Zakazane życzenie

Cykl: The Forbidden Wish (tom 1) | Seria: Imaginatio [SQN]
Wydawnictwo: Sine Qua Non
The Forbidden Wish
Angelika

Ona jest potężnym dżinnem. On złodziejem z ulicy. Połączyła ich pradawna magia. Kiedy Aladyn odnajduje magiczną lampę, Zahra zostaje przywrócona światu, którego nie widziała od pięciuset lat. Ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, więc aby przetrwać, musi ukrywać swą tożsamość. Przybierając różne kształty, będzie trwać przy swoim nowym panu aż do czasu, kiedy ten wypowie swoje trzy życzenia. Wszystko się komplikuje, gdy Nardukha, potężny król dżinnów, oferuje Zahrze szansę całkowitego uwolnienia od magii lampy. Uratowanie siebie oznacza jednak zdradzenie Aladyna – człowieka, w którym Zahra… zakochała się wbrew sobie.

Teraz musi podjąć dramatyczną decyzję: wybrać między wolnością a uczuciem – zakazanym, lecz silniejszym niż wszystko, co znała do tej pory. Skrywane przez stulecia tajemnice, baśniowy świat skrzący magią, niebezpieczeństwo i miłość wbrew wszelkim zasadom.

źródło opisu: Wydawnictwo Sine Qua Non, 2017

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 1147

A jakie byłyby twoje trzy życzenia?

Baśnie opowiedziane na nowo i znane już motywy w odświeżonych interpretacjach cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród czytelników, a także ich dobrymi opiniami. Sama lubię sięgać po powieści, które nawiązują do znanych mi historii i wnoszą do nich coś nowego. Po bardzo udanej „Sadze księżycowej” Marissy Meyer i rozrywkowej „Alicji w krainie zombi” Geny Showalter, spróbowałam szczęścia z powieścią Jessici Khoury - „Zakazane życzenie”, która klimatem i scenerią bardzo mocno nawiązuje do „Baśni tysiąca i jednej nocy”.

Główna bohaterka, Zahra, jest dżinnem uwięzionym od tysięcy lat w lampie. Jej zadaniem jest spełnienie trzech życzeń osoby, która ową lampę posiądzie i tym samym stanie się jej panem. Z usług Zahry skorzystało już mnóstwo osób, z najróżniejszymi pragnieniami, ale przez ostatnie pięćset lat nikt nie znalazł lampy, a dżin wciąż czeka na kolejnego pana w zgliszczach Neruby. Pewnego dnia następuje przełom - do ruin dawnego miasta przybywa Aladyn, złodziej z ulicy, który odnajduje lampę, a co za tym idzie, Zahrę. To właśnie wtedy rozpoczyna się jej największa przygoda. Może wyjść na światło dzienne i znów przebywać wśród ludzi, przybierając kształt kobiety. Nie spodziewa się jednak, że chłopak zawładnie nie tylko lampą, ale także jej sercem.

„Zakazane życzenie” to książka specyficzna, która na pewno nie spodoba się każdemu. Początkowo byłam oczarowana pomysłem na fabułę, miejscem akcji, klimatem i byłam przekonana, że ta historia mnie zachwyci. Będąc już po lekturze, muszę stwierdzić, że powieść ma jednak swoje plusy i minusy. Zaletą jest zdecydowanie wspomniany już klimat wraz z całą scenerią tej historii - wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach podczas czytania, a w głowie czytelnika rysuje się obraz rozległych pustyń, pięknych arabskich pałaców, różnobarwnych i bogato zdobionych strojów, magicznych lamp i wreszcie tajemniczych zmiennokształtnych dżinnów. Cała ta otoczka robi świetne wrażenie i w pewnym stopniu rekompensuje nie do końca dopracowaną fabułę.

Sam zarys historii jest bardzo ciekawy: mamy złodziejaszka Aladyna, kobietę dżinna z wieloma ludzkimi instynktami, mamy konflikt między ludźmi a dżinnami, a także intrygujący wątek rodziny królewskiej. Wszystko to świetnie by się obroniło, gdyby nie wątek miłosny, który w pewnym momencie robi się tak infantylny, że ciężko jest przełknąć kilka ostatnich rozdziałów. Zresztą cały finał tej powieści wymaga lekkiego przymrużenia oka, bo dzieją się rzeczy, które ciężko uznać za logiczne i wytłumaczalne, a czytelnik ma wrażenie jakby autorka sama nie wiedziała jak dokładnie funkcjonuje stworzony przez nią świat. Bardzo żałuję, że ta opowieść nie jest dłuższa, nie tłumaczy dokładniej zasad magii dżinnów i nie stawia jej ograniczeń. Przez to historia traci dla mnie na wiarygodności i spójności. A wielka szkoda, bo potencjał był ogromny i widać, że Jessica Khoury potrafi dobrze pisać. Naprawdę bardzo żałuję.

