Endgame. Reguły Gry

Okładka książki Endgame. Reguły Gry James Frey Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Endgame. Reguły Gry
James Frey Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Endgame (tom 3) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Endgame (tom 3)
Imaginatio [SQN]
Rules of the Game
Sine Qua Non
2017-01-11
2017-01-11
2016-12-27
Bartosz Czartoryski

Czy chciałbyś zagrać w grę?

Ostatni tom był dla mnie trochę ciosem w serce, ponieważ zżyłam się z bohaterami i tą historią. Jednak nie uważam, żeby ostatnio to był równy poprzednikom. Wypadł średnio, przede wszystkim ze względu na fabułę. Zdecydowanie czegoś tu zabrakło, nie chcę mówić, że pomysłu, ponieważ tak nie uważam, ale całość odbieram jako napisaną na prędko, na kolanie. Trochę szkoda, ale i tak uważam, że seria jest godna polecania.

Endgame: Reguły Gry
W ostatnim tomie trylogii Gracze zaczynają podejrzewać, że Endgame nie jest takie jakie miało być. Już kiedyś miało miejsce, a to co wpajano Graczom to same kłamstwa. Jednak nie wsusxy Gracze tak uważają. An Liu gra dla śmierci. To go napędza. Chce zniszczyć Ziemie. A o końcu świata dowiadują się zwykli ludzie. Zaczyna się chaos, a An Liu go przecież kocha.
Sara i Jago pragną dowiedzieć się więcej o historii Endgame. Czy to co odkryją spodoba im się?
Książka napisana rewelacyjnie. Akcja goni akcję. Daje 9/10 przez zabicie moich ulubionych bohaterów.

Endgame: Reguły Gry

1996

Szkoda że tylko ich 3 przeżyła i szkoda że uśmiercić moja dwójkę

Szkoda że tylko ich 3 przeżyła i szkoda że uśmiercić moja dwójkę

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fabuła świetna, ciekawi bohaterowie ale nadal nie wiem po co była cała ta gra. Wytłumaczenie autorów jest słabe i nielogiczne.

Książka średnio mi się podobała. Ogólnie fabuła dość wolno się rozgrywa, do tego niezbyt wierzę w jej wiarygodność. Bohaterowie jak dla mnie nijacy, co jest smutne ponieważ można to było wykorzystać idealnie. Dzięki rozstrzałowi od 13 do 20 lat (o ile się nie mylę) można było przekazać emocje, które w tym wieku byłyby normalnie, niestety ale nie otrzymałam tego.

Jedyne co ratuje tą książkę to styl autora, który w odbiorze jest przyjemny. Pomysł był dobry, ale wykonanie lekko gorsze.

Liczyłam, że seria będzie genialne, a ostatecznie sądzę ze jest mocno średnia.

Jedyne co...

Kurczę. Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki, ogólnie całej serii i zakończenia.
Nadal jestem zachwycona, tą innością tej książki. Nie uderza w oklepane tematy i jest nieszablonowa. Mnogość bohaterów jest jednocześnie minusem i plusem, bo z jednaj strony nie przywiązujemy się do bohaterów tak bardzo, ale z drugiej strony, nie wiemy kto przetrwa. Uwielbiam to jak ta książka mnie zaskakiwała. To, że nigdy nie mogłam być pewna, co autorzy tym razem wymyślą i nawet nie mogłam domyślać się czy skończy się happy endem czy jednak nie, bo w końcu tyle było w trakcie tej serii okropnych wydarzeń, że naprawdę nie sposób się było tego domyślić.
Jednak mam problem z zachowaniem bohaterów. Mają oni od 13 do 20 lat, ale nikt z nich nie zachowywał się na swój wiek. Ja rozumiem, że to było spowodowane wydarzeniami i że postawy postaci musiały ewoluować, jednak wydarzyło się to w sekundzie, a niektórzy nawet przed Wezwaniem byli zbyt dorośli jak na swój wiek. Najgorsze w tym wszystkim było jednak to, jak została wykreowana postać Małej Alice i zupełnie nie przekonują mnie argumenty, które padają na ten temat w książce. Jest to jak dla mnie zbyt naciągane. A chyba najbardziej wkurzającym aspektem było jak Mała Alice była uciszana, kiedy chciała coś powiedzieć, podsunąć jakieś rozwiązanie, czy zwrócić uwagę bohaterów na jakąś kwestię, a oni ją zbywali i robili coś na zasadzie: Zamknij się dziecko, dorośli myślą. No w tamtych chwilach miałam ochotę wyrzucić tą książkę za okno.
Prawdę mówiąc gdyby nie te aspekty, to cała seria stałaby się jedną z moich ulubionych. I to zdecydowanie. Uwielbiam, kiedy autorzy mnie zaskakują.
Co do zakończenia, to pomimo kilku niewielkich drobiazgów, uważam że zakończenie jest satysfakcjonujące. I tak jak ja nie lubię raczej takich motywów, to zdecydowanie ta seria zasługuje na polecenie.

