Dziewczyna, którą kochałeś

7,89 (2046 ocen i 321 opinii) Zobacz oceny
The Girl You Left Behind
Nina Dzierżawska
poczytne

Nowa powieść autorki bestsellerowych Zanim się pojawiłeś i Kiedy odszedłeś. Ten portret to moja ulubiona rzecz w całym domu. Właściwie na całym świecie. Przypomina mi o dziewczynie, którą kiedyś byłam. Która nie martwiła się na okrągło. I która potrafiła się bawić, po prostu… robiła różne rzeczy. O dziewczynie, którą chcę znó w być. W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża i myśleć o przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę, to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa. Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz, jaką ma. Kiedy ktoś chce jej go odebrać, Liv zaczyna walczyć. O obraz i o siebie. Podobno można łamać zasady, jeśli się kocha… Jojo Moyes to ulubiona autorka milionów czytelników, a jej pisarstwo jest światowym fenomenem wydawniczym. Wyrównała rekord należący do Harlana Cobena i Stephena Kinga – trzy jej książki znalazły się równocześnie na listach bestsellerów „New York Timesa”. Powieści Moyes zostały przetłumaczone na 35 języków i rozeszły się w nakładzie ponad 9 milionów egzemplarzy.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 164

Bądźmy po prostu dwojgiem ludzi*

„Dziewczyna, którą kochałeś” to najnowsza powieść Jojo Moyes, czyli autorki głośnego tytułu „Zanim się pojawiłeś”. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej pisarki, więc mogłam jedynie bazować na opiniach krążących wokół drugiego z wymienionych tytułów. Nie będę ukrywać, że sprawiły one, iż sięgając po „Dziewczynę...” byłam nastawiona na powieść, w której wszystko kręci się wokół wątku miłosnego, nawet jeżeli to „wszystko” miało być tłem niebanalnym.

W „Dziewczynie, którą kochałeś” zostają przedstawione historie dwóch kobiet żyjących w zupełnie odmiennym czasie i okolicznościach. Sophie i jej siostra prowadzą hotel i restaurację w okupowanej podczas I wojny światowej Francji, wyczekując powrotu swoich mężów, którzy musieli stawić się na służbę w obronie kraju. Sophie otuchy dodaje jej portret, namalowany przez ukochanego mężczyznę na początku ich znajomości.

Liv, żyjąca współcześnie, jest młodą wdową po architekcie, której ze szczęściem przestało być po drodze w momencie śmierci jej męża – Davida. Kobieta ledwo wiąże koniec z końcem, wszystko w domu przypomina jej o ukochanym (nie tylko przez fakt, iż budynek jest jego projektem).. a długów i problemów końca nie widać. Ona również czerpie otuchę głównie z kontemplacji sztuki. W jej przypadku jest to prezent od męża – portret pewnej kobiety.

Co się wydarzy, jeżeli okaże się, że obraz przestanie dawać kobietom siłę, a przysporzy tylko więcej problemów?

Jak już wspomniałam na początku, najnowsza powieść Jojo Moyes...

Jak już wspomniałam na początku, najnowsza powieść Jojo Moyes klasyfikowana jest między innymi jako romans. Sięgnęłam po książkę świadoma tej kategoryzacji, jednakże w moim odczuciu wątki romantyczne nie są w niej najważniejsze. Owszem, fabuła bazuje na miłości, jednak obarczonej tęsknotą za nieobecnymi mężami.

W powieści „Dziewczyna, którą kochałeś” podoba mi się splecenie losu Sophii z życiem Liv. Jojo Moyes w subtelny sposób – znajdujący się dosłownie w tle codziennego funkcjonowania obu kobiet, połączyła je nicią nadziei oraz dawała siłę do walki w ciężkiej sytuacji.

Kobiety zmuszone są do samodzielności w ciężkim świecie – zarówno Sophie i jej siostra żyjące w okupowanym państwie, które bez pomocy mężczyzn musiały zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz bliskim osobom, ale też Liv pozostawiona samotnie we współczesności, czasie bogatym we wszelkiego rodzaju rozrywki mogące pomóc „zasłonić” problemy.

Jest to powieść aktualna, właśnie ze względu na zwrócenie uwagi, iż nie wszystko da się schować do szafy. Warto zatrzymać się i przez chwilę zadumać nad „Dziewczyną, którą kochałeś”.

