Atrament i krew

Okładka książki Atrament i krew Rachel Caine
Okładka książki Atrament i krew
Rachel Caine Wydawnictwo: Amber Cykl: Wielka Biblioteka (tom 1) fantasy, science fiction
Wielka Biblioteka (tom 1)
Ink and Bone
Amber
2016-11-09
2016-11-09
2015-07-07
Julia Wolin
Julia Wolin

Okładka książki Instynkt mordercy / Poznasz mnie (Pakiet) Rachel Caine, Sarah A. Denzil
Instynkt morde... Rachel Caine, Sarah...
Okładka książki Trapper Road Rachel Caine, Carrie Ryan
Trapper Road Rachel Caine, Carri...

Żyć w świecie bez książek, bo za ich posiadanie grozi najsurowsza z kar. Podporządkować się Wielkiej Bibliotece czy dołączyć do buntowników? Czy służba w szeregach zwolenników i straży Biblioteki jest najlepszym rozwiązaniem? A może handel rzadkimi egzemplarzami książek jest dużo ciekawszym zajęciem?

Powiem tak - Jest to fantastyczna książka! Ciekawie ukazany świat alternatywny. Bardzo dobrze i przemyślanie stworzone postaci, wartka akcja. Problemy, wartości i uczucia ukazane w sposób zrozumiały i realny.
Z przyjemnością wodziałam wzrokiem po papierze trzymając kciuki za Jessa i jego przyjaciół. Wierzyłam w dobre zakończenie. Atrament i krew to tom pierwszy z czterech części historii o losach Jessa. Niestety, w Polsce ukazany został tylko jeden tom, prawdopodobnie kolejne nie zostaną przetłumaczone 😥 a szkoda.
Polecam przeczytanie, bo historia wciąga, droga jaką podążają bohaterowie jest kręta, zawiła i pełna smutnych przeżyć oraz trudnych wyborów.
Na pewno pozostawię tę książkę w swoim zbiorze. ❤

Powiem tak - Jest to fantastyczna książka! Ciekawie ukazany świat...

Obiecujący początek roku. Książka YA przy jakiej dawno się już tak dobrze nie bawiłam. Albo przy książce w ogóle, licząc od kiedy skończyłam "Jonathan Strange & Mr. Norrell" czyli... październik?

W każdym razie, przy natłoku twitterowych bestsellerików, które w kółko są w tym samym tonie, o tym samym, i z tym samym, nieodmiennie niskim poziomem IQ, zdążyłam już zapomnieć, że książki młodzieżowe fantasy potrafią:

- mieć niesamowicie ciekawy i w miarę trzymający się kupy world building,
- gościć pokaźną kolekcję bardzo dobrze zarysowanych, wielowymiarowych bohaterów,
- pchać do przodu wartką akcją dobrze przeplataną z lżejszymi momentami,
- chwalić się sporą ilością trzymających się kupy i świetnie foreshadowowanych plot twistów,
- i ogólnie piąć się na wyżyny rzemiosła pisarskiego.

Dziękuję "Ink and Bone" za przypomnienie mi oraz natychmiast rzucam się, nurkuję w część drugą.

PS. Czytane, jak zwykle, po angielsku.

Bardzo podoba mi się zamysł książki, choć jest trochę naciągany. Historia przedstawia alternatywny świat, w którym nie istnieje druk książek w ogromnych ilościach, nie ma drukarek, pras czy innych urządzeń do kopiowania tekstu. Istniejące księgi są strzeżone i udostępniane na czymś w rodzaju dzisiejszych czytników ebooków.
Ciężko mi ocenić tą książkę. Mimo, że bardzo mi się podobała, ciężko mi było do niej się zabierać, dłużyła się. Nie wiem czym to było spowodowane, ale podejrzewam, że kolejne części bardziej by mnie wciągnęły.
Myślę, że kiedyś skuszę się na kolejne części, niestety już tylko w wersji angielskiej (podobno wydawnictwo nie wyda kolejnych części).

Ciężko mi ocenić tą książkę. Mimo, że bardzo mi...

Wylosowałam tę książkę do przeczytania z mojego stale rosnącego stosu hańby, ale nie miałam co do niej wielkich oczekiwań. Szybko jednak wciągnęłam się w niezwykły świat, który stworzyła autorka, i w dynamiczną, pędzącą do przodu w zawrotnym tempie akcję. Szkoda, że to kolejna seria, którą wydawnictwo Amber potraktowało po macoszemu i nie wydało kolejnych tomów.

