Dzieci ze schowka

Seria: Lemur
Wydawnictwo: Świat Książki
literatura japońska

Wybitna powieść psychologiczno-obyczajowa współczesnego japońskiego pisarza. Historia przyjaźni dwóch chłopców z domu dziecka, Kiku i Hashi, porzuconych przez matki w niemowlęctwie w dworcowym schowku. U progu dorosłości wyruszają do Tokio, nieprzyjaznego ludziom molocha, by szukać swego miejsca w życiu. Jeden zostaje piosenkarzem, drugi chce wszystko zniszczyć... Pełna zaskakujących scen i dziwacznych postaci rzecz o lękach dzisiejszego świata, łącząca czarny humor, absurd i makabreskę.

Historia powieści japońskiego pisarza opowiada o dwóch braciach Kiku i Hashi porzuconych chłopcach przez swoją matkę na dworcu w schowku.
Styl jest ciężki, lecz bardzo dobrze napisana książka.
Wciągająca, dramatyczna to powieść psychologiczna-obyczajowa wzruszająca do łez.

jatymyoni | 2018-02-19
Przeczytana: luty 2018

Bardzo dobra powieść psychologiczna. Jest to historia dwóch chłopców, którzy po urodzeniu zostają porzuceni w schowku na dworcu. Mimo, że obaj, jako kilkuletni chłopcy zostają adoptowani przez to samo małżeństwo, które stara się otoczyć opieką, nie potrafią przezwyciężyć traumy po urodzeniu. Ciekawe, w jaki sposób na nasze życie wpływają przeżycia nawet nieuświadomione, jak ważny jest kontakt z matką po urodzeniu. Kiedy osiągają pełnoletniość wyruszają do Tokio, aby szukać własnych dróg. Ich podejście do życia jest zupełnie różne, każdy czego innego oczekuje od życia, ale łączy ich schowek, który rzutuje na ich życie. Znajdują się w społeczeństwie nastawionym na konsumpcje wszystkiego, pełnego seksu, przemocy, gdzie każdy, każdego wykorzystuje. Nie ma tam normalnych relacji. Pokazane przez autora współczesne społeczeństwo jest jakby z koszmarnego snu. W jaki sposób tych dwóch już mężczyzn odnajdzie się w tym społeczeństwie ? Czy uda im się spełnić pragnienia i znaleźć swoje...

Żona_Pigmaliona | 2017-06-25

W mojej ocenie , niestety nie jest to powieść wybitna , jak czytam w opisie . W mojej ocenie epatowanie i szokowanie wszystkimi brudami świata w ilości obrzydliwej , wcale nie gwarantuje jeszcze wybitnej powieści . W tym przypadku , nie zagwarantowało nawet powieści dobrej . Bardzo dobry był pomysł i z wielką ciekawością po tę pozycję sięgnęłam . Tak szybko jak sięgnęłam , tak szybko się rozczarowałam . Miałam wrażenie że czytam wiadomości z gazety , czy z internetu . Wszystko opisane sztywno i '' drewniano ''. Niewiele emocji i głębi przedstawianych postaci . To moje wielkie rozczarowanie...Może to moja wina , może zbyt dużo się spodziewałam , po nazwisku ? Niestety TEN Murakami tylko nieudolnie próbuje naśladować TAMTEGO .

Tania | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 2009 rok

Książka o szukaniu swojego miejsca w świecie przez dwie japońskie sieroty - Kiku i Hashi, porzuconych jako niemowlęta przez swoje matki w dworcowym schowku. Fakt ten ich obu zbliży do siebie, napiętnuje i będzie rzutował na całe życie.

Jako młodzieńcy postanawiają ruszyć do Tokio i staje się to głównym motywem powieści. Śledząc ich losy kolejno dowiadujemy się, co z człowiekiem robi "całe zło tego świata" - brak oparcia w rodzinie, homoseksualizm, prostytucja etc. Wpadając w wir złego środowiska brną dalej, ciążąc ku samodestrukcji. Dostajemy przy okazji porcję psychologii, która niestety nie jest nam w stanie pomóc (nie daje oparcia), jedynie wyjaśnia pewne ich zachowania.