„Zakazane życzenie” to mimo wszystko bardzo zgrabnie napisana powieść, która zachwyca klimatem, ale troszkę rozczarowuje tym niedopracowaniem fabuły. Czyta się ją przyjemnie i sprawdza się doskonale jako lekka historia, mająca za zadanie dostarczyć rozrywki, ale raczej nie oczekujcie po niej czegoś z efektem „wow”, co na długo zapadnie w pamięci.

Angelika Paterak

Kiedy tylko dowiedziałam się o „Zakazanym życzeniu” przed oczami stanęła mi Saga Księżycowa Marissy Meyer, którą uwielbiam i z chęcią zabrałam się za kolejną przerabianą baśń, tym razem autorstwa kogoś mi zupełnie obcego. Było… fajnie (ostatnio o wielu książkach mogłabym tak powiedzieć), do poziomu pani Meyer dużo jeszcze brakuje, ale też nie twierdzę, że całość nie była interesująca.

Zahra jest dżinem uwięzionym od tysięcy lat w lampie. Miała przez ten czas wielu panów, spełniła wiele życzeń, ale od pięciuset lat nie widziała światła dziennego, czekając w zgliszczach Neruby na kolejnego lampodzierżcę. Kiedy lampę odnajduje złodziejaszek Aladyn, rozpoczyna się największa przygoda jej życia.

Sądzę, że kluczem do polubienia tej powieści musi być nie tyle sama historia, co klimat i sceneria w jakim została osadzona. Dżiny, magia, mężczyźni w turbanach (latających dywanów tylko zabrakło), mnie osobiście takie klimaty nie pociągają jakoś specjalnie, chociaż też mi nie przeszkadzają,...

itysiek_reads | 2017-09-08
Przeczytana: 07 września 2017

„Zakazane życzenie” Jessici Khoury to piękna i magiczna historia – baśń opowiedziana na nowo. Do tej pory historię Aladyna znałam jedynie z filmów animowanych więc bardzo ciekawym doświadczeniem było dla mnie przeczytanie zmodyfikowanej wersji historii złodziejaszka i dżinna.

Zahra to potężny dżinn uwięziony od 500 lat w lampie w ruinach pałacu w mieście Neruba. To ona jest dżinnem, z którym zbratała się królowa tego miasta, Roszana, za co obie zostały surowo ukarane. Miasto stało się ruiną, a królowa i jej poddani polegli. Zahra pokochała człowieka, za co Nardukha, król dżinnów, zamknął ją w lampie i skazał na samotność i zapomnienie. Jednak nikt o niej nie zapomniał, a pewnego dnia za pomocą magicznego pierścienia odnalazł ją Aladyn. Od tej pory Zahra ma spełnić jego trzy życzenia, ale ich relacja się pogłębia i Zahra znowu stoi przed problemem rodzącego się do człowieka uczucia. Za wszelką cenę stara się powstrzymać swoje emocje, ale w końcu postanawia sama spełnić swoje...

Ta książka jest cudowna. Po prosty magiczna. Ma wszystko to co powinna mieć dobra książka: przygodę, romans, magię i epicką bitwę. Nie można się od niej oderwać. Wciąga czytelnika w swój baśniowy świat dżinnów i zakazanej miłości. Zapewne jeszcze nie raz do niej wrócę. Polecam i zachęcam do poznania przygód Aladyna w nowej wersji.

„- Każde życzenie ma swoją cenę, panie. Zwykle dowiadujesz się o niej, kiedy już ją płacisz. Jeżeli zażyczysz sobie bogactw, pewnego dnia zabiorą ci je zbójcy. Jeżeli zażyczysz sobie potężnego smoka, który będzie nosił cię na swym grzbiecie, bacz, aby cię nie pożarł. Pytanie brzmi: czy odważysz się podjąć ryzyko? Ile gotów jesteś utracić? Czy jest coś, dla czego gotów byłbyś poświęcić wszystko?” – fragment książki.

Dawno, dawno temu, kiedy Domi była małą dziewczynką fascynowała się polskim serialem „Siedem życzeń”, którego bohaterem był chłopiec i spełniający życzenia kot – Rademenes, zaklęty w postać czarnego kocura Egipcjanin. Pamiętacie tę historię? Minęło wiele lat, a tu proszę – nic się nie zmieniło i z wielką przyjemnością dałam się porwać pasjonującej opowieści z pogranicza baśni, fantasy i przygody pt. „Zakazane życzenie”, odkurzając w sobie wewnętrzne dziecko.

Jessica Khoury zaczarowała mnie swoją opowieścią, której pierwowzorem jest baśń 1001 nocy o magicznej lampie...