Ciekawie wykreowany i zbudowany świat, w którym zbiory Biblioteki Aleksandryjskiej zostały zachowane co znacząco wpłynęło na losy ludzkości. Zaletą są całkiem sympatyczni bohaterzy, którzy jednak zachowują się moim zdaniem o wiele doroślej niż jak na nastolatki przystało. Autorka bardzo dbała o detale i dramaturgię, cały czas coś się dzieje i nie ma nudnych fragmentów. Nie udało mi zorientować jakie panują ustroje lub religie w tym świecie, ale może na tyle nieistotne że nie ma o czym mówić? Autorka nie uchyliła też nawet rąbka tajemnic dotyczącej zbiorów które ocalono, ale może to jeszcze zrobi. Na pewno sprawdzę co się wydarzy w kolejnym tomie serii.

W trakcie lektury wielokrotnie próbowałam przekonać się do samej powieści. Zapamiętywałam każdy element godny pochwały i pomimo niewciągającej mnie fabuły, nakazywałam sobie wstrzymanie z osądami do końca. Ostatecznie jednak stwierdzam, że wydawnictwo Amber całkiem rozsądnie postąpiło, nie publikując kolejnych części cyklu.

Atrament i Krew oceniam dokładnie tak, jak wyraziłam to gwiazdkami - przeciętnie. Szumna zapowiedź na rewersie książki zapowiadała historię rodem z uniwersum Harrego Pottera, a tymczasem zawartość oferuje mało emocjonującą opowieść o średnio zapadających w pamięci bohaterach, będącymi uczniami Wielkiej Biblioteki; w świecie gdzie - mówiąc oględnie - książki są zakazane, ale wszyscy mają "ebooki". To oczywiście powoduje w społeczeństwie takie napięcie, że powstaje nawet grupa walcząca z Biblioteką w sposób dość ekstremalny, co stanowi dla uczniów zagrożenie. Jakby tego było mało, Wielka Biblioteka też wydaje się nie być do końca czysta, a i sami uczniowie miewają ukryte motywy.

W powieści nie znajdziemy jednak żadnych wzmianek o innych formach rozrywki dostępnych w świecie ani... ani w ogóle za wiele o tym świecie się nie dowiemy. Od kiedy bohater wsiada w pociąg do Aleksandrii liczy się już tylko przetrwanie jego oraz bohaterów, z którymi w krótkim czasie nawiązuje dość bliskie relacje. Opisy tego przetrwania, włącznie z pojawieniem się na terenach objętych wojną, nie są jednak zbyt stymulujące wyobraźnie, ani trzymające w napięciu, więc po skończeniu książki (gdzie bohaterowie mają w zasadzie przechlapane, co powinno zachęcić do dalszej lektury, jak mniemam) towarzyszyło mi wyłącznie krótkie "meh".

Nie żałuję sięgnięcia po tę książkę, ale nie pamiętam też, żebym jakiekolwiek kiedyś żałowała. Czy sięgnęłabym jednak po kolejny tom? Zdecydowanie nie. Istnieje masa lepszych i bardziej wciągających powieści. Największą bolączką Atramentu i Krwi jest zwyczajnie jałowy język, pozbawiony jakiegokolwiek czaru i dynamiki. Jedyne momenty, kiedy rzeczywiście przyjemnie czytało mi się powieść trwały podczas krótkich dialogów - te faktycznie były zrobione dobrze.

Atrament i Krew oceniam dokładnie tak, jak...

"To Biblioteka jest największą potęgą na świecie i najbardziej okrutną"

Naprawdę dobra fantastyka, trochę przygodówka, dużo akcji, przyzwoite dialogi, ciekawi, wiarygodni bohaterowie. Szkoda że tylko 1 tom przetłumaczony...

"To Biblioteka jest największą potęgą na świecie i najbardziej okrutną"

Bardzo ciekawa i dynamiczna książka. Wciągnęła mnie od pierwszych stron i strasznie ubolewam, że nie ma kolejnych tomów tej serii w Polsce.

Książka niewątpliwie potrzebuje czasu żeby przekonać do siebie czytelnika. Kiedy da się jej szanse i przebrnie przez pierwsze rozdziały, dostajemy bardzo dobrą dynamiczną, nieprzewidywalną historię, która niesamowicie wciąga.

Na ten moment nie pamiętam z tej książki absolutnie nic oprócz tego, że akcja była wartka, a stakes wysokie. Patrząc na to, że autorka pisze horrory, ma sens że trochę mnie przeraziło xD

• Serie
  • Przeczytane w 2017