The Call: Wezwanie

Cykl: The Call (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Co byś zrobił mając tylko chwilę, żeby uratować swoje życie, a zegar już zaczął odliczanie? Trzy minuty Nessa, Megan i Anto wiedzą, że pewnego dnia znajdą się w przerażającej krainie, do której zostaną Wezwani. Dwie minuty Na nieznanym terenie ruszą za nimi bezwzględni łowcy, którzy zrobią wszystko, by ich dopaść i zabić. Minuta A Nessa nie może biegać. Czy mimo poraż​enia nóg ma szansę na...

Trzy minuty

Dwie minuty

Minuta
A Nessa nie może biegać. Czy mimo poraż​enia nóg ma szansę na przeżycie, kiedy przyjdzie pora jej Wezwania?

Czas ucieka…

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/

Oficjalna recenzja
Gwiazdopatrznia książek: 1072

Przeżyj bądź zgiń, ale nie trać nadziei

Trzy minuty. Tylko tyle decyduje o całym Twoim życiu.

Nessa, Megan i Anto, a także każdy z ich pokolenia, wiedzą, że zostaną Wezwani przez okrutny Wróży Lud Sidhe. Pewnego dnia znajdą się w przerażającej krainie pozbawionej barw, gdzie na obcym terenie staną do walki z koszmarnymi stworzeniami żądnymi ich życia. Są pewni, że spotka ich coś o wiele gorszego niż są w stanie sobie wyobrazić. Najlepiej wyszkoleni uczniowie giną w ciągu zaledwie kilku sekund, najbardziej niepozorni wracają do świata ludzi, by przekazać bezcenne rady na przetrwanie. Tylko za jaką cenę? Szaroziemie zabija na wiele sposobów i nie zawsze od razu.

Chora na polio Nessa Doherty, wie że jej szanse na przeżycie są kruche, dlatego zaciekle walczy o każdy, nawet najdrobniejszy sukces. Nie daje sobie nigdy taryfy ulgowej okupując wszystko łzami, potem i godnym podziwu zdyscyplinowaniem. Nie ma tu miejsca na ślepy fart, czy mocno przereklamowany talent. Nie ma też równych szans, ale często to, że nie posiadamy takich możliwości jak inni, staje się naszym najcenniejszym atutem w walce o przetrwanie. Nasza największa słabość, może stać się naszą najwspanialszą siłą.

Trzy minuty. Tylko tyle decyduje o całym Twoim życiu.

Życie nastolatków, to nieustanna walka o każdą umiejętność w szkole przetrwania w Roscommon. Dzielą ze sobą zagrożenia, strach, ale również nadzieje. Nieustannie trenują, chodzą na boso, golą głowy na łyso, a nawet mówią w języku wroga. Ich świat jest tak wypełniony śmiercią, że nie ma pogrzebów, ani szansy, by móc przeżyć prawdziwą żałobę. To dźwięki żałobnych dzwonów odmierzają im dni do Wezwania nieubłaganie przypominając o tym, że „nie znają dnia ani godziny”.

Podzielone światy zaczynają się do siebie zbliżać. Wróży Lud, który poprzysiągł zagładę Irlandczykom, pragnie odebrać zapłatę za to, co zgotowali im ludzcy przodkowie. To ludzie bez skrupułów uwięzili całą rasę Sidhe, zsyłając ich na wieczność do Szaroziemia i zajmując ich domy. Rościli sobie do tego prawo, tylko dlatego, że byli silniejsi i posiadali broń. Ale ten fakt, jak każda prawda, nie jest popularny.

Autor imponuje niejednoznacznym podziałem na dobrych i złych. Uświadamia nam jak nasze aktualne czyny, duma i nieumiejętność współegzystowania mogą doprowadzić do zagłady przyszłych, Bogu ducha winnych, pokoleń. Jak długo może przetrwać kraj odcięty od reszty świata, gdzie wszystko sprowadzane jest do hasła: Naród musi przetrwać? Nie ma tu miejsca na miłość czy artyzm. Nie ma stąd nawet ucieczki.

