Dziewczyna, którą kochałeś

The Girl You Left Behind
Nina Dzierżawska
poczytne

Inne wydania

Nowa powieść autorki bestsellerowych Zanim się pojawiłeś i Kiedy odszedłeś. Ten portret to moja ulubiona rzecz w całym domu. Właściwie na całym świecie. Przypomina mi o dziewczynie, którą kiedyś byłam. Która nie martwiła się na okrągło. I która potrafiła się bawić, po prostu… robiła różne rzeczy. O dziewczynie, którą chcę znó w być. W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża i myśleć o przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę, to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa. Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz, jaką ma. Kiedy ktoś chce jej go odebrać, Liv zaczyna walczyć. O obraz i o siebie. Podobno można łamać zasady, jeśli się kocha… Jojo Moyes to ulubiona autorka milionów czytelników, a jej pisarstwo jest światowym fenomenem wydawniczym. Wyrównała rekord należący do Harlana Cobena i Stephena Kinga – trzy jej książki znalazły się równocześnie na listach bestsellerów „New York Timesa”. Powieści Moyes zostały przetłumaczone na 35 języków i rozeszły się w nakładzie ponad 9 milionów egzemplarzy.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 142

Bądźmy po prostu dwojgiem ludzi*

„Dziewczyna, którą kochałeś” to najnowsza powieść Jojo Moyes, czyli autorki głośnego tytułu „Zanim się pojawiłeś”. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej pisarki, więc mogłam jedynie bazować na opiniach krążących wokół drugiego z wymienionych tytułów. Nie będę ukrywać, że sprawiły one, iż sięgając po „Dziewczynę...” byłam nastawiona na powieść, w której wszystko kręci się wokół wątku miłosnego, nawet jeżeli to „wszystko” miało być tłem niebanalnym.

W „Dziewczynie, którą kochałeś” zostają przedstawione historie dwóch kobiet żyjących w zupełnie odmiennym czasie i okolicznościach. Sophie i jej siostra prowadzą hotel i restaurację w okupowanej podczas I wojny światowej Francji, wyczekując powrotu swoich mężów, którzy musieli stawić się na służbę w obronie kraju. Sophie otuchy dodaje jej portret, namalowany przez ukochanego mężczyznę na początku ich znajomości.

Liv, żyjąca współcześnie, jest młodą wdową po architekcie, której ze szczęściem przestało być po drodze w momencie śmierci jej męża – Davida. Kobieta ledwo wiąże koniec z końcem, wszystko w domu przypomina jej o ukochanym (nie tylko przez fakt, iż budynek jest jego projektem).. a długów i problemów końca nie widać. Ona również czerpie otuchę głównie z kontemplacji sztuki. W jej przypadku jest to prezent od męża – portret pewnej kobiety.

Co się wydarzy, jeżeli okaże się, że obraz przestanie dawać kobietom siłę, a przysporzy tylko więcej problemów?

Jak już wspomniałam na początku, najnowsza powieść Jojo Moyes...

Jak już wspomniałam na początku, najnowsza powieść Jojo Moyes klasyfikowana jest między innymi jako romans. Sięgnęłam po książkę świadoma tej kategoryzacji, jednakże w moim odczuciu wątki romantyczne nie są w niej najważniejsze. Owszem, fabuła bazuje na miłości, jednak obarczonej tęsknotą za nieobecnymi mężami.

W powieści „Dziewczyna, którą kochałeś” podoba mi się splecenie losu Sophii z życiem Liv. Jojo Moyes w subtelny sposób – znajdujący się dosłownie w tle codziennego funkcjonowania obu kobiet, połączyła je nicią nadziei oraz dawała siłę do walki w ciężkiej sytuacji.

Kobiety zmuszone są do samodzielności w ciężkim świecie – zarówno Sophie i jej siostra żyjące w okupowanym państwie, które bez pomocy mężczyzn musiały zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz bliskim osobom, ale też Liv pozostawiona samotnie we współczesności, czasie bogatym we wszelkiego rodzaju rozrywki mogące pomóc „zasłonić” problemy.

Jest to powieść aktualna, właśnie ze względu na zwrócenie uwagi, iż nie wszystko da się schować do szafy. Warto zatrzymać się i przez chwilę zadumać nad „Dziewczyną, którą kochałeś”.

Katarzyna Irzyk

*Tytuł jest cytatem z tejże książki

Piotr | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Porzuciłem codzienne obowiązki, aby wrócić do historii kobiet, które miały styczność z obrazem nazwanym "Dziewczyną, którą kochałeś". Nie miałem pojęcia, że ta książka okaże się tak ciekawa, a ja zwyczajnie przepadnę na jakiś czas.

Moyes z każda kolejną powieścią jest coraz lepsza, a jej warsztat literacki ewaluuje. Tym razem mamy historię zaczynającą się w 1916 roku i toczącą się do czasów współczesnych. Trudno jest tutaj mówić o postaciach, tak naprawdę pierwsze skrzypce gra obraz, a wokoło niego toczą się kolejne wątki.

