Ostatni list od kochanka

Okładka książki Ostatni list od kochanka Jojo Moyes
Okładka książki Ostatni list od kochanka
Jojo Moyes Wydawnictwo: Znak JednymSłowem literatura piękna
The Last Letter from Your Lover
Znak JednymSłowem
2021-06-28
2011-06-08
Anna Gralak
listy miłosne związek uczucia miłość ekranizacja

Książka bardzo mnie poruszyła. Smutna, ale świetnie napisana. Historia wciągająca, zaskakująca i poruszająca. Moja pierwsza książka od Jojo Moyes, ciekawa jestem kolejnych.

Przepiękna, romantyczna historia dwojga ludzi, których los nie szczędzi.

Przepiękna, romantyczna historia dwojga ludzi, których los nie szczędzi.

Przyjemna lektura, chociaż trochę za dużo nieprawdopodobnych zbiegów okolicznosci, zwłaszcza w historii związanej z bohaterami, których dokladniej poznajemy w retrospekcji. Ale może życie mogłoby napisać i taki scenariusz?
Wielbicielki Jojo Moyes powinny być lub będą zachwycone po przeczytaniu tej powieści :)

Wszystko zaczyna się od pewnego, przypadkowo odnalezionego listu. Początek historii równie popularny, jak bajkowe „za górami, za lasami, za siedmioma rzekami...”
Na szczęście powieść nie jest tak przewidywalna jak sugerowałby początek. Chociaż nietrudno zgadnąć, że główny wątek stanowi zakazana miłość. Nieplanowana, niewyczekiwana a jednak zjawia się nieproszona i zmienia wszystko. Czy na lepsze? Niekoniecznie.
W powieści Jojo Moyes życie igra z miłością. Uczucie uskrzydla ale również kaleczy, rani, zawodzi.

"To prawdziwy dar losu - mieć kogoś do kochania."

Ellie jest dziennikarką i przez przypadek natyka się na list miłosny. Ciekawość każe jej poznać dalsze losy i dowiedzieć jak zakończyła się historia Jennifer i Anthony’ego. Wielkiej i zakazanej miłości.

"Ostatni list od kochanka" to poruszająca historia o miłości, trudnych wyborach, sekretach, poczuciu bezsilności i odwadze. Czy polecam? Oczywiście, że tak. Powieści Jojo Moyes należą do moich ulubionych z niezwykłą trafnością potrafi opisywać uczucia, nadawać bohaterom iskrę i realność. Jeśli lubicie czytać o miłości to koniecznie dopiszcie tę książkę do swojej listy.

"To prawdziwy dar losu - mieć kogoś do kochania."

Zakochałam się w filmie i pisence, którą dzięki niemu poznałam ("Johnny boy" Melanie). Pomyślałam, że książka musi być równie fascynująca. Nie pomyliłam się. Cudowna historia, zawiła, do samego końca.
Historia miłości, ale nie takiej opartej na pożądaniu. Historia miłości, która dojrzewała. Trudnej, pełnej wyborów, pytań, a jednocześnie opartej na pełnym szacunku do decyzji drugiej strony. Bez wyrzutów. Bez pretensji. Złożona z wyczekiwania, ogromnej cierpliwości. Dodatkowo poszczególne rozdziały przeplatane są fragmentami "prawdziwej" korespondencji. Jak odmiennej od listów, które pisali do siebie kochankowie! Pozbawionej szczerości, zuchwałej, samolubnej, gdzie "ja" jest jedyną istotną jednostką. W listach kochanków autorka prezentuje nam wymarłą już sztukę. Bo te listy można jak najbardziej mianem sztuki określić. Sztukę budowania relacji, troski, fascynacji drugą osobą, gdzie "ty" ma najwyższe znaczenie, a "ja" czeka i akceptuje. Czasami bardzo żałuję, że już nie piszemy listów, że w dobie szybkiej komunikacji, nawet od relacji wymagamy tempa, nie dajemy sobie czasu żeby dojrzeć...