Katarzyna Irzyk

*Tytuł jest cytatem z tejże książki

Piotr | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Porzuciłem codzienne obowiązki, aby wrócić do historii kobiet, które miały styczność z obrazem nazwanym "Dziewczyną, którą kochałeś". Nie miałem pojęcia, że ta książka okaże się tak ciekawa, a ja zwyczajnie przepadnę na jakiś czas.

Moyes z każda kolejną powieścią jest coraz lepsza, a jej warsztat literacki ewaluuje. Tym razem mamy historię zaczynającą się w 1916 roku i toczącą się do czasów współczesnych. Trudno jest tutaj mówić o postaciach, tak naprawdę pierwsze skrzypce gra obraz, a wokoło niego toczą się kolejne wątki.

Wojny, zawieruchy na tle społecznościowym, wielka miłość i związana z nią pomyłka, a do tego dziesiątki postaci. Moyes znowu mnie zauroczyła i pozwoliła wejść w ten trudny, momentami niezwykle brutalny, a zarazem uzależniający świat.

Moyes przemyca w swojej nowej opowieści historię o tęsknocie za tym co było. Wspomnienia związane z obrazem z czasem stają się legendą i coraz mniej osób pamięta genezy powstania obrazu.

Jak to bywa u Moyes mamy postacie,...

Kiwi_Agnik | 2017-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2017

Sięgając po tę pozycję miałam obawy - aczkolwiek zastrzegam, że bardzo lubię pióro pani Jojo Moyes - że powieść będzie ckliwa, naszpikowana romantyzmem i "utuczona" litrami lukru... szybko się przekonałam jakże się pomyliłam, a może to tylko tytuł mnie zmylił... bo "Dziewczyna, którą kochałeś" okazała się cudowną ucztą literacką, ucztą bez cukru, a pełną osjanizmu; pochłaniałam stronę, po stronie i nie mogłam się oderwać od lektury na dłużej niż na chwilkę.

Wspaniała, świetnie napisana wielopłaszczyznowa opowieść o życiu, walce, nadziei, wierze i miłości, która mnie zauroczyła, zachwyciła i ukontentowała.

Polecam najgoręcej.
Z tą książką absolutnie warto się zapoznać.

Aneta Wiola | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

WALKA O UTRACONĄ MIŁOŚĆ
Pierwsza wojna światowa, Francja jest pod okupacją niemiecką. Sophie wyjeżdża w rodzinne strony do młodszego brata, siostry i jej dzieci, po tym jak mężowie kobiet zaciągają się do wojska. Młoda Francuzka musi walczyć o przetrwanie, godność i wiarę. Małe porcje żywnościowe, niesprawiedliwe osądy sąsiadów i tęsknota za miłością - to tylko "kropla w morzu" kłopotów bohaterki. Jedyną rzeczą jaka trzyma Sophie przy wierze jest jej portret narysowany przez utraconego męża.

DZIEWCZYNA Z PORTRETU
Londyn, mija blisko sto lat. Życie Liv jest monotonne odkąd zmarł 4 lata temu jej mąż. Kobieta wciąż żyje w żałobie. Jej los odmienia się kiedy na swojej drodze poznaje gotkę Mo i przystojnego Paula. Kiedy wydaje się, że kobieta wreszcie "staje na nogi", dzieje się coś niespodziewanego. A wszystkie problemy Liv sprowadzą się do drogocennego obrazu z okresu pierwszej wojny światowej pewnej Francuzki. Kobiecie przyjdzie walczyć o jedyną rzecz na świecie, którą naprawdę...

Mollinka_90 | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Czego spodziewałam się po autorce, której powieści święcą triumfy popularności? Szczerze mówiąc, nie byłam do niej przekonana. Sadziłam, że medialny szum wokół tej pani to lekka przesada, że jej powieści trącą zbytnią ckliwością. Ale dopóki samodzielnie nie sięgnie się po czyjąś książkę, nie warto ferować wyroków o czyimś stylu. Jojo Moyes spodobała mi się i kto wie, czy "Dziewczyna, którą kochałeś" nie sprawi, że w przyszłości sięgnę po inne jej powieści.

Książkę czyta się bardzo lekko, bo Jojo Moyes stosuje dość przejrzysty styl. Chociaż fabuła tej powieści jest nieco przewidywalna i wszystko zdaje się zmierzać ku wielkiemu happy endowi, do samego końca utrzymywała zainteresowanie, stosując wiele zwrotów akcji i zabiegów potęgujących ciekawość czytelnika.

