Czarny kwiat

Tłumaczenie: Marzena Stefańska-Adams
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
검은 꽃 / Geomeun kkot
literatura piękna

"Czarny kwiat" to poruszająca powieść historyczno-przygodowa o emigracji, miłości, niewolnictwie i walce o wolność. Kim Young-ha z epickim rozmachem i niesłychaną precyzją języka odsłania mało znany w dziejach Korei moment, gdy po wojnie z Japonią w 1904 r. tysiące Koreańczyków opuszcza swój kraj w poszukiwaniu nowego życia na innym kontynencie. Co ich spotkało po wyczerpujące podróży przez ocean? Jak wyglądało ich życie na hacjendach w Meksyku i dlaczego chcieli stworzyć nowe państwo w dżungli?

źródło opisu: Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2015

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

MadziajaPalinka | 2019-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2018

Czarny kwiat” to będzie bardzo trafny wybór jeśli szukamy czegoś niezobowiązującego, lekkiego ale i przyjemnie egzotycznego, co przeniesie nas w czasie i przestrzeni do miejsc, o których niewiele wiemy, a których codzienność tętni życiem i kusi...Tak właśnie dzieje się w przypadku tej powieści.

Mamy rok 1905, Cesarstwo Korei chyli się ku upadkowi, wokół szaleje wojenna zawierucha a grupa ponad tysiąca osób wyrusza brytyjskim statkiem do swojej „ziemi obiecanej” – Meksyku. Kim Young – ha celnie portretuje klasowe społeczeństwo koreańskie, przedstawia czytelnikowi świat biedoty, drobnych przestępców i analfabetów oraz arystokracji – oderwanej od rzeczywistości, czytającej klasy próżniaczej. Ta czereda wsiądzie na statek i razem zmuszona będzie stawić czoło trudom morskiej podróży, brakowi prywatności i rozterkom dnia codziennego. Ale to, co przeżyli na pokładzie to zaledwie początek ich długiej, trudnej podróży.

To opowieść o zderzeniu dwóch kultur w czasach rewolucji....

Nesscafe | 2018-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 29 lipca 2018

Ciężko mi ją ocenić, przyznaję, że jej początek mnie nie zachęcił, wręcz nie miałam ochoty powracać do lektury. Cieszę się, że nie porzucam książek, ponieważ im dalej, tym lepiej, ale znów pod koniec akcja biegła płytko i szybko - byleby dokończyć. Z jednej strony rozumiem chęć uniknięcia zanudzenia czytelnika, ale ten zabieg zbytnio mi nie podpadł. Ogólnie nie ma chyba jakiegoś głównego wątku, myślałam, że jest nim historia Yeonsu i Ijeonga, ale mimo tego, że to ich historia została przeprowadzona niemal od początku do końca, to zostało to zrobione trochę po łebkach, wolałabym jednak bardziej zżyć się z bohaterami. Autor miał dobry pomysł na ogólną historię, ale nie chciał zepsuć tego szczegółami na siłę. Koniec zarzutów. Mimo wszystko czytało się ją bardzo płynnie i interesująco. Przedstawia bardzo ważne dla Koreańczyków wydarzenia, dla mnie jest taką małą skarbnicą wiedzy, bo mimo, że miałam pojęcie o sytuacji na linii Japonia-Korea, to była to połowiczna wiedza. Historia...

Gin | 2017-08-31

Pan Kim Young-ha powiedział, że zatytułował swoją książkę „Czarny kwiat”, bo kolor ten powstaje z połączenia wszystkich barw, a w tej powieści wszystko się miesza: religie, rasy, stany i płci. Koreańskie tradycje zderzają się z ciężką rzeczywistością życia na Jukatanie. Szamanizm walczy o dominację z chrześcijaństwem. Feudalny porządek przegrywa z kretesem i podobnie szybko umierają utopijne nadzieje na nowe, dobre życie za oceanem.

Autor z niesamowitą dokładnością i empatią opisuje wszystkie rozterki, problemy i wybory emigrantów. Pozwala zrozumieć i poczuć ich trudną sytuację. To nie lada sztuka przedstawić naród w tak trudnej dla niego sytuacji i zrobić to w sposób tak przejrzysty. My, Polacy, potrafimy zrozumieć rozterki narodu koreańskiego na uchodźstwie, ale problemy wynikające z tak silnej hierarchizacji społeczeństwa są dla nas nowe. Mimo to, dzięki doskonałemu warsztatowi autora, z łatwością możemy je zrozumieć. Podobnie inne kwestie wynikające z „koreańskości” bohaterów,...

