Koniec niewinności

Tłumaczenie: Anna Studzińska
Wydawnictwo: Vasper
Inosento Warudo
Japonia, prostytutki, nastolatki

Wejdź do świata nihilizmu i samozagłady. Wejdź do świata gwałtu, kazirodztwa i bólu. Wejdź do świata przemocy, narkotyków i prostytucji. Wejdź do świata niewinnych. Ami nie wierzy w nic, nie ma na nic nadziei i prostytuuje się, bo nie ma nic innego do roboty.

Melanka | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Książkę wypożyczałam w bibliotece zupełnie przypadkiem. Lubie literaturę japońską i nawet ucieszyłam się, że na półce znalazłam nową pozycję.

"Koniec niewinności" - książka napisana przez nastolatkę mająca pokazać okres dojrzewania większości japońskich nastolatek (mamy tu przemoc, porno biznes, gwałt zbiorowy, kazirodztwo) . Szkoda czasu na czytanie chorych "bredni" - inaczej tego nie można określić.

Przypuszczam, że nie znalazła by się w zbiorach biblioteki gdyby nie została darowana przez Czytelnika. Ktoś pozbył się jej czym prędzej.

czytankianki | 2015-09-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2015

Książka o samotności nastolatki, intensywnie zakrapiana seksem. Autorka napisała ją w wieku 17 lat, co daje się zauważyć – w powieści sporo jest niedociągnięć. Japończycy przyzwyczaili nas do literatury zniuansowanej i subtelnej, tymczasem u Sakurai wszystko jest dosłowne. Lektura wciąga, ale do wybitnych dzieł nie należy.

Jeśli tak w zarysie wygląda twórczość najmłodszego pokolenia japońskich pisarzy, to źle się dzieje w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeśli ktoś nie cierpi ultranowoczesnego pisarstwa spod znaków Masłowskiej, albo uważa Mishimę za pretensjonalego, po lekturze tej cieniutkiej książeczki rychło złagodzi swoje opinie (o ile w ogóle można konfrontować tych dwoje z Sakurai). Młodziutka autorka popełniła literackiego bełta. Fabuła nastawiona na szokowanie i psedoartystyczny zachowawczy styl z pretensjami do bycia czymś więcej, niźli w istocie jest.

Paideia | 2010-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 23 sierpnia 2010

"Koniec niewinności" to historia nastolatki napisana przez nastolatkę. A więc język i styl, jak to bywa u osób młodych, bezpośredni, prosty i dobitnie przedstawiający to, co ma przedstawić. Bez owijania w bawełnę. Młoda Ami przedstawia fragmenty swojego życia by się od nich uwolni. Takie przynajmniej mam wrażenie. Któż nie chciałby zapomnieć rodziców, którzy nie interesują się losem swych dzieci, tym bardziej, gdy jedno z nich jest upośledzone. Ami i jej brata łączy więc specyficzna więź. Tak specyficzna, że stają się kochankami. I choć jemu sprawi to ogromną przyjemność, nie rozumie czym to się może skończyć. Ale ona, choć w pełni tego świadoma brnie dalej w ślepy zaułek.

Wraz z przyjaciółmi z liceum zakładają małą firmę - Dymaks. Oferują usługi seksualne dla mężczyzn chcących przeżyć kilka rozkosznych chwil z nastolatką. Ami mówi o tym bez wyrzutów sumienia, bez skruchy czy żalu. Po prostu zdobywa pieniądze, które pozwalają jej spotykać się z bratem (rodzice odesłali go do...

PaniPegaz | 2015-04-09
Przeczytana: 2015 rok

Ciężko jest obiektywnie ocenić coś takiego. Generalnie, historia opisana w książce jest dla mnie obrzydliwa, poza tym jednak całość jest po prostu przejmująco smutna. Te dzieciaki są po prostu przeraźliwie samotne i nie wiedzą,co zrobić z własnym życiem. Czy to wystarczy, żeby naprawdę potrząsnæć czytelnikiem? Być może połowicznie. Warstwa językowa przeciętna, ani cudowna, ani beznadziejna. Bohaterom można współczuć, ale ciężko naprawdę się z nimi zżyć, natomiast nie mam zamiaru oceniać tu ich wyborów. Przeczytać można, ale też można się dość łatwo obyć bez znajomości tej lektury.

Grisznak | 2015-01-02

Kiedyś, kiedy manga i anime startowały u nas, ktoś ukuł określenie "chińskie porno-bajki". Idealnie pasowałoby ono do tej książki. Zbiór pornograficznych bzdur, przesadnie ckliwych, najczęściej zaś po prostu idiotycznych. Czyta się to jak pamiętnik grzecznej dziewczynki, która swoje fantazje erotyczne realizuje na papierze. Nie polecam absolutnie nikomu.

Sara | 2010-05-12

Za książkę "Koniec niewinności" zabrałam się zupełnym przypadkiem. Tutaj znowu poleciła mi ją kumpela, która zamówiła ją na merlinie - miałam od niej ją pożyczyć, ale niestety zrobił to już ktoś inny, a mi bardzo zależało na jej przeczytaniu. Od razu wpisałam tytuł w wyszukiwarce i znalazłam interesującą mnie pozycję. Nie jest zbyt droga, bo kosztuje około dwadzieścia złotych, ale radzę sprawdzić (jeśli ktoś jest zainteresowany) na allegro, bo kupiłam ją za jedyne pięć złotych! Opłacało się, zwłaszcza, że książka jest bardzo cienka - niewiele ponad sto stron - i bardzo prawdziwa. Była to pierwsza powieść japońska, którą miałam okazję przeczytać.
Autorka Ami Sakurai opisała w tym dziele swoją własną historię - jako nastolatka. Poznajemy ją w bardzo młodym wieku, w którym dopiero poznaje świat i zaczyna w nim pełni funkcjonować oraz podejmować własne decyzje. Jednak życie w oblanej przemocą i seksem Japonii nie jest łatwe dla młodej dziewczyny. Narkotyki, prostytucja i gwałty są...

Toshii | 2012-03-06
Na półkach: Przeczytane, Azja i o Azji

A cóż to za marny bełkot, rzekomy kolejny rozpaczliwy głos młodego pokolenia Japończyków. Mam wrażenie, że to już było: w ostatnich latach pojawiło się kilka książek wyprodukowanych przez b. młodych pisarzy, których głównym celem jest epatowanie seksem i przemocą. I jeszcze im się naiwnie wydaje, że to wystarczy. A ogłupiały naród zaraz wynosi taką miernotę na piedestał i jeszcze patrzeć jak zaraz nakręci film. Ależ wieje nudą! Kogoż to u licha obchodzi, przecież to jest na poziomie literatury dla kucht, które szukają niezdrowych podniet i histeryzują nad czymś, co już dawno w literaturze się objawiło i zdążyło przejeść.
Szkoda czasu. Ani to mądre, ani zaskakujące, ani nawet szokujące. Po prostu głupie.

Daria587 | 2016-08-22

Jedna z najdziwniejszych książek jaką czytałam. Przyprawia o mdłości i zawrót głowy, ale też wciąga.

akuma | 2010-12-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka, którą czyta się strasznie szybko. Świetna, opowiadający o tym jak jest naprawdę, a nie wyidealizowane życie nastolatek.