Kitchin / キッチン
Paya

Po ukazaniu się "Kuchni" w 1988 roku w Japonii zapanowała prawdziwa bananomania. Napisane eleganckim, zwiewnym stylem dwa dopełniające sie utwory, tytułowa Kuchnia i Moonlight Shadow opowiadają o jedzeniu, zmianie płci, miłości i utracie najbliższych. Książka stała się podstawą aż dwóch filmów. Debiut Yoshimoto Banany, głos młodej Japonii, spotkał się z gorącym przyjęciem w świecie. Teraz, z prawdziwą przyjemnością, zapraszamy polskich czytelników do Kuchni.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2004

Luiza | 2014-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kamikaze
Przeczytana: 18 maja 2014

Zgrzyt. Liczyłam na coś miłego, sympatycznego i wesołego, coś co pozwoli odpocząć moim szarym komórkom, a tu takie małe nieporozumienie.
Stworzona atmosfera lekko mnie przytłaczała, zresztą ciągle przewijający się wątek śmierci nie mógł być ani banalny ani wesoły. Sama nie wiem dlaczego wydawało mi się, że ta cieniutka książeczka zawierająca dwa opowiadania będzie miłym przerywnikiem, czymś co pozwoli mi odetchnąć na jeden wieczór (może to wina opisu z tyłu, gdzie wyrwano nieodpowiedni fragment?). Może gdybym czytała ją w innych warunkach (a nie, kiedy za oknem deszcz) i gdybym wiedziała czego się spodziewać inaczej nastawiłabym się do tej lektury. Po prostu nie wyszło.

ekruda | 2013-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Autorka zawarła tu dwa niedługie opowiadania- tytułową "Kuchnię" i "Moonlight Shadow". Tym, co łączy oba teksty jest temat śmierci, który jednak w każdym z opowiadań służy czemuś innemu. W "Kuchni" śmierć rodziców i babci staje się tym, co popycha główną bohaterkę do rozwoju, dojrzewania. Trochę tak, jakby Mikage, kiedy została sama, obudziła się i zaczęła otwierać oczy na ludzi i uczucia, których nie była świadoma. "Moonlight Shadow"zaś jest bardzo sugestywną opowieścią o żałobie, o sposobach radzenia sobie ze stratą.

Co ciekawe w obu opowiadaniach fabuła nie jest szczególnie porywająca, streszczanie jej nie ma większego sensu. Cała siła tych utworów pochodzi bowiem z warstwy, w której autorka zamknęła emocje bohaterów, a nie z wydarzeń, które były ich tłem.

"Kuchnia" i "Moonlight Shadow" to bardzo ciepłe i spokojne teksty. Najbardziej wyraźną cechą tych opowiadań jest dla mnie jednak atmosfera oniryczna, momentami wręcz surrealistyczna. Można by mieć wrażenie, że sen i jawa...

Oliwia | 2011-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2011

`Ze wszystkich miejsc na świecie najbardziej lubię kuchnie.
Tak naprawdę tym jednym zdaniem można w pełni opisać książkę Yoshimoto Banany.
Dwa pozornie różne opowiadania łączy taki bardzo specyficzny kuchenny duch. Kuchnia/kawiarnia/jadłodajnia emanuje spokojem, pomaga bohaterom znaleźć wewnętrzny spokój. A przede wszystkim pod płaszczem zwykłego opowiadania, kryje się opowieść o przemijaniu, bliskości, podejmowaniu przełomowych decyzji…

Patrycja | 2013-11-12
Przeczytana: 03 października 2013

Zdecydowanie polecam dla każdego kto chce poznać kulturę Japonii. "Kuchnia" to opowiadanie o młodej dziewczynie, która właśnie straciła ostatniego członka rodziny - babcię - i przeprowadza się do chłopaka, który pracuję w lubianej przez jej babcię kwiaciarni. Od tej momentu jest to historia każąca się zastanowić nad problemem przemijania i śmierci, nad sensem życia.

kaname | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Lubię czytać tę książkę. Robiłam to wielokrotnie wcześniej i zrobię to jeszcze wiele razy. Pozycja świetna na okropne wieczory. Pomimo tego, że dotyka przemijania, jest optymistyczna. Najlepiej czytać w kuchni przy herbacie.

Mam bardzo pozytywne wspomnienia po lekturze: narracja senna, trochę odrealniona, niby nic się nie dzieje, dużo takiej "codzienności", ale czyta się nad wyraz miło.

Karolina | 2014-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 05 września 2014

Lekka i delikatna, dość zaskakujące na książkę w której jest tyle śmierci i straty.

neuromance | 2012-07-07
Przeczytana: 03 lipca 2012

Po "Kuchnię" sięgnęłam zachęcona przez "Tsugumi" tej samej autorki. Nie rozczarowałam się.
Oto mamy dwa opowiadania, dotyczące przede wszystkim tematyki życia i śmierci, ale też nadziei, zmiany płci i...jedzenia. Bohaterka "Kuchni" nie potrafi rozwikłać własnych relacji z przyjacielem (czy tylko przyjacielem?), Satsuki z "Moonlight Shadow" nie może pogodzić się ze śmiercią ukochanego.
Pomimo tragedii, jakie dotykają postaci z tych nowelek, treść jest przesycona ciepłem i łagodną melancholią. Jest coś krzepiącego, może nawet terapeutycznego w zawartości tej książki. "Kuchnię" oceniam nieco słabiej niż "Tsugumi", za to "Moonlight Shadow" podobało mi się bardziej. Ogólnie 8 i polecam.

Ewka | 2011-01-29

W twórczości pana Yoshimoto Banana podoba mi się to, że uczucia opisują tam słowa inne niż "pocałunek, przytulenie ,miłość". Poprostu czytasz i wiesz, bez potrzeby bezpośredniego naprowadzania czytelnika.

trycha | 2014-02-17

Dwa opowiadania, to drugie o śmierci. Wzruszające, poruszające, ale w zupełnie inny sposób niż z europejskiego punktu widzenia. Mam do niej bardzo osobisty stosunek.

Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.