Akcja książki (co osobiście bardzo lubię) biegnie dwutorowo. Część dotyczy wydarzeń w okupowanej Francji, podczas I wojny światowej, gdzie w małym miasteczku St Peronne mieszka Sophie Lefevre, żona malarza impresjonisty i...

itysiek_reads | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Powieść Jojo Moyes zdecydowanie kojarzy mi się z twórczością Sarah Jio i jest to największy komplement. Zdecydowanie różni się od poprzednich książek autorki i dlatego jest wyjątkowa i oryginalna. Przypomina mi Panią Jio, ponieważ świetnie łączy w sobie wątek wojenny z teraźniejszością. Dwutorowo prowadzona akcja pozwala nam zapoznać się z bardzo różnymi historiami dwóch kobiet, które mimo prawie 90 lat różnicy połączył portret "Dziewczyny, którą kochałeś". Jak każde dzieło obraz ten ma cudowną i tajemniczą historię, która rzadko może w pełnym wymiarze ujrzeć światło dzienne. W wyniku toczącego się w sprawie obrazu procesu powoli dowiadujemy się o nim coraz więcej.

Na początku książki poznajemy Sophie oraz jej rodzinę i znajdujemy się w okupowanym przez niemieckich żołnierzy miasteczku, jest rok 1916. Panująca wojna diametralnie zmienia dotychczasowe życie mieszkańców spokojnej miejscowości. W drugiej części przenosimy się do luksusowego szklanego domu, do roku 2006, poznajemy...

jousna | 2018-01-24

Bałam się ckliwego romansu, ale do przeczytania książki zachęciły mnie wysokie oceny książki na LC. I niepotrzebnie się obawiałam. Książka jest rzeczywiście o miłości, ale miłości pięknej i prawdziwej. Gdzie dla ratowania najbliższej osoby bohaterowie są gotowi poświęcić dosłownie wszystko. Akcja książki toczy się dwutorowo – we Francji podczas I wojny światowej i współcześnie w Londynie. Oba te wątki łączy obraz – portret młodej dziewczyny pt. „Dziewczyna, którą kochałeś”. Dużo dał mi do myślenia wątek poświęcony zwrotowi zgrabionych podczas wojen dzieł sztuki i zwrotu ich prawowitym właścicielom. Nie zdawałam sobie sprawy ze skali tego typu spraw i emocjom towarzyszącym tym procesom.
Polecam

wiejskifilozof | 2017-11-04

Pomyśleć,że w Biedronce można kupić takie perełki.Współczesnej literatury,oto książka,która niesamowicie mi się podobała.
Bo,trudno w niej znaleźć rzeczy nudne,czy też zbędne.
Moje uczucia,całkowicie owładnęła ta literatura.
Akcja toczy się dwutorowo,co lubię w książkach.
Mamy,tu zarówno ciekawych bohaterów,jak i ciekawe miejsca.Akcji,gdzie ona się toczy.

Piękna :) smutna, poruszająca, tragiczna, głęboka, wyjątkowa...
O miłości, przyjaźni, życiu, śmierci, wojnie, sprawiedliwości - niesprawiedliwości.
Oczarowała mnie, zostanie ze mną na długo...

miki24gr | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Spodziewałam się niezłej książki, a okazało się, że jest to powieść rewelacyjna!!! Wciągająca, o świetnie skonstruowanej fabule, trzymająca w niepewności aż do końca, wzruszająca i romantyczna, porażająca okropieństwami I wojny światowej. Gorąco polecam!!!

Anna | 2017-03-15
Przeczytana: 14 marca 2017

„Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes to książka niesamowita.
W porównaniu z „Zanim się pojawiłeś” i „Kiedy odszedłeś” to uczta.
Powieść wielowątkowa. Akcja toczy się naprzemiennie podczas I wojny światowej we Francji i współcześnie w Anglii. Dziewczyna, którą kochałeś to tytuł obrazu namalowanego w przeszłości przez malarza dla ukochanej żony, Sophie.
Jojo Moyes stworzyła niezwykle piękną i poruszającą historię wokół tego obrazu. W XXI wieku bogaty i znany architekt za przysłowiowe grosze kupuje tytułowy obraz dla swojej ukochanej Liv. Mija dziesięć lat. Rodzina malarza chce odzyskać „Dziewczynę, którą kochałeś”, portret będący w posiadaniu wdowy pogrążonej w długiej żałobie.
Od tej pory powieść czyta się niczym sensację. Toczy się gra o obraz, który podczas I wojny światowej podtrzymywał na duchu Sophie. Po niemal stu latach jest bezcenną, umiłowaną pamiątką dla Liv po zmarłym nagle przed czterema laty mężu.
„Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes to powieść, która...