Dzieci ze schowka

Świat Książki
2009-01-01
2009-01-01
literatura japońska

Daje 5/10 chociaż odpadłem po połowie książki. Pierwsze zdanie jest faktycznie szokujące, ale tak na siłę, bo chyba nie ma większego sensu.
Autor ma talent do słów i bogatą wyobraźnię. Sama książka jest kalejdoskopem różnych groteskowych postaci i wydarzeń. Czyta się dobrze, a są tam także bardzo dobre momenty. Jednak w połowie książki uznałem, że sama historia się skończyła. Jeden bohater został już całkowicie upodlony, drugi jest w stanie psychicznym, w którym marzy o zniszczeniu wszystkiego. Spodziewam się, że kolejne strony to dalsza groteska i odpychające postacie, ale bohaterowie, których losy śledzimy już tylko przemieszczą się w czasie, bo czym jeszcze można ich potraktować.

Literatura dobra, ale dla mnie wystarczy połowa tej książki.

WTF 🤦🏽‍♀️

WTF 🤦🏽‍♀️

Psychodeliczny trip!

Psychodeliczny trip!

Już pierwsze zdanie mówi o tym, że ta książka będzie hardcorowa! Przeczytałem już ponad 50 japońskich książek, ale żadna jeszcze nie wywołała we mnie takiego zdziwienia, jak ta. Mamy tu mnóstwo sprzeczności, patologii, niedopowiedzeń. Dzieje się akcja, nagle nie stąd ni zowąd dzieje się coś innego, bez dopowiedzenia. Żałuję tylko, że akcja z zakończenia tak szybko się podziała. Tu mam największy zarzut do autora. Zakończenie jest najciekawsze i najkrótsze i jest kolejną akcją, gdzie jest akcja, przerwa, jakby ktoś wyrwał kilka kartek z książki i dalsza akcja.

PIERWSZE ZDANIE - P I E R W S Z E !!! - jest tak zboczone, chore i obrzydliwe, że nie jestem w stanie pojąć, jak można przejść po nim do drugiego.

Ja nie przeszłam - uznaję to pierwsze za gwałt mentalny i zamieszczam tu tę notkę jedynie dla ostrzeżenia.

To nie jest absurd i makabreska (tyle wydawca łaskawie napisał w opisie). To dewiacja czystej wody i świadome krzywdzenie nieostrzeżonych czytelników.

nie jest to powieść wybitna, jak przeczytałam w opisie, bardzo się rozczarowałam bo literaturę japońską uważam za dobrą
brudna seksualność, dewiacje i inne patologie
druga książka której nie przeczytałam do końca

brudna seksualność, dewiacje i inne patologie
druga książka której nie przeczytałam do końca

Historia powieści japońskiego pisarza opowiada o dwóch braciach Kiku i Hashi porzuconych chłopcach przez swoją matkę na dworcu w schowku.
Styl jest ciężki, lecz bardzo dobrze napisana książka.
Wciągająca, dramatyczna to powieść psychologiczna-obyczajowa wzruszająca do łez.

Styl jest ciężki, lecz bardzo dobrze napisana książka.

Bardzo dobra powieść psychologiczna. Jest to historia dwóch chłopców, którzy po urodzeniu zostają porzuceni w schowku na dworcu. Mimo, że obaj, jako kilkuletni chłopcy zostają adoptowani przez to samo małżeństwo, które stara się otoczyć opieką, nie potrafią przezwyciężyć traumy po urodzeniu. Ciekawe, w jaki sposób na nasze życie wpływają przeżycia nawet nieuświadomione, jak ważny jest kontakt z matką po urodzeniu. Kiedy osiągają pełnoletniość wyruszają do Tokio, aby szukać własnych dróg. Ich podejście do życia jest zupełnie różne, każdy czego innego oczekuje od życia, ale łączy ich schowek, który rzutuje na ich życie. Znajdują się w społeczeństwie nastawionym na konsumpcje wszystkiego, pełnego seksu, przemocy, gdzie każdy, każdego wykorzystuje. Nie ma tam normalnych relacji. Pokazane przez autora współczesne społeczeństwo jest jakby z koszmarnego snu. W jaki sposób tych dwóch już mężczyzn odnajdzie się w tym społeczeństwie ? Czy uda im się spełnić pragnienia i znaleźć swoje miejsce w tym świecie?
Dla mnie książka fascynująca i nie potrafiłam się od niej oderwać.

Polecam wszystkim, którzy oczekują od książki coś więcej od relaksu.

Kniha Coin Locker Babies poprvé vyšla už v minulém století a to dokonce už v roce 1980. Proto se ještě tolik nepodobají novějším dílům Ryu Murakamiho. Hodně často jsem měl naopak dojem, že čtu nějaké starší dílo jeho slavnějšího jmenovce Hurukiho. A to především proto, že v této knize se mnohem více setkáváme se snovými pasážemi, které v pozdějších dílech Ryu moc často nenajdeme. Ale Haruki je používá stále.
— V knize sledujeme osudy dvou chlapců, které jejich matky chvilku po porodu odložili do zavazadlových skříněk na mince na nádraží. Na rozdíl od mnoha jiných odložených dětí, se podaří těmto dvěma přežít. Potkají se v sirotčinci a spřátelí se, ačkoliv jsou povahově rozdílní. Pak je oba adoptuje stejný manželský pár a oni se tak stanou bratry.
— Poté prožívají společně i každý sólo pády i okamžiky slávy. Putují různými místy včetně opuštěného města, pokrokového vězení pro mladistvé nebo blázince. Už zde je vidět fascinace Ryu temnými kouty Japonska, jen je tato fascinace méně dominantní jak v novějších knihách.
— Zejména ze začátku knihy působí jednotlivé kapitoly spíše jako krátké povídky jen částečně spojené některými společnými postavami. Později je děj již více souvislý ač se o poté občas mění tok vyprávění podle hlavní trojice. Kromě bratrů Kiku a Haru, sledujeme některé části příběhu pohledem Anemone, která je přítelkyní Kiku a v první části příběhu vlastní obrovského krokodýla Gulivera.
— Kupodivu se kniha čte velice dobře. Časté změny atraktivního nebo zajímavého prostředí nenechají čtenáře upadnou do rutiny a jak hlavní, tak vedlejší postavy jsou dobře napsané a často hodně excentrické. kromě těhotných žen a maminek s malými dětmi mohu jedině doporučit.

W mojej ocenie , niestety nie jest to powieść wybitna , jak czytam w opisie . W mojej ocenie epatowanie i szokowanie wszystkimi brudami świata w ilości obrzydliwej , wcale nie gwarantuje jeszcze wybitnej powieści . W tym przypadku , nie zagwarantowało nawet powieści dobrej . Bardzo dobry był pomysł i z wielką ciekawością po tę pozycję sięgnęłam . Tak szybko jak sięgnęłam , tak szybko się rozczarowałam . Miałam wrażenie że czytam wiadomości z gazety , czy z internetu . Wszystko opisane sztywno i '' drewniano ''. Niewiele emocji i głębi przedstawianych postaci . To moje wielkie rozczarowanie...Może to moja wina , może zbyt dużo się spodziewałam , po nazwisku ? Niestety TEN Murakami tylko nieudolnie próbuje naśladować TAMTEGO .

• Japonia
  • Literatura japońska