Peadar O`Guilín zainspirowany pięknym północno-zachodnim krajobrazem rodzimej Irlandii oraz mitologią celtycką wykreował świat mroczny i tajemniczy. Ukazuje nam jak smutna i pusta musi być codzienność, gdzie nieustanna walka i dążenie do przetrwania, przesłaniają głębsze uczucia. Z niepokojem śledzimy kolejne Wezwania nie wiedząc, który bohater dotrwa do końca książki. Intensywne zakończenie, jest zapowiedzią jeszcze bardziej emocjonującej kolejnej części. Kontynuacja już w 2018 roku!

Anna Gajewska

Do tej części robiłam aż 2 podejścia! I już mówię dlaczego, jak już jesteście ze mną od dłuższego czasu to wiecie, że coraz rzadziej czytam fantastykę. Chociaż wiem, że niektóre książki z tego gatunku są naprawdę cudowne i trzeba mieć mocny charakter aby takie coś napisać. I tak jak za pierwszym razem nie potrafiłam się zrozumieć ze stylem autora, męczyły mnie dialogi między bohaterami. Wydawało mi się, że nie ma w tej książce składu. Natomiast za drugim razem zakochałam się! I to jak w świetny sposób autor zaczął to wszystko opisać ( możliwe, że wtedy nie był to jeszcze czas na ten gatunek)
Ogromny plus to inna fabuła. Nigdy nie spotkałam się z takimi potworami, z czasem, który odlicza, i wracasz po nim. Natomiast czasami łapałam się na tym, że za długie opisy i powtarzanie tego samego mnie irytowało i nie chciało mi się czytać dalej. Nasza główna bohaterka to jedna z tych z której warto brać przykład. Chociaż była chora i ciężko jej było chodzić to nie poddawała się i dalej w...

BookParadise | 2019-01-21

Bohaterowie powieści są bardzo irytujący. W większości są to infantylni nastolatkowie lub zapatrzeni w siebie egoiści. A główna bohaterka, cóż, oczywiście najsłabsze ogniwo musiało zostać tym najlepszy, najodważniejszym i najsilniejszym, pomimo choroby.
Wątek miłosny, który został wkręcona w całą fabułę, jest niepotrzebny w całości. Zepsuł powieść jeszcze bardziej.

Boookreads | 2018-12-02

"Trzy minuty. Tylko tyle decyduje o całym Twoim życiu"

"The Call " jest połączeniem fantazji, irlandzkiej mitologii i horroru z elementami przetrwania, rozpaczy, godności, przyjaźni i nadziei.

Trzy minuty:
Dwie minuty:
Minuta:
Czas ucieka…

Powieść ta jest opowiedziana z punktu widzenia trzeciej osoby z użyciem czasu teraźniejsze, sprawiając, że historia jest szybka i pełna napięć.
Wielokrotne punkty widzenia są świetnym dodatkiem do historii, pozwalającym czytelnikowi doświadczyć wielu znaków i poznać ich ambicje, motywację i uczucia.

Szara Kraina jest pełna koszmarów i...

Matylda P | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Książka z pewnością warta uwagi. Nie są to moje klimaty, ale wzbudziła we mnie sporo emocji. Brutalna, krwawa i przerażająco dziwna... Szkoda tylko, że napisana w czasie teraźniejszym, bo jednak przyzwyczailiśmy się do 3-osobowej narracji w czasie przeszłym. Ogólnie polecam jako taki przerywnik, który pozwoli wyłączyć myślenie i zatopić się w świat demonicznych wróżek i ich krwawych rytuałów.

