wszelkiego rodzaju uczucia, brnęłam w jakiś głąb, choć do końca nie byłam pewna jaki. Autor zachowuje swoją klasę i powściągliwość, a mimo to książka jest głęboka, przyciąga i pozwala się w sobie zanurzyć.
,,Przecięcie tętnicy nie jest może najłatwiejsze, ale jeśli Ci się uda reszta pójdzie jak po maśle. Możesz umierać przyglądając się, jak krew rozpływa się w wodzie.''

Alicya Oss | 2014-07-24

Wbrew temu co słyszałam, niebezpiecznie, nieudolni zapaleńcy, podcinający sobie żyły na prawo i lewo, nie są bohaterami tej powieści eksperymentalnej. Nie mam pojęcia skąd ta opinia. Ktoś chyba zaprzestał lektury na okładce i postanowił zniesławić koreańskiego pisarza pro forma. Nie jest to również, co chciałabym bardzo mocno podkreślić, powieść o eutanazji. A więc o czym, warto by zapytać? A, o: życiu, śmierci, samobójstwie, sztuce...po prostu o człowieku - zagubionym w labiryncie pełnym ślepych uliczek.

Całość recenzji na:http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/07/umieranie-moze-byc-jednak-sztuka-moge.html

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: listopad 2010

Nie jest może tak wysmakowana jak "Wampir...", przynajmniej dla mnie, a ja akurat bardzo lubię małe formy, ale ta powieść udowadnia klasę Kima: zaskakująca pod względem tematu i formy, poruszająca, oryginalna. Bardzo oszczędne środki, ascetyczna forma, uczuciowo bardzo stonowana i powściągliwa, a robi takie wrażenie...

Esotherya | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Mam problem z oceną tej książki. Wywołała we mnie zbyt wiele, jak na tak krótką powieść, sprzecznych odczuć. Nie polubiłam bohaterów, fabuła okazała się irytująca, czytało się trudno, a filozoficzny przekaz (według mnie najważniejsza część książki) nie do końca zadowala. Znalazłam tu parę ciekawych myśli (ostatni rozdział, który w ogóle zasługuje na 9/10 i jest główną przyczyną problemów z oceną) i motywów (Se-Yeon i biegun północny). Warsztat pisarza na plus.
Nie jestem pewna czy plusy są w stanie zrównoważyć minusy. Zazwyczaj w podobnych sytuacjach, trzymam się dobrych stron i jednak wystawiam chociażby to 6 gwiazdek, tyle że tutaj padł najbardziej niedorzeczny tekst, jaki miałam okazję w poważnej literaturze przeczytać: ludzie, którzy nie potrafią zabijać, nie potrafią naprawdę kochać. Mogłabym się godzinami na ten temat rozwodzić, przywołując coraz to nowe argumenty, dlaczego uważam, że to bzdura, ale, najzwyczajniej w świecie, nie chce mi się. Narrator, który to wypowiedział...

kina | 2012-07-14
Przeczytana: 12 października 2011