Wojny, zawieruchy na tle społecznościowym, wielka miłość i związana z nią pomyłka, a do tego dziesiątki postaci. Moyes znowu mnie zauroczyła i pozwoliła wejść w ten trudny, momentami niezwykle brutalny, a zarazem uzależniający świat.

Moyes przemyca w swojej nowej opowieści historię o tęsknocie za tym co było. Wspomnienia związane z obrazem z czasem stają się legendą i coraz mniej osób pamięta genezy powstania obrazu.

Jak to bywa u Moyes mamy postacie,...

Kiwi_Agnik | 2017-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2017

Sięgając po tę pozycję miałam obawy - aczkolwiek zastrzegam, że bardzo lubię pióro pani Jojo Moyes - że powieść będzie ckliwa, naszpikowana romantyzmem i "utuczona" litrami lukru... szybko się przekonałam jakże się pomyliłam, a może to tylko tytuł mnie zmylił... bo "Dziewczyna, którą kochałeś" okazała się cudowną ucztą literacką, ucztą bez cukru, a pełną osjanizmu; pochłaniałam stronę, po stronie i nie mogłam się oderwać od lektury na dłużej niż na chwilkę.

Wspaniała, świetnie napisana wielopłaszczyznowa opowieść o życiu, walce, nadziei, wierze i miłości, która mnie zauroczyła, zachwyciła i ukontentowała.

Polecam najgoręcej.
Z tą książką absolutnie warto się zapoznać.

Aneta Wiola | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

WALKA O UTRACONĄ MIŁOŚĆ
Pierwsza wojna światowa, Francja jest pod okupacją niemiecką. Sophie wyjeżdża w rodzinne strony do młodszego brata, siostry i jej dzieci, po tym jak mężowie kobiet zaciągają się do wojska. Młoda francuska musi walczyć o przetrwanie, godność i wiarę. Małe porcje żywnościowe, niesprawiedliwe osądy sąsiadów i tęsknota za miłością - to tylko "kropla w morzu" kłopotów bohaterki. Jedyną rzeczą jaka trzyma Sophie przy wierze jest jej portret narysowany przez utraconego męża.

DZIEWCZYNA Z PORTRETU
Londyn, mija blisko sto lat. Życie Liv jest monotonne odkąd zmarł 4 lata temu jej mąż. Kobieta wciąż żyje w żałobie. Jej los odmienia się kiedy na swojej drodze poznaje gotkę Mo i przystojnego Paula. Kiedy wydaje się, że kobieta wreszcie "staje na nogi" dzieje się coś niespodziewanego. A wszystkie problemy Liv sprowadzą się do drogocennego obrazu z okresu pierwszej wojny światowej pewnej francuski. Kobiecie przyjdzie walczyć o jedyną rzecz na świecie, którą naprawdę...

Justyna | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Powieść Jojo Moyes zdecydowanie kojarzy mi się z twórczością Sarah Jio i jest to największy komplement. Zdecydowanie różni się od poprzednich książek autorki i dlatego jest wyjątkowa i oryginalna. Przypomina mi Panią Jio, ponieważ świetnie łączy w sobie wątek wojenny z teraźniejszością. Dwutorowo prowadzona akcja pozwala nam zapoznać się z bardzo różnymi historiami dwóch kobiet, które mimo prawie 90 lat różnicy połączył portret "Dziewczyny, którą kochałeś". Jak każde dzieło obraz ten ma cudowną i tajemniczą historię, która rzadko może w pełnym wymiarze ujrzeć światło dzienne. W wyniku toczącego się w sprawie obrazu procesu powoli dowiadujemy się o nim coraz więcej.

Na początku książki poznajemy Sophie oraz jej rodzinę i znajdujemy się w okupowanym przez niemieckich żołnierzy miasteczku, jest rok 1916. Panująca wojna diametralnie zmienia dotychczasowe życie mieszkańców spokojnej miejscowości. W drugiej części przenosimy się do luksusowego szklanego domu, do roku 2006, poznajemy...

miki24gr | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Spodziewałam się niezłej książki, a okazało się, że jest to powieść rewelacyjna!!! Wciągająca, o świetnie skonstruowanej fabule, trzymająca w niepewności aż do końca, wzruszająca i romantyczna, porażająca okropieństwami I wojny światowej. Gorąco polecam!!!

Anna | 2017-03-15
Przeczytana: 14 marca 2017

„Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes to książka niesamowita.
W porównaniu z „Zanim się pojawiłeś” i „Kiedy odszedłeś” to uczta.
Powieść wielowątkowa. Akcja toczy się naprzemiennie podczas I wojny światowej we Francji i współcześnie w Anglii. Dziewczyna, którą kochałeś to tytuł obrazu namalowanego w przeszłości przez malarza dla ukochanej żony, Sophie.
Jojo Moyes stworzyła niezwykle piękną i poruszającą historię wokół tego obrazu. W XXI wieku bogaty i znany architekt za przysłowiowe grosze kupuje tytułowy obraz dla swojej ukochanej Liv. Mija dziesięć lat. Rodzina malarza chce odzyskać „Dziewczynę, którą kochałeś”, portret będący w posiadaniu wdowy pogrążonej w długiej żałobie.
Od tej pory powieść czyta się niczym sensację. Toczy się gra o obraz, który podczas I wojny światowej podtrzymywał na duchu Sophie. Po niemal stu latach jest bezcenną, umiłowaną pamiątką dla Liv po zmarłym nagle przed czterema laty mężu.
„Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes to powieść, która...

