Ostatni list od kochanka

Okładka książki Ostatni list od kochanka
Jojo Moyes Wydawnictwo: Znak JednymSłowem literatura piękna
literatura piękna
The Last Letter from Your Lover
Znak JednymSłowem
2021-06-28
2011-06-08
Anna Gralak
listy miłosne związek uczucia miłość ekranizacja

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie było to złe, ale książka nie pochłonęła mnie bez reszty, czytałam prawie miesiąc:(

Zakochałam się w tej historii.
Moyes oficjalnie plasuje się na liście moich ulubionych autorek.

Zakochałam się w tej historii.
Moyes oficjalnie plasuje się na liście moich ulubionych autorek.

Są takie książki, które bardzo mocno uderzają czytelnika. To właśnie jedna z nich. Ilość łez, które wylałam na koniec powinna mówić sama za siebie, jak dobra jest ta książka.
Nie jestem w stanie w odpowiedni sposób opisać tego, co czułam podczas czytania. Na pewno radość, smutek, niedowierzanie, rozczarowanie... Książka zapierała dech w piersiach ze smutku i radości. Jojo Moyes mnie nie zawiodła kolejny raz...

Szczerze mogę stwierdzić, że to najlepsza książka tego roku. Może nawet najlepsza Moyes, jaką dotychczas udało mi się przeczytać.

O czym jest książka? O życiu. O miłości. O odwadze. Szukaniu szczęścia. O tym, że nie zawsze podejmujemy dobre decyzje, ale zawsze możemy to naprawić i chociażby wyrazić żal. O tym jak ważna jest rozmowa i wyznaczenie granic.

Każdy rozdział jest poprzedzony autentycznymi, anonimowymi listami "ostatnimi listami do kochanka". Właśnie LISTY to kolejne, co do mnie przemawia. Kocham listy, kocham je pisać, dostawać, czytać, dlatego ta książka od początku miała u mnie plus i nie zawiodłam się.

Przyjemna, bardzo kobieca lektura na wakacje, lub inne wolne chwile. Poza wątkiem miłosnym porusza ważny i trudny temat roli kobiety zarówno w domu, jak i w społeczeństwie, oraz konsekwencji wynikających z chęci walki o swoje szczęscie.

Nie przeszkadzało mi mieszanie wątków przeszłych z teraźniejszymi. Natomiast BARDZO mi przeszkadzało wymieszanie historii Jen sprzed wypadku i po nim. Utrudniało to lekturę i nie pozwalało na delektowanie się powieścią.

OCENA 5/10 - PRZECIĘTNA

Książka bardzo nierówna, czasami się gubiłam, a jeszcze częściej mnie nudziła. Czytało mi się źle głównie z jednego powodu- nie polubiłam Jennifer, a Ellie jeszcze bardziej. Ciężko więc polubić książkę, kiedy główni bohaterowie wywołują same negatywne emocje. Historia Jennifer i Anthony'ego trochę przekombinowana. Moim zdaniem trochę za słaba nawet jako przerywnik między bardziej ambitnymi pozycjami.

OCENA 5/10 - PRZECIĘTNA

Świetny film ,co do książki nie mogłam się przełamać by ją dokończyć :(
.Kiedyś powrócę do niej, jak zapomnę sceny filmowe ;)

Świetny film ,co do książki nie mogłam się przełamać by ją dokończyć :(
.Kiedyś powrócę do niej, jak zapomnę sceny filmowe ;)

Nie wiem po raz który sięgam po książkę autorstwa Jojo Moyes pod tytułem „Ostatni list od kochanka”. Publikacja opowiada historię romansu z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku pomiędzy Jennifer Stirling i Anthonym O’hare oraz Ellie Haworth. Pewnego dnia dziennikarka dostała od swojej naczelnej zadanie, które polegało na tym by napisała artykuł, który by porównał czasy obecne a wczesne lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Ellie nie spodziewała się, że odkryje listy miłosne, które przeleżały w archiwum wiele lat. Czy dziennikarka odda artykuł naczelnej? Jakie tajemnice odkryje Ellie? Czy listy trafią do pierwotnych właścicieli? Do czego będzie zdolna Jennifer by móc być z ukochanym? Czy Ellie zakończy romans z żonatym mężczyzną? Czy znajomość z Rorym zaowocuje w życiu prywatnym Ellie? Kto okaże się być tajemniczy Bootem? Czy Jennifer i Anthony spotkają się po latach? Na te pytania musicie odpowiedzieć sobie sami zapoznając się z treścią powieści.
Gdy zaczynałam czytać książkę autorstwa Jojo Moyes pod tytułem „Ostatni list od kochanka” myślałam, że po raz kolejny zaprzestanę oddawać się lekturze. Nie wiem dlaczego, ale początkowa treść książki strasznie mnie nużyła. Ale zmieniło się to po drugiej połowie kiedy akcja książki ruszyła z kopyta. Wtedy pochłonęłam powieść bardzo szybko. Polecam zapoznać się z jej treścią bo naprawdę warto. Tylko przygotujcie się na to, że dosyć długo się ją czyta. Ale naprawdę warto ją przeczytać i poświęcić trochę więcej czasu niż na inne książki. I nie mogę się doczekać kiedy obejrzę film by móc porównać produkcję Netfliksa i treść powieści.

Lubię takie miłosne podchody w książkach. Lubię gdy mężczyźni kochają, ale ociągają się, nie są wylewni w uczuciach. Daję jej 10 gwiazdek, ponieważ tak oceniam wciągające książki.

Przez pierwszą połowę trochę mi się dłużyła, a czasami nawet nudziła, ale ostatecznie bardzo mi się podobała.