XMedBook | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Genialna, wciągająca. Mroczna, tajemnicza i trzymająca w napięciu. Historia nastalotków, którzy zostają Wezwani do innego świata, wymiaru zwał jak zwał i muszą przeżyć i wrócić. Czy staną się potworami jak niektórzy z ich kolegów? I jak 3 minuty mogą się zmienić w godziny?

madzioweksiazki | 2018-10-21

Mimo sytuacji jakie się dzieją,książka trzyma w napięciu.Opowiada o waleczności i o tym,że nawet osoba niepełnosprawna może dużo osiągnąć ciężką pracą.

purple_glasses | 2018-09-09

Nie da się ukryć - najpierw zwróciłam uwagę na okładkę, a potem na treść. Gdyby "Wezwanie" wyszło w czasie, gdy był wielki boom na tego typu powieści dla młodzieży, czyli dystopia/antyutopia z elementami młodzieżówek, romansu, paranormalnych wątków, to z pewnością przeszłaby bez echa. Jeśli o mnie chodzi, polecam tę książkę o wiele bardziej niż "Niezgodną" i "Więźnia labiryntu".

Wyobraź sobie że żyjesz w kraju odciętym od reszty świata. Nie latają tu samoloty. Do brzegu nie dobijają statki. Nie ma internetu. Telefonu. Ale nie to jest najgorsze. Najgorsze jest Wezwanie. Czeka ono każdego. Od tego nie da się uciec. W pewnym momencie to dla ciebie zegar zacznie odmierzać 3 minuty, a ty będziesz walczył o swoje życie.
Irlandia, gdzie żyje Nessa od lat jest odcięta od świata. Skazani ze grzechy przodków, którzy tysiące lat temu wygnali magiczny lud Sidhe. Teraz w ramach zemsty Sidhe wzywa nastolatków do swojego świata, gdzie przez cały dzień muszą walczyć o życie. Budzą się nadzy, w nieznanym świecie gdzie polują na nich magiczne i zarazem straszne istoty które chcą ich w okrutny sposób zabić. Muszą uciekać, walczyć, albo się schować i spróbować przeżyć cały dzień, do momentu aż Sidhe odeślą ich z powrotem. Podczas kiedy oni walczą o życie, na ziemi upływają dokładnie 3 minuty i 4 sekundy zanim wrócą- żywi lub martwi.

Nessa wraz z przyjaciółmi trenuje w...

Slow_books | 2018-08-28

W Irlandii od wielu lat nastolatkowie są odbierani swoim rodzicom, chodzą do szkoły przetrwania, żyjąc w strachu, że pewnego dnia zostaną Wezwani. Mroczna kraina zwaną Szaroziemią jest zamieszkiwania przez Sídhe, którzy w akcie zemsty pokrywają dzieci i nastolatków. W Irlandii nie ma ich trzy minuty. Po trzech minutach mogą wrócić żywi, być chwalonymi zwycięzcami, lub wrócić martwi, żeby w Szaroziemi przez 24 godziny przechodzić przez prawdziwe meczarnie.
Nessa od urodzenia ma duże problemy z chodzeniem. Zdeformowane nogi prawie w 100% procentach spisują ja na straty, wszyscy uważają, że nie przetrwa, nie ma prawa poradzić sobie 24 godzin w Szaroziemi i uciekać przed Sídhe. W jej szkole, w jej świecie nie ma czasu na uczucia, nie można przejmować się innymi, bo zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że już nigdy więcej danej osoby nie zobaczy. Czasy, w których żyła uczyły dzieci nienawiści, brutalności w stosunku do drugiego człowieka, braku empatii.
The Call to dystopia, z wątkami...

vixlu | 2018-08-06

Fabuła rzeczywiście dość oryginalna, główna bohaterka z niepełnosprawnością to wielki plus, akcja jednak toczy się za szybko, zdecydowanie za mało dowiadujemy się o postaciach, przez co ciezko wyrobić sobie o nich opinię albo poczuć więź. Z chęcią też poczytała bym więcej o Sidhe.