Katarzyna Busłowska | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

Ani po ujrzeniu okładki, ani po przeczytaniu opisu nikt nie domyśli się, że połowa tej książki poświęcona jest pierwszej wojnie światowej. Sophie, żona francuskiego malarza Euduarda Lefevre’a opuszcza Paryż i wraca w rodzinne strony, by wspierać siostrę i pozostałych mieszkańców okupowanego przez Niemców St Peronne. Miasteczko odcięte od reszty Francji zmaga się z głodem i uciskiem wrogich wojsk. Najcenniejszą rzeczą, jaką posiada młoda kobieta jest jej portret namalowany przez męża. Obraz pomaga jej przetrwać rozłąkę z ukochanym Edouardem, który walczy z okupantem i znosić bezczelność coraz bardziej panoszących się w jej hotelu Niemców.

Niemal sto lat po wydarzeniach mających miejsce w miasteczku St Peronne portret Sophie Lefevre zatytułowany „Dziewczyna, którą kochałeś” wisi na ścianie sypialni młodej wdowy Liv Halston. Kobieta kocha go tak samo mocno, jak jego pierwsza właścicielka i kiedy dowiaduje się, że rodzina malarza chce jej go odebrać, zaciekle walczy o jego...

WielkiBuk | 2017-01-08
Przeczytana: styczeń 2017

„Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes to opowieść niezwykła, poruszająca serce, obok której trudno przejść obojętnie. Nie ma tu naiwnych, pustych emocji, nie ma sztucznych twistów, niezwykłych obrotów fabularnych, czy bohaterek wyjętych z kontekstu. Jest skrawek dawno zapomnianej historii, która mogła wydarzyć się naprawdę. Jest poruszona tematyka zbrodni wojennych i reparacji, która także dzisiaj wzbudza skrajne uczucia. Jednak przede wszystkim są tutaj kobiety, które pozostawiają niezapomniane wrażenie i inspirują swoją niezłomnością, siłą oraz tym, co sprawia, że nie wahają się, kiedy przychodzi czas, by podjąć najtrudniejsze decyzje.

Jojo Moyes udowadnia, że w literaturze popularnej, subtelnie nawiązującej do największych tragedii ludzkości nie postawiono jeszcze ostatniej, wartej uwagi kropki.

filipinka | 2017-02-22
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2017

Swą nową książką Jojo Moyes miała szansę zadośćuczynić mi za słabą "Kiedy odszedłeś". Wątek rozgrywający się we Francji w czasie I wojny światowej kompletnie mnie zaskoczył, ale bardzo dobrze rokował. Dodatkowego smaczku historii dodawał portret pędzla dobrze zapowiadającego się malarza ze szkoły Henri Matisse'a. To ten portret łączy wątek przeszłości z teraźniejszością i stawia obok siebie dwie ich główne bohaterki. Bardzo ciekawe rozwiązanie.

Jednak wrażenia z lektury popsuły mi kosmicznie nieprawdopodobne zbiegi okoliczności odbierając historii wiarygodnošć. Autorka fiksuje się też znowu na wykreowaniu bardzo konkretnego typu bohaterki. Pokieraszowanej życiowo i nieporadnej oraz dokonującej zupełnie nieracjonalnych życiowych wyborów. Taka jest właśnie Liv z wątku współczesnego i Lou z poprzedniej serii.

Widząc popularność tej pozycji i jej zachęcające recenzje wieszczę, że książka doczeka się prequela. Ewentualnie sequela, choć to pierwsze miałoby większy sens.

Jako czytelnik powinnam czuć się oszukana. Moyes przyzwyczaiła mnie do pewnego książkowego schematu. Ona i on, barwna historia w tle z love story na końcu. Z książki na książkę autorka udowadnia mi, że warto jej powieści czytać, ba- warto na nie czekać.

Powracając do moich wrażeń z lektury- zatraciłam się w opowieści o kobietach, które połączył pewien piękny portret. Ten kto czytał, ten wie, że Moyes przykłada dużą wagę do kreacji swoich postaci. Są realne, z krwi i kości, łatwo się z nimi utożsamić, łatwo je polubić. Autorka zgrabnie połączyła historie sprzed 100 lat z teraźniejszą akcją. Na co jeszcze zwróciłam uwagę? Ludzkie problemy- ona o nich piszę wprost. Samotność, smutek, tęsknota za ukochanym to tylko kilka uczuć z którymi czytelnik może w książce się zmierzyć.
Rok 1917. Francja, St Péronne. Pierwszą część książki skupia się na historii Sophie. Jak dla mnie Moyes świetnie oddała klimat tamtego okresu. Prostota i harmonia przekazu pozwoliły mi łatwo...