Pojedynek na słowa

Tłumaczenie: Izabela Matuszewska
Wydawnictwo: Albatros
Abiernat

Najnowsza powieść Connie Willis, mistrzyni literatury science fiction, która w "Crosstalk" łączy opartą na domysłach o przyszłych osiągnięciach fabułę z błyskotliwym dowcipem w stylu Nory Ephron i P. G. Wodehouse’a. Niedaleka przyszłość. Prosty zabieg ambulatoryjny robi prawdziwą furorę wśród zakochanych. Najnowszy wynalazek medycyny ma zwiększyć wzajemne zrozumienie między partnerami, a tym...

Niedaleka przyszłość. Prosty zabieg ambulatoryjny robi prawdziwą furorę wśród zakochanych. Najnowszy wynalazek medycyny ma zwiększyć wzajemne zrozumienie między partnerami, a tym samym zbliżyć ich do siebie. Briddey Flannigan jest zachwycona, gdy jej chłopak, Trent, proponuje, by jeszcze przed ślubem poddali się zabiegowi, który scementuje ich związek. Dzięki temu staną się sobie jeszcze bliżsi. Ale nie wszystko idzie zgodnie z planem. Okazuje się, że musiało dojść do jakiejś pomyłki, bo Briddey czuje się zespolona, tyle że nie ze swoim chłopakiem.

To więcej niż dziewczyna może znieść. Ale to dopiero początek kłopotów. Briddey szybko uświadomi sobie, że nadmiar informacji nie jest niczym dobrym, a miłość i komunikacja międzyludzka są o wiele bardziej skomplikowane, niż kiedykolwiek mogłaby przypuszczać.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

książkowe_delicje | 2019-07-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Connie Willis stworzyła z pozoru prostą, aczkolwiek bardzo ciekawą fabułę, którą rozbudowała w przyciągający uwagę czytelnika sposób. Zdawała się w pewnych chwilach być przewidywalna, lecz złudnie- za każdym razem byłam pozytywnie zaskoczona, iż sytuacja bohaterki nabrała zdecydowanie inny obrót, niż się spodziewałam. Opisy postaci, sytuacji oraz odczuć fenomenalne, jestem ich miłośniczką i nie ukrywam, że tego niekiedy brakuje mi w wydawanych teraz książkach. Moją sympatię również zdobyły cytaty, rozpoczynające każde rozdział. Jeśli ktoś szuka przyjemnej lektury z elementami sci-fi w czasach współczesnych, "Pojedynek na Słowa" jest strzałem w dziesiątkę.

dobrystron | 2019-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2019

Siadając do książek Connie Willis dostajemy za każdą książką porządne "twarde sc-fi". Bez wodotrysków, ale skłaniające do refleksji, z niepowielanym pomysłem i dobrym klimatem. W zasadzie ta książka to pisanie o absurdzie sytuacji gdy rozwój możliwości kontaktów międzyludzkich ( telef.Kom, net, Twitter , Facebook ) prowadzi do umęczenia tymi możliwościami. Książka to coś jak jeden z najlepszych odcinków serialu Black Mirror też przerażająco opisującego ślepą uliczkę w którą brnie ludzkość szukając.... bliskości, a znajdując chaos i same absurdy, gdy osaczają nas te wszystkie "udogodnienia" i aplikacje , portale randkowe...

Izkam13lu | 2019-05-09
Przeczytana: 09 maja 2019

Żyjemy w świecie, który dąży coraz bardziej do bezustannej komunikacji z drugą osobą. Dowodem na to jest choćby ta wypowiedź. Ja piszę byś ty mógł to przeczytać. Ale czy to wystarcza? Czy można jeszcze bardziej przyspieszyć kontakt z drugą osobą?
Connie Willis w "Pojedynku na słowa" przedstawia nam niedaleką i nie tak bardzo niemożliwą przyszłość, gdzie możliwe jest wykonanie operacji pozwalającej na przekazywanie uczuć drugiej osobie z którą jest się związanym. Brzmi obiecująco, prawda?
Na samym początku główna bohaterka poddaje się temu zabiegowi lecz nie wszystko idzie po jej myśli. Zamiast połączyć się z ukochanym, łączy się z kolegą z pracy. Na domiar złego nie odbiera od niego uczuć lecz myśli i słowa - zostają związani telepatią.
Muszę przyznać, że książka wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału, a poruszany w niej temat nadmiaru komunikacji w połączeniu z miłością, zaufaniem i oceną drugiej osoby sprawił, że długo o niej nie zapomnę.
Prawdziwa natura drugiej osoby to coś...

Ewa | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

Genialna nie pozorna książka. Od pierwszych słów mnie zaciekawiła. Co rozdział chciałabym już wiedzieć końcówkę. Co prawda pod koniec rozciągnięta trochę i zagmatwana ale końcówka to zremisowała. I mam nadzieję że będzie drugi tom bo tak się nie kończy książki :( ze znakiem zapytania skąd się dowiedziała o cioci. Pozdrawiam i polecam.

Rege | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Dla kogoś kto (mam na myśli siebie) zna pogardzany poziom romansów Harlekina i książki z półki SF ta opowiastka jest - przykro mi to napisać - miernotą.

Kasia | 2019-01-20

Byłam sceptycznie nastawiona do tej książki po przeczytaniu opinii innych. Jednak sięgnęłam po nią i nie żałuję. Według mnie książka jest świetna, czytałam ją z zapartym tchem. Pomysł naprawdę oryginalny, wykonanie też świetne.

jako_taka_matka | 2019-01-18
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Książka łatwa, szybka i przyjemna. Czyta się szybko i skłania do rozmyślań nad tym, że nasz mózg nieustannie pracuje, praktycznie nigdy się nie wyłącza. Cały czas prowadzimy wewnętrzny dialog :-)

Marzena | 2019-01-12

Książka tylko dla fanów którzy lubią czytać science fiction. Nie moje klimaty ;)

Magdalena | 2019-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Ta książka jest rewelacyjna! Historia wciąga aż nie chcę się odrywać ani na moment!

Pepper | 2018-12-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2018
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Pierwsze strony były mało ciekawe. Irytowała mnie troszkę główna bohaterka i jej rodzina, wciskając nos w nie swoje sprawy. A im dalej, tym lepiej. Może historia dość prosta, ale przypadła mi do gustu. Cieszę się, że wypatrzyłam ją w stercie innych książek na wyprzedaży.