BagatElka | 2017-07-23
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2017

Za okładkę - gwiazdka,za pomysł na fabułę - druga gwiazdka,natomiast za niechlujność językową - pała!
"Zakazane życzenie" to nie jest książka historyczna lecz fantastyka młodzieżowa.
Inny poziom, inne przygotowanie ale nawet jeśli chodzi o książkę dla młodzieży,autor powinien zachować pewną wiarygodność,tym bardziej gdy pisze o czasach odległych.
Bajka to fikcja ale gdy jest dopracowana potrafi czytelnika zachwycić,oczarować i przenieść do krainy wyobraźni.
"Zakazane życzenie" to koszmarek literacki. Aladyna interesuje tylko szmal a wyrażenia typu "morda w kubeł " - wyskakują co krok.
Nawet średnio rozgarnięty nastolatek powinien się zorientować,że pewnych słów w czasach Aladyna nie znano. Pod warunkiem,że tenże nastolatek nie czyta kiepskich książek,które z wiarygodnością mają niewiele wspólnego.
Nie wiem czy całkowitą winę ponosi autorka bo część na pewno spada na tłumacza.
"Zakazane życzenie" miało szansę zostać piękną,baśniową opowieścią,niestety jest tylko kiepską podróbką...

mania_kch | 2017-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2017

Historia ciekawa z wartką akcją. Momentami pełna humoru. Jednak zabrakło mi w niej rozbudowania wątku miłosnego. Za szybko wszystko w tym temacie się potoczyło a i głębi też jakoś w tym nie było. Ta miłość powinna być spektakularna a była trochę taka nijaka, niczym nie zachwyciła.

Pokrecona | 2017-03-18
Przeczytana: 17 marca 2017

Do tej pory czytałam baśnie o Alladynie jako przyjaznym dżinie, spełniającym trzy życzenia, i o księżniczce Jaśminie. Tym razem jest inaczej. To Alladyn jest właścicielem lampy i ma swojego dżina, jest również i zadziorna księżniczka. Wszystko w tej książce jest inne, ale może i bardziej niezwykłe. Jak dla mnie to istny majstersztyk fantastyki.
"Zakazane życzenie" to wciągająca niczym wir i czarująca swoim klimatem czytelnika baśń, która porywa w magiczny świat dżinów. Oczywiście nie zabrakło tutaj jak w każdej baśni, czarnych charakterów -- odwiecznej walki dobra ze złem...
Powieść ta ma również swoje przesłanie. Pokazane jest w bardzo ciekawy sposób, że spełnianie życzeń niesie za sobą konsekwencje, gdyż w życiu nie ma niczego za darmo.Postacie wyśmienicie wykreowane, a świat przedstawiony jest tu genialnie magiczny, tak jak styl narracji, który prowadzi autorka. Zaskakujące zwroty akcji oraz subtelny wątek miłosny sprawiają, że jest to historia godna polecenia. I to właśnie...

Tulipce | 2017-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 28 marca 2017

Daleko tej książce do oryginalnej wersji Przygód Aladyna. Niewątpliwie jest to jednak interesująca interpretacja tej pięknej baśni.

O ile Aladyn przypomina dobrze wszystkim znanego złodzieja postać Dżina jest czymś zupełnie nowym. Przede wszystkim jest kobietą, o wielkiej sile, która musi spełniać życzenia swoich kolejnych Panów. Jednak ma też swoje pragnienia. Takie dla, których może poświęcić wszystko. A przynajmniej do pewnego czasu.
I właśnie wokół tej dwójki toczy się akcja przez prawie 400 stron. Jednak oprócz Aladyna i Zahry z Lampy w książce jest jeszcze kilka ciekawych wątków i silnych postaci.

Książka rozkręca się gdzieś w połowie. Na początku trzeba przywyknąć do stylu pisarki, który wydaje mi się, że nie jest jakiś wybitny. Jednak im więcej przeczytanych stron tym lepiej się czyta.

I ta okładka. I ogólny wygląd książki. Jest piękna. Magiczna. Jak cała historia. Pięknie oddaje wnętrze książki.

I miło dla odmiany przeczytać świeżo wydaną książkę, która mieści się w...

Uwielbiam książki, które przedstawiają tak znane dla nas baśnie na nowo, zwłaszcza baśń o Alladynie, które chwytają nas za serce.

Uwielbiam dżiny i magię. Królestwa i księżniczki. Złodzieja i dżina.
Główni bohaterowie wspaniale nakręcają znaną historię, z zaskakującym i intrygującym finałem.

Historia i książką, po którą będziesz z uśmiechem wracać.
Polecam, że szczerego serca.

banato | 2017-03-21

Bardzo fajna przygoda! Książka nie tylko dla młodzieży, świetnie się przy niej bawiłam.Książka z serii lekka, przyjemna,no i wciągająca.Cudowna bajka o dobrych i złych dżinach, no i o "zakazanym życzeniu". Polecam