To nie jest porywająca lektura i momentami chciałam ją odłożyć. Styl ciężki i za gęsty. Haruki Murakami potrafi pisać o samotności nie zostawiając spustoszenia w psychice, Ryu niestety dołuje do głębi. A frustrację podwaja fakt, że wszystko jest zawieszone w atmosferze dziwaczności i zaniku odruchów ludzkich....

carac | 2012-05-29
Przeczytana: 29 maja 2012

Książka wydaje się być próbą odpowiedzi na pytanie: co może się stać z dzieckiem, które zostanie porzucone tuż po porodzie przez matkę?
Jaka przyszłość czeka "dzieci ze schowka", pozbawione już na starcie matczynej opieki, czułości, miłości...?
I, ogólnie rzecz ujmując - nie jest dobrze. Świat przedstawiony przez Japończyka, pełen dziwacznych miejsc i osób - kształtuje Kiku i Hashiego na równie dziwacznych bohaterów.
Autor nie oszczędza czytelnika, pisze o prostytucji, homoseksualizmie, o agresji wobec innych - o tym wszystkim, z czym człowiek musi żyć, bo taki jest "ten świat".
Odnoszę wrażenie, że Ryu Murakami za taki stan rzeczy wini przede wszystkim kobiety (matki?), które porzucają swoje niechciane dzieci.
Książka jak na standardy europejskie dość mocna, wyobraźnia autora ciąży ku okrucieństwu, sceny obfitują w szczegóły, które mogą na długo zapaść w pamięć...
Poleciłbym raczej dla czytelników "o mocnych nerwach".

Monika | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Drugi z panów Murakami nie przypadł mi do gustu równie mocno, jeśli nawet nie bardziej, jak pierwszy. Być może pod koniec książki historia ładnie by się rozwinęła, jak twierdzą niektórzy Czytelnicy, ale nie dotrwałam do momentu, żeby to sprawdzić. Życie jest zbyt krótkie, a dobrych książek zbyt wiele, żeby tracić czas na takie "arcydzieła". Kompletnie nie moja wrażliwość, nie moja bajka.
Oczywiście nie polecam.

koralowadama -> raz jeszcze wielkie podziękowania!

Monika Stocka | 2012-03-14
Przeczytana: 12 marca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No sama tak z niczego pewnie bym na ta książkę nie wpadła, bo nazwisko Murakami nie działa na mnie dobrze, mimo, że w tym przypadku, to nie TEN Murakami.
Przyznam, że początkowo ciężko mi było wejść w historię. Czytam o ośmiornicy na twarzy dziecka (którą odrywa się z trudem) i dzikich psach napadających na nie i nie wiem, co mam myśleć, bo na mój gust to krew, masakra i śmierć, a to dopiero początek książki. No ale po ok 100 stronach nie mogłam się już oderwać. Oprócz dość szybkiej akcji obfitującej w wydarzenia, które chyba przeciętnemu europejczykowi raczej nie przychodzą na myśl, jest sporo psychologii i to całkiem niezłej w moim mniemaniu (choć psychologiem nie jestem). Kim jesteśmy, jak to, skąd pochodzimy, gdzie się wychowujemy, nas determinuje, ogranicza lub co otwiera, gdzie pcha. Naprawdę niezła proza, mimo że trochę dziwna:-)

Litera-Tour | 2011-03-12
Przeczytana: 12 marca 2011

Bardzo dobra książka! Choć uprzedzam, nie ma w sobie nic z lekkości. Trudna to powieść. Ciężka. Lepka wręcz. Chce się ją momentami odrzucić i uciec jak najdalej. Ale wciąga do ostatniej strony.

Marcin | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Chciałbym górnolotnie powiedzieć, że powieść mówi o poszukiwaniu celu i mieć tę krótką notatkę z głowy. Nie mogę jednak tego zrobić, bowiem "Dzieci ze schowka" przekazują coś sporo prostszego. Chwilami nieco dziwna (jak to bywa w literaturze azjatyckiej, chociaż to nieco inna dziwność niż np. u Harukiego Murakamiego), zaskakująca (np. pomysłem z krokodylem jako zwierzęciem domowym), a przy tym sugestywnie opisująca relacje między przybranymi braćmi.
Dla mnie to historia o eskalacji przemocy, która zrodziła się z nienawiści do matki. Poczynania bohaterów są podporządkowane kształtowaniu w ich umysłach wizji kobiety, która była zdolna porzucić dziecko w dworcowym schowku na bagaż. Nieokiełznane emocje wzbierają i każdy z bohaterów staje się ich niewolnikiem. Nieustannie pojawiającym się w trakcie lektury pytaniem było czy obaj się pogrążą w klęsce, czy też uda się wyzwolić. Polecam to sprawdzić, mimo iż nie jest to jakoś szczególnie porywająca proza.

Forget_me | 2011-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2011

Książka ta zdecydowanie nie należy do "łatwych i przyjemnych". Już na sam początku autor wprowadza nas w brutalny, szokujący świat.
Głównymi bohaterami powieści jest dwoje podrzutków- Kiku i Hashi, którzy porzuceni przez matki w schowku na dworcu, cudem przeżywają.
Po ukończeniu pełnoletności oboje wyruszają na poszukiwanie szczęścia i własnego "ja" do Tokio. Jednak okazuje się, że dźwigane przez nich od narodzin brzemię jest zbyt ciężkie i ostatecznie oboje dążą do autodestrukcji.
Książka wstrząsająca, ale warta przeczytania.