Do samego końca nie mogłam uwierzyć co też skrywa jeszcze archiwum :)

"Ostatni list od kochanka" autorstwa Jojo Moyes to poruszająca powieść, która snuje historię miłości, tęsknoty i odwagi w obliczu trudnych wyborów. Moyes, znana ze swojego niezwykłego talentu do ukazywania głębokich relacji międzyludzkich, również w tej książce potrafi poruszyć serce czytelnika.

Fabuła książki jest misternie spleciona, prowadząc czytelnika przez różne okresy czasu i ukazując, jak życie głównej bohaterki, Ellie Haworth, ulega transformacji w miarę odkrywania tajemnic przeszłości. Listy od kochanka, które Ellie znajduje w starym domu, stanowią punkt wyjścia do podróży w głąb historii swojej rodziny.

Ellie jest postacią, z którą łatwo się utożsamić, a jej historia staje się pretekstem do zastanowienia się nad naturą miłości, poświęceń i wartości rodzinnych. Moyes w swoim charakterystycznym stylu wplata w tę historię emocje, które sprawiają, że czytelnik jest w stanie współczuć i radować się razem z bohaterami.

Powieść Jojo Moyes nie tylko angażuje czytelnika poprzez intrygującą fabułę, ale także dostarcza mu refleksji na temat życiowych wyborów, ich konsekwencji i siły ludzkich więzi. Autorka zgrabnie bawi się czasem narracji, co nadaje powieści dodatkową warstwę tajemnicy.

"Ostatni list od kochanka" to lektura, która porusza, wzrusza i skłania do refleksji. Jojo Moyes potrafi stworzyć opowieść, która trafia prosto do serca czytelnika, wzbudzając w nim różnorodne emocje. Książka ta z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom romansów o głębokim przesłaniu i pełnych wyrazistych postaciach.

Fabuła książki jest misternie spleciona, prowadząc czytelnika przez różne...

Świetna książka, bardzo wciągająca. Dobrze mi się ją czytało, mimo, że momentami jest cholernie smutna :/ Ale mimo to polecam ;)

To już trzecia książka spod pióra Jojo Moyes, którą przeczytałam (zaraz po dość dobrej „Zanim się pojawiłeś” i okropnej „Razem będzie lepiej”) i „Ostatni list od kochanka” jest powieścią najlepszą ze wszystkich trzech wymienionych i jednocześnie moją ulubioną.

Historia przedstawiona z trzech perspektyw czasowych (rok 1960, 1964, 2003). Ellie pracująca jako początkująca dziennikarka „Nation” trafia w archiwum swojej gazety na list miłosny, który opowiada o romansie z lat 60-tych między zamężną kobietą a reportażystą. Postanawia dowiedzieć się jak zakończyła się ich historia jednocześnie starając się rozwiązać swój problem, gdyż sama jest w związku z żonatym mężczyzną i nie jest pewna jego uczuć i – co za tym idzie – swojej przyszłości.

Niezwykle wciągająca, wzruszająca, a zarazem smutna opowieść o miłości i namiętności dwojga ludzi. Niektóre wątki zostały tu potraktowane po macoszemu, jednak mimo wszystko, książkę czyta się bardzo szybko (głównie przez „lekki” styl pisania autorki) i można przymknąć oko na wiele rażących błędów (w filmie niezwykle spłycono tę historię). Ciekawszy był dla mnie wątek z lat 60-tych, niżeli historia Elle, która jest bohaterką niezwykle drażniącą, bez żadnego widocznego celu w życiu. Zakończenie nie do końca mi się podobało, choć faktycznie pasowało do całej przedstawionej opowieści. Momentami akcja zanadto była przeciągnięta, dłużyła się i nudziła, ale nie zmienia to faktu, że książkę pochłania się w kilka chwil. Dobra powieść na niezobowiązującą lekturę i odpoczynek przy kawie. Polecam.

Długo się rozkręcała, ale zakończenie takie jak lubię.

Długo się rozkręcała, ale zakończenie takie jak lubię.