Hmmm.... O ile poprzednie części trzymały w napięciu i przeczytałam je dosłownie w jeden wieczór to Reguły Gry znacznie od nich odbiegają. Książce tej jakby brakuje pomysłu na fabułę, nie ma w niej logiki i czuję jakby była napisana na odwal się. Nie wiarygodnie się z nią męczyłam.
Jedyne co pozostaje niezmienne to moja miłość do Jamesa Freya. <3

Jedyne co pozostaje niezmienne to moja miłość do Jamesa Freya. <3

Myślę, że najlepszą z 3 części .

Myślę, że najlepszą z 3 części .

Endgame to seria, którą czytałam zdecydowanie najdłużej. Nie mam pojęcia, od czego to zależało, jednak jakoś nie mogłam się z nią polubić. Najdziwniejsze jest to, że wszystkie części, w tym „Reguły Gry”, zostały napisane w taki sposób, że w zasadzie trudno się do czegokolwiek „przyczepić”. Mamy tutaj szybką akcję, jej zwroty, krótkie (niekiedy bardzo krótkie rozdziały),co mi jako czytelnikowi zawsze umila lekturę i sprawia, że czytam szybciej i czerpię z tego oczekiwaną rozrywkę. Dlatego cały czas staram się zrozumieć, z jakiego powodu seria nie zachwyciła mnie tak, jak Igrzyska Śmierci Suzanne Collins.

Krótko przypominając fabułę Endgame. W różne miejsca na świecie spadają meteoryty wyrządzając tym samym ogromne szkody zabierając za sobą wiele istnień. Tylko niewielka liczba ludzi wie, co tak naprawdę oznacza ten kataklizm. To potomkowie starożytnych cywilizacji. To ludzie obdarzeni pewnymi cechami i to wcale nie nadzwyczajnymi. Przygotowywali się na ten dzień od dawna. Rozpoczyna się walka o życie...

Zanim sięgnęłam po ostatni tom Endgame, autentycznie spisywałam tę serię na straty. Doszłam do wniosku, że męczy mnie ta historia, nie za bardzo przywiązałam się do bohaterów, traciłam uwagę podczas czytania. Uznałam, że to jednak nie jest seria dla mnie. Ale! Z racji tego, że mimo wszystko chciałam poznać zakończenie sięgnęłam po „Reguły Gry” i ku mojej uciesze ten tom trochę nadrobił i naprawdę zaciekawił. Zwłaszcza pod koniec książki czułam, jakby rozchodziły się chmury i wyszło słońce na moim czytelniczym niebie (cóż na porównanie :D). Zakończenie bardzo na plus, ale co tam się nie działo po drodze...

Wolę w tym miejscu podsumować całą serię niż ostatni tom. Podobał mi się świat przedstawiony przez Jamesa Freya i Nilsa Johnsona - Sheltona. Rywalizacja w obliczu zbliżającego się końca świata. Zagadki, których rozwiązania są wręcz nieprawdopodobne (rozwikłanie lokalizacji Klucza Niebios - wow). Oprócz tego nietuzinkowi bohaterowie, do których nawiasem mówiąc, lepiej się nie przyzwyczajać. Ta ich odwaga, inteligencja, zdolność do poświęceń. Bardzo duży plus.

Co zatem było minusem? Wydaje mi się, że wbrew pozorom częste przeskoki pomiędzy bohaterami, rozdziałami, miejscami i tym podobne. Ilość informacji, często skomplikowanych, nieco mnie zniechęciła. I teraz możecie się zastanawiać, o co mi chodzi, bo raz tak, raz siak, ale taka jest prawda. Ta seria doprowadziła do istnej ambiwalencji moich czytelniczych uczuć. Co począć? W moim przypadku już nic, ale jeśli chcecie, to oczywiście zachęcam do poznania serii Endgame, bo być może Wy będziecie nią oczarowani.

Osobiście ta pozycja, jak i cała trylogia podobała mi się. Całość czyta się bardzo dobrze, pochłonąłem wszystkie tomy w 9 dni. Zakończenie rzeczywiście mogłoby być napisane z większym rozmachem, jednak nie narzekam, jest ono słodko-gorzkie, adekwatne do całej trylogii. O ironio w dwóch pierwszych częściach miałem problem z parą Sarah i Jago, przeszkadzało mi że są tak bardzo faworyzowani przez autora, to jednak na koniec ich śmierć przybiła mnie. Tak samo jak Maccabee - chłopak nie był krwiożerczą maszyną do zabijania jak niektórzy inni gracze, o czym świadczyła relacja jaką nawiązał z małą Alice. Nie zasłużył na taki koniec, robił jedynie to do czego był przygotowywany przez całe życie - grał. A mi Endgame zagrało na emocjach, na długo zapamiętam tam pozycję i nie wykluczam, że kiedyś do nie wrócę.

• 2017

Video