Oliwia Avnd | 2017-06-17

Rok 1904. Japońskie wojska zdobyły Seul, teraz planują zająć cały kraj. Tysiące Koreańczyków ucieka z państwa w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Ewakuują się w różne strony świata. My przyjrzymy się losom grupie tysiąca Koreańczyków, dla których wybawieniem wydawał się Meksyk. Na statek trafili mężczyźni, kobiety, dzieci. Warunki były dramatyczne. Okręt był przeludniony, brakowało miejsca, ludzie zmuszeni byli żyć we własnych odchodach, zaniknęły granice między klasami. Od teraz arystokracja zmieszana była z chłopstwem.
Szybko okazało się, że emigranci trafili ze skrajności w skrajność. Dowiedzieli się o tym zaraz po przybyciu na ląd, a w ich "ziemi obiecanej" zostali wykorzystani jako tania siła robocza na plantacjach.

Pióro autora jest świetne. Idealnie opisał dramatyczny los Koreańczyków, którzy uciekali w poszukiwaniu nowych domów. Język jest prosty, a książka lekka w odbiorze.

Czytając "Czarny kwiat" nie czułam się, jakbym czytała lekturę historyczną, a właśnie taką...

Maja | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Super lektura!

Wkp | 2016-03-31

KOREA W… MEKSYKU?

Tego typu fakty historyczne są zazwyczaj mało znane. Przeznaczone bardziej dla konkretnego grona osób zainteresowanych tematem, które nie należy przecież do szczególnie wielkich. A szkoda, bo jak pokazuje powieść „Czarny kwiat”, fascynujące to rzeczy i warte poznania niezależnie od tego, czy temat leży w sferze zainteresowań czytelnika czy jest mu zupełnie obojętny.

Początek dwudziestego wieku. Rok 1904. Konsekwencje zakończonej wojny Japońsko-Koreańskiej sprawiają, ze tysiące Koreańczyków opuszczają własny kraj, by szukać szczęścia gdzieś indziej. Ich podróż doprowadza ich na nowy kontynent. Południe Ameryki wita ich nie tylko upalnym klimatem, ale też i olbrzymią odmiennością kulturową. Bogaci, biedni, różni stanem i mentalnością, wszyscy ci ludzie stają u progu nieznanego, by zmienić swój los. Jak przywitała ich ta nowa ziemia? Jakie życie czekało na nich w Meksyku i jaki wpływ na Koreańczyków wywarła rewolucyjna natura tego kraju?

Young-ha Kim oferuje nam...

bnch | 2015-12-28
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Czasami warto sięgnąć w bibliotece po książkę, o której nie wie się absolutnie nic. "Czarny kwiat" opowiada niezwykle ciekawą historię Koreańczyków, którzy na początku XX wieku popłynęli do Meksyku, by na Jukatanie pracować na hacjendach. Pracować, należy dodać, niemal niewolniczo. Proza Kima nie jest tak fenomenalna, jak sama historia, natomiast czyta się tę powieść dobrze. Mimo, że niektóre postacie dominują, to jednak główny bohater jest zbiorowy i autor pokazuje losy kilkunastu osób. Można mieć zastrzeżenia do kompozycji, bo niektóre części książki są za długie, a inne (bardzo ciekawy wątek gwatemalski) są opowiedziane pośpiesznie. "Czarny kwiat" to książka o emigracji narodu biedaków bez kraju (Korea była okupowana przez Japonię), o niesprawiedliwości i czasie chaosu rewolucji meksykańskiej (te fragmenty przypominały mi wybitne opowiadania Juana Rulfo) i poszukiwaniu tożsamości w nowym kraju. Lubię takie zaskoczenia.

kinga | 2015-09-03
Przeczytana: 21 lipca 2015

WielkiBuk | 2015-07-17
Przeczytana: lipiec 2015

Niezwykła powieść oparta o prawdziwe wydarzenia, które wydają być tak nieprawdopodobne, że niejeden czytelnik otworzy szeroko oczy ze zdumienia. „Czarny Kwiat” ma w sobie ogromny potencjał, bo łączy w sobie typową powieść historyczną, z wątkiem przygodowym, romantycznym i czysto rewolucyjnym, tworząc niespotykaną dotąd mieszankę, która ma szansę zafascynować niejednego czytelnika.

| 2015-06-16
Przeczytana: 10 czerwca 2015

„Czarny kwiat” to powieść historyczno-przygodowa o emigracji, miłości, niewolnictwie i walce o wolność. Autor z rozmachem godnym podziwu opisuje mało znany moment historyczny w dziejach Korei. Po wojnie z Japonią w 1904 roku tysiące Koreańczyków opuszcza swój kraj by znaleźć nowe, lepsze życie na nieznanym dotąd kontynencie. Książka doskonale odzwierciedla to co musieli przeżyć ludzie zostawiający za sobą niekiedy całe życie by zacząć wszystko od nowa. Język jakim napisana jest książka należy do jednych z najbardziej specyficznych z jakimi się zetknęłam w tym gatunki, ale działa to tylko i wyłącznie na korzyść. To porywająca i naprawdę niesamowita historia o chęci odbudowania życia.